تزریق چربى یک روش طبیعی، موثر، کم عارضه و ماندگار درجوانسازی صورت است که می‌تواند به صورت سرپایی و بدون بیهوشى انجام شود و طى یک تا دو جلسه به نتایج شگفت‌انگیز دست پیدا کرد» به گفته دکتر مریم ملکی تزریق چربی به ‌منظور جوان‌سازی و زیبایی برای تمام افراد و با هر سنی قابل انجام است و کاربرد آن در موارد زیر است:

 1. لاغرى صورت و کاهش چربی و ایجاد چین ‌و چروک به دلیل افزایش سن در نواحی مختلف صورت مثل خط خنده، خط اخم، پلک و اطراف چشم گونه و شقیقه‌ها
 2. پر کردن مناطق لاغر فرورفته صورت مثل گونه و زیر چشم
 3. برجسته‌سازی لب‌ها، گونه‌ها، چانه
 4. پر کردن اسکار یا جای زخم فرورفته
 5. کشیده‌تر شدن پوست، به دلیل پر کردن صورت و کاهش افتادگی و شلی پوست، زاویه‌سازى و برجسته کردن فک و چانه

تزریق چربى علاوه بر فرم‌دهی و حجم‌دهى به‌ صورت و جوانسازی کلى باعث کاهش منافذ پوست، شفافیت، روشن‌تر شدن پوست و کاهش چروک ریز نیز می‌شود. حتى در افرادى هم که لاغر نیستند و صورت پر و یا چاق دارند هم تزریق چربى می‌تواند نتایج جوان‌سازی بسیار خوبى ایجاد کند.

کاربردهای تزریق چربی

شکل 1: کاربردهای تزریق چربی

مزایای تزریق چربی

چربی از بدن خود فرد گرفته می‌شود و صد در صد طبیعی است و احتمال واکنش آلرژیک و پس زدن پیوند وجود ندارد. مقدار کافی از آن در اکثر افراد برای تزریق در نواحی مورد نیاز وجود دارد. تقریبا از چربی زیر پوست در هر نقطه‌ای از بدن می‌توان بدین منظور استفاده کرد ولی نواحی پهلوها، ران‌ها، کنار زانو و زیر شکم معمولا چربی مقاوم‌تری دارد.

دوام آن از بسیاری از فیلرهای قابل‌جذب (هیالورونیک اسیدها) بیشتر است. عوارض آن کم است و در ایران به دلیل افزایش نرخ ارز، هزینه آن نسبت به تزریق ژل کمتر بوده و می‌توان آن را هر چند بار که لازم است تکرار کرد.

چربی بعد از تزریق خون‌رسانی می‌شود و با بدن مانند پیوند پوست یکى می‌شود و به اصطلاح جوش می‌خورد و جزئی از بافت بدن می‌گردد و بنابراین امکان جابه‌جایی و یا حرکت در زیر پوست را ندارد. می‌توان آن را یکبار تهیه و به ‌منظور تزریق در دفعات بعدی در یخچال به مدت ۶ ماه نگهداری کرد.

معایب تزریق چربی

به نقل از دکتر مریم ملکی متخصص پوست، مو و زیبایی، نتایج تزریق چربی کاملا وابسته به تکنیک انجام آن دارد و اگر پزشک در این امر تجربه کافی نداشته باشد نتایج ماندگار نخواهد داشت و پس از یکی دو بار کاملا از بین خواهد رفت. دوره نقاهت آن معمولا 2 هفته می‌باشد که در این 1 تا 2 هفته تورم وجود دارد. همچنین نتیجه تزریق چربى مانند تزریق ژل کاملا قابل حدس زدن نیست که واقعا چه حجمى از چربى ممکن است براى جوان‌سازی یک صورت نیاز باشد و ممکن است بین ٣٠ تا ٧٠ درصد چربى تزریق شده در بافت زنده بماند.

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

به گفته دکتر مریم ملکی ابتدا محل برداشت چربی ضدعفونی می‌شود و تحت شرایط استریل، بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و با استفاده از سرنگ‌های مخصوص که به سر آن‌ها کانولاهای مناسب وصل شده و از طریق سوراخ کوچکی چربی‌های زیر پوست با فشار کم کشیده شده و چندین بار با سرم شستشو داده می‌شود تا خون و سایر مواد از آن جدا شود. بعضی از پزشکان از سانتریفیوژ جهت جداسازی کامل سرم‌ها از بافت چربی استفاده می‌کنند. چربی آماده شده به داخل سرنگ‌های یک سی‌سی کشیده می‌شود و آماده تزریق می‌شود. صورت ضدعفونی شده و بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. سپس به سر سرنگ یک سی‌سی کانول‌های مخصوص وصل شده و تزریق چربی به محل مورد نظر انجام می‌شود. این عمل به‌صورت سرپایی در مطب انجام می‌شود. اکثرا با بی‌حسی موضعی و گاهی با بیهوشی خفیف انجام می‌پذیرد. طول مدت عمل یک تا سه ساعت بوده که به وسعت محل عمل و مقدار تزریق بستگی دارد.

تزریق چربی در صورت

شکل 2: قبل و بعد تزریق چربی صورت پس از پنج سال

توصیه‌های پس از عمل تزریق چربی

 • تورم و درد در محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده عادی می‌باشد.
 • کبودی معمولا در زیر چشم‌ها می‌باشد و به‌تدریج در طی چند روز تا 2 هفته برطرف می‌شود.
 • جهت جلوگیری از جابه‌جایی چربی تزریق شده بهتر است تا چندین روز به محل دست نزنید.
 • اگر تزریق به ناحیه صورت انجام شده باید تا چند روز موقع استراحت سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهید تا محل ورم نکند و همچنین موقع کار سر خود را خم نکنید.
 • از غذاهاى پرکربوهیدرات و آبمیوه‌های شیرین در هفته اول مصرف کنید، غذاى کم نمک میل کنید معمولا باید یک هفته ورزش سنگین را متوقف کنید.
 • جهت جلوگیری از عفونت چند روز آنتی‌بیوتیک مصرف کنید.
 • جهت کنترل درد مسکن، استامینوفن کافی است.

ماندگاری چربی چه مدت می‌باشد؟

ماندگاری چربی را در محل تزریق به‌دقت نمی‌توان مشخص کرد. در هر بار تزریق درصدی از سلول‌های چربی زنده می‌مانند و ماندگار خواهند بود. ماندگاری چربی در نواحی از صورت که کمتر حرکت می‌کند مانند گونه‌ها، زیر چشم و چانه بیشتر است و در نواحی‌ از بدن که دائما در حرکت می‌باشند مانند لب و اطراف دهان کمتر است. معمولا چربی به آهستگی توسط بدن جذب می‌شود، اگر چه میزان جذب متغیر بوده و غالبا پیشگویی آن امکان‌پذیر نمی‌باشد. در بسیاری از بیماران ممکن است حدود ۵۰% از چربی تزریق شده در طی چند ماه اول جذب شود.

به نقل از دکتر مریم ملکی از آنجایی که همه سلول‌های چربی تزریق شده زنده نمی‌ماند این تمایل وجود دارد که تزریق بیش از حد مورد نیاز انجام شود تا بعد از گذشت چند هفته نتایج نهایی مطلوب‌تر به دست آید. در ضمن تزریق پیش از اندازه در یک ناحیه باعث می‌شود که خون‌گیری در آن ناحیه مختل شود و چربی تزریق شده نکروز شده و از بین برود بنابراین به پزشک خود اصرار نکنید که بیش از آنچه که خود صلاح می‌داند در یک جلسه به شما چربی تزریق نماید.

اکثر بیمارانی که تزریق چربی انجام می‌دهند اگر چه میزان جذب چربی در افراد مختلف متغیر بوده و غالبا پیشگویی آن امکان‌پذیر نمی‌باشد؛ اما در بسیاری از بیماران ممکن است حداقل نیمی از چربی تزریق شده در طی چند ماه اول جذب شود. تقریبا در تمامی بیماران مقداری از چربی تزریق شده به‌طور دائم باقی می‌ماند هر چند این مقدار از بیماری به بیماری دیگر متفاوت بوده و ممکن است برای برطرف کردن کامل چین و چروک و افتادگی پوست تزریق دوم و در بعضی موارد تزریق سوم لازم باشد.

به تجربه دیده شده تزریق چربى بعد از گذشت سه ماه تا شش ماه ممکن است همچنان دچار کاهش حجم شود، این کاهش حجم، ممکن است مربوط به این باشد که سلول‌های چربى به دلیل جابه‌جایی دچار استرس شده (درست مانند پیوند مو) و به ناچار جهت زنده ماندن کمتر فعالیت می‌کنند و بعد از جاگیر شدن و وسکولارایزیشن دوباره رشد طبیعى و ذخیره ترى‌گلیسیرید را از سر می‌گیرند و چاق می‌شوند. به همین علت است که معمولا براى تصمیم اینکه آیا دوباره نیاز به تکرار عمل تزریق چربى هست یا نه باید شش ماه تا یک سال صبر کرد.

این چربى تزریق شده که معمولا از بدن و نواحى مقاوم به رژیم گرفته می‌شود با چربى واقعى خود صورت متفاوت است و وقتى به صورت تزریق می‌شود، خصوصیات همان ناحیه را دارد یعنى سریع چاق می‌شود و سخت لاغر می‌شود و با افزایش وزن ممکن است رشد کند و با کاهش وزن هم کمى لاغرتر شود. بنابراین تزریق چربى را که همان تزریق سلول زنده است، نمی‌توان با تزریق ژل که یک ماده مصنوعى است مقایسه کرد.

همچنین اخیرا مشاهده شده است که اگر همزمان با تزریق چربی لیزر فرکشنال co2 روی ناحیه تزریق شده انجام شود نتایج جوان‌سازی به مراتب بیشتر خواهد شد. اخیرا‌ً به منظور رفع جذب اولیه ۲۰ تا ۷۹ درصدی چربی که به صورت غیر قابل پیش بینی رخ می‌داد، روش اس وی اف ژل ابداع شده که در مقاله تزریق چربی به روش اس وی اف ژل توضیحات کامل داده شده است.تعداد بازدید از این مطلب: 48230
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *