تا چندی پیش متاسفانه صحبت در مورد مسائل جنسی و ناحیه تناسلی به عنوان یک تابو بود اما با گذشت زمان وضعیت به تدریج در حال تغییر است زیرا افراد اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده‌اند و راحت‌تر در مورد مسائل‌‌شان صحبت و مشورت می‌کنند. یکی از مهمترین این موارد در خانم‌ها به طور خاص در مورد ناراحتی از اندازه نامطلوب یا غیرقرینگی در لب‌های واژن است. لب‌های بزرگ و آویزان واژن اغلب می‌توانند درد و ناراحتی‌های قابل توجهی در حین فعالیت‌های روزانه به ‌همراه داشته باشند یا در هنگام پوشیدن لباس‌های تنگ، هنگام نزدیکی جنسی، اعتماد‌ به ‌نفس فرد را کم کنند و در نتیجه از لذت جنسی هر دو، چه زن و چه همسرش کاسته شود. به عمل زیبایی که در آن لب‌های واژن اصلاح می‌شوند، لابیاپلاستی گفته می‌شود. دکتر مریم ملکی متخصص پوست، در زیر بیشتر به این موضوع می‌پردازند.

علل ایجاد لابیاهای آویزان و بد شکل:

 • ژنتیک
 • بارداری‌های متعدد
 • تغییرات هورمونی
 • کاهش وزنهای غیر اصولی
 • و غیره.

بعضی از دختر‌ها به صورت ژنتیکی با لابیاهای _لبه‌های اطراف واژن_ بزرگ یا نامتقارن به دنیا می‌آیند. بعضی از خانم‌ها بعد از زایمان یا به دلیل افزایش سن با این مشکل برخورد می‌کنند، اختلالات هورمونی و غیره نیز از دیگر عواملی است که بر روی ظاهر و اندازه لابیا در ناحیه تناسلی خانم ها تاثیرگذار است.

علاوه‌بر این یکی دیگر از دلایل استقبال روزافزون از این جراحی زیبایی این است که افراد در نتیجه دسترسی آسان به عکس‌ها در اینترنت و همچنین روند رو به رشد اشتراک‌گذاری، آگاهی بیشتری نسبت به ظاهر ناحیه تناسلی پیدا کرده‌اند و افراد به دنبال روش‌هایی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد به ظاهر دلخواه برای ناحیه تناسلی خود دست یابند.

ظاهر بیرونی واژن

ظاهر بیرونی واژن از سه بخش کلی تشکیل شده است:

 1. لب‌های درونی: لابیا مینور
 2. لب‌های بیرونی : لابیا ماژور
 3. کلیتوروس

جراحی زیبایی لابیاپلاستی (Labiaplasty) چیست؟

لابیاپلاستی یکی از جراحی‌های زیبایی و جوانسازی بسیار متداول در سرتاسر دنیا است که برای تغییر و بهبود ظاهر اندام‌های زنانه و به ویژه لابیا (لبه‌های اطراف واژن) و بهبود رابطه جنسی صورت می‌گیرد.

لابیاپلاستی مینور: اگر عمل زیبایی واژن روی لابیای کوچک (لب‌های بدون مو) دستگاه تناسلی انجام شود به آن لابیاپلاستی مینور می‌گویند.
لابیای ماژور: اگر عمل زیباسازی واژن بر روی لابیای بزرگ (لب‌های مودار) دستگاه تناسلی انجام گردد، اصطلاحا به آن جراحی لابیای ماژور می‌گویند.

لابیاپلاستی

شکل 1 لابیاپلاستی

عوارض لابیای شل و آویزان

 • درد و آزار حین نزدیکی
 • لابیاهای بزرگ، شل، ‌چروکیده و آویزان می‌توانند ریسک ابتلا به عفونت‌های تنا‌سلی یا ادراری را افزایش د‌هند.
 • کاهش اعتماد به نفس فرد و به دنبال آن کاهش لذت جنسی
 • لابیای بزرگ و آویزان باعث پخش شدن جریان ادرار موقع ادرار کردن می‌شود.
 • لابیاهای چروکیده و بزرگی که روی هم چین خورده‌اند، محلی برای عفونت و ایجاد بوی نامطلوب می‌شوند.

چه افرادی بیشترین کاندیداهای انجام لابیاپلاستی هستند؟

 • خانم‌هایی که از ظاهر واژن خود ناراضی هستند و دوست دارند بدن زیباتری داشته باشند.
 • بانوانی که به دلیل بزرگ بودن لابیای مینور در استخر یا در پوشیدن لباس‌های تنگ راحت نیستند و معذب هستند.
 • خانم‌هایی که به دلیل بزرگ بودن لابیا، ادرار آن‌ها چند شاخه شده و پخش می‌شود.
 • خانم‌هایی که بزرگ بودن لابیای مینور باعث‌ ساییدگی لبه‌های واژن و آزار آن‌ها در رابطه جنسی می‌شود.
 • بانوانی که دوست دارند روابط جنسی بهتری را تجربه کنند. (یکی از کارکردهای اصلی عمل زیبایی واژن بهبود روابط جنسی است. بالای هشتاد درصد خانم‌هایی که لابیاپلاستی انجام داده‌اند، گزارش کرده‌اند که روابط جنسی بهتری را بعد از عمل تجربه کرده‌اند).
 • خانم‌هایی که از رنگ تیره لابیای مینور رنج می‌برند.

در گفتگو با پزشک، او به شما خواهد گفت که آیا کاندید مناسبی برای عمل مورد نظر هستید یا خیر. منظور از کاندیدای مناسب برای لابیاپلاستی صرفا کسی نیست که از این یا آن جنبه از ظاهرش ناراضی باشد، بلکه کاندید مناسب کسی است که از نقصی واقعی در ظاهرش ناخوشنود باشد و نه این که در خود عیبی را ببیند که هیچ کس دیگر نمی‌تواند ببیند.

از شما پرسیده می‌شود که می‌خواهید دقیقا به چه چیزی دست پیدا کنید و به شما درباره درمان‌هایی که می‌تواند به شما در نیل به اهداف‌تان کمک کند، اطلاعاتی داده می‌شود. عکس‌های نتایج عمل‌های مشابه به شما نشان داده می‌شود. عکس قبل از عمل لابیاپلاستی بنا بر محدودیت در مطب نگهداری می‌شود.

کاندید مناسب باید وضعیت مناسب جسمانی و عاطفی را برای این درمان داشته باشد و فرایند جراحی لابیاپلاستی، خطرات احتمالی آن، مراقبت‌ها و تعهدات بیمار را به طور کامل درک کند و بپذیرد. باید توجه داشت که عمل لابیاپلاستی با لیزر در لابیاهای بزرگ و همچنین در افراد با سن بالا معمولا نتایج کاملی نخواهند داشت.

لابیاپلاستی با لیزر

 • در لابیاپلاستی با لیزر نیازی به بخیه زدن نیست.
 • حجم خونریزی کم است.
 • تا 10 روز بعد از عمل لابیاپلاستی نیاز به استراحت است.
 • بین 10 تا 30 روز هم نباید رابطه جنسی صورت بگیرد.

در روش جراحی با تیغ جراحی حجم خونریزی زیادتر است و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

دوران نقاهت لابیاپلاستی

در 24 ساعته اول بعد از لابیاپلاستی سوزش و درد هست و شخص دچار تورم می‌شود. بعد از 4 الی 5 روز شخص دچار خارش می‌شود که این به دلیل جوش خوردن زخم‌ها است.

سایر عمل‌هایی که همزمان با لابیاپلاستی می‌توان انجام داد؟

همزمان با لابیاپلاستی می‌توان عمل‌های زیبایی دیگر را هم انجام داد، از جمله در بعضی از خانم‌ها علاوه‌بر بزرگی، شلی و تیرگی لابیای مینور، کلیتوریس هم بزرگ و نمایی ناخوشایند دارد. کلیتوریس عضوی بسیار حساس است و نباید جراحی شود. راه جدید جراحی این نوع لابیاها با تکنیک خاصی است که پوست روی ناحیه کلیتوریس بدون آن که آسیبی به کلیتوریس برسد انجام می‌گردد و از نظر زیبایی نیز به شکل دلخواه درآید. در اغلب این افراد، خود کلیتوریس مشکلی ندارد و این پوست روی کلیتوریس است که ظاهر آن را بزرگ نشان می‌دهد، ضمن این که این پوست معمولا‌ چروکیده هم هست، به این عمل هودپلاستی گفته می‌شود. این عمل به دلیل این که پوست اضافی روی کلیتوریس را کنار می‌زند، بخش بیشتری از کلیتوریس را در معرض تحریک قرار می‌دهد و در نتیجه با بهبود زیادی در کیفیت تحریک جنسی همراه است. همچنین برای رفع تیرگی پوست این ناحیه که شکایت بسیاری از افراد است، می‌توان از روش لیزر یا تیکسل استفاده کرد. در مواردی که لابیا ماژور لاغر و چروکیده شده است از روش تزریق ژل یا تزریق چربی می‌توان همزمان با جراحی لابیاپلاستی استفاده کرد. این کار علاوه‌بر کاهش هزینه‌ها سبب می‌شود شما فقط یک باردوره نقاهت داشته باشید.

عمل‌هایی که همزمان با لابیاپلاستی

شکل 2 عمل‌هایی که همزمان با لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی تحت بی‌هوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی می‌تواند انجام شود که حدود یک ساعت طول کشیده و چنانچه با بی‌حسی موضعی انجام شود نیاز به همراه نداشته و فرد پس از نیم ساعت مرخص است. امروزه روش ارجح انجام آن تحت بی‌حسی موضعی است که کاملا بدون درد بوده و در یک محیط کاملا خصوصی در کلینیک انجام می‌شود و از لحاظ هزینه نیز بسیار مناسب‌تر از بی‌هوشی می‌باشد. بنابراین عوارض بی‌هوشی را نیز به‌ دنبال نخواهد داشت. با روش لیزر نیز می‌توان لابیاپلاستى بدون بخیه انجام داد ولی معمولا در همه انواع لابیا قابل انجام نیست.

مزایا بی‌حسی موضعی

شکل 3 مزایا بی‌حسی موضعی

اصلاح کلاهک کلیتوریس

در برخی از خانم‌ها کلاهک کلیتوریس بزرگ بوده یا چروکیدگی بیش از حد دارد. معمولا جراح شما حین عمل زیبایی با شما در مورد اقدام به زیباسازی کلاهک کلیتوریس هم صحبت می‌کند تا در صورت نیاز نتیجه عمل بسیار زیباتر شود. با توجه به این که اصلاح هود کلیتوریس بسیار حساس است شما باید در انتخاب جراح خود برای این عمل اقدام کنید.

پژوهشی در سال ۲۰۰۸ میلادی گزارش کرد که ۳۲ درصد زنانی که تحت این عمل قرار گرفته‌اند برای بهبود نقص کارکردی، ۳۱ درصد با هدف بهبود نقص کارکردی و زیبایی و ۳۷ درصد نیز تنها برای اهداف زیبایی بوده‌ است. طبق پژوهشی در سال ۲۰۱۱ میلادی حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد بیماران از نتیجه عمل خود راضی بوده‌اند. جراحی لابیاپلاستی می‌تواند تا حد زیادی زیبایی ظاهر بیرونی واژن را بهبود بخشد و فرد نسبت به خود احساس بهتری داشته باشد.

جهت آشنایی بیشتر مقالات همه چیز درمورد لابیاپلاستی و جوانسازی واژن را مطالعه فرمایید.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 6034
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *