(PRP(plasma reach platelets) یا پلاسمای غنی از پلاكت،توصیف كننده پلاسمائی است كه غلظت پلاكت‌ها در آن 5- 6 برابر میزان عادی است. جداسازی PRP از خون كامل اتولوگ است ، به این معنی که از خون خودشخص است و نه فرد دیگر، و این جداسازی باسانتریفوژ انجام می شود . علت توجه به PRP نقش مهمی است كه پلاكت ها درعمل انعقاد و روند مربوط به ترمیم بافتهای سخت و نرم دارند .جراحان دهان و دندان و جراحان پلاستیك اولین گروه پزشكی بودند كه از PRP بمنظور تسریع در بهبود زخم ها سود بردند .اولین مطالعه تحقیقاتی در مورد اثرات PRP در سال 2004 توسط آن میشرا پزشكی كه برروی فوتبالیست‌ها استانفورد كار میكرد انجام شد. وی 90 در صد از وزرشكارانی را كه دچار عارضه chronic tennis elbow بودند با این روش و طی 6 ماه بهبود بخشید .

فاکتورهای رشد موجود در پی آرپی

مهمترین فاكتور‌های رشد موجود در پی آر پی شاملPDGF,EGF, FGF, VEGF , IGF می‌باشدكه نقش همه آنهادر روند مربوط به ترمیم بافت‌ها شناخته شده است . ازانجا كه PRP از خود فرد جدا می‌شود ذاتا بی خطر بوده و عاری از بیماری‌های قابل سرایت مانند HIV و هپاتیت می‌باشد. بخاطر وجود فاكتور‌های یاد شده PRP قادر به تمایز و تکثیرسلولهای بنیادیدر بافت‌ها بوده و كمك به سنتز ماتریكس تازهكلاژن خارج از سلولی می‌نماید . در حال حاضرPRP مورد توجه متخصصین پوست ، جراحان پلاستیك وزیبائی ،اورولوژیست‌ها ،ارتوپد‌ها و دیگر رشته‌های پزشكی می‌باشد .

کاربرد پی آرپی در جوانسازی

با اینکه مطالعات كنترل شده وسیعی در مورد اثرات PRP در دسترس نمی‌باشد ولی دربحث مربوط به جوانسازی پوست كاهش چروك‌ها ، بهبود رنگ و قوام پوست ، كاهش كبودی زیر چشم ادعا شده است . چروك‌های ریز كنار چشم و پشت لب، گردن و پشت دستها با استفاده از PRP بهتر می‌شوند . در واقع 1/3 فوقانی ، میانی و تحتانی صورت طی یك جلسه و بادرد نسبتا كم تحت درمان قرار می‌گیرند كه اثر آن در مقایسه با IPL و درمان با لیزر كه نیاز به درمان مكرر دارند قابل توجه است .

کاربرد پی آرپی در لیزردرمانی

البته PRP را می توان بعنوان یك درمان كمكی همراه با روش های دیگر مثل لیزر همراه نمود كه ضمن افزایش اثرات روشهای یاد شده به كاهش عوارض كمك بسزائی می‌نماید، بصورتی که ترمیم زخم لیزر سریعتر شده و عوارض قرمزی پس از لیزر نیز کمتر خواهد بود. در مورد اسكارهای آکنه که بعضاًباروشهای دیگر مثل لیزر بخوبی پاسخ نمیدهند از PRP به همراه subcision بافت فیبروزبا موفقیت سود برده شده است .

کاربردپی آرپی در درمان ریزش مو و کاشت مو

در درمان ریزش موها و طاسی سر از PRP استفاده شده است و اگرهنگام كاشت مو ، گرافتها را با PRP آغشته کنیم به علتتحریك سلولهای بنیادی موجود در پاپیلای درمی امكان گرفتن پیوند بیشتر می‌‌شود .

کاربرد پی آر پی در تزریق چربی

یكی از عرصه‌‌های موردتوجه بیماران و پزشكان متخصص پوست وزیبائی تزریق چربی از چربی خود فرد به منظور رفع چروكهای صورت ، افزودن حجم و جوانسازی صورت است، منتهی در دست بسیاری از پزشکان پیوندسلولهای چربی به دلیلآسیب‌هایی که موقعبرداشت و تزریق چربی به سلولبنیادی بافت چربی وارد می‌شود، وهمچنین عدم وجود عروق خونی کافی در بافت گیرنده که تغذیه واكسیژن بافت را مهیا سازد ، چربی تزریق شده ممکن است بسرعت و میزان زیادی تحیلیل رود.اگر بافت چربی با استفاده از سرنگ با حداقل آسیب تهیه گرددو بهمراه PRP تزریق شود میزان بقای چربی تزریق شده حداقل 2-3 برابر شده و حداقل تا 7 سال در موضع باقی می‌ماند، وعلت آن كمك PRP به پیدایش و تشکیل عروق جدیدو رشد و تمایزسلول‌های بنیادی بافت چربی است .

در چه افرادی نباید پی آرپی انجام شود؟

باید دقت نمود كه استفاده از PRP در افراد دچار اختلالات انعقادی ، كاهش پلاكتها در افراد تحت درمان آسپرین و داروهای ضدانعقاد ، دیابت و ایدز، بیماریهای تب‌دار و بیماری‌های مزمن كبدی ممنوع است .‌‌

عوارض پی آر پی

عوارض PRP ناچیز است و به کبودیو تورم ناحیه كه ظرف چند روز بهبود می‌یابد محدود است .

باید دقت نمود از تزریق PRP به داخل عروق كه منجر به ترومبوز می‌شود خودداری شود . باید اذعان نمود كه PRP در در صد كمی از افراد هیچ پاسخ درخورینمی‌دهد وعلت آن ناشناخته است . مطالعات آتی اثرات بالقوه PRP و محدودیت‌های آنرا در طب زیبائی و دیگر عرصه‌های پزشكی روشن خواهد نمود . در ضمن تبلیغات سوُی درمورد اینكه PRP همان سلولهای بنیادی است نباید بیماران را گمراه نماید، همانطور كه گفته شدPRP فقط سلول های بنیادی پوست را تحریك و فعال می سازد، ولی حاوی سلولهای بنیادی نیست.

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :۰۳۱۳۶۶۶۲۲۲۵تعداد بازدید از این مطلب: 12626
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224
دسته‌ها: تزریق چربی

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *