پرسش : پوستم دچار شلى و افتادگى شده ، بدون جراحى چكار میشه كرد كه سفت وكشیده تر بشه ؟
پاسخ از زبان دکتر ملکی : پوست ما داراى الیافى است بنام كلاژن و الاستین كه مانند ستونهاى یك ساختمان پوست را استحكام مى بخشند . پس از سن بیست سالگى آرام آرام میزان تولید كلاژن پوست كاهش مى یابد و این آغاز شل شدگى و افتادگى پوست است . غالباً بهتر است قبل از شل شدن حواسمان به مراقبت ورسیدگى خوب به پوستمان باشد ، زمانى كه پوست در ابتداى شل شدن و افتادگى است دیگر باید واقعاً اقدامى انجام داد ، معمولاً در این مرحله كرمها و داروها چندان كمكى به بهبود وضیعیت ظاهرى نمیكند ،ولى همچنان براى اكثر بیماران در كنار اقدامات دیگر جوانسازى تجویز میشود .

بیلینگ شیمیایی :
از قدیمى ترین روشها میتوان ، پیلینگ شیمیایی ، را نام برد كه اثرش با تكرارماهیانه یكبار و پس از گذشت چندین جلسه بهتر میشود ، كمى حوصله و صبر میخواهد و براى پوستهاى تیره و لك ساز و افرادى كه زیاد بیرون رفت و آمد دارند مناسب نیست ، و ممكن است عوارض بدى بدهد . انواع پیلینگها از پیلینگ سطحى ، متوسط و عمیق وجود دارد كه نوع متوسط و عمیق اثرش بیشتر است ولى به همان نسبت مراقبت و پرهیز از آفتاب و عوارضش هم بیشتر است و بیشتر در پوستهاى خیلى روشن كاربرد دارد .این روش روى كك ومك و تا حدودى نیز روى منافذ باز و اسكار جوشهاو شفافیت پوست اثر دارد.

میكرونیدلینگ :
روش میكرونیدلینگ نیز هست كه در این روش از سوزنهاى ریز و كوچكى استفاده میشود كه به دستگاه كوچكى وصل شده و پس از بیحس كردن پوست با كرمهاى بیحسى ، سطح پوست صورت با سرعت صد هرتز توسط دستگاه مورد ضربت با این سورن قرار میگیرد بطورى كه در هر ثانیه تقریباً هزار سوزن به پوست وارد میشود، طول این سوزنها یك تا دو و نیم میلیمتر بیشتر نیست و عمقى كه سوزن وارد پوست میشود قابل تنظیم است . زخمهاى بسیار كوچكى كه این سوزنها در پوست ایجاد میكند خود شروع یك پروسه كلاژن سازى است ، در ضمن میتوان همراه با میكرونیدلینگ داروهاى جوانسازى و روشن كننده پوست را هم به پوست مالید و توسط سوزن وارد عمق پوست كرد ، و بنابراین همزمان با تحریك كلاژن سازى و سفت تر كردن پوست لكه هاو تیرگى پوست را هم برطرف كرد . این روش در افرادى كه جوانتر هستند و میخواهند بیشتر پیشگیرى از افتادگى پوست كنند و یا در ابتداى شلى و افتادگى پوست هستند كاربرد دارد ، همچنین براى كسانى كه لك و تیرگى دارند و یا افرادى كه نمیخواهند از لیزر استفاده كنند نیز توصیه میشود . ظاهر بیمار پس از انجام میكرونیدلینگ كمى قرمز است كه با كرمهاى ترمیم كننده پوست طى یك تا سه روز كاملا از بین میرود ، ونیاز به پانسمان نیست و با كرمهاى ضد آفتاب رنگى میتوان قرمزى را پوشانید . نتایج این روش با تكرار ماهیانه بیشتر خودش رانشان میدهد . این روش تا حدودى نیز روى منافذ باز و اسكار جوشها نیز اثر دارد.

آر اف فركشنال :
روش آر اف سوزنى و یا آر اف فركشنال ، تكنیك جدیدى است كه در آن علاوه بر ورود سوزن به پوست از انرژى آر اف نیز همزمان استفاده میشود . بیمار پس ازاینكه ٤٥ دقیقه كرم بیحس كننده روى پوستش ماند و بیحس شد توسط سوزن اختصاصى خودش كه به دستگاه بزرگى وصل میشود ، مورد تهاجم سوزن قرار میگیرد ، در هر جلسه حدود سه دور باید كل صورت با دستگاه كار شود تا به نتیجه خوب رسید ،معمولا هر جلسه حدود یكساعت زمان مى برد .این روش نسبتاً گرانقیمت است و باید حداقل سه تا چهار جلسه بصورت ماهى یكبار انجام شود تا به نتیجه دلخواه دست یافت ، میزان سفتى و لیفتى كه در پوست ایجاد میكند به نسبت روشهاى بالا خیلى بهتر است و بیماران تا حدود زیادترى از نتایج رضایت دارند . ظاهر بیمار پس از آر اف فركشنال كمى متورم و قرمز است كه پس از سه تا پنج روز بهبود مى یابد ، نیاز به پانسمان نیست و با كرم ترمیم كننده پوست و ضد آفتاب رنگى میتوان قرمزى را پوشانید .

هایفو :
اخیرا هایفوتراپى ( HIFU) وارد حیطه تخصص پوست وزیبایی شده است كه در آن از از امواج بى خطر اولتراسوند استفاده مى شود و از روشهاى بسیار پرطرفداراست . علت این محبوبیت هم تك جلسه اى بودن و بدون عارضه بودن آن مى باشد ، به طورى كه نه پوست قرمز میشود و نه زخمى ایجاد میشود ، حتى ورم هم نمى دهد و به همین علت فرد بالافاصله میتواند در اجتماع ظاهر شود . بدلیل لیفت نسبتا خوبى كه در صورت وغبغب و گردن ایجاد میكند ،سبب بالاتر كشیده شدن گونه ها ، ابروها و صافتر شدن خط خنده نیز میشود . همچنین شلى گردن را كاهش میدهد و خط فك را كشیده و جوانتر كرده و از عمق خطوط گردن و صورت مى كاهد .هایفو ماندگارى حداقل یكساله دارد ، در سنین جوانتر معمولا تا دوسال نیز ماندگارى دارد .هایفو معمولا یكساعت تا یكساعت ونیم زمان نیاز دارد و نیازى به كرم بیحس كننده نیست ،چرا كه عمق نفوذ آن چهار و نیم میلیمتر زیر پوست است و كرمهاى بیحسى نمى توانند تا این عمق بیحسى ایجاد كنند .

تزریق چربى :
و اما روش تزریق چربى كه با گرفتن چربى از بدن خود فرد شروع میشود و پس از آماده سازى به ناحیه صورت تزریق میشود ، نه تنها باعث حجم دهى و فرم دهى صورت میگردد بلكه خود پوست را هم جوانتر وزیباتر ،كشیده تر و سفت تر میكند .تزریق چربى نه فقط در افرادى كه دچار لاغرى شده اند بلكه در سایر افرادى هم كه لاغر نیستند ولى پوستشان دچار شلى شده مفید است ، در این گونه افراد معمولا چربى به گونه اى تزریق میشود كه ظاهر شخص جوانتر وكشیده تر شود بدون اینكه ظاهر چاقترى ایجاد كند. در مواردى كه پوست دچار تیرگى و منافذ هست ، شفافیت پوست را دو چندان میكند و چروك ریز پوست و منافذ را كم میكند . با تزریق چربى به روش اصولى و درست در سطح كل پوست صورت با تكنیك خاص و با پر كردن شقیقه ها و بالاى ابرو ها ، لیفت ابروها بدست مى آید .با تزریق در گونه ها ى بدلیل پر شدن آنها و كشیدن پوست به بالا ، خط خنده بازتر شده وخود گونه ها بالاتر رفته و سفت تر میشوند .با تزریق در لب، لبها فرم داده میشوند و حتى چروك روى لبها باز میشود و بر خلاف تزریق ژل ، قوام لبها در لمس كاملا طبیعى بنظر مى آید .در چانه ، نیز تزریق چربى جوانسازى بسیار خوبى میكند و حتى در مواردى كه با افزایش سن چانه كوتاه و كوچك شده ، میتوان حجم چانه را متناسب با صورت افزایش داد . البته در سنین بالاتر و یا افتادگى هاى شدیدتر ممكن است ، نیاز باشد علاوه بر تزریق چربى ، از لیزر بصورت همزمان استفاده شود ، تا جوانسازى بصورت طبیعى و زیبا انجام شود . تورم از عوارض اجتناب ناپذیر تزریق چربى است كه پس از دو هفته كامل از بین میرود و میزان بهبودى ایجاد شده سالهاى سال براى فرد باقى خواهد ماند . به جرات میتوان گفت تزریق چربى از موثرترین ، بى خطرترین و ماندگارترین و محبوبترین روشهاى جوانسازى و زیباسازى صورت است كه نتایج و ماندگارى آن بسیار وابسته به تكنیك و تجربه پزشك است .

لیفت با نخ :
در روش نخ لیفت از نخهای خاصی استفاده میشود، این نخها با سوزن بسیار باریکی وارد پوست میشوند تا بافتها و عضلات را بالا کشیده و بافت پوست را زیبا کنند. این نخها معمولا از جنس نخهاى قابل جذب است كه سالهاست در جراحى استفاده میشوند . كار گذاشتن این نخها در زیر پوست ،سنتز الاستین و اسید هیالورونیک در پوست را تحریک میکنند كه هر دو این مواد برای حفظ جوانی و شادابی پوست لازم هستند.نخ ها از طریق یک سوزن بسیار کوچک به پوست تزرزیق میشود. بسته به ناحیه تزریق، نخ یا به خود پوست وارد میشود یا چربیهای زیر پوستی یا عضله. ظاهر زیباتر پوست بلافاصله پس از انجام این درمان، قابل مشاهده است اما نتایج درمان در روزها و هفته های پس از تحریک نئوکلاژنز توسط پی دی او، بهتر و بهتر خواهد شد. بافت کلی پوست در این درمان بهبود یافته و محکمتر، ضخیمتر و سفت تر میشود و خطوط ریز و چین و چروک صاف میشوند.دوام این نخها بین ده ماه تا یكسال است . عوارض تورم ، كبودى و درد ممكنست تا ده روز پس از گذاشتن نخ ادامه داشته باشد. این روش نسبتاً جدید است .

در افرادى كه در سنین بیست تا سی سالگى جهت جوانسازى صورت مراجعه میكنند ، تنها انجام یك روش میتواند كفایت كند ، و در صورتى كه در فواصل زمانى مناسب تكرار شود از ماندگارى خوبى برخوردار باشد ، ولى در سنین بالاتر كه میزان چروك ، شلى و افتادگى پوست بیشتر است ، ممكن است براى جوانسازى بهتر، لازم باشد از چندین روش مانند ، تزریق بوتاكس، هایفو ، تزریق چربى و ... استفاده كرد .تعداد بازدید از این مطلب: 15320
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *