رادیکال های ازاد اتم ها با یم الکترون منفرد می باشد وزمانی که اکسیژن با مولکول های مشخصی واکنش می دهد تشکیل می شوند .
رادیکال های آزاد باعث تخریب پشتیبان های ساختاری پوست شده وقابلیت ارتجاعی ، برگشت پذیری ونرمی پوست راکاهش می دهند . برای جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد بدن یک سیستم دفاعی از آنتی اکسیدان ها دارد . انتی اکسیدان ها مولکول هایی هستندکه می توانند با رادیکال های ازاد واکنش ایمنی دهتد وواکنش زنجیره ای آنها را قبل ازاینکه مولکول های حیاتی آسیب ببینند خاتمه دهند .

ریزش مو : مو سریع ترین بافت رویشی در بدن می باشد . در یک پوست سرسالم 90تا95 در صد فولیکول های مو در حال رشد ، کمتر از1 در صد حال ریزش و5تا10 درصد در حال استراحت می باشد . ریزش مو می تواند به علت عوامل ژنتیکی ، پیر شدن ،استرس ،صدمات فیزیکی پوست سریا مو ،عفونت پوست ، بیماری هایی که بر عموم بدن تاثیر می گذارند (برای مثال تیروئید واستفاده از داروهای خاص مانند داروهاتی ضد سرطان ) باشد .

بوسیله یک رژیم حاوی ویتامین ومواد معدنی می توان از ریزش مو جلو گیری کرد وحتی سبب تحریک رشد مو شد . دراینجا به معرفی انتی اکسیدان های مفید برریزش مو می پردازیم :

ویتامین A: انتی اکسیدانی است که به نگهداری چربی های طبیعی پوست سر کمک می کند .این ویتامین فولیکول های سلول مو را از اسیب ناشی ازرادیکال های آزاد محافظت می کند .این ویتامین به جلوگیری از sebumزیاد که احتمالا باعث seborrhea hair loss می شود هم کمک می کند . این ویتامین در شیر،تخم مرغ ،پنیر ، گوشت ، اسفناج ،بروکلی و گل کلم یافت می شود .

ویتامین c : ویتامین c مهمترین انتی اکسیدان می باشد . گردش خون پوست سر را بهبود بخشیده بنابراین پتانسیل بالایی برای جلوگیری ازریزش مو دارد .یکی از عملکرد های مهم ویتامین c کمک به تولید ونگهداری کلاژن سالم (نوعی بافت رابط درون فولیکول های مو ) است ، همچنین این ویتامین یک انتی اکسیدان قوی است که از هر دو سلول های درون فولیکول وسلول ای جداررگ های خونی محافظت می کند . ویتامین c را می توان در میوه ها مخصو صا مرکبات ،سیب زمینی و سبزیجات سبز یافت .

ویتامین e: ویتامین e در درمان مو بسیار مثمرثمر می باشد .به عنوان انتی اکسیدانی که محرک گردش خون در ناحیه پوست سراست عمل می کند.این فرایند به معنی اکسیژن رسانی بیشتراست که می تواند به تغذیه سلول های مو منجر شود . افزایش در سطح اکسیژن باعث افزایش عمر سلول های می شود . فقدان ویتامین e همچنین ممکن است باعث ریزش موشود .
ایت ویتامین در زیتون ، روغن های گیاهی ، ماگارین ، ذرت، جوانه گندم ، مغزها ،اسفناج ودیگر سبزیجات سبز برگ دار یافت می شود .

چای سبز : چای سبز بالقوه تاثیرات مفیدی همچون ضد سرطان وخواص انتی اکسیدانی رابواسطه ی وجود epigallocatechin3-gallate(EGCG) یک جزاصلی سازنده پلی فنول ها دارد . اخیرا گزارش شده که EGCG ممکن است درجلوگیری یا درمان ریزش مو هورمونی به واسطه ممانعت انتخابی فعالیت 5-alpha-reductase مفید باشد.EGCG که ماده ی فعال چای سبز می باشد بطور مشخصی باعث طولانی شدن عمر فولیکول های مو در محیط خارج سلول می شود .

در واقع باوربراین است که انتی اکیدان های چای سبز می توانند به کاهش بیماری های مو مانند ریزش مو کمک کنند . 5-alpha-reductaseانزیمی است که تستوستروت ازاد را به دی هیدرو کسی تستوسترون dihydrotestosterone(DHT) تبدیل می کند ،که DHT ازفاکتورهای متعدد الگوی طاسی در زنان می باشد .
چای سبز محرک گردش خون سالم است که ی تواند مستقیما برای فولیکول های مو بواسطه ی تغذیه واکسیژن رسانی به انها مفید نشان می دهند که چای سبز همچنین برای پوست سر مفید است .

برگرفته از ویژه نامه اخبار پزشکان
خانم شرمینه قلمکار،خانم بهاره کاظمی زمانی

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :03116662224


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.