از سال 1995 تا كنون لیزر Co2 معمولی بهترین روش غیرجراحی جهت از بین بردن چین چروک و صاف‌كردن فرورفتگی‌های صورت محسوب می‌شد. در چند سال اخیر درمان‌های زیبایی و جوانسازی با تحولات شگرفی روبه‌رو بوده است. این روش‌های نوین جایگزین روش‌های پرعارضه و تهاجمی گذشته شده‌اند. لیزر Co2 معمولی می‌تواند جوانسازی بسیار خوبی در صورت ایجاد كند و پوست را سفت و شفاف نماید ولی عوارضی از خود به جا می‌گذارد كه گاه تحمل آن‌ها برای بیماران بسیار دشوار است از جمله طولانی بودن زمان التیام‌بخشی پوست كه گاهی به 2 هفته می‌رسد و در این مدت پوست باید پانسمان باشد، قرمزی پوست كه گاه از 4 تا 6 ماه به‌طول می‌انجامد. از عوارض این لیزر این است که در پوست ما ایرانیان ممكن است تیرگی بعد از لیزر (PIP) نیز مشاهده شود.

در چند سال اخیر تكنولوژی جدیدی به نام Fractional Laser (لیزر فرکشنال) بوجود آمده است كه به طور قابل ملاحظه‌ای زمان التیام بخشی پوست و همچنین عوارض دیگر لیزر را كاهش می‌دهد. با لیزر Fractional Laser نور لیزر (beam) به تعداد زیادی شعاع‌های كوچكتر (microbeam) تقسیم می‌شود. وقتی این شعاع‌های كوچكتر به پوست برخورد ‌می‌كنند نقاط كوچكی از پوست كه بین این شعاع‌های لیزری قرار گرفته است و با لیزر برخورد نمی‌كند سالم می‌ماند.

این نقاط سالم پوست باعث تسریع روند ترمیم پوست می‌شوند و هر چه پوست سریع‌تر التیام پیدا كند احتمال عوارض مانند قرمزی‌ و یا تیره شده پوست كمتر می‌شود.
نقاط كوچکی كه توسط شعاع‌های كوچكتر لیزر شده‌اند microtreatment zone نامیده می‌شوند و جراحت این ستون‌های لیزر شده كه تا عمق 1000 میكرون داخل پوست می‌باشد باعث تسریع كلاژن سازی در پوست و جوانسازی می‌گردد.

دیاگرام عملکرد لیزر فرکشنال، فرکشنال co2، لیزر co2 و erbium

شکل 1 دیاگرام مفایسه لیزر فرکشنال، فرکشنال co2، لیزر co2 و erbium

در دیاگرام بالا: قسمت قرمز سمت چپ نشان‌دهنده لیزر Co2 و erbium معمولی می‌باشد كه در آن سطح پوست توسط حرارت بالای لیزر برداشته شده است (ablative). چون این لیزرها fractional نیستند همه پوست در منطقه تحت درمان برداشته شده است و یک زخم باز به جا مانده است كه زمان نسبتا زیادی برای ترمیم نیاز دارد.

در قسمت دوم دیاگرام، لیزر nonablative fractional مشاهده می‌شود كه در آن ستون‌های عمیقی از پوست لیزر شده است اما ستون‌ها (ablative نبوده) یا به اصطلاح برداشته یا خالی نشده است. این لیزرها erbium glass هستند و ستون‌های كوچكی از پوست را با حرارت لیزر كلاژن‌سازی می‌کنند و در نتیجه كاهش چروک و یا صاف‌كردن پوست را سبب می‌شوند. مثال واضح این لیزرها fraxel می‌باشد. این لیزر برای بهبودی سطح پوست و پركردن چروک‌ها و اسکارهای آكنه و كوچک‌ كردن منافذ بسیار عالی می‌باشند اما درمان‌های متعدد نیاز می‌باشد تا بتوان به نتیجه مطلوب دست یافت.

در قسمت سوم دیاگرام، لیزر Co2 fractional را نشان می‌دهد كه در آن سطح پوست با عمق 10 تا 200 میكرون برداشته شده است، این لیزر fractional است و پوست بسیار سریع‌تر التیام می‌یابد اما عمق نفوذ لیزر به اندازه‌ کافی زیاد نبوده تا بتواند سبب كاهش چروک و یا سفتی‌ و جوانسازی پوست گردد.

جدیدترین تكنولوژی لیزر Co2 fractional laser ablative می باشد (ablative به معنی برداشت پوست می‌باشد) كه در آن ستون‌هایی از پوست (طبق دیاگرام آخرین سمت راست) عملا برداشته می‌شود و این ستون‌ها به صورت تونل‌هایی خالی در پوست باقی می‌ماند و پروسه ترمیم این تونل‌ها توسط بدن، خود می‌تواند سبب از بین بردن چروک و سفت‌كردن پوست به میزان بسیار بیشتری نسبت به سایر انواع لیزرهای nonablative از جمله fraxel شود.

لیزرهای جدید fractional Co2 این مزیت را دارند كه با عمق نفوذ بسیار زیاد 600 تا 1000میكرون و به دلیل وجود پوست سالم در اطراف این ستون‌های خالی ترمیم بسیار سریع‌تر و همچنین كاهش عوارض و كاهش زمان ترمیم را به دنبال دارند.

لیزر فرکشنال co2

شکل 2 لیزر فرکشنال co2

لیزر fractional Co2 یک لیزر Co2 اصلاح شده است كه عوارض لیزر Co2 معمولی را ندارد ولی از مزایای خوب آن در درمان ضایعات زیر استفاده می‌توان كرد.

1- چروک ریز
2- اسكار (فرورفتگی) جوش
3- اسکار سالک و آبله مرغان
4- اسكار ناشی از سوختگی یا بریدگی
5- جای بخیه‌های پس از جراحی
6- منافذ باز پوست
7- سفت شدن پوست
8- چروک دور چشم
9-ترک‌های پوستی شكم و بدن
10- لكه‌های پوستی و کک و مک
11- درمان کلویید
12- جوانسازی پشت دست
13- افزایش نفوذ دارو به پوست
14- تنگ‌کردن شلی واژن با پروب مخصوص
15- سفیدکردن واژن و بیکینی

انتخاب صحیح و کاندید مناسب لیزر فرکشنال

برای انتخاب هر روش زیبایی باید دید که آیا آن روش برای شما بهترین نتایج را به همراه دارد یا خیر. باید از روش درمانی انتظار درستی داشته باشید.
در برخی از افرادی که دچار ملاسما (لک صورت) هستند انجام لیزر فرکشنال با توان بالا می‌تواند منجر به تیره‌تر شدن لک صورت شود.

روش کار لیزر فرکشنال CO2

ابتدا پوست تمیز شده و از کرم بی‌حسی موضعی زیر پلاستیک استفاده می‌شود، پس از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پوست شما کاملا بی‌حس شده و برای لیزر آماده است. سپس لیزر فرکشنال بر روی سطح ناحیه مورد نظر به عبور داده می‌شود، با اثرگذاری لیزر سوراخ‌های میکروسکوپی زیادی بر روی پوست ایجاد می‌کند و فرآیند بازسازی و بهبود پوست را فعال می‌کند. این ویژگی باعث ایجاد پوستی سالم و جوان‌تر و صاف‌تر می‌شود.

دستگاه لیزر فرکشنال co2

شکل 3 روش کار لیزر فرکشنال CO2

مراقبت‌های پیش از درمان با لیزر فرکشنال CO2

  
 • حداقل یک ماه قبل از جلسه درمانی باید از آفتاب مستقیم دوری کنید. عدم رعایت این توصیه می‌تواند به ایجاد لکه‌های تیره ختم شود.
 • 
 • لیزردرمانی می‌تواند در افرادی که سابقه‌ی تب‌خال دارند، باعث فعال شدن ویروس و ایجاد تب‌خال شود. به همین علت داروهایی برای پیشگیری از این عارضه برای شما تجویز خواهد شد.
 • 
 • ممکن است به شما توصیه کنیم که تا ۴ هفته پیش از جلسه‌ی درمانی از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید.

مراقبت‌های پس از لیزر فرکشنال

بعد از انجام لیزر فرکشنال پوست حالت شبیه به سوختگی خفیف یا آفتاب سوختگی می‌شود و کمی تیره‌تر به نظر می‌آید. این حالت طی یک هفته و با پوست اندازی بهبود می‌باید و طی حدود دو هفته سرخی و دلمه‌های تشکیل شده روی پوست نیز از بین می‌رود.

  
 • در این مرحله فرد پوستی تازه که گلگون و نازک و شفاف است را احساس می‌کند که طی حدود سه هفته نیز این سرخی خفیف از بین می‌رود پوست شما به حالت کاملا طبیعی و البته جوان شده برمی‌گردد.
 • 
 • از کندن و دستکاری کردن دلمه بر روی موضع تحت درمان با لیزر سی او دو فرکشنال خودداری کنید.
 • 
 • طی یک هفته بعد از لیزر از کرم‌های ترمیم‌کننده روزی 4 الی 5 بار تا زمان برطرف شدن التهاب و قرمزی استفاده کنید.
 • 
 • ضد آفتاب را بصورت مرتب هر 3 ساعت یک‌بار تکرار کنید.
 • 
 • از پماد زینک اکساید بر روی محل لیزر استفاده کنید.
 • 
 • کرم روشن‌کننده را از زمان برطرف شدن التهاب پوست هر شب استفاده کنید.
 • 
 • در بین دو جلسه درمان از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

انجام لیزر فركشنال چه عوارضی دارد؟

عوارض لیزر فركشنال معمولا در درمان‌های شدید و تنظیمات بالای دستگاه ایجاد می‌شود. پس از انجام لیزر فركشنال معمولا تا چند روز پوسته‌ریزی و بعضا دلمه وجود دارد كه طبیعی است. گاهی اوقات تورم و سوزش و مختصر درد به مدت چند روز در محل وجود دارد. استفاده از مسکن و كیسه یخ بلافاصله پس از لیزر و سپس به طور متناوب می‌تواند این عارضه را كمتر كند یا از بروز آن پیشگیری‌كند. عارضه نادر دیگر ایجاد لک ناشی‌ از التهاب است كه اغلب در پوست‌های‌ سبزه اتفاق می‌افتد. عوارض جانبی یا خطرات این نوع درمان معمولا بسیار کم بوده و احتمال ابتلا به عفونت و جای زخم یا اسکار بسیار کم است.

از چه زمانی پاسخ درمانی ظاهر می‌شود؟

پاسخ درمانی در لیزرهای فركشنال سریع نیست و معمولا بهبود قابل مشاهده پس از 4-3 ماه مشاهده می‌شود. درطی این مدت پوست مشغول ساخت كلاژن جدید و بازسازی كلاژن و الاستین است.

تفاوت‌های لیزر Co2 معمولی با لیزر fractional co2

  
 1. در لیزر fractional co2 بر خلاف لیزر Co2 معمولی نیاز به بی‌‌هوشی و تزریق آمپول بی‌حسی نمی‌باشد و بیمار فقط با یک كرم بی‌‌حس‌كننده، بدون درد می‌تواند لیزر شود.
 2. 
 3. همچنین بر خلاف لیزر Co2 معمولی بیمار در این روش جدید fractional co2 نیاز به پانسمان ندارد. فقط از كرم‌های ترمیم‌كننده استفاده می‌كند و دو روز بعد می‌تواند از كرم‌های پوشاننده و آرایشی استفاده نماید.
 4. 
 5. ترمیم پوست در روش fractional co2 حداكثر 6-5 روز طول می‌كشد در حالی كه در لیزر Co2 معمولی بین ۷ تا ۱۰ روز زمان نیاز دارد.
 6. 
 7. در روش fractional بیمار فقط برای 1 تا ۳ هفته کمی قرمز است در حالی كه در لیزر Co2 معمولی‌ بین 2 تا 6 ماه قرمزی می‌تواند ادامه یابد.
 8. 
 9. احتمال تیره شدن پوست در لیزر fractional co2 بسیار کمتر است، در حالی كه در Co2 معمولی این ریسک زیاد است.
 10. 
 11. لیزر fractional co2 را می‌توان در گردن، پشت دست‌ها یا قسمت‌های دیگر بدن نیز برای درمان انواع ضایعات پوستی مانند جوانسازی پشت دست‌ها، لكه‌های پوستی، ترک‌های شكم، اسكارهای سوختگی و یا جراحی نیز بكار برد.
 12. 
 13. جلسات درمانی بسته به مشكل پوستی بین 3 تا 5 جلسه می‌باشد كه بصورت ماهیانه تكرار می‌‌شود.

جدول 1 تفاوت‌های لیزر Co2 معمولی با لیزر fractional co2

 تفاوت‌های لیزر Co2 معمولی با لیزر fractional co2

دوره نقاهت پس از لیزر فرکشنال چقدر است؟

بسته به دستگاه مورد استفاده، ناحیه تحت درمان و میزان تهاجمی بودن روش، دوره نقاهت می‌تواند از چند روز تا دو هفته متغیر باشد. بهبودی کامل بین 4 تا 14 روز به طول می‌انجامد و این امر به مقدار انرژی مصرفی بستگی دارد. بهبودی مناطق غیر از صورت معمولا طولانی‌تر است و یک انرژی سطح پایین برای این مناطق استفاده می‌شود. ورم صورت و چشم ممکن است تا چند روز باقی بماند و خوابیدن به صورت 45 درجه می‌تواند به کاهش این امر کمک کند. ممکن است یک آکنه خفیف سفید کوچک بر روی پوست ظاهر شود که پوست پس از سه روز اقدام به بازسازی آن می‌کند.

پوست ممکن است در طول مدت 1 هفته زخم یا پوسته‌پوسته شود. ممکن است بعد از عمل نیاز به استفاده از آنتی‌بیوتیک و دارو‌های ضدویروسی باشد. بسته به عمق درمان شما، به طور مستمر روند بهبود شما کنترل می‌شود. به طور کلی دوره بهبود شما به سطح درمان بستگی دارد.

لیزر fractional co2 یک تكنولوژی بسیار پیشرفته در درمان اسكارهای آكنه (جوش)، سوختگی، منافذ، جوانسازی و سفت‌كردن پوست و ترک‌‌های پوستی می‌باشد كه در جوامع امروز با توجه به این كه اكثر مراجعه‌كنندگان شاغل می‌باشند یا دانشجو و نمی‌توانند با لیزر Co2 معمولی‌ مدت چند هفته صورت خود را پوشانده و یا پانسمان كنند، روش بسیار محبوبی در درمان انواع ضایعات پوستی از جمله جوانسازی، از بین بردن اسكارها، آكنه، سوختگی و یا جراحی و ترک‌های پوستی می‌باشد كه تقریبا بدون درد و بدون نیاز به استراحت و یا پانسمان می‌باشد. در مواردی که می‌خواهیم فرد سریع‌تر به نتیجه مطلوب برسد می‌توان ساب‌سیژن را با لیزر فرکشنال همزمان انجام داد تا به نتیجه بهتر با تعداد جلسات لیزر کمتر، رسید. همچنین با ورود لیزرهای پیشرفته‌تر مانند لیزر جنسیس، تلفیق این دو لیزر سرعت دست‌یابی به نتیجه دلخواه را بیشتر و تعداد جلسات درمانی را کمتر می‌کند.

از لیزر فرکشنال CO2 در درمان کک و مک، تیرگی و حتی ملاسما نیز استفاده می‌شود، به دلیل کانال‌های ظریفی که توسط لیزر در پوست ایجاد می‌شود، نفوذ داروهایی مانند ضدلک‌ها و داروهای جوانسازی و یا داروهای مزوتراپی (بدون نیاز به سوزن) بیشتر می‌شود و به نتایج بهتر و سریع‌تری دست پیدا می‌کنیم.

لیزر فرکشنال CO2 در درمان اسکارهای کلوییدی نیز کاربرد دارد و با باز کردن کانال‌هایی در پوست ورود داروهای مخصوص درمان کلویید را به پوست راحت‌تر و بهتر می‌کند.

هزینه لیزر فرکشنال CO2

معمولا در ابتدا بیمار توسط پزشک معاینه می‌شود و پلان درمانی برای بیمار مشخص می‌شود. هزینه براساس وسعت ناحیه موردظر که تحت درمان قرار می‌گیرد و همچنین تعداد جلسات درمانی توسط پزشک تعیین می‌شود.

در کلینیک تخصصی پوست و لیزر هور، دکتر مریم ملکی از روش پی آر اف که اخیرا جایگزین پی آر پی شده است در تسریع روند ترمیم زخم لیزر و همچنین کلاژن‌سازی و جوانسازی بیشتر استفاده می‌کند.تعداد بازدید از این مطلب: 75408
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *