در کلمه "درماتیت"، "derm" به معنی "پوست" و "itis" به معنی "التهاب" است. این کلمه به طور کلی به معنی "التهاب پوست" است. بثورات پوستی در درماتیت‌ها، از خفیف تا شدید متغیر است و بسته به علت آنها می‌تواند مشکلات مختلفی را ایجاد کند. درماتیت ممکن است حاد ، تحت حاد یا مزمن باشد. درماتیت به التهاب پوستی، قرمزی و خارش پوست اطلاق می‌شود. درماتیت علل مختلفی دارد و به اشکال گوناگونی بروز می‌کند. این بیماری، یک مشکل شایع است، ولی مسری و تهدیدکننده حیات نیست. معمولاً، درماتیت هیچ آسیب جدی به بدن شما نمی‌رساند. این بیماری، به این معنا نیست که پوست شما عفونی است. مجموعه‌ای از مراقبت‌های شخصی، روش‌های درمانی و داروهایی وجود دارد که می‌تواند علائم شما را کنترل کند.

علت ایجاد درماتیت چیست؟

درماتیت ناشی از ترکیبی از فعال شدن سیستم ایمنی بدن، عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی است. سیستم ایمنی: گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن شما بیش از حد واکنش نشان می‌دهد. اگر مبتلا به درماتیت آتوپیک هستید، سیستم ایمنی بدن شما به محرک‌های به ظاهر کوچک یا حساسیت‌زا واکنش نشان می‌دهد، این خود باعث ایجاد التهاب می‌شود. ژنتیک: محققان مشاهده کرده‌اند که اگر فردی در خانواده شما مبتلا به درماتیت باشد، به احتمال زیاد به آن مبتلا می‌شوید. محیط: محیط شما ممکن است، سد محافظتی پوست شما را تغییر دهد. این باعث خروج رطوبت بیشتر از پوست شما می‌شود و می‌تواند منجر به درماتیت شود. این بیماری ممکن است در نتیجه تماس مستقیم با یک عامل محرک و یا آلرژی زا باشد. محرک‌های شایع عبارتند از: پودر‌های شست‌و شوی لباس، صابون‌های معمولـی و شوینده.

آلرژن های احتمالی عبارتند از:

ابریشم، فلزاتی نظیر نیکل، جواهرات، عطر، مواد آرایشی، رنگ مو، علف های هرز نظیر: پیچک سمی و نئومایسن (یک جزء شایع در کرم های آنتی بیوتیکی موضعی) مواد محرک زمان و مقادیر بیشتری را نسبت به آلرژن ها نیاز دارند تا باعث ایجاد درماتیت شوند، اما اگر شما به یک آلرژن حساس باشید، فقط یک تماس مختصر با مقدارکم کافی است تا منجر به بروز درماتیت شود. درماتیت دوردهانی ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض فلوراید در آب یا خمیردندان ایجاد شود.
چه کسی مبتلا به درماتیت می شود؟
هر کسی ، پیر و جوان ، می‌تواند به درماتیت مبتلا شود. برخی از نمونه‌ها عبارتند از: کودک شما می تواند دچار بثورات پوشک یا درماتیت پوشک، شود. درماتیت آتوپیک (اگزما) معمولاً در دوران کودکی شروع می‌شود، اما هر کسی در هر سنی می‌تواند به آن مبتلا شود. هر کسی می‌تواند به درماتیت تماسی مبتلا شود زیرا فقط تماس پوست با مواد را شامل می‌شود. انواع درماتیت شامل موارد زیر است، اما به آنها محدود نمی شود: درماتیت آتوپیک (اگزما). درماتیت تماسی درماتیت آلرژیک درماتیت سبورییک درماتیت پوشک (بثورات پوستی). درماتیت دیس‌هیدروتیک. درماتیت عصبی یا نورودرماتیت. درماتیت سکه‌ای درماتیت دوردهانی درماتیت سبورئیک (شوره سر ، کلاه گهواره). درماتیت استاز، یا درماتیت ناشی از تورم هر کدام از این درماتیت ها علائم و نشانه‌های متفاوتی دارند.
 درماتیت در  کجای بدن ایجاد می‌شود؟
محل درماتیت شما بستگی به نوع آن دارد. ‌به عنوان مثال ، درماتیت آتوپیک می‌تواند در هر نقطه از پوست شما ظاهر شود، اما، در نوجوانان و بزرگسالان، معمولاً روی دست‌ها، آرنج‌های داخلی، گردن، زانو، مچ پا، پا و اطراف چشم‌ها دیده می‌شود. درماتیت سبورئیک و کلاه گهواره به طور معمول بر روی پوست سر ، صورت و گوش قرار دارد.  درماتیت دوردهانی، در اطراف چشم، دهان، سوراخ‌های بینی و گاهی اوقات دستگاه تناسلی مشاهده می شود.

درماتیت در صورت

 درماتیت چقدر شایع است؟
برخی از انواع درماتیت بسیار شایع هستند در حالی که برخی دیگر کمتر شایع هستند. درماتیت آتوپیک دو تا سه درصد بزرگسالان و ۲۵ درصد کودکان را درگیر می‌کند. درماتیت تماسی، در ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد رخ می‌دهد.
 آیا درماتیت مسری است؟
هیچ نوع از انواع درماتیت‌ها، مسری نیست.
 تفاوت بین درماتیت و پسوریازیس چیست؟
پسوریازیس و درماتیت، به ویژه درماتیت سبورئیک، می‌توانند در ظاهر شبیه به هم باشند. با این حال، در پسوریازیس، فلس‌ها یا پوسته‌ها، اغلب ضخیم‌تر هستند و حاشیه التهابات پوستی، به خوبی مشخص شده است. البته، درماتیت سبورئیک و پسوریازیس در شرایطی به نام "سبوپوریازیس" همپوشانی دارند. سوالات خود را در مورد نوع بیماری پوستی خود با پزشک خود در میان بگذارید. شما می‌توانید بیش از یک بیماری پوستی را همزمان داشته باشید.  درمان برای یکی ممکن است برای دیگری موثر نباشد.
 تفاوت بین درماتیت و اگزما چیست؟
معمولاً از دو کلمه درماتیت و اگزما به جای همدیگر استفاده می‌شود ، ولی معمولاً در مواردی که عوامل خارجی مسبب التهاب وجود داشته باشد از کلمه «درماتیت» و در مواردی که عامل خارجی وجود نداشته و به اصطلاح بیماری اندوژن باشد از کلمه «اگزما» استفاده می‌شود، برای مثال، گاه به‌جای درماتیت آتوپیک ، از عنوان اگزما استفاده می‌شود.
 تفاوت بین درماتیت و روزاسه چیست؟
روزاسه می تواند باعث قرمز شدن پوست شود که شبیه درماتیت است.  با این حال ، روزاسه همچنین می‌تواند باعث ایجاد جوش شود و قرمزی به طور معمول در پیشانی ، بینی ، چانه و گونه ها مشاهده می‌شود.  از پزشک خود بخواهید نگاهی به پوست شما بیندازد که آیا بیماری شما درماتیت ، روزاسه یا چیز دیگری است یا خیر. اگر مبتلا به درماتیت هستید ، ممکن است بیماری دیگری نیز داشته باشید که علت ایجاد درماتیت  نیست، اما اغلب همراه با درماتیت یافت می‌شود مانند بیخوابی، افسردگی، اضطراب، آسم و آلرژی.

بیماری‌هایی که عامل ایجادآنها درماتیت نیست اما اغلب همراه با آن یافت میشوند

علائم و نشانه‌های درماتیت چیست؟
خارش و قرمزی معمولاً اولین علائم درماتیت هستند. همچنین تورم و پوسته‌ریزی از دیگر علائم درماتیت است. علائم بستگی به نوع درماتیت دارد. شما ممکن است یک نوع درماتیت داشته باشید ، یا ممکن است چندین نوع از درماتیت را با هم داشته باشید. به‌طور کلی ، هر نوع ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشد: خارش بثورات و برجستگی‌های قرمز بثوراتی که ظاهر و یا احساس سوزش دارند پوست خشک تاول‌های پر از مایع. ضخیم شدن ، سفت شدن و تورم پوست پوسته پوسته شدن و چین خوردگی پوست. زخم‌های دردناک. در صورت خراشیدگی بثورات، ممکن است ترشح مایع یا خونریزی داشته باشند.

تعداد بازدید از این مطلب: 5751
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *