مزوتراپی عبارت است از وارد کردن گروهی از مواد فعال بیولوژیک با سوزن‌های بسیار ریز، به داخل پوست. این مواد می‌تواند شامل انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی داروها (مانند ماینوکسیدیل) یا فاکتورهای رشد (مانند فاکتورهای رشد انسولینی) باشند. در واقع مزوتراپی نوعی روش درمانی تزریقی است که در تمام دنیا، به خصوص فرانسه کاربرد زیادی دارد.

دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در مورد مزوتراپی توضیح می‌دهد؛ مزوتراپی یک روش درمانی است که داروها در قسمت‌های مختلف پوست تزریق می‌شود، در واقع دارو به جای این که از راه دهان خورده شود یا به سطح پوست مالیده شود مستقیما به داخل پوست تزریق می‌شود.

متاسفانه تعداد مقاله‌های علمی که تایید کننده کاربرد مزوتراپی در زمینه پوست و مو باشند کم هستند و به همین دلیل بسیاری از متخصصان پوست این روش درمانی را قبول ندارند. این درحالی است که در کنگره‌های اروپایی (به خصوص در فرانسه که به نوعی مهد درمان زیبایی پوست محسوب می‌شود) این روش بسیار کاربردی و شایع است و هیچ‌کس در مورد موثر بودن یا نبودن آن سوالی نمی‌پرسد زیرا تقریبا همه از تاثیر مثبت مزوتراپی آگاهی لازم دارند. افرادی که تحت درمان با مزوتراپی قرار می‌گیرند باید بدانند که این روش به صورت موقت است و فرد باید چند مرتبه برای درمان مراجعه کند.

کاربردهای مزوتراپی:

  • پیشگیری از چین و چروک و جوانسازی پوست
  • محو کردن خطوط پوست
  • بهبود و روشن شدن پوست
  • رفع شلی پوست
  • درمان ریزش مو
  • حذف چربی در نواحی مانند: غبغب، صورت، پف زیر چشم و تجمع کم چربی رد نواحی ران و شکم
  • کاهش سلولیت

فواصل جلسات چگونه است؟

معمولا فواصل تزریق در نوبت‌های اول کوتاه‌تر و به صورت هر دو هفته یکبار است و در نوبت‌های بعدی، فواصل طولانی‌تر خواهد بود.
در مورد مزوتراپی مو نیز زمانی که از محلول‌های مناسب برای تزریق استفاده شود، ریزش مو تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و حتی گاهی شاهد رشد موی مجدد نیز خواهیم بود اما در این مورد هم باید تزریق و درمان، ادامه‌دار باشد.

مزوتراپی مو

شکل 1 مزوتراپی مو

از بحث غیردائمی بودن این روش که بگذریم به دلیل تزریق با سوزن‌های ریزی که به صورت دستی یا با دستگاه مزوگان انجام می‌شود، مزوتراپی کمی هم دردناک است. ضمن این که تکرار درمان که از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است، می‌تواند کمی خسته‌کننده باشد. البته این تکرار درمان و تزریق برای حفظ اثر مزوتراپی است که در نهایت می‌تواند برای بیمار نتیجه مطلوبی در پی داشته باشد. معمولا پس از تزریق هم بیمار با کمی تورم در ناحیه تزریق و اطراف آن مواجه‌ می‌شود.

کاربردهای مزوتراپی

شکل 2 کاربردهای مزوتراپی در درمان

درمان با مزوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا داروی بی‌حسی روی صورت شما زده می‌شود البته ممکن است این فرایند بدون بی‌حسی انجام شود سپس پزشک توسط آمپول با سوزنی باریک و کوتاه شروع به تزریق مواد در لایه میانی پوست می‌کند.
تزریق بسته به شرایط درمان تا عمق ۱ تا ۴ میلیمتری پوست انجام می‌شود. پزشک ممکن است تزریق را با زاویه یا با چرخش دست انجام دهد. به هر حال در هر تزریق فقط یک قطره کوچک به پوست منتقل می‌شود.
خوشبختانه تمام افراد با هر جنس پوست و مویی می‌توانند روش مزوتراپی را برای درمان‌های زیبایی خود انتخاب کنند. البته ناگفته نماند که مزوتراپی برای درمان‌های مختلف دارای پروتکل‌های متفاوتی است. یعنی ترکیب‌ها و میزان مواد مورد استفاده تزریقی برای هر مشکلی به صورت مستقل است. پزشکان می‌توانند خود مواد مختلفی مانند ویتامین‌ها و داروها را با یکدیگر ترکیب کنند یا این که می‌توانند اقدام به تهیه ترکیب‌های آماده‌ای کنند که از قبل توسط شرکت‌های داروسازی تولید شده‌اند. تهیه کوکتل‌های آماده دردسر ترکیب داروها را از بین می‌برد و احتمال آلوده شدن میکروبی دارو را نیز به حداقل می‌رساند. این کار برای پزشک و بیمار از نظر بهداشتی و سلامتی، بهتر و ساده‌تر است.

مزوتراپی چقدر تاثیر گذار است؟

این روش برای جوانسازی پوست، کمرنگ کردن لکه‌های پوستی و لکه‌های بارداری، لیفتینگ پوست، ذوب کردن سلولیت و چربی‌های اضافه و درمان ریزش مو کاربرد دارد. گفتنی است که میزان پاسخگویی و عوارض مزوتراپی از فردی به فرد دیگر متفاوت. مثلا ممکن است درمان ملاسما (لک بارداری) با مزوتراپی برای یک بیمار خوب و موثر باشد و برای بیمار دیگری چنین تاثیری نداشته باشد یا با تکرار چند جلسه به نتیجه رسید.
درضمن در این رابطه مطالعات و آزمایشات محدود بوده و زیاد قابل استناد نیست.
طبق تحقیقاتی که صورت گرفته بیشترین تاثیر این روش برای جوانسازی پوست صورت بوده است.
همچنین در روشن‌تر کردن لکه‌های پوستی و ملاسما اثر بهتری نسبت به کرم‌های موضعی دارد. مزوتراپی با موادی مانند اسید هیالورونیک قادر است پوست را شفاف و باطراوت کند، اسید هیالورونیک ماده‌ای است که به طور طبیعی در پوست وجود دارد و با افزایش سن میزان آن به شدت کاهش می‌یابد و سبب کدر شدن و خشک شدن و کم آبی پوست می‌شود. تزریق این ماده در پوست به روش مزوتراپی در بازسازی کلاژن از دست رفته و رطوبت پوست کمک می‌کند.
در تقویت موی سر مخصوصا در انواع ریزش موی ارثی و ژنتیکی استفاده از مزوتراپی به تنهایی کافی نیست و استفاده از داروهای موضعی جهت حفظ نتیجه ضروری است. برای تقویت موها به جای داروهای مزوتراپی می‌توان از پی آر پی (که از خون خود فرد گرفته می‌شود) استفاده کرد.

مزوتراپی جهت کاهش چاقی صورت و غبغب

اصولا با استفاده از کرم‌ها نمی‌توان پف زیر چشم‌ها را از بین برد و فقط روش جراحی بلفاروپلاستی می‌تواند پف زیر چشم را کامل از بین ببرد، در موارد پف کم یا افرادی که مایل نیستند زیر تیغ جراحی بروند با مزوتراپی می‌توان پف زیر چشم را کم کرد یا از بین برد. با تزریق دارو‌هایی که برای لاغری موضعی بدن استفاده می‌شود، البته با دوز کمتر می‌توان چربی غبغب را در چهار پنج جلسه برطرف کرد. سوزنی که در این موارد استفاده می‌شود بسیار ظریف است و عمق تزریق بیشتر از دو تا چهار میلی‌متر نیست. توجه داشته باشید از مزوتراپی جهت کاهش وزن و یا حذف چاقی‌های موضعی بزرگ یا حجم زیاد نمی‌توان استفاده کرد.

تلفیق مزوتراپی با سایر روش‌های جوانسازی و زیبایی

در کلینیک تخصصی پوست و لیزر هور، دکتر مریم ملکی جهت به دست آوردن نتیجه بهتر درمان‌های لیزری مانند لیزر فرکشنال، لیزر کربن پیل، تیکسل یا لیزر جنسیس، به صورت روتین از داروهای مزوتراپی به صورت همزمان استفاده می‌کند. خوب است بدانید که مزوتراپی را می‌توان بعد از انجام بعضی از لیزرها بدون نیاز به سوزن انجام داد، به دلیل این که لیزر فرکشنال و تیکسل کانال‌های متعدد ظریفی در روی پوست ایجاد می‌کنند که داروهای مزوتراپی فقط با مختصری ماساژ وارد این کانال‌ها شده و به عمق پوست می‌رسد. همچنین در روش میکرونیدلینگ که با دستگاه کوچکی سوزن‌های متعدد با حرکت تند روی پوست وارد می‌شود و سبب کلاژن‌سازی می‌شود، می‌توان از داروهای مزوتراپی به طور همزمان استفاده کرد و داروها را وارد پوست نمود که به آن اصطلاحا مزونیدلینگ می‌گویند به معنی ترکیب مزوتراپی و میکرونیدلینگ.

مزونیدلینگ

شکل 3 مزونیدلینگ

مراقبت‌های پس از مزوتراپی چگونه است؟

در روش مزوتراپی مراقبت خاصی پس از آن مورد نیاز نمی‌باشد و فقط در محل مورد نظر تا یک روز از مواد آرایشی نباید استفاده شود و بهتر است شنا یا حمام نکند ولی فرد می‌تواند بلافاصله به سایر فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهد. هرچند در صورت وجود درد یا سوزش می‌توان از کمپرس سرد روی محل استفاده نمود. آفتاب گرفتن و برنزه کردن پس از مزوتراپی نباید انجام شود.

به گفته دکتر مریم ملکی، روش مزوتراپی جهت کاهش چربی‌های موضعی شاید بتواند سلولیت (که همان ناصافی‌های موجود در سطح ران اکثر خانم‌ها است) را از بین ببرد یا کمتر کند، ولی جهت رفع چاقی‌های موضعی شکم و پهلو چندان نتایج رضایت‌بخشی ندارد، مخصوصا که روش‌های موثرتری مانند لیپوماتیک وجود دارد. در کلینیک تخصصی پوست و لیزر هور، دکتر مریم ملکی از مزوتراپی با کوکتیل‌های مخصوص جهت رفع چاقی‌های صورت و غبغب استفاده می‌کند.

عوارض مزوتراپی

استفاده از ترکیباتی که باعث ذوب شدن چربی‌ها می‌شوند می‌تواند تورم بیشتری ایجاد کند. به همین دلیل در مورد مزوتراپی چربی و سلولیت توصیه می‌شود که مقدار زیادی از دارو را در یک جلسه تزریق نکنیم. در غیر این صورت بیمار با افزایش بیش از حد چربی خون مواجه می‌شود و حتی در مواردی التهاب لوزالمعده یا پانکراتیت نیز برای او به وجود می‌آید. علاوه بر این موارد ممکن است گاهی بیمار به مواد تزریقی آلرژی داشته باشد و دچار واکنش‌های آلرژیک شود.

همچنین بد نیست به کبودی دور چشم در اثر مزوتراپی برای از بین بردن سیاهی و لکه‌های دور چشم نیز اشاره کنیم. از آن جا که مویرگ‌ها و پوست بسیار نازکی در اطراف چشم ها وجود دارد، بنابراین کبودی دور چشم نیز در اثر مزوتراپی دور از انتظار نخواهد بود و توصیه می‌شود یک هفته قبل از انجام مزوتراپی از مصرف ویتامین E، بروفن، آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون خودداری شود. آلرژی و حساسیت به داروهای مزوتراپی تا زمانی که ما یک ماده را برای بیمارمان تزریق نکنیم، متوجه نمی‌شویم که آیا او به این ماده خاص حساسیت دارد یا خیر. البته اگر خود بیمار بگوید که بدنش به ماده خاصی حساسیت دارد، پزشک برایش تزریق آن ماده را انجام نخواهد داد.

معایب و مزایای مزوتراپی

شکل 4 مزایا و معایب مزوتراپی

مزوتراپی درچه افرای توصیه نمی‌شود

هر چند این روش، روشی بی‌خطر است اما استفاده از آن در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود. همچنین در صورت مصرف داروهای ضد انعقاد خون، ضایعات پوستی شناخته‌ نشده یا تب‌خال فعال، سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت کنترل نشده، بیماری‌های کلیوی، بیماری پسوریازیس یا صدف پوستی، سابقه‌ی سکته‌ی مغزی یا وجود لخته در گردش خون، مزوتراپی انجام نمی‌شود.

هزینه مزوتراپی

بر اساس سطحی که قرار است مزوتراپی انجام شود و میزان حجم داروی مزوتراپی و قیمت دارو، هزینه هر فرد تعیین می‌شود. طبیعی است داروهای اروپایی با کیفیت از داروهای مزوتراپی کره‌ای یا چینی گران‌تر است.تعداد بازدید از این مطلب: 20765
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *