پرسش : پوستم دچار شلى و افتادگى شده ، بدون جراحى چکار میشه کرد که سفت وکشیده تر بشه ؟
پاسخ از زبان دکتر ملکی : پوست ما داراى الیافى است بنام کلاژن و الاستین که مانند ستونهاى یک ساختمان پوست را استحکام مى بخشند . پس از سن بیست سالگى آرام آرام میزان تولید کلاژن پوست کاهش مى یابد و این آغاز شل شدگى و افتادگى پوست است . غالباً بهتر است قبل از شل شدن حواسمان به مراقبت ورسیدگى خوب به پوستمان باشد ، زمانى که پوست در ابتداى شل شدن و افتادگى است دیگر باید واقعاً اقدامى انجام داد ، معمولاً در این مرحله کرمها و داروها چندان کمکى به بهبود وضیعیت ظاهرى نمیکند ،ولى همچنان براى اکثر بیماران در کنار اقدامات دیگر جوانسازى تجویز میشود .

بیلینگ شیمیایی :
از قدیمى ترین روشها میتوان ، پیلینگ شیمیایی ، را نام برد که اثرش با تکرارماهیانه یکبار و پس از گذشت چندین جلسه بهتر میشود ، کمى حوصله و صبر میخواهد و براى پوستهاى تیره و لک ساز و افرادى که زیاد بیرون رفت و آمد دارند مناسب نیست ، و ممکن است عوارض بدى بدهد . انواع پیلینگها از پیلینگ سطحى ، متوسط و عمیق وجود دارد که نوع متوسط و عمیق اثرش بیشتر است ولى به همان نسبت مراقبت و پرهیز از آفتاب و عوارضش هم بیشتر است و بیشتر در پوستهاى خیلى روشن کاربرد دارد .این روش روى کک ومک و تا حدودى نیز روى منافذ باز و اسکار جوشهاو شفافیت پوست اثر دارد.

میکرونیدلینگ :
روش میکرونیدلینگ نیز هست که در این روش از سوزنهاى ریز و کوچکى استفاده میشود که به دستگاه کوچکى وصل شده و پس از بیحس کردن پوست با کرمهاى بیحسى ، سطح پوست صورت با سرعت صد هرتز توسط دستگاه مورد ضربت با این سورن قرار میگیرد بطورى که در هر ثانیه تقریباً هزار سوزن به پوست وارد میشود، طول این سوزنها یک تا دو و نیم میلیمتر بیشتر نیست و عمقى که سوزن وارد پوست میشود قابل تنظیم است . زخمهاى بسیار کوچکى که این سوزنها در پوست ایجاد میکند خود شروع یک پروسه کلاژن سازى است ، در ضمن میتوان همراه با میکرونیدلینگ داروهاى جوانسازى و روشن کننده پوست را هم به پوست مالید و توسط سوزن وارد عمق پوست کرد ، و بنابراین همزمان با تحریک کلاژن سازى و سفت تر کردن پوست لکه هاو تیرگى پوست را هم برطرف کرد . این روش در افرادى که جوانتر هستند و میخواهند بیشتر پیشگیرى از افتادگى پوست کنند و یا در ابتداى شلى و افتادگى پوست هستند کاربرد دارد ، همچنین براى کسانى که لک و تیرگى دارند و یا افرادى که نمیخواهند از لیزر استفاده کنند نیز توصیه میشود . ظاهر بیمار پس از انجام میکرونیدلینگ کمى قرمز است که با کرمهاى ترمیم کننده پوست طى یک تا سه روز کاملا از بین میرود ، ونیاز به پانسمان نیست و با کرمهاى ضد آفتاب رنگى میتوان قرمزى را پوشانید . نتایج این روش با تکرار ماهیانه بیشتر خودش رانشان میدهد . این روش تا حدودى نیز روى منافذ باز و اسکار جوشها نیز اثر دارد.

آر اف فرکشنال :
روش آر اف سوزنى و یا آر اف فرکشنال ، تکنیک جدیدى است که در آن علاوه بر ورود سوزن به پوست از انرژى آر اف نیز همزمان استفاده میشود . بیمار پس ازاینکه ۴۵ دقیقه کرم بیحس کننده روى پوستش ماند و بیحس شد توسط سوزن اختصاصى خودش که به دستگاه بزرگى وصل میشود ، مورد تهاجم سوزن قرار میگیرد ، در هر جلسه حدود سه دور باید کل صورت با دستگاه کار شود تا به نتیجه خوب رسید ،معمولا هر جلسه حدود یکساعت زمان مى برد .این روش نسبتاً گرانقیمت است و باید حداقل سه تا چهار جلسه بصورت ماهى یکبار انجام شود تا به نتیجه دلخواه دست یافت ، میزان سفتى و لیفتى که در پوست ایجاد میکند به نسبت روشهاى بالا خیلى بهتر است و بیماران تا حدود زیادترى از نتایج رضایت دارند . ظاهر بیمار پس از آر اف فرکشنال کمى متورم و قرمز است که پس از سه تا پنج روز بهبود مى یابد ، نیاز به پانسمان نیست و با کرم ترمیم کننده پوست و ضد آفتاب رنگى میتوان قرمزى را پوشانید .

هایفو :
اخیرا هایفوتراپى ( HIFU) وارد حیطه تخصص پوست وزیبایی شده است که در آن از از امواج بى خطر اولتراسوند استفاده مى شود و از روشهاى بسیار پرطرفداراست . علت این محبوبیت هم تک جلسه اى بودن و بدون عارضه بودن آن مى باشد ، به طورى که نه پوست قرمز میشود و نه زخمى ایجاد میشود ، حتى ورم هم نمى دهد و به همین علت فرد بالافاصله میتواند در اجتماع ظاهر شود . بدلیل لیفت نسبتا خوبى که در صورت وغبغب و گردن ایجاد میکند ،سبب بالاتر کشیده شدن گونه ها ، ابروها و صافتر شدن خط خنده نیز میشود . همچنین شلى گردن را کاهش میدهد و خط فک را کشیده و جوانتر کرده و از عمق خطوط گردن و صورت مى کاهد .هایفو ماندگارى حداقل یکساله دارد ، در سنین جوانتر معمولا تا دوسال نیز ماندگارى دارد .هایفو معمولا یکساعت تا یکساعت ونیم زمان نیاز دارد و نیازى به کرم بیحس کننده نیست ،چرا که عمق نفوذ آن چهار و نیم میلیمتر زیر پوست است و کرمهاى بیحسى نمى توانند تا این عمق بیحسى ایجاد کنند .

تزریق چربى :
و اما روش تزریق چربى که با گرفتن چربى از بدن خود فرد شروع میشود و پس از آماده سازى به ناحیه صورت تزریق میشود ، نه تنها باعث حجم دهى و فرم دهى صورت میگردد بلکه خود پوست را هم جوانتر وزیباتر ،کشیده تر و سفت تر میکند .تزریق چربى نه فقط در افرادى که دچار لاغرى شده اند بلکه در سایر افرادى هم که لاغر نیستند ولى پوستشان دچار شلى شده مفید است ، در این گونه افراد معمولا چربى به گونه اى تزریق میشود که ظاهر شخص جوانتر وکشیده تر شود بدون اینکه ظاهر چاقترى ایجاد کند. در مواردى که پوست دچار تیرگى و منافذ هست ، شفافیت پوست را دو چندان میکند و چروک ریز پوست و منافذ را کم میکند . با تزریق چربى به روش اصولى و درست در سطح کل پوست صورت با تکنیک خاص و با پر کردن شقیقه ها و بالاى ابرو ها ، لیفت ابروها بدست مى آید .با تزریق در گونه ها ى بدلیل پر شدن آنها و کشیدن پوست به بالا ، خط خنده بازتر شده وخود گونه ها بالاتر رفته و سفت تر میشوند .با تزریق در لب، لبها فرم داده میشوند و حتى چروک روى لبها باز میشود و بر خلاف تزریق ژل ، قوام لبها در لمس کاملا طبیعى بنظر مى آید .در چانه ، نیز تزریق چربى جوانسازى بسیار خوبى میکند و حتى در مواردى که با افزایش سن چانه کوتاه و کوچک شده ، میتوان حجم چانه را متناسب با صورت افزایش داد . البته در سنین بالاتر و یا افتادگى هاى شدیدتر ممکن است ، نیاز باشد علاوه بر تزریق چربى ، از لیزر بصورت همزمان استفاده شود ، تا جوانسازى بصورت طبیعى و زیبا انجام شود . تورم از عوارض اجتناب ناپذیر تزریق چربى است که پس از دو هفته کامل از بین میرود و میزان بهبودى ایجاد شده سالهاى سال براى فرد باقى خواهد ماند . به جرات میتوان گفت تزریق چربى از موثرترین ، بى خطرترین و ماندگارترین و محبوبترین روشهاى جوانسازى و زیباسازى صورت است که نتایج و ماندگارى آن بسیار وابسته به تکنیک و تجربه پزشک است .

لیفت با نخ :
در روش نخ لیفت از نخهای خاصی استفاده میشود، این نخها با سوزن بسیار باریکی وارد پوست میشوند تا بافتها و عضلات را بالا کشیده و بافت پوست را زیبا کنند. این نخها معمولا از جنس نخهاى قابل جذب است که سالهاست در جراحى استفاده میشوند . کار گذاشتن این نخها در زیر پوست ،سنتز الاستین و اسید هیالورونیک در پوست را تحریک میکنند که هر دو این مواد برای حفظ جوانی و شادابی پوست لازم هستند.نخ ها از طریق یک سوزن بسیار کوچک به پوست تزرزیق میشود. بسته به ناحیه تزریق، نخ یا به خود پوست وارد میشود یا چربیهای زیر پوستی یا عضله. ظاهر زیباتر پوست بلافاصله پس از انجام این درمان، قابل مشاهده است اما نتایج درمان در روزها و هفته های پس از تحریک نئوکلاژنز توسط پی دی او، بهتر و بهتر خواهد شد. بافت کلی پوست در این درمان بهبود یافته و محکمتر، ضخیمتر و سفت تر میشود و خطوط ریز و چین و چروک صاف میشوند.دوام این نخها بین ده ماه تا یکسال است . عوارض تورم ، کبودى و درد ممکنست تا ده روز پس از گذاشتن نخ ادامه داشته باشد. این روش نسبتاً جدید است .

در افرادى که در سنین بیست تا سی سالگى جهت جوانسازى صورت مراجعه میکنند ، تنها انجام یک روش میتواند کفایت کند ، و در صورتى که در فواصل زمانى مناسب تکرار شود از ماندگارى خوبى برخوردار باشد ، ولى در سنین بالاتر که میزان چروک ، شلى و افتادگى پوست بیشتر است ، ممکن است براى جوانسازى بهتر، لازم باشد از چندین روش مانند ، تزریق بوتاکس، هایفو ، تزریق چربى و … استفاده کرد .

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)
تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.