آفتاب‌سوختگی كودكان -قسمت اول
نور آفتاب برای سنتز ویتامین دی (D) در بدن انسان ضروری است. کودکان به لحاظ نیاز بیشتر به ویتامین دی برای رشد استخوان‌ها و دندان‌ها در اثر کمبود آفتاب بیشتر مشکل پیدا می‌کنند. پس ضرورت دارد که به‌طور متناوب در طول هفته در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند، ولی این نور آفتاب به دلیل لطافت و ظرافت زیاد پوست کودک ممکن است حساسیت شدید ایجاد کند . قسمت عمده اشعه خورشید برای پوست مضر است. بنابراین به لحاظ حساسیت بیشتر پوست اطفال در برابر نور آفتاب باید محافظت از پوست آن‌ها نیز انجام شود.تصویر 1: محافظت از کودکان در برابر آفتاب

نوزادان تا ۳ ماهگی معمولا نیازی به آفتاب ندارند و نیازهای روزانه خود را چه ازلحاظ احتیاج به ویتامین‌ها و چه ازلحاظ دیگر احتیاجات، توسط شیر مادر رفع می‌کنند. آفتاب دادن نوزاد در روزهای اول معمولا از پشت پنجره باید باشد تا پوست لطیفش با تابش مستقیم آفتاب نسوزد. استفاده از آفتاب در اولین ساعات صبح و یا ساعات آخر روز که شدت گرما کمتر است به نفع کودک است. نور خورشید وقتی روی پوست می‌تابد، در بدن ویتامین D تولید می‌کند. در کودکانی که به حد کافی غذاهای ویتامین‌دار نمی‌خورند و آن‌هایی که به حد کافی در برابر نور خورشید قرار نمی‌گیرند، به‌تدریج علائم نرمی استخوان افزایش می‌یابد .
1- مراقبت از پوست کودکان در تابستان
روزهای فصل تابستان خوشایند است اما اشعه خورشید می‌تواند به پوست فرزند شما صدمه هم بزند. بنابراین مهم است تا به‌خوبی از او در مقابل خورشید محافظت كنید. به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر مریم ملکی هنگامی‌که فرزند شما زیاد در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، می‌تواند پوست وی را بسوزاند و موجب چین‌خوردگی زودرس پوست بدن شود، در این حالت احتمال دارد طی مهروموم‌های بعد، سرطان پوست پدیدار گردد.


تصویر 2: مراقبت از پوست کودکان در تابستان

كودكان به‌ویژه با خطر جدی ابتلا به سرطان پوست مواجه هستند، نه‌تنها برای این‌که آن‌ها سال‌های طولانی را در پیش رو دارند و به‌طور طبیعی می‌بایست بیشتر از آن‌ها مواظبت شود بلكه هنگام بازی آن‌چنان جذب كارهای خود می‌شوند كه هیچ توجهی به سوزش پوست خود ندارند. هرچند كه پوست آن‌ها بسیار حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر است.
به نقل از پایگاه اطلاع‎‌رسانی دکتر مریم ملکی: هرچه رنگ پوست فرزند شما روشن‌تر باشد، در مقابل نور خورشید حساس‌تر است. كودكانی كه موی قرمز، پوست روشن و کک‌مکی و پر خال دارند در مقال خورشید زودتر آسیب می‌بینند. آن‌هایی كه موهای بلوند و چشمان آبی دارند به‌طور طبیعی كمتر در امان هستند. آسیایی‌ها و مردمی كه پوست سیاه دارند در برابر نور خورشید بیشتر مقاومت می‌کنند؛ اما درهرحال بچه‌ها به پوشش و لباس بیشتر نیازمند هستند و باید در مقابل نور خورشید محافظت شوند.
هرچند كه بسیاری از والدین از فرزندان خود در مقابل تابش نور خورشید محافظت می‌کنند؛ اما تعدادی از آن‌ها آگاه نیستند كه خورشید می‌تواند اثر مخربی روی پوست اطفال داشته باشد. تحقیقات نشان داده است كه بیش از یک‌سوم مادران اهمیت چندانی به پوست فرزندان خود نمی‌دهند. شواهد بسیاری وجود دارد كه نشان می‌دهد سرطان پوست در سنین بالاتر، به این دلیل است كه به هنگام كودكی، زیاد در مقابل نور خورشید قرار گرفته است.
2- عوارض آفتاب‌سوختگی در کودکان
آفتاب‌سوختگی می‌تواند منجر به کم‌آبی، درد و تب شود. بهتر است بدانید تنها یک آفتاب‌سوختگی در طول دوران کودکی می‌تواند خطر ابتلا به ملانوم یا سرطان پوست در آینده را افزایش دهد. به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند تا آنجا که امکان دارد نوزاد تا قبل از 6 ماهگی در معرض نور خورشید قرار نگیرد، به‌ویژه در گرم‌ترین ساعات روز، یعنی بین 10 تا 4 بعدازظهر که اشعه‌های آفتاب از شدت خاصی برخوردار است. شدت اشعه‌های خورشید پس از این ساعات از روز کم می‌شود و استفاده از نور خورشید برای کودک بی‌خطر است. از 6 ماهگی به بعد می‌توان با رعایت دستورالعمل‌های لازم در خصوص محافظت از پوست نوزاد در برابر آفتاب او را برای گردش و پیاده‌روی بیرون از منزل برد.


تصویر 2: آفتاب‌سوختگی در کودکان

استفاده از كرم بر روی قسمت‌هایی كه به‌طور مستقیم در مقابل آفتاب هستند، ضروری است. کرم‌های ضد آفتاب کودکان مخصوص است و باید مناسب سن آن‌ها و فصل سال استفاده شود. این کرم‌ها باید ترکیباتی داشته باشد که ساختمان‌های سلولی نارس را محکم کند و نسبت به شستشو مقاوم باشد. چرا که کودک در ضمن فعالیت در معرض نور خورشید چنانچه پوست خود را با آب بشوید و یا عرق كند، کرم اثر خود را داشته باشد .
محافظت در مقابل آفتاب مانند مسواك زدن برای بچه‌ها مهم است. به خاطر بیاورید كه باید حداقل 20 دقیقه زودتر از پماد استفاده كنید تا مفید واقع شود. راه مؤثر دیگر محافظت در مقابل آفتاب از فرزندتان پوشش لباس است. لباس مانع ایده‌ال در مقابل نور خورشید است، زیرا كودكان به‌طور طبیعی آن را می‌پوشند. حتی اگر می‌خواهید كودك را در كالسكه قرار دهید، مطمئن شوید كه حتما سایه‌بانی داشته باشد و حتما برای كودك كلاهی تهیه كنید. كلاهی با لبه بلند تا كاملا پشت و گوش و گردنش را بپوشاند.


تصویر 4: ضد آفتاب مخصوص کودکان

ضمنا رنگ روشن لباس نیز در کاهش جذب اشعه خــــورشیدی و کاهش عوارض مؤثر است لباس‌های تابستانه که معمولا بدون آستین و پوشش کامل دست‌وپا هست لباس‌های مناسبی برای تابستان کودکان نیست. ساعاتــــی از روز ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر که هوا گرم‌تر است و اشعه خورشیدی عمـــودی‌تر است، کــــودکان باید در منـــزل بازی و فعالیت و استراحت داشته باشند تا از گرمازدگی و آفتاب‌سوختگی و عـــوارض آن در امان باشند.

3- شرایط جوی و اثــرات نــور خـورشید بر پوست کودکان
باید بدانید كه در ارتفاعات بالای تپه و روى کوه اشعه خورشید خطرناک‌تر و عوارض پوستی بیشتر است و هوای ابری مانع از اثرات مضر خورشید روی پوست نیست. در هوای ابری حتی اگر آفتاب نباشد اقدامات محافظتی چشم و پوست حتما باید انجام شود چرا که زمین خود نیز منعکس‌کننده اشعه خورشیدی است. زمانی كه برف روی سطح زمین است و یا کودکان کنار رودخانه، آب‌بازی می‌کنند و یا اینکه روی شن ‌بازی می‌کنند، شدت انعکاس اشعه خورشیدی بیشتر است و باعث آسیب بیشتر به پوست می‌شود. همچنین، وزیدن باد خنک اثر نفوذی اشعه خورشید به پوست را بیشتر می‌کنند بنابراین باید در این شرایط دقت بیشتری برای محافظت پوست کودکان انجام داد. سعی كنید در وسط روز كه اشعه خورشید زیاد است كودكان را كاملا دور نگاه دارید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر برای محافظت از پوست کودک‌تان در برابر نور خورشید و جلوگیری از آفتاب‌سوختگی، بخش دوم مقاله آفتاب سوختگی در کودکان را از پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر مریم ملکی مطالعه نمایید.

تهیه و گردآوری مطلب: پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر مریم ملکی متخصص پوست، مو و زیباییتعداد بازدید از این مطلب: 5469
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *