خیلی از افراد بارها و بارها جلوی قفسه های فروشگاه های بزرگ ایستاده اند و برای انتخاب شامپوی مناسب سردرگم شده اند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر ملکی به نقل از همشهری آنلاین،دلیل اصلی این مسئله به تولیدات متنوع شامپو برمی گردد و روزبه روز هم بر این تنوع افزوده می شود و مصرف کننده دقیقا نمی داند کدام محصول را انتخاب کند. رقابت در بازار محصولات شوینده به ویژه شامپو به قدری زیاد است که تولیدکنندگان برای معرفی محصولات خود، هزینه های زیادی را برای تبلیغات می پردازند که این تبلیغات در برخی موارد با واقعیت فاصله زیادی دارد. همه اینها مصرف کننده را سردرگم می کند و تشخیص محصول باکیفیت، چندان کار راحتی نیست.

موی ایرانی ، ترکیب بومی
بسیاری از افراد تصور می کنند که شامپوهای خارجی به نسبت شامپوهای ایرانی دارای مزیت خاصی هستند درحالی که این باور نادرست است و بسیاری از شامپوهای ایرانی، قابل رقابت با شامپوهای خارجی هستند. در انتخاب شامپو باید به این نکته توجه داشت که تولیدکنندگان هر کشور با توجه به ویژگی های موی افراد ساکن در آن کشور، اقدام به ساخت شامپو می کنند. در نتیجه ممکن است شامپویی که برای یک کشور اروپایی با شرایط آب وهوایی خاص و نوع موی متفاوت مصرف کنندگان آنجا کیفیت خوبی دارد، در کشور ما چندان مؤثر نباشد و فرد نتواند همان نتیجه را از آن شامپو بگیرد. علاوه بر این موارد، نظارتی روی کیفیت شامپوهایی که به صورت قاچاق وارد کشور می شوند، وجود ندارد و می توانند مشکلاتی را برای افراد به وجود بیاورند. با توجه به این موارد، استفاده از شامپوهای تولید داخل کشور به نسبت شامپوهای خارجی دارای ارجحیت است.

شامپو برای موهای معمولی
شامپو برای موهای معمولی در بازار بسیار زیاد است فقط باید به این نکته توجه کنید که اگر نوع موهای خود را به درستی تشخیص ندهید این نوع شامپوها برای تان کاربرد چندانی نخواهند داشت. برخی از افراد موهای نسبتا چرب یا نسبتا خشک دارند و تصور می کنند که موی آنها معمولی است به همین دلیل سراغ شامپوهای مخصوص موهای معمولی می روند و به نتیجه دلخواه خود نمی رسند. در ساخت این نوع شامپوها معمولا ترکیبات نرم کننده به نسبت کمتری وجود دارد، ضمن اینکه ترکیبات داخل این نوع شامپوها در حدی نیست که بتواند چربی زیاد کف سر را از بین ببرد. اگر از کیفیت یک محصول خاص اطمینان ندارید، می توانید شامپویی را انتخاب کنید که بسته بندی کوچکی دارد. برای خرید شامپو به ویژه شامپوهای معمولی به توصیه اطرافیان چندان توجهی نکنید چون ممکن است یک شامپو تأثیری که روی موی یک فرد دیگرمی گذارد را روی موهای شما نداشته باشد. برخی از افراد تصور می کنند که هرچه پول بیشتری برای شامپو بپردازند، کیفیت بیشتری نصیب شان می شود درحالی که همیشه اینطور نیست و گاهی ممکن است یک شامپوی ارزان قیمت، کیفیت بیشتری به نسبت یک شامپوی گران قیمت برای شما داشته باشد.

قیمت :
شامپو برای موهای معمولی با بسته بندی کوچک، با قیمت حدود 2هزار تومان تا 15هزارتومان به فروش می رسد.

شامپو برای موهای خشک
اگر موهای شما در گروه موهای خشک قرار می گیرد، باید به سراغ شامپوهایی بروید که برای این دسته از موها طراحی شده است. انواع و اقسام شامپو برای موهای خشک در بازار وجود دارد که معمولا حاوی مواد نرم کننده هستند که می توانند به مو لطافت و نرمی بدهند. البته نباید این نکته را از یاد ببرید که شامپو به تنهایی نمی تواند مشکل خشکی موهای شما را برطرف کند و باید از کشیدن سشوار، اتوی مو و رنگ کردن بیش از اندازه موها که باعث خشکی می شود، بپرهیزید. شانه کردن موها در زمانی که موها خیس باشند، می تواند باعث تشدید خشکی و شکنندگی آنها شود. برای انتخاب این دسته از شامپوها صرفا به ظاهر آنها توجه نکنید و ترکیبات شامپو را به دقت بخوانید. برای تأثیر بیشتر این نوع شامپوها، معمولا شرکت های سازنده، توصیه به خرید ماسک ها یا کرم های نرم کننده مو می کنند. چنانچه قصد خرید این محصولات را دارید بهتر است نوعی را انتخاب کنید که پس از مصرف، نیاز به شست و شوی مو دارد چون ماسک ها و کرم های مویی که بعد از حمام مصرف می شوند، مانع از اکسیژن رسانی به ریشه مو می شوند و به مو آسیب وارد می کنند.

قیمت :
این دسته از شامپوها معمولا با قیمت بالاتری در بازار عرضه می شوند و می توان با قیمت حدود 5هزار تومان تا 25هزارتومان این نوع شامپو را خریداری کرد.

شامپو برای موهای چرب
موی این دسته از افراد به نسبت موهای خشک، کمتر آسیب پذیر است. شامپویی که برای موهای چرب انتخاب می شود باید بتواند به خوبی چربی تجمع یافته روی پوست سر را از بین ببرد ضمن اینکه به پوست آسیب وارد نکند. اگر موهای چربی دارید باید به این نکته توجه کنید که انتخاب شامپوی مناسب به تنهایی چربی موی شما را از بین نمی برد و برای رفع این مشکل گاهی باید از متخصص پوست و مو کمک بگیرید. اگر موهایتان چرب است، انتظار معجزه از شامپو را نداشته باشید و باید موهای خود را چندبار در طول هفته بشویید. افرادی که موی چرب دارند معمولا همراه با چربی سر، دچار شوره چرب نیز می شوند به همین دلیل اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید باید شامپویی را انتخاب کنید که هم بتواند چربی پوست سرتان را کاهش بدهد و هم شوره را از بین ببرد. معمولا برای از بین بردن شوره های چرب، به گذشت زمان نیاز است و اکثر شامپوها نمی توانند به سرعت شوره چرب را از بین ببرند.

قیمت :
شامپو برای موهای چرب را می توانید با قیمت حدود 3هزار تومان تا 10هزارتومان بخرید.

گول تبلیغات را نخورید
بسیاری از افراد تصور می کنند عبارت شامپوهایی که روی آنها عبارت ضد ریزش مو یا تقویت کننده درج شده، می توانند روی روند رشد یا کنترل ریزش مو تأثیر بگذارند درحالی که بسیاری از متخصصین با این مسئله مخالف هستند. بسیاری از متخصصین پوست و مو بر این باورند که شامپو به تنهایی نمی تواند مانع از ریزش مو یا تقویت رشد آن شود و برای درمان یا کنترل ریزش مو، باید حتما بدن فرد مورد بررسی قرار بگیرد. گاهی علت ریزش مو به هورمون ها برمی گردد و چاره ای جز دارودرمانی و کمک گرفتن از سایر روش های درمانی وجود ندارد؛ در نتیجه شامپو کمک چندانی نمی کند. بسیاری از تولیدکنندگان استفاده از ترکیبات گیاهی را تبدیل به بهانه ای برای جذب مشتری کرده اند درحالی که نقش شامپو های گیاهی که بتوانند در رشد یا عدم ریزش مو نقش داشته باشند، هنوز به اثبات نرسیده است. ترکیبات گیاهی به طور کلی می توانند تا حدودی به لطافت مو کمک کنند یا مانع از خارش و حساسیت پوست سر شوند. با توجه به موارد یادشده، بهتر است گول تبلیغات غیرواقعی را نخورید و از پرداخت هزینه های بالا برای خرید شامپو بپرهیزید.

دردسرهای شامپوی نامرغوب
شاید خیلی از افراد تصور کنند که شامپو فقط یک شوینده معمولی است که می تواند روی مو تأثیر بگذارد، درحالی که این باور چندان درست نیست و شامپوی نامناسب حسابی می تواند برای افراد دردسرساز شود. شامپوی نامناسب که در آن ترکیبات شیمیایی نامطلوب به کار رفته است، می تواند باعث ریزش مو شود.علاوه بر این، شامپوهای نامرغوب، در پوست سر شوره به وجود می آورند؛ شوره هایی که برای درمان آنها فرد مجبور می شود بارها و بارها به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کند. یکی از عوارض استفاده از شامپوی نامرغوب، اگزما، خارش و حساسیت شدید پوستی است که برای درمان آن فرد حتی ممکن است سال ها نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد. برای انتخاب شامپو هیچ کسی جز پزشک متخصص پوست و مو، نمی تواند به خوبی شما را راهنمایی کند. اگر تمایل دارید از شامپوهای خارجی استفاده کنید، توجه داشته باشید که شامپوی مورد نظر حتما برچسب اصالت کالای سازمان غذاو دارو را داشته باشد. کد روی برچسب را حتما پیامک کنید تا از اصالت کالا مطمئن شوید. شامپوهای تولید داخل نیز باید آرم استاندارد، آرم سازمان غذا و دارو و پروانه بهداشت داشته باشند.

شناخت مو، شناخت شامپو
موی خشک :
موهای خشک ، ظاهری کدر دارند و زبر و خشک بودن آنها، کاملا با لمس قابل تشخیص است. این موها به سختی شانه می شوند و دائما باید انتظار گره خوردن، شکنندگی و موخوره را برای آنها داشت. افرادی که موهای فر دارند، معمولا موهای شان خشک نیز هست.

موی چرب :
موهای چرب معمولا ظاهر براقی دارند ولی به مرور با افزایش چربی و عدم شست وشو کدر می شوند. چرب بودن این نوع موها کاملا با لمس قابل تشخیص است. افرادی که موهای چرب دارند، پس از گذشت چند ساعت از شست و شو باز هم چربی را روی موهای شان حس می کنند. کف سر این دسته از افراد ممکن است دچار خارش شود.

موی معمولی :
موهای معمولی دردسرهای سایر موها را ندارند. این دسته از موها به طور کلی نرم و انعطاف پذیر هستند و رنگ آنها شفاف و براق است. افراد با موهای معمولی، معمولا خارش یا شوره ندارند ضمن اینکه چربی یا خشکی در آنها ویژگی غالب محسوب نمی شود. این نوع موها در واقع بهترین نوع به حساب می آیند.


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.