معمولا اکثر مردم به پوست صورت خیلی بیشتر از گردن اهمیت میدهند، غافل از اینکه پیری وچروک آن میتواند سن را بالاتر از آنچه هست نشان دهد، حتی اگر صورت هنوز جوان باشد. در زیر دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو به توضیحات بیشتر در رابطه با روش‌های مختلف جوان‌سازی گردن می‌پردازد.  

تاثیر سن بر گردن چگونه است؟

بطور کلی با افزایش سن تغییرات زیر ایجاد می‌شوند:

باندهای عمودی 

خطوط و یا باندهای طولی (عمودی) در گردن از دیگر نشانه‌های پیری آن است که معمولا در سنین بالاتر رخ می‌ دهد. نوارهاى گردنى، دو یا چندین باند عمودى‌ هستند که از لبه فک پایینی تا استخوان‌های ترقوه ادامه میابند. این نوارهای طنابی شکل در هنگام زور زدن (بلند کردن جسم سنگین) یا حرف زدن با هیجان، بیشتر مشخص مى‏شوند. نوارهاى عمودى، در اثر انقباض عضله سطحی گردن که نام علمی آن «پلاتیسما» است، ایجاد می‌‏شوند. با افزایش سن قدرت انقباض این عضله در حالت استراحت بیشتر می‌شود و بدین ترتیب بندهای طولی گردنی به وجود می‌آیند. اگر فرد در مراحل اولیه مراجعه کند با تزریق بوتاکس قابل اصلاح است ولی در موارد شدیدتر که باندهای طولی، بسیار واضح و برجسته هستند باید با جراحی لیفت درمان شوند. بوتاکس سمی است که از نوعی باکتری به‌دست می‌آید و می‌تواند عضلات را فلج کند. تزریق بوتاکس در داخل عضله پلاتیسما، ایجاد کننده این نوارها، سبب کاهش آنها می‌شود و به جوان سازی گردن کمک مینماید.

خطوط عرضی 

از دیگر نشانه‌های پیری گردن، ایجاد خطوط در عرض، است که بصورت افقی دیده می‌شوند و ممکن است  از دوران کودکی وجود داشته باشند، اما با افزایش سن عمیق‌تر و مشخص‌تر می‌شوند. خطوط عرضی را «خطوط گردنبند» هم می‌نامند. مشکل این خطوط عرضی این است که با افزایش سن مشخص‌تر و عمیق‌تر می‌شوند. دیده شده با خم کردن گردن حین انجام کار با گوشی همراه ، میزان و شدت این خطوط بیشتر می‌شود. این خطوط را می‌توان با تزریق چربی به روش svf و انجام لیزر فرکشنال به صورت همزمان اصلاح نمود ، و یا از تزریق فیلر الانسه استفاده کرد که علاوه بر پر کردن عمق خطوط ، کلاژنسازی نیز به همراه دارد.

هایفوتراپی صورت و گردن

شلی پوست گردن

با افزایش سن پوست گردن شل‌ و آویزان‌ می‌شود. از یک طرف کاهش کلاژن و الاستین پوست با افزایش سن و از طرف دیگر،  این نیروی جاذبه است که در طول زندگی ما پوست گردن را به پائین می‌کشاند و در درازمدت دیگر پوست گردن و قوام و انعطاف‌پذیری جوانی را ندارد و می‌تواند سبب آویزان شدن آن شود. در مواردی که غبغب و تجمع چربی وجود ندارد ، و فقط پوست این ناحیه مقداری شلی و افتادگی دارد ، می توان از روش‌های هایفوتراپی، لیزر آندولیفت، لیزر جنسیس، تزریق ژل الانسه، تزریق مزوژل، کربوکسی‌تراپی، تیکسل  و یا RFفرکشنال و لیفت با نخ ، استفاده کرد.

روش‌های برطرف سازی شلی پوست

هایفوتراپی برای لیفت غبغب و قسمت خط فکی و گردن روش موثر و غیرتهاجمی است که ماندگاری یکساله دارد و هیچگونه نقاهتی ندارد. یکی از بهترین لیزرهای غیرتخریبی لیزر جنسیس است که بدون آنکه به پوست آسیب برساند یا نیاز به مراقبت خاصی بعد از درمان داشته باشد، سبب بهبود کیفیت پوست می‌شود. لیزر جنسیس سبب قرمزی پوست، زخمی شدن پوست و یا تغییر قابل مشاهده در پوست نمی‌شود و بلافاصله بعد از انجام لیزر می‌توانید به سر کار خود برگردید و مطمئن باشید که با تکرار چند جلسه ، ‌لیزر تأثیر خوبی برای جوان‌سازی گردن و پوست شما دارد. نکته ای که وجود دارد این است که با اینکه همه روشهایی که برای جوانسازی صورت استفاده می‌شود برای گردن هم قابل استفاده است ، با این تفاوت که پوست آن به دلیل تراکم کمتر غدد سباسه ، امکان ترمیم و اصلاح کمتری نسبت به پوست صورت دارد، و روشهای درمانی روی این ناحیه باید کمتر تهاجمی باشد و با دقت و احتیاط بیشتری انجام شود. روش لیفت با نخ از روش‌های خوب و موثر است که برای افرادی که تجمع چربی در غبغب  و گردن ندارند ، کاربرد دارد، البته اگر مختصری چربی وجود داشته باشد روش مزوتراپی ، طی دو تا ۴ جلسه جهت کاهش حجم چربی موثر است . در بین این روش‌ها، لیزر آندولیفت و لیفت با نخ قویتر از سایر روش‌های غیرجراحی است.

ضایعات پوستی روی گردن

با افزایش سن ضایعات پوستی مختلفی روی پوست گردن به وجود می‌آیند. از جمله این ضایعات می‌توان به «منگوله‌های پوستی» اشاره کرد. منگوله‌ها برجستگی‌هایی هستند شبیه به زگیل که هم‌رنگ پوست یا تیره‌تر از پوست هستند، این برجستگی‌ها پایه دارند و ممکن است در زیر بغل ، دور چشم و یا کشاله ران هم دیده شوند. معمولا منگوله‌های پوستی در سنین بالای سی سال به وجود می‌آیند و ممکن است به مرور بر تعداد آنها افزوده شود و ظاهر ناخوشایندی به گردن بدهند. همچنین ممکن است با افزایش سن ضایعات دیگری به نام «سبورئیک کراتوز» روی گردن و دیگر نواحی بدن به وجود بیایند. این ضایعات خوش‌خیم و شبیه به خال‌هایی هستند که روی سطح پوست چسبیده‌اند. این ضایعات به راحتی و بدون هیچ آثاری توسط متخصص پوست به روش‌های کرایوتراپی ، لیزر و یا برداشتن بدون بخیه ، بصورت سرپایی ، قابل درمان هستند.

تجمع چربی در زیر چانه و غبغب

در بسیاری از افراد حتی با اینکه اضافه وزن ندارند تجمع چربی در زیر چانه، غبغب و قسمت بالای گردن دیده می‌شود . تجمع چربی می‌تواند همراه با شل شدگی پوست و عضله باشد ، ورزش می‌تواند عضله را تقویت کرده و باعث سفت شدن پوست ناحیه شود ولی نمی‌تواند چربی این ناحیه را از بین ببرد . تجمع چربی در خط فک تحتانی ، باعث می‌شود که مرز بین گردن و صورت محو و یکدست شود و مرز بین صورت وگردن قابل تشخیص نباشد. از جدیدترین روشهای جوان سازی گردن کاهش چربی در نواحی زیر چانه وخط فک است که با دستگاه لیزر آندولیفت انجام می‌شود ، علاوه براینکه اگر تجمع چربی وجود داشته باشد، چربی این ناحیه خارج می‌شود، پوست آن نیز از زیر لیزر شده وسفت می‌شود. البته درمواردی که شلی و افتادگی پوست زیاد است پوست گردن باید توسط متخصصین جراحی پلاستیک، با جراحی لیفت کشیده شود . معمولا عمل لیفت گردن همراه باعمل لیفت صورت به‌صورت همزمان ، انجام می‌شود . لیزر آندولیفت با کاهش چربی تجمع بافته در روی خط فک وزیر چانه، و سفت‌کردن پوست این ناحیه، باعث می‌شود که مرز بین صورت وگردن کاملا مشخص شود و باعث جوان سازی گردن میشود. از مزایای لیزر آندولیفت این است که قادر است ، کیسه‌های چربی که در روی خط فک بین گوش و چانه بصورت افتادگی در دو طرف چانه دیده می‌شود را از بین برده و  نیاز به جراحی لیفت صورت را برای سالها به تاخیر بیندازد. لیزر آندولیفت گردن یک عمل سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی است .چربی زیر پوست  از طریق ۳ برش کوچک ، دو میلی‌متری که در زیر گوش‌ها و زیر چانه داده می‌شود ، خارج می‌شود . عوارض لیزر آندولیفت غبغب شامل : درد، کبودی، تورم، خونریزی، احتمال تحریک عصب و کجی موقت لب پایین، غیر قرینگی و ناهمواری می‌باشد که بجز سه مورد اول عوارض دیگر دردستان پزشک ماهر کمتر اتفاق می‌افتد . مراقبت‌های پس از عمل شامل : پوشیدن گن مخصوص است که باید یک یا دو هفته پوشیده شود. افرادی که کاندیدای مناسبی برای لیزر آندولیفت غبغب نمی‌باشند: افرادی که دچار فشار خون بالا ویا تحت درمان با داروهای ضدانعقاد هستند. افرادی که شلی و افتادگی شدید غبغب و گردن دارند ( این فراد باید جراحی لیفت انجام دهند).

حذف غبغب با روش آندولیفت و خارج کردن چربی

در پایان دکتر مریم ملکی می‌افزاید بهتر است قبل از هر اقدامی ، در انتخاب پزشک و کلینیک دقت کنید، اولاً پزشک متخصص پوست با تجربه و معتمد را انتخاب کنید و دوم اینکه تجهیزات به روز در دسترس داشته باشد، و از پیشرفت‌های درمانی جدید مطلع باشد. به این ترتیب بدون هیچ نگرانی درمان مشکل خودتان را به او بسپارید. شما میتوانید برای رزرو نوبت، ویزیت آنلاین و دریافت مشاوره رایگان به لینک های درج شده مراجعه نمایید.

تعداد بازدید از این مطلب: 308
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *