(PRP(plasma reach platelets) یا پلاسمای غنی از پلاکت،توصیف کننده پلاسمائی است که غلظت پلاکت‌ها در آن 5- 6 برابر میزان عادی است. جداسازی PRP از خون کامل اتولوگ است ، به این معنی که از خون خودشخص است و نه فرد دیگر، و این جداسازی باسانتریفوژ انجام می شود . علت توجه به PRP نقش مهمی است که پلاکت ها درعمل انعقاد و روند مربوط به ترمیم بافتهای سخت و نرم دارند .جراحان دهان و دندان و جراحان پلاستیک اولین گروه پزشکی بودند که از PRP بمنظور تسریع در بهبود زخم ها سود بردند .اولین مطالعه تحقیقاتی در مورد اثرات PRP در سال 2004 توسط آن میشرا پزشکی که برروی فوتبالیست‌ها استانفورد کار میکرد انجام شد. وی 90 در صد از وزرشکارانی را که دچار عارضه chronic tennis elbow بودند با این روش و طی 6 ماه بهبود بخشید .

فاکتورهای رشد موجود در پی آرپی

مهمترین فاکتور‌های رشد موجود در پی آر پی شاملPDGF,EGF, FGF, VEGF , IGF می‌باشدکه نقش همه آنهادر روند مربوط به ترمیم بافت‌ها شناخته شده است . ازانجا که PRP از خود فرد جدا می‌شود ذاتا بی خطر بوده و عاری از بیماری‌های قابل سرایت مانند HIV و هپاتیت می‌باشد. بخاطر وجود فاکتور‌های یاد شده PRP قادر به تمایز و تکثیرسلولهای بنیادیدر بافت‌ها بوده و کمک به سنتز ماتریکس تازهکلاژن خارج از سلولی می‌نماید . در حال حاضرPRP مورد توجه متخصصین پوست ، جراحان پلاستیک وزیبائی ،اورولوژیست‌ها ،ارتوپد‌ها و دیگر رشته‌های پزشکی می‌باشد .

کاربرد پی آرپی در جوانسازی

با اینکه مطالعات کنترل شده وسیعی در مورد اثرات PRP در دسترس نمی‌باشد ولی دربحث مربوط به جوانسازی پوست کاهش چروک‌ها ، بهبود رنگ و قوام پوست ، کاهش کبودی زیر چشم ادعا شده است . چروک‌های ریز کنار چشم و پشت لب، گردن و پشت دستها با استفاده از PRP بهتر می‌شوند . در واقع 1/3 فوقانی ، میانی و تحتانی صورت طی یک جلسه و بادرد نسبتا کم تحت درمان قرار می‌گیرند که اثر آن در مقایسه با IPL و درمان با لیزر که نیاز به درمان مکرر دارند قابل توجه است .

کاربرد پی آرپی در لیزردرمانی

البته PRP را می توان بعنوان یک درمان کمکی همراه با روش های دیگر مثل لیزر همراه نمود که ضمن افزایش اثرات روشهای یاد شده به کاهش عوارض کمک بسزائی می‌نماید، بصورتی که ترمیم زخم لیزر سریعتر شده و عوارض قرمزی پس از لیزر نیز کمتر خواهد بود. در مورد اسکارهای آکنه که بعضاًباروشهای دیگر مثل لیزر بخوبی پاسخ نمیدهند از PRP به همراه subcision بافت فیبروزبا موفقیت سود برده شده است .

کاربردپی آرپی در درمان ریزش مو و کاشت مو

در درمان ریزش موها و طاسی سر از PRP استفاده شده است و اگرهنگام کاشت مو ، گرافتها را با PRP آغشته کنیم به علتتحریک سلولهای بنیادی موجود در پاپیلای درمی امکان گرفتن پیوند بیشتر می‌‌شود .

کاربرد پی آر پی در تزریق چربی

یکی از عرصه‌‌های موردتوجه بیماران و پزشکان متخصص پوست وزیبائی تزریق چربی از چربی خود فرد به منظور رفع چروکهای صورت ، افزودن حجم و جوانسازی صورت است، منتهی در دست بسیاری از پزشکان پیوندسلولهای چربی به دلیلآسیب‌هایی که موقعبرداشت و تزریق چربی به سلولبنیادی بافت چربی وارد می‌شود، وهمچنین عدم وجود عروق خونی کافی در بافت گیرنده که تغذیه واکسیژن بافت را مهیا سازد ، چربی تزریق شده ممکن است بسرعت و میزان زیادی تحیلیل رود.اگر بافت چربی با استفاده از سرنگ با حداقل آسیب تهیه گرددو بهمراه PRP تزریق شود میزان بقای چربی تزریق شده حداقل 2-3 برابر شده و حداقل تا 7 سال در موضع باقی می‌ماند، وعلت آن کمک PRP به پیدایش و تشکیل عروق جدیدو رشد و تمایزسلول‌های بنیادی بافت چربی است .

در چه افرادی نباید پی آرپی انجام شود؟

باید دقت نمود که استفاده از PRP در افراد دچار اختلالات انعقادی ، کاهش پلاکتها در افراد تحت درمان آسپرین و داروهای ضدانعقاد ، دیابت و ایدز، بیماریهای تب‌دار و بیماری‌های مزمن کبدی ممنوع است .‌‌

عوارض پی آر پی

عوارض PRP ناچیز است و به کبودیو تورم ناحیه که ظرف چند روز بهبود می‌یابد محدود است .

باید دقت نمود از تزریق PRP به داخل عروق که منجر به ترومبوز می‌شود خودداری شود . باید اذعان نمود که PRP در در صد کمی از افراد هیچ پاسخ درخورینمی‌دهد وعلت آن ناشناخته است . مطالعات آتی اثرات بالقوه PRP و محدودیت‌های آنرا در طب زیبائی و دیگر عرصه‌های پزشکی روشن خواهد نمود . در ضمن تبلیغات سوُی درمورد اینکه PRP همان سلولهای بنیادی است نباید بیماران را گمراه نماید، همانطور که گفته شدPRP فقط سلول های بنیادی پوست را تحریک و فعال می سازد، ولی حاوی سلولهای بنیادی نیست.

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :۰۳۱۳۶۶۶۲۲۲۵


تعداد بازدید از این مطلب: 12565
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224
دسته‌ها: تزریق چربی

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.