با وجود رعایت موارد مراقبتی و رسیدگی به پوست همچنان روند پیشرفت پیری ادامه‌ دارد و بدون اقدام درمانی عملا نمی‌توان جلوی پیر شدن پوست را گرفت. روش‌های مختلفی جهت برگشت جوانی به پوست وجود دارد که دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در اصفهان در زیر به آن می‌پردازد.

روش‌های مختلف جوانسازی

 1. کرم‌ها
 2. لایه‌‌‌برداری پوست: لایه‌برداری فیزیکی و لایه‌برداری شیمیایی
 3. تزریق بوتاكس
 4. مزوتراپى
 5. میكرونیدلینگ
 6. لیزرهاى غیرتخریبى
 7. لیزرهاى تخریبى
 8. هایفوتراپى
 9. تزریق فیلرها
 10. تزریق چربى
 11. نخ‌ها
 12.  آندولیفت
 13. كشیدن پوست با جراحى

۱- جوانسازی با کرم‌ها

انواع مواد دارویی بسیارى در جوانسازی پوست موثر هستند از جمله رتینوییدها، اسیدهای میوه (آ اچ آ)، ماتریکسیل، ضدآفتاب‌ها، کرم‌های حاوی استروژن گیاهی و بالاخره کرم‌ها و لوسیون مای حاوی ویتامین‌های مختلف به ‌خصوص ویتامین‌های C و E.

انواع کرم‌های لایه‌بردار از جمله رتینوییدهای موضعی مانند ترتینویین از دیرباز در درمان بیماری‌های مختلف پوستی مانند آکنه (جوش غرور جوانی) کاربرد داشته‌اند و همچنین در درمان آسیب‌های پوستی ناشی از نور آفتاب و نیز پیری پوست ناشی از افزایش سن به کار می‌رفته‌اند. این نوع کرم‌ها و اسیدهای میوه مانند آلفاهیدروکسی اسیدها به دلیل لایه‌برداری پوست، تحریک‌پذیری آن را در برابر نور آفتاب افزایش می‌دهند و بنابراین افراد باید برای حصول نتایج مطلوب استفاده صحیح از ضدآفتاب را مد نظر قرار دهند.

امروزه برخی مواد در کرم‌های جوان‌کننده به کار می‌رود که ادعای تحریک کلاژن‌سازی پوست را دارند؛ مانند ماتریکسیل که در بسیاری از کرم‌های جوان‌کننده پوست (ضدپیری) وجود دارد.

کرم جوانسازی

شکل 1 جوانسازی با کرم

ویتامین‌های C و E نیز آثار اثبات شده‌اید در مقابله با رادیکال‌های آزاد و آسیب‌های پوستی ناشی از نور آفتاب دارند و نه تنها مصرف خوراکی آن‌ها برای پوست مفید است بلکه مصرف موضعی آن‌ها در پیشگیری از پیری پوست کاربرد دارد.

استروژن گیاهی (فیتواستروژن) مانند استروژن سویا نیز اثر قابل قبولی در پوست‌های محروم شده از هورمون‌های زنانه در خانم‌های یائسه و جوانسازی پوست داشته و رد پای آن‌ها را در بسیاری از کرم‌های ضدپیری مخصوص سنین یائسگی خواهیم دید.

٢- جوانسازی با لایه‌برداری پوست

لایه‌برداری پوست به روش‌های شیمیایی و فیزیكى قابل انجام است. روش شیمیایی همان استفاده از داروهاى پیلینگ است كه در آن داروهایی مانند ترى كلرواستیک اسید یا اسید گلیكولیک با غلظت‌های بالا توسط پزشک به سطح پوست مالیده می‌شود و لایه‌های سطحى پوست را به ‌صورت شیمیایی از بین می‌برد و طى چند روز تا یک هفته این لایه از روى سطح پوسته‌پوسته شده و می‌ریزد و زیر آن پوستى شفاف و روشن‌تر نمایان می‌شود.

این روش طى یک ماه با تحریک كلاژن‌سازى در پوست سبب جوانسازی و كاهش چروک سطحى پوست نیز می‌گردد. این روش به دلیل برداشتن یک لایه از سطح پوست آن را در آفتاب حساس‌تر می‌کند و استفاده از كرم ضدآفتاب بسیار ضروری است. پیلینگ شیمیایی می‌تواند عوارض زیادى داشته باشد مانند، تغییرات رنگدانه‌ای و تیره شدن پوست یا حتى اسكار؛ بنابراین باید حتما زیر نظر متخصص پوست انجام شود.

مزایا و عوارض لایه‌برداری پوست

شکل 2 مزایا و عوارض لایه‌برداری پوست

لایه‌برداری فیزیكی

با برداشتن لایه‌های سطحى پوست می‌تواند سبب تحریک سلول‌سازی بیشتر در پوست و همچنین افزایش ساخت كلاژن شود. از دیرباز روش كیسه كشیدن روى پوست مرسوم بوده. روش‌های جدیدتر و موثرتر لایه‌برداری فیزیكى، استفاده از دستگاه میكرودرم‌ ابرژن است.

در این روش کریستال‌های بسیار ظریف اکسید آلومینیوم كه شبیه به شن ریز یا نمک هستند با فشار روی پوست پاشیده می‌شود و توسط همین دستگاه مجددا تحت مکش قرار می‌گیرد. این پاشیدن با فشار کریستال‌هایی مثل اکسید آلومینیوم همراه با فشار منفی به وجود آمده توسط این دستگاه به پوست باعث لایه‌برداری پوست و تحریک کلاژن‌سازی پوست می‌شود. این روش همچنین به افزایش نفوذ داروهای موضعی توسط بیمار نیز کمک شایسته‌ای می‌کند.

در این روش كریستال‌هاى اكسید آلومینیوم با فشار دستگاه توسط پروب مخصوص روى پوست پاشیده می‌شود و پس از برخورد سریع با پوست، در اثر ضربات ریز و تند لایه‌های سطحى پوست را به ‌صورت بسیار ظریف و دقیق كنده و مجدد طى یک مكش قوى لایه مرده پوست برداشته شده به همراه کریستال‌های اكسید آلومینیوم به داخل دستگاه مكیده می‌شود. این روش علاوه‌بر شفاف كردن پوست باعث تحریک ساخت كلاژن نیز می‌شود، همچنین به افزایش نفوذ داروهای موضعی توسط بیمار نیز کمک شایسته‌ای می‌کند.

3- تزریق بوتاكس

یكى از مهم‌ترین علل ایجاد چین‌وچروک در صورت، حرکت‌های زیاد پوست صورت است كه برخى به ‌صورت ارادى و برخى به ‌صورت غیرارادی رخ می‌دهد. حرکت‌هایی مانند اخم كردن مكرر، بالا انداختن ابروها و خندیدن همه باعث می‌شود كه خطوطى در صورت ایجاد شود كه در جوانى معمولا اثر بر روى پوست به جا نمی‌گذارد ولى با افزایش سن و كاهش كلاژن در پوست به‌ مرور با حركت دادن زیاد صورت مثل اخم كردن روى پوست خط می‌افتد و جاى آن کم‌کم در حالت عادى هم به ‌صورت خط اخم باقى می‌ماند.

دقیقا همین اتفاق براى پیشانى، در افرادى كه عادت دارند ابروهایشان را زیاد بالا بگیرند رخ می‌دهد. در كنار چشم‌ها نیز خطوط پنجه كلاغى ممكن است ظاهر شود. خوشبختانه با وارد شدن بوتاكس به حیطه پزشكى، تا حد زیادى این مشكل رفع شده است. تزریق بوتاكس هم‌ اکنون رتبه اول را از نظر میزان مصرف در بین روش‌های جوان‌سازی در سطح دنیا دارد.

محل‌های بوتاکس

شکل 3 محل‌های تزریق بوتاکس

 • با تزریق بوتاكس عضلات مورد نظر به ‌صورت موقت دچار فلجى می‌شوند و قدرت حركت دادن آن ناحیه را نخواهند داشت. بنابراین خطوط اخم، پیشانى یا خطوط پنجه كلاغى را كاهش داده یا از بین می‌برد.
 • تزریق بوتاكس باید هر ٤ تا ٦ ماه تكرار شود تا از ایجاد مجدد خطوط جلوگیرى كند.

4ـ مزوتراپی

مزوتراپى نوعى تزریق و وارد کردن دارو با سوزن‌هایی بسیار ریز به داخل پوست است. این مواد دارویی، می‌توانند شامل انواع ویتامین، اسیدهیالورونیک، آمینواسیدها، مواد روشن‌کننده پوست و داروهاى ضدچروک و آنتی‌اکسیدان‌ها باشد. در واقع مزوتراپی استفاده از دوزهای کم دارو با تزریق‌های مکرر، در ناحیه مورد نظر از پوست است.

 • مزوتراپی یک روش بدون درد و بدون نیاز به بی‌حسی است و بازندگی روزمره بیماران تداخلی ندارد.
 • در این روش از سر سوزن‌هایی با قطر داخلی بسیار کم استفاده می‌شود.
 • این روش براى جوان‌ترها می‌تواند در كنار تزریق بوتاكس یكى از روش‌های پیشگیرى از پیرى محسوب شود و پیرى پوست را به تعویق بیندازد.
 • همچنین براى روشن‌تر كردن پوست و شفاف‌تر كردن آن در هر سنى قابل انجام است.

5- میكرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی است که شامل استفاده از سوزن‌های باریک جهت ایجاد صدها حفره بسیار نازک روی پوست است. میكرونیدلینگ دستگاهى است كه یک سر قلمى دارد و با سوزن‌های ریزی كه در سر این قلم تعبیه می‌شود، طى حركت رفت و برگشتى بسیار سریع سوزن‌ها و در اثر اصابت به پوست باعث ایجاد صدها حفره ظریف و نازک روی لایه خارجی پوست شود.

این زخم‌های كوچک ناشى از برخورد مكرر سوزن‌ها با پوست، باعث لایه‌برداری پوست و تحریک ساخت كلاژن می‌شود. همچنین می‌توان با ریختن مقدارى از داروهایی مانند اسید هیالورونیک، اسیدهاى میوه و ویتامین‌ها به سطح پوست در حین میكرونیدلینگ باعث ورود بیشتر این داروها به سطح پوست شد و اثرات کلاژن‌سازی و روشن‌سازی را در پوست تقویت كرد.

6- لیزرهاى غیرتخریبى

این دسته از لیزرها شامل انواعى از لیزر است كه معمولا هیچ آثار تخریبى، اعم از زخم، التهاب، قرمزى یا كبودى روى پوست نمی‌گذارند و با مكانیسم خاص خود كلاژن‌سازى را در پوست تحریک و تقویت می‌کنند. در نتیجه پوست سفت‌تر، شاداب‌تر و روشن‌تر می‌شود، بدون این كه دوره نقاهت یا استراحت نیاز داشته باشند.

از مهم‌ترین این لیزرهای غیرتخریبى، لیزر پى دى ال PDL و آى پى آل (IPL)، ترماژ (RF) و اینفرارد (infrared) هستند. بدین ترتیب این روش‌ها بیشتر براى افرادى كه شاغل هستند و فرصت مراقبت زیاد از پوست یا مرخصى گرفتن ندارند مناسب است ولى به همین علت غیرتهاجمى و غیرتخریبى بودن از نظر میزان اثر، نسبت به لیزرهاى تخریبى اثر كمترى دارند.

ویژگی‌های لیزرهاى غیرتخریبى

شکل 4 ویژگی‌های لیزرهاى غیرتخریبى

7- لیزرهاى تخریبى

این گونه لیزرها پس از انجام، اثرات لایه‌برداری و التهابى موقت روى پوست به جا می‌گذارند. معمولا دوره نقاهت این گونه لیزرها یک هفته است كه پوست دچار قرمزى، تورم و شاید پوسته‌ریزى شود. معمولا پس از یک هفته پوست به حالت عادى برمی‌گردد. از جمله این لیزرها، لیزر فرکشنال سی او دو است.

8- فیلر

فیلرها یا ژل‌ها موادى مصنوعى هستند که برای بازگرداندن حجم از دست رفته، عمدتا ناشی از پیری در هر جایی از بدن می‌تواند استفاده شود. تزریق فیلر اگر به دست پزشک متخصص انجام شود، بسیار آسان و سریع است و تقریبا هیچ دوره‌ی نقاهتی ندارد.

فیلرها را می‌توان به دو دسته‌ی اصلی که هر یک از آن‌ها مزایا و معایب خود را دارند، تقسیم کرد:

 1. فیلرهاى دائمی
 2. فیلرهاى موقت
 • فیلرهای موقت عموما خطر کمتری دارند و طبیعی‌تر به نظر می‌رسند.
 • اگر نتیجه‌ی نامطلوب حاصل شد، دائمی نیست و حتی اگر کمی از ایده‌آل شما فاصله داشته باشد می‌توانید با استفاده از آنزیم مخصوص آن را حل کنید و از آن رهایی یابید.
 • این فیلرها با توجه به این که نیاز به تکرار دارند، در بلندمدت هزینه‌ی بیشتری را به شما تحمیل می‌کنند.

بهتر است پیش از انجام تزریق فیلر حتما به ‌طور مفصل درباره‌ی انتخاب بین این دو مدل با پزشک صحبت کند.

‎فیلرها را می‌توان در قسمت‌های مختلف صورت استفاده کرد. برای از بین بردن خطوط سطحی‌تر، مثل چروک‌های اطراف بینی، خطوط اطراف دهان یا چین‌وچروک‌های عمیق نیز مانند خط اخم از فیلرها می‌توان استفاده کرد. برای بازسازی حجم از دست رفته‌ی (ناشی از پیری) گونه‌ها و زیر چشم‌ها هم استفاده می‌شود. از فیلرها برای افزایش حجم لب‌ها نیز استفاده می‌شود. همچنین کاربرد فیلرها، برای پر کردن چانه یا گونه‌ی برجسته‌تر یا حتی زیباسازى بینى مورد توجه قرار گرفته است.

انواع فیلرهاى هیالورونیک از کم عارضه‌ترین ومحبوب‌ترین ژل‌ها هستند که دوام موقت دارند معمولا از شش ماه تا هجده ماه بسته به نوع ساختار ژل و از برندهاى معتبر می‌توان به ژل ژویدرم، رستیلن و بلوترو اشاره کرد. این گونه ژل‌ها در بدن پس از مدتى تجزیه می‌شوند و آثارى از خود بر جا نمی‌گذارند و پوست به حالت قبل از تزریق برمی‌گردد و برخلاف عقیده عده‌ای باعث بدتر شدن یا شلى پوست نمی‌شود.

ژل الانسه حاوی ماده پلی‌کاپرولاکتون ماندگاری ۲ تا ۴ ساله دارد که در مقایسه با ژل‌های هیالورونیک علاوه‌بر ماندگاری بیشتر خاصیت کلاژن‌سازی بیشتر و لیفت پوست را به‌ همراه دارد و کار جوان‌سازی صورت را برای پزشک و بیمار بسیار راحت کرده است.

ویژگی‌های ژل یا فیلر

شکل 5 ویژگی‌های ژل یا فیلر

اصلاح شیمیایی از طریق پلیمریزاسیون و اتصال متقابل باعث می‌شود که فیلرها سختی، انعطاف‌پذیری و طول عمر متفاوتی داشته باشند. به همین علت ژل‌هایی که براى زیر چشم ساخته می‌شوند معمولا روان‌تر و نرم‌تر از ژل‌هایی است که براى خط خنده تولید می‌شوند. پوست زیر چشم ساختار بسیار ظریف و نازکى دارد و اگر ژل مناسب استفاده نشود از روى پوست به ‌صورت توده یا گلوله‌گلوله دیده خواهد شد.

عوارض تزریق ژل

تزریق ژل از نظر تغییر ظاهر معجزه می‌کند. با این حال عوارض جانبی هم ممکن است رخ دهد. عوارض جانبی خفیف و رایج شامل تورم موقت و کبودی است. عوارض جانبی جدی‌تر و غیرمعمول عبارت‌انداز: عفونت و واکنش‌های ایمنی.

عوارض شدید شامل نکروز پوست (از بین رفتن پوست) و حتی کوری است که به علت انسداد غیرعادی شریان توسط ژل ایجاد می‌شود. این عارضه بسیار نادر است اما اگر اتفاق بیافتد می‌تواند فاجعه‌بار باشد. حتما باید قبل از تزریق درباره‌ی خطرات احتمالی صحبت کنید.

عوارض تزریق ژل

شکل 6 عوارض تزریق ژل

براى به دست آوردن یک نتیجه خوب از تزریق ژل نه فقط نوع ژل و برند آن مهم است بلکه تجربه و مهارت پزشک و سلیقه او در زیبایی‌شناسی هم از اهمیت زیادى برخوردار است.

9- هایفوتراپی

در تکنولوژی هایفوتراپی (HIFU (high intensity focused ultrasound امکان کشیدن پوست وجوانسازی صورت (خط خنده، ابرو، چروک پیشانی، غبغب و شلی گردن) به روش غیرجراحی فراهم شده است. مشکلی که در روش‌های موجود مانند لیزرهاى تخریبى وجود دارد این است که انرژی دستگاه برای رسیدن به داربست کلاژن و الاستین زیر پوست باید از سطح پوست یعنى اپیدرم گذر کند.

مشكل دوم این است كه کلاژن در دمای خاص در حدود ۷۰ تا۶۰ درجه تخریب و بازسازی می‌شوند که رساندن حرارت در این دما به آن‌ها موجب تخریب سطحی پوست هم می‌شود و بنابراین سطح پوست بیمار دچار قرمزی و زخم می‌گردد که خود از عوارض مهمی است که باعث می‌شود تعداد زیادی از بیماران از انجام این روش‌ها خودداری کنند زیرا ظاهر آن‌ها نشان می‌داد که روی صورت‌شان کاری انجام شده است.

ارزش و اهمیت هایفوتراپی در یک ویژگی منحصربه‌فرد است که در آن سطح خارجی پوست کاملا دست نخورده باقی می‌ماند. علت این پدیده این است که انرژی این امواج آن ‌چنان بالا نیست که بتواند در نقطه برخورد با سطح پوست باعث سوختگی شود و لیفت شدن صورت و گردن خواهد بود.

مقایسه روش‌های هایفو، لیزر و آر اف

شکل 7 مقایسه روش‌های هایفو، لیزر و آر اف

 • معمولا بیمار در همان لحظه انجام HIFU کشیده‌ترشدن پوست را احساس می‌کند ولی نتایج بعد از ۲ ماه بهتر مشخص می‌شود و رودند بهبودی طی ۶ ماه آینده نیز ادامه دارد و فرد شاهد اثرات بیشتری در زمینه سفت شدن و لیفت شدن صورت و گردن خواهد بود.
 • اثر هایفو پس از یک جلسه، بین یک تا دو سال باقى می‌ماند.
 • با انجام یک جلسه هایفو کشیده شدن ابروها، گونه‌ها، خط فک مشاهده می‌شود. عمق خط خنده کاهش می‌یابد، افتادگی گوشه لب‌ها کمتر می‌شود، خطوط پنجه کلاغی دور چشم صاف‌ترمی‌شوند، همچنین شلی گردن و غبغب تا حدودی اصلاح می‌شود.
 • برخلاف لیزر حتى پوست‌های تیره هم می‌توانند از این روش براى جوانسازی استفاده كنند.

‎10- تزریق چربی

یکی ازعلت‌های اصلی پیری و چین‌وچروک‌های پوستی، کم شدن چربی پوست است که به دنبال آن شل شدن پوست هم رخ می‌دهد. به این ترتیب گونه‌ها ضمن کوچک‌تر شدن، دچارافتادگى و این خود باعث عمیق‌تر شدن خط خنده نیز می‌شود. همچنین تحلیل چربى زیر چشم سبب گود شدن زیر چشم‌ها می‌شود.

اگر قبل از افتادگى و شلى شدید فرد جهت درمان مراجعه کنید، برگرداندن حجم از دست رفته (همان تزریق چربى باشد) بهترین و طبیعی‌ترین روش براى بهبود ظاهر و جوان‌سازى است.

 • تزریق چربى، با گرفتن چربى از بدن فرد (شکم یا پهلو) و تزریق همزمان آن به صورت انجام می‌گیرد. به همین علت با بافت فرد سازگار است.
 • تزریق چربى به‌ صورت سرپایی انجام می‌شود و وقتى سلول‌های چربى بدن درقسمت‌های مختلف صورت تزریق شد، با بدن فرد جوش خورده و جزیی از بافت بدن می‌شود و جابجایی نخواهد داشت.
 • بافت چربى سرشار ازسلول‌های بنیادى است و همین باعث تحریک کلاژن‌سازى در محل تزریق می‌شود و پوست را سفت‌تر و شفاف‌تر می‌کند.
 • تزریق چربى تکنیک‌های خاصى دارد و با تجربه زیاد به دست می‌آید و انجام درست آن در ماندگارى آن تاثیر بسیار زیادى دارد.
 • در دست پزشک ماهر و با تجربه تزریق چربى طى یک تا حداکثر دو جلسه به نتیجه مطلوب و ماندگار می‌رسد، به ‌طوری که پس از چندین سال ماندگارى و در سنین بالاتر مثل همه نواحى دیگر بدن دچار پروسه پیر ىمی‌شود ولى هرگز کاملا از بین نمی‌رود.

11- لیفت با نخ

همان طور که قبلا گفته شد، کلاژن جز اصلی بافت همبند در پوست است که در حفظ انعطاف‌پذیری و استحکام پوست نقش بسیار مهمى دارد. با بالا رفتن سن به آرامى کلاژن‌های پوست از بین می‌رود و همین امر باعث ایجاد چروک و شلى پوست می‌شود، لیفتینگ صورت با نخ می‌تواند کلاژن‌ها را بازسازی کرده و پوست زیباتر و صاف‌تر ایجاد کند.

انواع نخ لیفت صورت

شکل ۸ انواع نخ لیفت صورت

 • این نخ‌ها قابل‌ جذب بوده و براساس نوع برند دارای ماندگاری‌های متفاوتی هستند.
 • نخ‌های خاردار، پس از تعبیه در زیر پوست توسط سوزن‌های مخصوص، با گیرکردن خارها در لایه‌های زیر پوست، این امکان را به پزشک می‌دهد که بتواند پوست را بکشد و اضافه آن در کنار گوش موقتا جمع کند. با قرار گرفتن نخ لیفت در زیر لایه‌ی زیرین، پوست دارای التهاب‌های خفیفی می‌شود که با گذر زمان در دوره‌ی درمان خود از بین خواهد رفت و در واقع این التهاب مفید بوده و جریان خون را بالا می‌برد و باعث می‌شود پوست تحریک شده و کلاژن‌سازی را آغاز کند. سی درصد از تاثیرات نخ لیفت صورت در همان روزهای اول نمایان گشته و قابل مشاهده است (به دلیل وجود خارها و کشیده شدن آنى پوست) و مابقی تاثیرات در چهار ماه بعد از قرارگیری نخ و تاثیرات کلاژن‌سازى قابل مشاهده است.
 • تعداد نخ‌های خاردار و طول آن‌ها بستگی به اندازه صورت و میزان افتادگی و شلى پوست بیمار دارد.
 • بیشتر اثر لیفت نخ خاردار، برروى خط خنده (به ‌صورت کاهش عمق خط خنده)، شلى روى خط فک و افتادگى قسمت پایینى صورت قابل مشاهده است.
 • در مورد بالا بردن ابرو، اثر قابل ملاحظه و ماندگارى ندارد و توصیه نمی‌شود.

افرادى که داراى افتادگى شدید پوست هستند، کاندید مناسبى براى نخ نیستند و بهتر است به فکر روش‌های موثرتر مانند جراحى یا لیزرهای قوى از زیر پوست (مانند اندولیفت) باشند. همچنین افرادى که صورت خیلى چاقى دارند به دلیل سنگینى بافت، لیفت با نخ به تنهایی اثر خوبى ندارد.

لیفت صورت با نخ

شکل ۹ لیفت صورت با نخ

عوارض لیفت با نخ

عوارض این روش شامل ورم، کبودى و عفونت است که معمولا در دست پزشک متخصص کمتر اتفاق می‌افتد. همچنین در دو هفته اول احتمال جمع‌شدگى پوست در قسمت کنار گوش و تورفتگى یا کشیده شدن پوست در محل ورود نخ وجود دارد که خودبه‌خود محو می‌شود.

12- آندولیفت

اندولیفت یکی از روش‌های جوانسازی پوست صورت و سایر نواحی بدن است که با کم‌ترین تهاجم، نتیجه‌ای شبیه به جراحی لیفت دارد. این روش برخلاف لیفتینگ صورت، بدون بی‌هوشی و بستری شدن انجام می‌شود و هیچ‌گونه جای بخیه و اسکار باقی نمی‌گذارد، البته که میزان اثر آن از هایفو‌تراپی بیشتر و از جراحی کشیدن یا لیفتینگ پوست کمتر است. فیبر به راحتی و بدون ایجاد برش مستقیما به ناحیه زیر پوست وارد می‌شود. عمل اندولیفت در واقع با تحریک مستقیم درم و تولید کلاژن و تحریک ساخت عروق جدید در پوست همراه است. با ورود میکروفیبر به لایه‌های عمقی پوست به دلیل لیپولیز یا چربی سوزی همزمان با تحریک کلاژنسازی، بهبود کانتور و لیفت در نواحی مختلف انجام شده و افتادگی و چروک در این نواحی بهتر می‌شود و سفتی و بهبود قوام پوست حاصل می‌شود. دوره نقاهت کوتاه در حد تورم و شاید مختصری کبودی داشته باشد، اگر همزمان با آندولیفت چربی‌های غبغب هم ساکشن شود نیاز به پوشیدن گن مخصوص به مدت یک هفته الزامی است.

13- جراحی لیفتینگ یا کشیدن پوست صورت و گردن

نوعی جراحی زیبایی است که برای ایجاد ظاهری جوان، کشیده‌تر و زیباتر در صورت و گردن فرد طراحی‌ شده است.

جراحی لیفتینگ

شکل ۱۰ جراحی لیفتینگ

 • لیفتینگ پوست صورت، خط فک را مشخص‌تر و برجسته‌تر کرده و غبغب را هم از بین می‌برد. همچنین می‌توان با کمک این عمل لیفتینگ گردن، شل بودن پوست و نوارهای طولى ایجاد شده در گردن را از بین برد.
 • به‌ منظور گرفتن نتایج بهتر می‌توان عمل لیفت صورت و گردن را همراه با دیگر عمل‌های زیبایی مانند بلفاروپلاستی، لیفت ابروها و پیشانی و تزریق چربی انجام داد.
 • کاندیداى انجام عمل لیفت و کشیدن صورت و گردن باید از نظر سلامت عمومی در وضعیت خوبی قرار داشته باشند.
 • جراحی لیفتینگ و کشیدن پوست صورت و گردن از نظر سنی محدودیتی ندارد ولی انجام آن بیشترین رواج را در بین افراد بالای 40 سال دارد.
 • در این عمل از بی‌حسی موضعی به همراه تزریق داروهای آرام‌بخش یا بی‌هوشی عمومی استفاده می‌شود. مدت زمان این عمل، در حدود سه الی چهار ساعت است.
 • اکثر برش‌ها، در داخل خط مو و درست جلوى گوش‌ها و در داخل چروک‌های طبیعی صورت قرار می‌گیرد تا بعدها جای عمل به دید نیاید.
 • با ایجاد برش قسمت‌های شل، چروکیده و اضافی پوست از ناحیه جلوى گوش به عقب کشیده می‌شود سپس جراح، پوست را از عضلات و چربی صورت جدا کرده و در صورت نیاز، چربی اضافه غبغب را ساکشن می‌نماید. در پایان پوست اضافه نیز برداشته می‌شود و ترمیم پایانی انجام خواهد گرفت.
 • حداکثر تورم ناشی از جراحی لیفت صورت طی 24 الی 48 ساعت بعد از جراحی صورت مشاهده می‌شود و با گذشت چند هفته به مرور برطرف می‌شود. نتیجه جراحی لیفت صورت بسته به ویژگی‌های فردی در افراد مختلف یکسان نمی‌باشد و به ‌طورمعمول 3 الی 7 سال دوام خواهد داشت.
 • نتایج لیفتینگ صورت به علت تفاوت‌های فردی، هیچ‌گاه افراد مختلف نتایج یکسانی از این عمل به دست نمی‌آورند. نتایج این عمل دائمی نیست و با افزایش سن و اثرات جاذبه، ممکن است نیاز به تکرار این عمل باشد. در اکثر بیماران حداقل 8 تا 10 سال بعد نیاز به تکرار عمل احساس نمی‌شود.

عوارض جانبی جراحی لیفتینگ یا کشیدن پوست صورت و گردن

عوارض جانبی این عمل شامل خونریزی، چرک‌‌‌‌کردگی و از کار افتادن موقت اعصابی که باعث حرکات صورت می‌شوند، از جمله ریسک‌های این عمل می‌باشند. در موارد نادر آسیب‌ دیدن عصب‌های ماهیچه‌های صورت باعث از کار افتادن حرکت آن قسمت از صورت می‌شود. به دلیل کاهش خون‌رسانی به فولیکول‌های مو یا آسیب‌دیدگی مستقیم آن‌ها در محل برش، ریزش موقتی مو در این مناطق مشاهده شده که پس از مدتی به حالت عادی خود باز می‌گردد و موها دوباره رشد می‌کنند.

هزینه جوانسازی پوست

روش جوانسازی صورت بسته به میزان شلی و افتادگی، انتظارات بیمار، وضعیت اجتماعی و نوع پوست پس از معاینه حضوری مشخص می‌شود و هزینه هر کدام از روش‌ها متفاوت می‌باشد.

به عنوان یک جمع‌بندی کلی از این مقاله در شکل انواع روش‌های رایج جوانسازی پوست نمایش داده شده است.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

 • تلفن :03116662224


تعداد بازدید از این مطلب: 1737
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *