به دنبال کاهش وزن و همچنین با بالا رفتن سن، بافت چربی پشت دست‌ها تحلیل رفته و به دلیل کاهش حجم، رگ‌ها و تاندون‌ها مشخص و نمایان می‌شوند ضمن اینکه سطح پوست نازک، چروکیده و پیرتر می‌شود. روش تزریق چربى با استفاده از چربى از بدن خود شخص می‌تواند بهبود قابل‌توجهی در ظاهر دست‌های پیر ایجاد کرده، رگ‌ها و تاندون‌های برجسته را پنهان و محو کرده و ظاهری پُر و جوان در دست‌ها ایجاد نماید. پس از تزریق چربى،پوست دست‌ها نرم‌تر، لطیف‌تر و روشن‌تر می‌شوند. به گفته دکتر ملکی، در حقیقت آنچه که با گذشت زمان در دست‌ها رخ می‌دهد بسیار مشابه صورت است؛ یعنی به‌تدریج چربی زیر پوست تحلیل می‌رود، مقدار کلاژن، الاستین، اسید هیالورونیک پوست کم می‌شود و در عین حال تحت تاثیر تابش آفتاب، لک‌های ناشی از آن به اضافه لک‌های ناشی از رسوب مواد مختلف در تمامی سطح پشتی دست ایجاد می‌شود.

تزریق چربی به دست تصویر 1: تزریق چربی به دست

مزایای تزریق چربی پشت دست‌ها نسبت به سایر روش‌ها

افرادی که دارای دست‌هایی با پوست پیر هستند یا رگ‌ها و تاندون‌ها در پشت دست آن‌ها نمایان شده است، بهترین روش برای جوانسازی دست‌های آن‌ها، تزریق چربی می‌باشد چرا که این روش مزیت‌های بسیاری نسبت به دیگر روش‌های جوانسازی دست دارد. برخی از مزایای این روش عبارتند از:
  • سازگاری بافتی بالا
  • عدم ایجاد آلرژی
  • فراوانی بافت دهند
  • ماندگارى دائم چربى
  • مطمئن‌ترین و ماندگارترین روش در میان تمام پرکننده‌های بافت زیر جلدی

عوارض تزریق چربی به دست‌ چیست؟

نتایج تزریق چربی کاملا وابسته به تکنیک انجام آن دارد و اگر پزشک در این امر تجربه کافی نداشته باشد نتایج ماندگار نخواهد داشت، علاوه بر این که احتمال ناهموارى و ناصافى تزریق وجود دارد و فرم دست‌ها براى همیشه ممکن است نازیبا شود. در صورتی که تزریق به درستی در دست صورت نگیرد چربی‌ها به خوبی جاگیر نمی‌شود و حالت نامنظم و ناهموارى در پوست ایجاد می‌کند، البته معمولا ناهموارى خفیف را می‌توان در یکنوبت دیگر با تزریق چربى در نواحى فرو رفته اصلاح كرد ولى این كار، نیاز به مهارت و تجربه زیاد دارد.

خارج کردن چربی از شکم یا پهلو برای تزریق به دست تصویر 2: خارج کردن چربی از شکم یا پهلو برای تزریق به دست

روش تزریق چربی پشت دست‌ها چگونه است؟

دکتر مریم ملکی متخصص پوست و زیبایی در اصفهان، بیان می‌کند که خارج کردن چربی کاری بسیار ظریف است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. هرچه تکنیک برداشت و تزریق با آسیب کمتری انجام شود، نتایج به دست آمده نیز بهتر می‌شود. این روش توسط سرنگ‌های ١٠ میلی‌لیتری انجام شده و هیچ‌گونه آثاری از این کار بر جای نمی‌ماند. حدود ١٠٠ تا ١٥٠سی‌سی چربی از ناحیه ران یا شکم توسط یک مکش خفیف از یک سوراخ کوچک روی پوست تخلیه می‌شود سپس با سرم شسته و سانتریفیوژ می‌شود، طى این کار مواد مضر (مانند خون، لیدوکایین، روغن) که باعث از بین رفتن چربى می‌شوند از آن جدا می‌شوند و سپس بعد از بی‌حس کردن و کرخ کردن دست‌ها،چربى خالص به پشت دست‌ها تزریق می‌شود. سلول‌های بنیادى فراوان در بافت چربى باعث کلاژن‌سازی و شفافیت و رفع چروک روى دست نیز می‌گردد. در دست پزشک با تجربه معمولا طى یک جلسه به نتیجه مطلوب و ماندگار می‌رسیم و نیازى به تکرار نیست.

 عمل تزریق چربی دست تصویر3: عمل تزریق چربی دست

مراقبت بعد از تزریق چربی پشت دست‌ها

فردی که عمل تزریق چربی به پشت دست‌هایش انجام می‌دهد، همانند دیگر عمل‌های زیبایی باید یکسری نکات و مراقبت‌ها را رعایت کند تا بهترین نتیجه را از عمل خود بگیرد، برخی از این نکات عبارتند از:
  • بر اساس صحبت‌های دکتر ملکی در تزریق چربی به‌ دست‌ها ، معمولا طی 7-5 روز اول تورم زیادی در دست‌ها وجود دارد، سپس میزان آن بسیار کمتر می‌شود. جذب کامل تمامی تورم‌ها و بافت‌های مرده حدود ٢ تا ٦ هفته زمان نیاز دارد، لذا نتیجه نهایی بعد از ٦ هفته معلوم می‌شود.
  • به فرد توصیه می‌شود که از وارد کردن فشار زیاد، ماساژ و ورزش شدید جهت جلوگیری از جابه‌جایی چربی تزریق شده به مدت ٧ تا ١٠ روز خودداری کنند و دست‌ها کمى بالاتر از سطح قلب قرار داده شوند.
  • هرچند اکثر بیمارانی که تزریق چربی را انجام می‌دهند از نتایج عمل راضی می‌باشند، اما در موارد معدودی عوارضی همچون تورم، کبودی و به ندرت عفونت دیده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از تزریق جربی در دست تصویر 4: مراقبت‌های بعد از تزریق جربی در دست

آیا محدودیتى براى این عمل تزریق چربی دست وجود دارد؟

اغلب محدودیت خاصی برای انجام تزریق چربی به پشت دست وجود ندارد و افراد جوان با دست‌های لاغر و یا افراد سالخورده براى جوان‌سازی دست می‌توانند از این روش استفاده کنند. در بعضی از بیماران مانند بیماران قلبی، دیابتی و مبتلایان به اختلالات عروقی و لنفی، تزریق چربى باید با دقت و ملاحظه بیشتری انجام شود تا نتایج عمل با عوامل آزار دهنده مواجه نشود.

ماندگارى تزریق چربی به پشت دست‌ها چقدر است؟

به گفته دکتر مریم مکلی متخصص پوست و زیبایی در اصفهان؛ در صورت انجام تکنیک صحیح انتقال چربی، بخش عمده‌ای از آن باقی می‌ماند و اگر چهار تا شش ماه پس از جراحی، چربی تزریق شده ماندگاری داشته باشد، نشان دهنده خون‌رسانی، تغذیه مناسب و امکان ادامه حیات بافت چربی منتقل شده است. فقط با بالا رفتن سن، نشانه‌های افزایش سن و سالخوردگى به ‌مرور و آهسته ظاهر خواهند شد.

تزریق چربی دست

چرا برخی پزشکان تزریق چربی به دست را توصیه نمی‌کنند؟

جالب است بدانید پزشکانی که در جوان‌سازی دست‌های لاغر و چروکیده روش تزریق چربی را پیشنهاد نمی‌دهند ، در واقع به این عمل تسلط کافی ندارند و تجربه خوبی در این زمینه ندارند، و یا اینکه اتاق عمل و امکانات یا وقت این‌گونه عمل‌ها را که وقت‌گیر است ندارند ، به همین علت با تزریق ژل که سریع و راحت‌تر است بیشتر موافق هستند ولی ژل‌ها دوام کوتاه دارند و باید هر یک سال تزریق را تکرار کنید. اگر مایل به انجام جوان‌سازی مطمئن و ماندگار هستید باید به پزشکی مراجعه کنید که مهارت و تجربه کافی در انواع روش‌ها داشته باشد و تجهیزات و اتاق عمل و پرسنل کافی در اختیار داشته باشد، و آن وقت بدون در نظر گرفتن توانایی و امکانات خود ، بهترین روش مناسب برای شما را پیشنهاد خواهد داد.

هزینه تزریق چربی در دست

عوامل مختلفی در تعیین هزینه تزریق چربی دخیل می‌باشند نظیر تجربه پزشک، کیفیت کار پزشک و سابقه نتایج عمله‌ای قبلی، نوع بی‌حسی، تعداد تزریق‌ها، میزان چربی که نیاز است استخراج شود، همچنین نیاز یا عدم نیاز به تزریق نانوفت و یا پی آر پی و یا لیزر به‌طور همزمان. در طی مشاوره، دکتر مریم ملکی با توجه به نوع پوست شما مناسب‌ترین روش را مشخص و هزینه را تعیین می‌کند.

تعداد بازدید از این مطلب: 5626
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *