خیلی از افراد بارها و بارها جلوی قفسه های فروشگاه های بزرگ ایستاده اند و برای انتخاب شامپوی مناسب سردرگم شده اند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر ملکی به نقل از همشهری آنلاین،دلیل اصلی این مسئله به تولیدات متنوع شامپو برمی گردد و روزبه روز هم بر این تنوع افزوده می شود و مصرف كننده دقیقا نمی داند كدام محصول را انتخاب كند. رقابت در بازار محصولات شوینده به ویژه شامپو به قدری زیاد است كه تولیدكنندگان برای معرفی محصولات خود، هزینه های زیادی را برای تبلیغات می پردازند كه این تبلیغات در برخی موارد با واقعیت فاصله زیادی دارد. همه اینها مصرف كننده را سردرگم می كند و تشخیص محصول باكیفیت، چندان كار راحتی نیست.

موی ایرانی ، تركیب بومی
بسیاری از افراد تصور می كنند كه شامپوهای خارجی به نسبت شامپوهای ایرانی دارای مزیت خاصی هستند درحالی كه این باور نادرست است و بسیاری از شامپوهای ایرانی، قابل رقابت با شامپوهای خارجی هستند. در انتخاب شامپو باید به این نكته توجه داشت كه تولیدكنندگان هر كشور با توجه به ویژگی های موی افراد ساكن در آن كشور، اقدام به ساخت شامپو می كنند. در نتیجه ممكن است شامپویی كه برای یك كشور اروپایی با شرایط آب وهوایی خاص و نوع موی متفاوت مصرف كنندگان آنجا كیفیت خوبی دارد، در كشور ما چندان مؤثر نباشد و فرد نتواند همان نتیجه را از آن شامپو بگیرد. علاوه بر این موارد، نظارتی روی كیفیت شامپوهایی كه به صورت قاچاق وارد كشور می شوند، وجود ندارد و می توانند مشكلاتی را برای افراد به وجود بیاورند. با توجه به این موارد، استفاده از شامپوهای تولید داخل كشور به نسبت شامپوهای خارجی دارای ارجحیت است.

شامپو برای موهای معمولی
شامپو برای موهای معمولی در بازار بسیار زیاد است فقط باید به این نكته توجه كنید كه اگر نوع موهای خود را به درستی تشخیص ندهید این نوع شامپوها برای تان كاربرد چندانی نخواهند داشت. برخی از افراد موهای نسبتا چرب یا نسبتا خشك دارند و تصور می كنند كه موی آنها معمولی است به همین دلیل سراغ شامپوهای مخصوص موهای معمولی می روند و به نتیجه دلخواه خود نمی رسند. در ساخت این نوع شامپوها معمولا تركیبات نرم كننده به نسبت كمتری وجود دارد، ضمن اینكه تركیبات داخل این نوع شامپوها در حدی نیست كه بتواند چربی زیاد كف سر را از بین ببرد. اگر از كیفیت یك محصول خاص اطمینان ندارید، می توانید شامپویی را انتخاب كنید كه بسته بندی كوچكی دارد. برای خرید شامپو به ویژه شامپوهای معمولی به توصیه اطرافیان چندان توجهی نكنید چون ممكن است یك شامپو تأثیری كه روی موی یك فرد دیگرمی گذارد را روی موهای شما نداشته باشد. برخی از افراد تصور می كنند كه هرچه پول بیشتری برای شامپو بپردازند، كیفیت بیشتری نصیب شان می شود درحالی كه همیشه اینطور نیست و گاهی ممكن است یك شامپوی ارزان قیمت، كیفیت بیشتری به نسبت یك شامپوی گران قیمت برای شما داشته باشد.

قیمت :
شامپو برای موهای معمولی با بسته بندی كوچك، با قیمت حدود 2هزار تومان تا 15هزارتومان به فروش می رسد.

شامپو برای موهای خشک
اگر موهای شما در گروه موهای خشك قرار می گیرد، باید به سراغ شامپوهایی بروید كه برای این دسته از موها طراحی شده است. انواع و اقسام شامپو برای موهای خشك در بازار وجود دارد كه معمولا حاوی مواد نرم كننده هستند كه می توانند به مو لطافت و نرمی بدهند. البته نباید این نكته را از یاد ببرید كه شامپو به تنهایی نمی تواند مشكل خشكی موهای شما را برطرف كند و باید از كشیدن سشوار، اتوی مو و رنگ كردن بیش از اندازه موها كه باعث خشكی می شود، بپرهیزید. شانه كردن موها در زمانی كه موها خیس باشند، می تواند باعث تشدید خشكی و شكنندگی آنها شود. برای انتخاب این دسته از شامپوها صرفا به ظاهر آنها توجه نكنید و تركیبات شامپو را به دقت بخوانید. برای تأثیر بیشتر این نوع شامپوها، معمولا شركت های سازنده، توصیه به خرید ماسك ها یا كرم های نرم كننده مو می كنند. چنانچه قصد خرید این محصولات را دارید بهتر است نوعی را انتخاب كنید كه پس از مصرف، نیاز به شست و شوی مو دارد چون ماسك ها و كرم های مویی كه بعد از حمام مصرف می شوند، مانع از اكسیژن رسانی به ریشه مو می شوند و به مو آسیب وارد می كنند.

قیمت :
این دسته از شامپوها معمولا با قیمت بالاتری در بازار عرضه می شوند و می توان با قیمت حدود 5هزار تومان تا 25هزارتومان این نوع شامپو را خریداری كرد.

شامپو برای موهای چرب
موی این دسته از افراد به نسبت موهای خشك، كمتر آسیب پذیر است. شامپویی كه برای موهای چرب انتخاب می شود باید بتواند به خوبی چربی تجمع یافته روی پوست سر را از بین ببرد ضمن اینكه به پوست آسیب وارد نكند. اگر موهای چربی دارید باید به این نكته توجه كنید كه انتخاب شامپوی مناسب به تنهایی چربی موی شما را از بین نمی برد و برای رفع این مشكل گاهی باید از متخصص پوست و مو كمك بگیرید. اگر موهایتان چرب است، انتظار معجزه از شامپو را نداشته باشید و باید موهای خود را چندبار در طول هفته بشویید. افرادی كه موی چرب دارند معمولا همراه با چربی سر، دچار شوره چرب نیز می شوند به همین دلیل اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید باید شامپویی را انتخاب كنید كه هم بتواند چربی پوست سرتان را كاهش بدهد و هم شوره را از بین ببرد. معمولا برای از بین بردن شوره های چرب، به گذشت زمان نیاز است و اكثر شامپوها نمی توانند به سرعت شوره چرب را از بین ببرند.

قیمت :
شامپو برای موهای چرب را می توانید با قیمت حدود 3هزار تومان تا 10هزارتومان بخرید.

گول تبلیغات را نخورید
بسیاری از افراد تصور می كنند عبارت شامپوهایی كه روی آنها عبارت ضد ریزش مو یا تقویت كننده درج شده، می توانند روی روند رشد یا كنترل ریزش مو تأثیر بگذارند درحالی كه بسیاری از متخصصین با این مسئله مخالف هستند. بسیاری از متخصصین پوست و مو بر این باورند كه شامپو به تنهایی نمی تواند مانع از ریزش مو یا تقویت رشد آن شود و برای درمان یا كنترل ریزش مو، باید حتما بدن فرد مورد بررسی قرار بگیرد. گاهی علت ریزش مو به هورمون ها برمی گردد و چاره ای جز دارودرمانی و كمك گرفتن از سایر روش های درمانی وجود ندارد؛ در نتیجه شامپو كمك چندانی نمی كند. بسیاری از تولیدكنندگان استفاده از تركیبات گیاهی را تبدیل به بهانه ای برای جذب مشتری كرده اند درحالی كه نقش شامپو های گیاهی كه بتوانند در رشد یا عدم ریزش مو نقش داشته باشند، هنوز به اثبات نرسیده است. تركیبات گیاهی به طور كلی می توانند تا حدودی به لطافت مو كمك كنند یا مانع از خارش و حساسیت پوست سر شوند. با توجه به موارد یادشده، بهتر است گول تبلیغات غیرواقعی را نخورید و از پرداخت هزینه های بالا برای خرید شامپو بپرهیزید.

دردسرهای شامپوی نامرغوب
شاید خیلی از افراد تصور كنند كه شامپو فقط یک شوینده معمولی است كه می تواند روی مو تأثیر بگذارد، درحالی كه این باور چندان درست نیست و شامپوی نامناسب حسابی می تواند برای افراد دردسرساز شود. شامپوی نامناسب كه در آن تركیبات شیمیایی نامطلوب به كار رفته است، می تواند باعث ریزش مو شود.علاوه بر این، شامپوهای نامرغوب، در پوست سر شوره به وجود می آورند؛ شوره هایی كه برای درمان آنها فرد مجبور می شود بارها و بارها به پزشك متخصص پوست و مو مراجعه كند. یكی از عوارض استفاده از شامپوی نامرغوب، اگزما، خارش و حساسیت شدید پوستی است كه برای درمان آن فرد حتی ممكن است سال ها نیاز به مراجعه به پزشك داشته باشد. برای انتخاب شامپو هیچ كسی جز پزشك متخصص پوست و مو، نمی تواند به خوبی شما را راهنمایی كند. اگر تمایل دارید از شامپوهای خارجی استفاده كنید، توجه داشته باشید كه شامپوی مورد نظر حتما برچسب اصالت كالای سازمان غذاو دارو را داشته باشد. كد روی برچسب را حتما پیامك كنید تا از اصالت كالا مطمئن شوید. شامپوهای تولید داخل نیز باید آرم استاندارد، آرم سازمان غذا و دارو و پروانه بهداشت داشته باشند.

شناخت مو، شناخت شامپو
موی خشک :
موهای خشك ، ظاهری كدر دارند و زبر و خشك بودن آنها، كاملا با لمس قابل تشخیص است. این موها به سختی شانه می شوند و دائما باید انتظار گره خوردن، شكنندگی و موخوره را برای آنها داشت. افرادی كه موهای فر دارند، معمولا موهای شان خشك نیز هست.

موی چرب :
موهای چرب معمولا ظاهر براقی دارند ولی به مرور با افزایش چربی و عدم شست وشو كدر می شوند. چرب بودن این نوع موها كاملا با لمس قابل تشخیص است. افرادی كه موهای چرب دارند، پس از گذشت چند ساعت از شست و شو باز هم چربی را روی موهای شان حس می كنند. كف سر این دسته از افراد ممكن است دچار خارش شود.

موی معمولی :
موهای معمولی دردسرهای سایر موها را ندارند. این دسته از موها به طور كلی نرم و انعطاف پذیر هستند و رنگ آنها شفاف و براق است. افراد با موهای معمولی، معمولا خارش یا شوره ندارند ضمن اینكه چربی یا خشكی در آنها ویژگی غالب محسوب نمی شود. این نوع موها در واقع بهترین نوع به حساب می آیند.تعداد بازدید از این مطلب: 23635
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.