لیکن پلان یک بیماری التهابی نسبتا شایع پوست و مخاط است. به گفته دکتر مریم ملکی، اگرچه این بیماری غالبا در افراد میانسال رخ می‌دهد اما احتمال ابتلا در هر سنی وجود دارد.

لیکن پلان چگونه ایجاد می‌شود؟

لیکن پلان مسری نیست. سرطان هم نیست. امروزه مشخص شده است که این بیماری مرتبط با سیستم ایمنی بدن است. این بدان معنی است که گلبول‌های سفید خون که معمولا در برابر عوامل بیگانه وارد عمل می‌شوند، در طی این بیماری بر علیه بخش‌‌های طبیعی پوست، مخاط، مو یا ناخن خود فرد فعال می‌شوند. البته گاهی اوقات این روند بر اثر ورود یک عامل خارجی مثل دارو یا یک عامل میکربی آغاز می‌شود.

علائم بیماری لیکن پلان چیست؟

  1. لیکن پلان معمولا با ضایعات برجسته بنفش رنگی که اغلب بسیار خارش‌دار هم هستند بروز می‌کند.
  2. لیکن پلان در اشکال گوناگون دیده می‌‌شود و در افراد مختلف ممکن است به صورت گوناگون تظاهر پیدا کند.
  3. این بیماری هر نقطه‌ای از بدن را ممکن است درگیر کند اما معمولا به طور کلاسیک مچ دست و پا را درگیر می‌کند. گاه در محل خراش پوست ضایعات لیکن پلان ایجاد می‌شود که به این پدیده فنومن کوبنر می‌گویند.
  4. علاوه‌بر اشکال گوناگون لیکن پلان، شدت آن نیز در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است تنها ناحیه‌ای از مچ دست و پا درگیر باشد و یا این که برعکس تقریبا تمام سطح پوست مبتلا باشد.

علاوه‌بر پوست چه مناطق دیگری ممکن است در این بیماری درگیر شود؟

این بیماری ممکن است مو، ناخن و به خصوص مخاط دهان و ناحیه تناسلی را هم درگیر کند.

راه تشخیص بیماری لیکن پلان چیست؟

لیکن پلان اغلب با معاینه بالینی تشخیص داده می‌‌شود. در موارد مشکوک، می‌‌توان از بیوپسی پوست برای تایید تشخیص استفاده کرد. در این روش پزشک با بریدن تکه کوچکی از پوست یا مخاط و بررسی آن زیر میکروسکوپ، بیماری را تشخیص می‌دهد.

درمان لیکن پلان

لیکن پلان یک بیماری مزمن است اما در بسیاری از موارد طی دو سال کاملا از بین می‌رود. در درمان این بیماری معمولا از کورتون موضعی و گاهی از استیرویید خوراکی استفاده می‌شود، هر چند درمان‌های دیگری نیز برای این بیماری وجود دارد که با نظر پزشک متخصص پوست قابل استفاده خواهد بود. درمان لیکن پلان مخاط معمولا سخت‌تر و طولانی‌تر است. نکته مهم آن است که لک ناشی از بیماری ممکن است تا مدت‌ها باقی بماند و در حدود یک پنجم بیماران، بیماری عود می‌کند.

چه نوع رژیم غذایی برای بیمار لازم است؟

رژیم غذایی خاصی برای فرد مبتلا به لیکن پلان لازم نیست، با این حال چنانچه مخاط دهان گرفتار باشد بهتر است از مصرف غذاهای تند، آب مرکبات و نوشابه‌های کافئین‌دار مثل کولا و قهوه پرهیز کنید.

برای آشنایی بیشتر با انواع این بیماری مقاله انواع لیکن پلان را مطالعه فرمایید.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.