جراحى پلک پس از جراحی بینی یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی کشورمان محسوب می‌شود. با این جراحی طی یک ساعت می‌توان چشم‌های خسته، پلک‌های پف کرده و افتاده را تبدیل به چشمانی جذاب، شاداب و جوان کرد! علاوه بر این، بلفاروپلاستی کاربرد درمانی هم دارد و می‌تواند با رفع افتادگی‌های شدید پلک، میدان دید را بهبود بخشد.
به نقل از دکتر ملکی، بعضی‌ها نیز به امید گربه‌ای شدن یا مصری شدن حالت چشم‌هایشان زیر تیغ جراحی می‌روند، غافل از این که جراحی در موارد غیرضروری می‌تواند با عوارضی چون باز ماندن پلک موقع خواب و آبریزش دائمی از چشم و نهایتا آسیب قرنیه همراه باشد.

بلفاروپلاستی پلک پایین
تصویر 1: جراحی پلک بالا و پایین


انواع جراحی زیبایی پلک

جراحی پلک پایین به اصطلاح بلفاروپلاستی پلک تحتانی و جراحى پلک بالا، بلفاروپلاستی پلک فوقانی نامیده می‌شود. جراحى پلک بالا و پایین هر یک تکنیک‌های متعدد و پیچیده خاص خود را دارد، بنابراین نوع تکنیک نیز می‌تواند مبنایی برای تقسیم‌بندی انواع جراحی‌های پلک باشد.
برای مثال در مورد پلک تحتانی ممکن است برش از طریق ملتحمه (غشا مخاط نازک و شفافی است که سطح داخلی پلک‌ها را پوشانده است) یا از طریق پوست صورت گیرد. به‌این‌ترتیب بلفاروپلاستی یا جراحى پلک تحتانی به دو نوع «با برش» و «بدون برش» پوستی تقسیم می‌شود. به گفته دکتر مریم ملکی جراحی پلک تحتانی بیشتر به منظور برداشتن کیسه‌های چربی زیر پلک تحتانی که حالت پف کردگی چشم را ایجاد می‌کنند انجام می‌گیرد. به‌طور معمول بخشی از پوست پلک تحتانی نیز برداشته می‌شود. این تغییرات در مجموع باعث ایجاد ظاهری جوان‌تر در فرد می‌شود.
جراحی پلک فوقانی باعث بهبود شکل و موقعیت پلک فوقانی می‌شود. به‌علاوه در صورتی که وجود پوست اضافه یا افتادگی پلک باعث محدودیت دید جانبی شده باشد این مشکل را برطرف می‌کند و در مجموع ظاهری جوان‌تر و هوشیارتر به فرد می‌بخشد. گاهی عمل جراحی بالا کشیدن ابرو نیز همراه با جراحی پلک فوقانی انجام می‌شود.


انواع جراحی پلک
تصویر 2: انواع جراحی پلک


چه کسانی کاندید ای جراحی پلک هستند؟

به‌طور کلی جراحی پلک سن و سال ندارد و در تقسیم‌بندی افراد نیازمند به جراحی پلک، سن مناسب برای انجام بلفاروپلاستی به نوع جراحی بستگی دارد. در دسته اول عمل جراحی در سنین جوانی، در دسته دوم در سنین میانسالی و در دسته سوم در سنین سالخوردگی انجام می‌شود، بنابراین برحسب نوع مشکل این جراحی حتی از زیر ۲۰ سالگی تا بالای ۸۰ سال هم قابل انجام است. به‌طور کلی در مشکلات مادرزادی، جراحی در سنین پایین‌تر و در مشکلات ناشی از پیری پوست، جراحی در سنین بالاتر انجام می‌شود. در ادامه به‌طور کامل در این باره صحبت شده است.


جراحی در سنین جوانی

دسته اول را بیمارانی تشکیل می‌دهند که خواستار تغییر شکل پلک برای زیباتر شدن چهره در سنین جوانی هستند. وضعیت این افراد، زمینه خانوادگی و ارثی دارد و پلک‌های آن‌ها از همان سنین جوانی پُف کرده است. دسته‌ای از این افراد نیز چشم‌هایی شبیه ژاپنی‌ها دارند یعنی شیار پشت پلک در آن‌ها تشکیل نشده است که برای این موارد نوع به خصوصی از عمل جراحی پلک به نام بلفاروپلاستی اورینتال انجام می‌شود. در این نوع جراحی با ایجاد چین پلکی چشم‌ها حالت درشت‌تری پیدا می‌کنند.


جراحی در سنین میان‌سالی

دسته دوم افرادی هستند که در اثر مرور زمان و بالا رفتن سن، نخستین آثار سالخوردگی را در پلک خود می‌بینند. در این افراد جراحی پلاستیک پلک با هدف جوان‌سازی چهره و برگرداندن حالت چشم‌ها به سال‌های قبل انجام می‌شود. در حقیقت این نوع بلفاروپلاستی که اصطلاحا بلفاروپلاستی رجوونیشن نامیده می‌شود یکی از هفت نوع جراحی اصلی برای جوان‌سازی چهره به شمار می‌آید.

نحوه انجام جراحی پلک بالا

تصویر 3: نحوه انجام جراحی پلک بالا

مراقبت‌های قبل از جراحی پلک چیست؟

دکتر ملکی گفت: افرادی که قصد عمل جراحی پلک بالا یا پایین را دارند بهتر است قبل از عمل یکسری نکات را رعایت کنند که برخی از توصیه‌های لازم در این زمینه عبارتند از:

  • افرادی که سیگاری هستند و قصد عمل بلفاروپلاستی دارند باید شش ماه قبل از عمل سیگار را ترک کنند.
  • قبل از عمل جراحی باید از مصرف ویتامین ای (E)‌، آسپرین و داروهای مشابه آن مانند ایبوپروفن به مدت ۱۰ روز اجتناب کنید زیرا این داروها با ایجاد اختلال در انعقاد خون باعث خونریزی زیر پوست پلک و کبودی زیاد پس از عمل جراحی می‌شوند.
  • بیمار باید شب قبل به حمام برود و تمام آرایش صورت خود را پاک کند.
  • قبل از جراحی لازم است از سابقه بیمار در زمینه آلرژی‌های فصلی، خشکی چشم و اختلالات تیروئید سوال شود تا احتیاط لازم حین جراحی به عمل آید.

نحوه انجام جراحی پلک پایین

تصویر 4: نحوه انجام جراحی پلک پایین

بوتاکس به جای جراحی پلک برای چه کسانی است؟

آنالیز دقیق صورت و پلک قبل از جراحی را امری ضروری است. بر این اساس می‌توان با استفاده از فتوگرافی بیمار در جهات مختلف و انجام معاینات دقیق، نوع مشکل پلک را تشخیص داد و روش جراحی مناسب را انتخاب کرد. بسیاری از بیمارانی که برای جراحی پلک مراجعه می‌کنند کاندیدای مناسبی برای این عمل نیستند.
برای مثال افرادی که افتادگی شدید پوست پیشانی دارند و ابروی آن‌ها خیلی پایین آمده است باید به جای جراحی پلک، عمل بالا کشیدن ابرو را انجام دهند. همچنین افرادی که هنوز جوان هستند و افت مختصر پلک بالا دارند می‌توانند با تزریق بوتاکس ، مختصری این وضعیت را بهبود بخشند و یا از پلاسما تراپى یا پلکسر جهت این درمان استفاده کنند. درواقع همیشه اقدامات غیر جراحی مقدم بر روش‌های جراحی هستند.


جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

در جراحی پلک بالا محل برش در چین طبیعی پلک بالا داده می‌شود تا قابل تشخیص نباشد. سپس قسمتی از پوست پلک برداشته می‌شود و بعد بافت‌های زیر پوستی و در صورت لزوم بافت‌های چربی با احتیاط و ظرافت خاصی خارج می‌شوند.
به گفته دکتر مریم ملکی در جراحى پلک پایین این عمل ممکن است با برش یا بدون برش پوست انجام شود. در صورت انجام برش در جراحى پلک پایین خط برش درست زیر مژه‌ها خواهد بود و به مژه‌ها هیچ آسیبى نخواهد رسید. در روش بدون برش پوست نیز در سطح داخلی پلک، برش کوچکى داده می‌شود و از این طریق چربی‌های بیرون زده پلک پایین خارج می‌شوند.
لازم به ذکر است که انتخاب نوع جراحی توسط جراح و بر اساس شرایط بیمار و نوع اشکال پلک صورت می‌گیرد. به‌طورکلی در روش‌های جدید، تمایل بیشتر بر این است که جراحی پلک پایین بدون برش پوست انجام شود همچنین در تکنیک‌های جدید در جراحى پلک بالا سعى می‌شود از چربى چیزى برداشت نشود و در جراحى پلک پایین از پوست چیزى برداشت نشود. به این ترتیب حداقل برداشت و خارج کردن بافت صورت می‌گیرد. ممکن است جهت کاهش چروک زیر چشم هم‌زمان از پلکسر استفاده شود.

نحوه انجام جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

تصویر 5 : نحوه انجام جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک با بیهوشی است یا بی‌حسی موضعی؟

جراحی زیبایی پلک را می‌توان در مطب، درمانگاه یا بیمارستان انجام داد. جراحی به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی به بستری ندارد. زمان انجام جراحی متغیر است و بسته به آن که جراحی روی پلک بالا یا پایین یا هر دو پلک انجام می‌گیرد بین یک تا سه ساعت طول می‌کشد. جراحی معمولا با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود اما بسته به وضعیت بیمار و با صلاحدید پزشک ممکن است بیمار به‌طور کامل بیهوش شود.

دوران نقاهت بعد از جراحی پلک چقدر است؟

بخیه‌ها در جراحی پلک معمولا با نخ‌های نایلون انجام می‌شود و پس از یک هفته بخیه‌ها کشیده می‌شود، علاوه‌‌بر این بلافاصله بعد از جراحی، بیمار قادر به باز کردن چشم‌هایش خواهد بود و تنها ممکن است تا چند روز ورم و کبودی دور چشم داشته باشد، بنابراین بهتر است دو روز در منزل استراحت کند. پس از عمل نیاز به پانسمان نیست و در خارج از منزل باید از عینک آفتابی استفاده کند.
استفاده از کمپرس یخ نیز باید بلافاصله بعد از عمل شروع شود و تا یک روز ادامه یابد. آب زدن به چشم‌ها بعد از ۴۸ ساعت بلامانع است، همچنین در چند روز اول موقع خوابیدن سر تخت باید با زاویه ۳۰ درجه بالاتر باشد. این عمل معمولا درد ندارد و اگر هم داشته باشد ظرف ۲۴ تا ۷۲ ساعت اول برطرف می‌شود. به گفته دکتر مریم ملکی میزان تورم در عمل‌های مختلف، متفاوت است. ورم‌های شدید و کبودی‌ها معمولا طی دو هفته اول رفع می‌شوند.

دوران نقاهت بعد از عمل بلفاووپلاستی

تصویر 6: دوران نقاهت بعد از عمل بلفاووپلاستی

ماندگاری جراحی پلک چقدر است؟

نتیجه جراحی دائمی نیست اما در مورد باقی ماندن نتایج عمل باید به این نکته توجه داشت که هیچ‌کدام از روش‌های جراحی برای جوان‌سازی دائمی نیستند و حالت افتادگی پوست به‌مرور زمان و با افزایش سن به‌تدریج باز می‌شود. به همین دلیل لازم است با رعایت نکاتی در پیشگیری از پیری پوست، روند افتادگی و شلی پوست را به تاخیر انداخت. مهم‌ترین این نکات را دوری از اشعه‌های مضر آفتاب و دود سیگار است. علاوه بر این‌ها، دکتر ملکی معتقد است که امروزه می‌توان با روش‌های مختلفی مانند لیزرهای غیرتهاجمی و پلکسر، روند افتادگی پوست را به تاخیر انداخت.

روش پلکسر ( پلاسما)

در این روش به جای برش پوست با جراحی ،از دستگاه پلکسر استفاده می‌شود . این دستگاه فقط برای افرادی که کمی پوست اضافه در پلک بالا دارند و مختصر افتادگی روی پلک فوقانی دیده می‌شود، استفاده می‌شود. گاهی حتی برای بهبود جای بخیه عمل بلفاروپلاستی و با برای پوست کمی که پس از جراحی پلک بالا (بلفاروپلاستی)، باقی‌مانده است، نیز استفاده می‌شود. باید توجه داشت که در موارد افتادگی متوسط تا شدید پلک‌ها، پلکسر کارساز نیست و حتما جراحی توصیه می‌شود.

عوارض جراحی پلک چیست؟

عوارض خفیف پس از عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک عبارت‌اند از:

  • دوبینی یا تاری دید گذرا، تورم پلک، عدم تقارن محل برش در دو طرف، جوش‌های سفید کوچک در محل بخیه‌ها که این عوارض گذرا هستند و پس از چند هفته کم‌کم برطرف می‌شوند.
  • پس از جراحی در برخی از افراد به‌خصوص در موقع خواب پلک‌ها کاملا بسته نمی‌شوند. این حالت خفیف است و پس از چند هفته به‌تدریج بهتر می‌شود.استفاده از قطره اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب‌کننده در موقع خواب به کنترل این حالت کمک می‌کند اما اگر این حالت شدید باشد و به باز ماندن روی قرنیه به مدت زیاد منجر شود می‌تواند باعث ایجاد خراش یا زخم قرنیه شود که عوارض جدی بینایی را به دنبال دارد و باید با جراحی مجدد اصلاح گردد.
  • وجود برخی از بیماری‌های زمینه‌ای احتمال بروز عوارض جراحی را بیشتر می‌کند. بیماری‌هایی مثل پرکاری تیروئید یا بیماری تیروئیدی چشم، خشکی چشم، بیماری‌های قلبی، فشارخون و دیابت می‌تواند خطر جراحی را افزایش دهد.

بلفاروپلاستی پلک پایین

تصویر 7: بلفاروپلاستی پلک پایین

اگر خشکی چشم دارید مراقب باشید

یکی از شایع‌ترین عوارض در اعمال جراحی پلک در چشم‌های آسیایی، عدم شکل‌گیری صحیح چین فوقانی پلک و بقای جای برش به‌خصوص در قسمت داخلی برای حذف پلک سوم است. عوارض عمومی مثل خونریزی، هماتوم، کبودی، ورم‌های طولانی‌مدت یا ورم‌هایی که به قسمت ملتحمه چشم انتقال پیدا می‌کنند نیز برای تمام جراحی‌های پلک می‌توانند مطرح باشند که هریک درمان خاص خود را دارند.
همچنین اگر دقت لازم به‌خصوص در جراحی پلک فوقانی صورت نگیرد احتمال آسیب به سیستم بالا برنده پلک یا غدد اشکی وجود دارد. این جراحی بسیار ظریف است و هرگونه آسیب به سیستم عصبی عضلات پلک می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.
اگر هم غدد اشکی دچار صدمه شوند ممکن است چشم دچار خشکی شود، بنابراین افرادی که به هر دلیلی مستعد خشکی چشم هستند باید قبل از جراحی به دقت مورد ارزیابی قرار بگیرند و تست اشک دهند. در این صورت اگر مشخص شود غدد اشکی کارایی لازم را ندارد، باید عمل جراحی پلک فوقانی با دقت بسیار بالاتری انجام شود. در مواردی هم ممکن است پزشک از این عمل صرف نظر کند .برای مشاهده آلبوم عکس‌های قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی توسط دکتر مریم ملکی، به گالری تصاویر جراحی پلک مراجعه نمایید.

هزینه جراحی زیبایی پلک

دکتر مریم ملکی متخصص پوست و زیبایی در اصفهان، در انتخاب بیمار جهت انجام این عمل با حساسیت زیادی برخورد می‌کند و هر شخصی را مناسب برای این عمل نمی‌داند مخصوصا اگر خیلی جوان باشد. در صورت صلاحدید و تصمیم به انجام عمل هزینه بر حسب میزان افتادگی پلک‌ها، تعداد پلک‌ها (پلک‌های بالا و پایین) و میزان سختی کار در روز معاینه تعیین می‌شود. از آنجا که بلفاروپلاستی عمل زیبایی محسوب می‌شود، هزینه آن تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. عمل بلفاروپلاستی در کلینیک تخصصی پوست و لیزر هور انجام می‌شود.تعداد بازدید از این مطلب: 19593
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *