اگزمای دست معمولا دلایلی همچون با آلرژی استعداد ژنتیکی ، مواد محرک محیطی ارتباط دلرد . اگزمای دستی که با کارکردن بیشتر رخ می دهد به عنوان درماتیت یا اگزمای شغلی شناخته می شود اگزمای دست درشدت متغییر است .ممکن است پشت دست ، کف دست ها ، ویا هر رو را درگیر کند .

ابتدا بصورت خفیف ایجاد می شود وبه مرور شدت می یابد درپوست دست ها ابتدا قرمز وخشک وپوسته پوسته وسپس دانه های برجسته خارش دار ایجاد می شود وحتی ضایعات وزیکول ویا طاولی بوجود می آید .که ممکن است مترشحه وترک خورده شوند ودر مراحل شدیدتر باکتریائی ممکن است سبب ایجاد طاولهای چرکی ، دلمه ویا درد کنند .
عوامل شدت دهنده :

1. عوامل ژنتیکی
بعضی افردا بصورت ژنتیکی بیشتر مستعد اگزمای دست هستند تادیگران آنها سابقه اگزماوآسم درخودویا دیگر افراد خانواده را ذکر میکنند .
بعضی افراد پسویاریس دارند که بیشتر ضایعات قرمز پوسته دار در سر آرنج ها وزانو ها کف سر دارند .
استرسهای روحی اگزمای دست رابدتر می کنند مخصوصا در نوع POMPHOLYX که درآن گروهی از ضایعات وزیکولی بسیار خارش دار روی دستها ایجاد می شود .

2. عومل تماسی وتحریکی
شایعترین فاکتور شغلی که اگزمای دست منجر میشود فروکردن مکرر دستها در آب است .این دلیل می تواند با وجود مواد شویندهDETERGENT (شامپو ، صابون ) وحلال ها چندین برابر شود .چون این مواد لایه یه های محافظتی پوست راتخریب می کنند . سایش وضربه های متوالی هم پوست را آسیب می زند.مواد محرک درزمانی که پوست دچار اگزمای شده است بیشتر پوست را آسیب م دهد .
زیرا در اگزمای لایه ای محافظ پوست نمی توانند عمل خود را بخوبی انجام دهند وموتد محرک در پوست نفوذ بیشتری می کنند واگزما را تشدید می کنند .(درماتیت تماسی )

3. آلرژی
الرژی به نوع خاصی از واکنش های ایمونولوژیک اشاره می شود که پوست درتماس با یک ماده که در افراد معمولی مشکلی ایجاد نمی کند واکنش غیر طبیعی نشان میدهد . برای مثال بعضی افراد نمی توانند دستکش های لاتکس بپوشند چون ه محض تماس با لاتکس دچار قرمزی تورم وخارش می شوند بهاین نوع واکنش ، گهیر تماسی گفته می شود .

گهیر تماسی معمولا 20دقیقه بطول می انجامد درماتیت تماسی آلرژیک معمولا بین جند ساعت تاچند روز بعد از تماس رخ میدهد وبه دلیل تشخیص علت آن مشکل است .
مواد بسیاری زادی هستند که می توانند درکاتیت تماسی الرژیک ایجاد کنند .مثل نیکل ،عطرها ،تسریع دهندهای لاستیک (دردستکش ها ) و PPD(در رنگ موها ). وقتی آلرژی خاصی مشخص شد باید تماس با آن ماده آلرژی بطور کامل قطع شود تا ازدرماتیت مجدد جلوگیری شود .

درمان :
بادرمان دقیق معمولا اگزمای دست بطور کامل بهبود می یابد .چند روز استراحت وفراقت ارکار بسیار کمک کننده است .
وقتی درماتیت شغلی شدید است شاید بهتر باشد چند هفته یا چند ماه ازکار کردن در آن حرفه دور کند .بندت ممکن است نیاز به تغییر شغل باشد .
نکاتی که باید دراگزمای دست رعایت شود :

1. پرهیز از کارهای خیس وتماس با موادمحرک (مانند مواد شوینده)
2.محافظت ازدست توسط دستکش های VINYL(که کمتر از دستکش های لاستیکی ایجاد الرژی می کنند
3.مصرف مرتب تز مرطوب کنندها یک لایه ازکرمهای محافظ قبل از کار به دست ها مالیده می شود وبعد ازهر شستشوی دوباره مالیده می شود.با هراحساس خشکی پوست نیز باید مرطوب کننده استفاده شود
4.پزشک شما یک کورتن موضعی برای کاهش التهاب نسخه خواهد کرد . کورتن در قدرتهای مختلف وجود دارند که روزی 2بار به دستها مالیده می شوند وباید تا چندین هفته ادامه یابد .
5.اگر درماتیت عفونی شده باشد .پزشک شما یک آنتی بیوتیک موضعی ویا خوراکی نیز تجویز خواهد کرد که برای یک هفته مصرف می شود .
6.اگر اگزمای شمابیش ازچند ماه ادامه پیدا کرد ویا شدیدتر شده است .شما باید با یک دوره کورتن خوراکی (PREDNISOLONE)زیر نظر پزشک درمان شود وبعضی موارد از اشعه ماوراء بنفش (فتو تراپی ) نیز دردرمان استفاده می شود (PUVA).

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :03116662224

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)
تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.