در کشور ما کلا به پرکننده‌های مصنوعی ژل (Filler) اطلاق می‌شود. بعضی‌ها هم از آن به عنوان کلاژن یاد می‌کنند و در حالی که جدیدا از کلاژن به دلیل عوارض آن به ندرت در تزریقات زیرپوستی و زیبایی استفاده می‌شود. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو از سال ۱۳۷۸ تاکنون تجربه کار با انواع فیلرهای معتبر را داشته است، در ادامه اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع فیلر مخصوصا دو نوع هیالورونیک و الانسه که در ایران مصرف زیادی دارند، پرداخته شده است.

انواع ژل

1- ژل‌های کم دوام: ژل‌هایی که تنها از کلاژن ساخته شده‌اند در این دسته جای می‌گیرند. این‌ها دوام بسیار کمی دارند و معمولا طی ۳ تا ۴ ماه جذب بدن می‌شوند. این ژل‌ها معمولا از هیالورونیک اسید تشکیل شده‌اند. 2- ژل‌های موقت: این گونه ژل‌ها، دوام یک تا چند سال دارند ولی دائمی نیستند و بالاخره جذب می‌شوند و از بین می‌روند. ژل‌های موقت شامل هیالورونیک اسید، هیدروکسی آپاتیت (Radiess) یا پلی‌لاکتیک اسید (PLLA) و یا پلی کپرولاکتون (الانسه) ساخته شده‌اند. این‌ ژل‌ها به ترتیب تا ۱۲، ۱۸، ۲۴ و ۴۸ ماه پایداری دارند. از هیدروکسی آپاتیت (ریدیس) و پلی لاکتیک اسید و الانسه نمی‌توان برای تزریق ژل به لب استفاده کرد. تزریق PLLA هم حداقل به سه جلسه درمانی نیاز دارد. به همین خاطر ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید پراستفاده‌ترین و ایمن‌ترین ژل‌ها به حساب می‌آیند. 3- ژل‌های دائمی: تنها ژل دائمی که از سوی سازمان FDA تایید شده، ماده‌ای به نام PMMA یا پلی متیل متیل‌اکریلات است. البته FDA استفاده از این ماده برای حجم دهی به لب را تایید نکرده و از نظر این سازمان تنها استفاده از آن فقط برای از بین بردن خطوط خنده و چین و چروک‌های اطراف لب مجاز است. هرچند که هنوز از ژل‌های دائم برای حجم‌دهی به لب استفاده می‌شود، معمولا پزشکان متخصص آن‌ها را توصیه نمی‌کنند چون عوارض و خطرات زیادی دارند.

تزریق ژل به لب

ژل‌های هیالورونیک اسید

از بین ژل‌های مختلفی که در بازار وجود دارد، ایمن‌ترین تصمیم برای انتخاب ژل، ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید است. دوام این ژل‌ها از فیلرهای کلاژنی بیشتر است و از فیلرهای دائمی بسیار ایمن‌تر هستند. هیالورونیک اسید ترکیب قندی طبیعی است که در همه ارگان‌های زنده وجود دارد و در پوست ایجاد حجم و خاصیت ارتجاعی می‌کند. برندهای زیر در معتبرترین کارخانه‌های تولید دنیا در زمینه تولید ژل‌های هیالورونیک اسید و پر استفاده‌ترین مارک‌ها در جهان هستند. بهترین‌ آن‌ها که در بازار ایران موجود هستند شامل موارد زیر است:

  
 • ژل ژوویدرم شرکت Allergan آمریکا

 • ژل تئوسیال شرکت Teoxane سوئیس

 • ژل استایلج شرکت Vivacy فرانسه

 • ژل آلیاکسین شرکت IBSA ایتالیا

 • ژل بلترو شرکت Merz آلمان

 • ژل فیلورگا شرکت فیلورگا فرانسه

 • ژل پرفکتا شرکت پرفکتای فرانسه

به جز این موارد برندهای دیگری هم وجود دارد که معمولا ارزان‌تر و کم کیفیت‌تر هستند. کیفیت پایین ژل، هم خطر عوارض جانبی را بیشتر می‌کند و هم دوام آن را کاهش می‌دهد. به همین علت برندهایی که در بالا نام بردیم، بهترین‌ها هستند. نحوه‌ی تزریق و نتیجه تمامی برندها بنا به تجربه پزشک متفاوت است. برخی از ژل‌ها حاوی لیدوکائین هم هستند که یک داروی بی‌حسی موضعی است. ژویدرم (HA) که از طرف FDA تائید شده است به‌صورت اولیه برای کم کردن چین‌های نرم و افزایش پُری لب‌ها بکار می‌رود و radiesse برای اصلاح حجم و ساختار از دست رفته در مناطق دیگر مثل خط خنده، بینی، شقیقه، زاویه فک و گونه‌ها قابل استفاده است. بهتر است radiesse در لب‌ها تزریق نگردد. از کاربردهای مهم radiesse در اصلاح قوز بینی و بالابردن نوک بینی و تزریق در پشت دست‌ها جهت جوان‌سازی دست‌ها می‌باشد.

تزریق ژل به بینی

ژل الانسه

الانسه فیلری است که بر خلاف بسیاری از فیلرها از جنس اسید هیالورونیک نمی‌باشد و جهت بالا کشیدن پوست، فرم دهی و بازیابی حجم از دست رفته در اثر افزایش سن زیر پوست تزریق می‌شود. ماده اصلی سازنده این ژل، پلی کاپرولاکتون (PCL) می‌باشد. این ماده یک پلیمر طبی با قابلیت جذب زیستی می‌باشد. پلی کاپرولاکتون در ژلی از جنس کربوکسی متیل سلولز (CMC) به حالت معلق در می‌آید. ژل الانسه زمانی که زیر پوست تزریق می‌شود، در دو مرحله روند پیری پوست را به تعویق می‌اندازد:

  • 
  • ژل CMC باعث بالا بردن پوست و فرم‌دهی سریع می‌شود. البته این ژل تنها برای حدود 12 هفته ماندگار می‌باشد.

 • PLC باعث تحریک پوست جهت تولید کلاژن می‌شود. تحریک تولید کلاژن در طول 12 هفته به بیشترین حد ممکن می‌رسد و نتیجه بسیار قابل قبولی را ارائه می‌دهد.

بر خلاف فیلرهای اسید هیالورونیک، عملکرد ژل الانسه بر اساس تولید کلاژن می‌باشد. نتیجه استفاده از ژل الانسه برای مدت 2 تا 4 سال ماندگار می‌باشد.

ژل الانسه

موارد استفاده ژل الانسه

ژل الانسه تنها یک پرکننده و حجم دهنده نیست و با خاصیت کلاژن‌سازی قوی که دارد، در صورت تزریق به متد خاص قادر است پوست صورت را بالا بکشد و به‌ اصطلاح لیفت انجام دهد. ژل الانسه جهت انجام موارد زیر استفاده می‌شود:

  • 
  • تحریک تولید کلاژن

  • فرم‌دهی و لیفت صورت و گردن

  • به تعویق انداختن روند ایجاد خطوط ظریف و چین و چروک

 • بهبود اسکار عمیق آکنه

موارد فوق برای مدت ۲ تا ۴ سال دوام خواهند داشت.

از ژل الانسه در کدام قسمت‌های صورت استفاده می‌شود؟

ژل الانسه برای قسمت‌های مختلف صورت قابل استفاده است. از این ژل مانند ژل‌های هیالورونیک اسید می‌توان در فرم‌دهی چانه، گونه و زاویه فک استفاده کرد، ولی موردی که این ژل را از ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید متمایز می‌کند، همان خاصیت تحریک قوی ساخت کلاژن توسط بافت بدن است که طی ۱۲ هفته به وضوح دیده می‌شود. ژل الانسه در قسمت‌هایی از بدن که فیلر اسید هیالورونیک نیز در آن‌ها قابل استفاده است کاربرد دارد؛ شامل:

  • 
  • رفع گودی گیجگاه

  • رفع چین و چروک پیشانی

  • رفع خطوط خنده

  • رفع افتادگی کنار چانه

  • رفع آثار پیری از چانه فرد

  • پر کردن و صاف کردن اسکار آکنه

  • اصلاح خط غبغب

  • جوان‌سازی دست‌ها

  • زاویه‌سازی صورت

 • برجسته کردن گونه

کاربردهای تزریق ژل

علت ماندگاری بیشتر ژل الانسه نسبت به فیلرهای دیگر چیست؟

مواد تشکیل‌دهنده ژل الانسه نسبت به دیگر فیلرها به شکلی متفاوت عمل می‌کنند. زمانی که ژل وارد بدن می‌شود مولکول‌های آن به مرور زمان حل می‌شوند. مواد تشکیل‌دهنده ژل تا زمان حل شدن تمامی مولکول‌ها حجم اصلی خود را حفظ می‌کنند. ماندگاری ژل الانسه به تعداد مولکول‌های مواد تشکیل‌دهنده ژل بستگی دارد. هر چه تعداد مولکول‌ها بیشتر باشد نتیجه درمان ماندگارتر است.

مزایای ژل الانسه نسبت به فیلرهای اسید هیالورونیک

  • 
  • ژل الانسه نسبت به اکثر فیلرهای اسید هیالورونیک ماندگاری بیشتری دارد.

  • ژل الانسه در بلندمدت از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است.

  • ژل الانسه باعث ایجاد واکنش‌های حساسیتی شدید نمی‌شود (ایجاد گرانولوم یا توده‌های سفت). ممکن است این حالت در فیلرهای اسید هیالورونیک بی‌کیفیت به ندرت اتفاق بیافتد.

  • ژل الانسه به ‌وسیله تولید کلاژن عمل می‌کند در نتیجه به قسمت‌های دیگر جابه‌جا نمی‌شود. (امکان دارد این حالت در فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک بی‌کیفیت به ندرت اتفاق بیافتد)

  • ژل الانسه با گذشت زمان حجم خود را نسبت به ژل‌های هیالورونیک اسید بیشتر حفظ می‌کند.

  • تزریق ژل الانسه در فرورفتگی‌های اسکار آکنه، علاوه بر نتیجه بهتر، ماندگاری طولانی‌تری دارد.

 • ژل الانسه قادر به انجام عمل لیفت صورت و سفت شدن پوست است که این خاصیت در ژل‌های هیالورونیک اسید کمتر و کوتاه مدت است.

بر خلاف ژل‌های هیالورونیک اسید، ژل الانسه حلال ندارد و بنابراین غیر قابل حل می‌باشد؛ در نتیجه خارج کردن مقادیر اضافی ژل از زیر پوست و یا از بین بردن ژل الانسه در صورتی که از فرم آن رضایت نداشتید، کار ساده‌ای نیست؛ بنابراین دکتر ملکی توصیه می‌کند تزریق ژل الانسه حتما نزد پزشک متخصص و باتجربه انجام شود.

مزایای فیلرهای اسید هیالورونیک نسبت به ژل الانسه

  • 
  • در صورت بروز مشکل، فیلرهای اسید هیالورونیک قابلیت حل شدن دارند؛ بنابراین هم موارد جزئی (توده) و هم موارد شدیدتر (مانند نکروز) به راحتی قابل رفع هستند.

  • فیلرهای اسید هیالورونیک ظاهری خوشایندتر و طبیعی‌تر به پوست می‌دهند؛ بنابراین برای بهبود بافت پوست نیز به کار می‌روند.

  • فیلرهای اسید هیالورونیک برای بهبود ظاهر قسمت‌های ظریف‌تر مانند ناحیه زیر چشم مناسب‌تر هستند. در حالی که تزریق الانسه در زیر چشم توصیه نمی‌شود.

  • هزینه فیلرهای اسید هیالورونیک کمتر می‌باشد.

 • در بینی فیلرهای اسید هیالورونیک دارای قابلیت حل شدن می‌باشند. ژل الانسه چنین قابلیتی را ندارد؛ بنابراین اگر ژل الانسه برای اصلاح بینی استفاده شده باشد و فرد بعد از آن تصمیم به انجام جراحی بینی بگیرد، برای جذب آن چندین سال باید صبر کند.

تزریق ژل به بینی

اصلاح فرم بینی با تزریق ژل

نتیجه نهایی تزریق الانسه چگونه است؟

در برخی از افراد چند هفته پس از تزریق ژل الانسه ممکن است متوجه کاهش حجم شوند، باید توجه داشت که تا سه ماه به الانسه جهت رسیدن به حجم و لیفت حداکثری خود زمان داد و تنها بعد از سه ماه در صورت تمایل به تزریق مجدد اقدام نمود.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای تزریق ژل الانسه هستند؟

ژل الانسه از بسیاری جهات با فیلرهای دیگر متفاوت است. تصمیم‌گیری در مورد استفاده از فیلر مناسب برای هر شخص به عوامل متعددی بستگی دارد که بایستی در این مورد با پزشک مربوطه مشورت کنید. در نهایت به کمک تجربه پزشک و آشنایی او با جنبه‌های زیبایی‌شناسی چهره، پزشک با ترکیبی از ژل الانسه و فیلرهای اسید هیالورونیک دیگری مانند رستیلین و فیلرهای نیمه‌دائمی دیگر مانند رادیس و اسکالپترا قادر است که به‌وسیله روش‌هایی که انجام آن‌ها تا ۵ سال پیش نیز امکان‌پذیر نبوده و بدون نیاز به جراحی تهاجمی، صورت را فرم‌دهی کرده و حجم از دست رفته صورت در اثر افزایش سن را بازیابی کند. به همین علت بسیاری از متخصصین جراحی پلاستیک که قبلا با تزریق ژل‌ها میانه خوبی نداشتند، هم اکنون جراحی لیفت را کمتر انجام می‌دهند و بیشتر تمایل به تزریق فیلرهای مرغوب و استاندارد پیدا کرده‌اند، چرا که عوارض و سختی عمل لیفت را ندارد و نتایج برای بیمار بسیار رضایت‌بخش است.

مدت تاثیر ماندگاری ژل‌ها به چه عواملی بستگی دارد؟

این که دوام ژل‌های تزریقی چقدر باشد بستگی به نوع ژل دارد. ولی ممکن است دوام یک ژل در یک فرد با فرد دیگر چند ماهی تفاوت داشته باشد. تکنیک تزریق هم تا حدود زیادی در دوام ژل تزریق شده تاثیر دارد مثلا اگر ژل هیالورونیک که باید در لایه میانی پوست یا درم تزریق شود، خیلی سطحی و یا خیلی عمقی تزریق شود، دوام و اثر آن کمتر خواهد شد. به طور خلاصه مدت زمان اثر انواع ژل‌های هیالورونیک اسید تزریقی با مارک‌های معتبر ساخته شده در دنیا از ۶ ماه تا ۲ سال متغیر است. البته زمانی که گفته می‌شود تاثیر فلان ژل تزریق شده یک سال است به این معنی نیست که اثر پرکنندگی آن در طول یک سال کامل است بلکه معمولا در شش ماه اول تزریق پرکنندگی آن خوب و مثل ماه اول است ولی از ماه ششم و هفتم و به بعد تاثیر آن کمتر می‌شود و تا پایان یک سال کاملا اثر آن از بین می‌رود.

تزریق ژل به گونه

عوارض تزریق ژل چیست؟

عوارض هر تزریقی می‌تواند شامل تورم، درد و کبودی باشد که همه گذرا هستند. از جمله عوارض دیگر عوارضی است که مربوط به دست پزشک است مثل غیرقرینگی و یا تزریق زیاد، بد فرم شدن و بدشکل شدن. از عوارض خطرناک تزریق ژل به داخل رگ است که ممکن است سبب نکروز (گندیدگی) پوست ناحیه شود. موارد بسیار نادری در جهان از تزریق ژل در عروق گزارش شده که منجر به کوری شده است. عوارضی که مربوط به ماده تزریق شده است. تنها ژلی که حلال دارد و در صورت ایجاد عارضه و یا منصرف شدن فرد کاملا و به به‌راحتی قابل حل شدن است ژل هیالورونیک اسید است. الانسه فیلری کاملا بی‌خطر است و اکثر عوارض مربوط به تزریق می‌شوند. عوارض این درمان شامل کمی ورم، کبودی و درد می‌باشد. عوارض تزریق ژل موقتی بوده و بدون هیچ مشکلی رفع می‌شوند. این نکته را حتما باید نظر گرفت که هر فردی نمی‌تواند تزریق ژل انجام دهند، این افراد عبارتند از:

  • 
  • خانم‌های باردار

  • افراد که دارای بیماری‌های خود ایمنی شدید مانند لوپوس و روماتیسم و اسکلرودرمی هستند.

  • کسانی که دارای سابقه سکته قلبی هستند.

 • افرادی که از داروی آسپیرین یا وارفارین استفاده می‌کنند.

تزریق ژل به لب

بلافاصله پس از تزریق یک سی سی ژل در لب

هزینه تزریق ژل

پزشک طی مشاوره‌ای شما را می‌بیند و با توجه به خواسته‌های شما و میزان کاهش حجم و یا افتادگی صورت شما، تعداد ژل موردنیاز شما را برآورد می‌کند. هزینه تزریق ژل الانسه بیشتر از فیلرهای دیگر می‌باشد، ولی به علت ماندگاری آن در بلندمدت استفاده از آن مقرون به صرفه‌تر است.

چرا بعضی از ژل‌های تزریقی ارزان‌تر هستند؟

درست مانند سایر اجناس، کمپانی‌های متفرقه زیادی اقدام به تولید ژل‌های هیالورونیک با قیمت‌های ارزان‌تر می‌کنند، کیفیت بسیاری از آن‌ها بسیار پایین است و در صورت استفاده می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

هزینه تزریق ژل به میزان و نوع ژل مورد نیاز بستگی دارد. دکتر مریم ملکی توصیه می‌کند، به شدت از تزریق ژل‌های ارزان و کم‌کیفیت خودداری کنید تا دچار عوارض جبران ناپذیر آن‌ها نشوید. برای دریافت هزینه تزریق ژل با شماره ۰۹۳۰۸۵۵۸۳۰۰ شماره کلینیک ۰۳۱۶۶۶۲۲۲۴ تماس بگیرید.تعداد بازدید از این مطلب: 35554
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *