علم به سرعت در حال پیشرفت دادن درک ما از علل ریزش مو است . درمان موفق ریزش مو توسط متخصصین كاشت مو که از دانش علمی برای ایجاد روش های نوآورانه برای ترمیم مو استفاده می کنند ، به سرعت در حال پیشرفت است . بر اساس پیشرفت های دانش علمی ، مشخص می شود که علل ریزش مو پیچیده هستند و ممکن است در مسیرهای متعدد از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد . پزشک باید تشخیص مناسب برای علت ریزش موى هر بیمار ارائه دهد . این مرحله برای ارائه یک طرح درمان ریزش موی منحصر به هر فرد بسیار مهم است .
متخصصین كاشت مو به این مسئله توجه دارند که کاشت مو برای هر بیمار باید بر اساس
علت ، الگو، سرعت و وسعت ریزش مو و خواسته های بیمار با توجه به نتیجه مورد نظر ، هزینه ، زمان ، عوارض بالقوه و عوارض جانبی ، شخصی سازی و منحصر به فرد شود . ریزش مو در فرد بیمار در طول دو دهه گذشته اطلاعات زیادی در مورد چه چیزهایی باعث رشد موهای سر می شود و چه چیزی باعث ریزش موهای سر می شود ، کشف شده است .
علل رشد مو در تمامی انسان ها یکسان است در حالی که علل ریزش مو شامل تغییرات منحصر به فردی اعم از تروما تا بیماری که به صورت ژنتیکی به مردان به ارث رسیده و الگوی ریزش موی زنان متفاوت است . الگوی ریزش مو شایع ترین علت ریزش موی دائمی هم درمردان و هم در زنان است . اگر چه مطالب بسیار زیادی در مورد علل الگوی ریزش موی زنان و مردان کشف شده ، اما درک ما در این زمینه کامل نیست ، لذا همچنان مطالعات ادامه دارد.
کشف دلیل احتمالی ریزش مو در هر فرد ، بنابر مهارت های بالینی و فراست علمی یک متخصص ترمیم مو براساس معاینات و نتایج حاصل از بررسی های تشخیصی جهت تعیین موثرترین درمان ریزش مو در هر فرد بسیار ضروری است . تغییر نتایج آزمایشات در مردان زمینه ژنتیکی به عنوان علت الگوی ریزش موی مردان شناخته شده است . ژن (یا ژن هایی ) که از پدر و یا مادر به ارث رسیده ، مرد را به تولید محصول مرتبط با ریزش مو از تستوسترون مستعد می کند .
با این حال به دلایل زیر زمینه ژنتیکی به وضوح درک نشده است :
- هیچ گونه ژن طاسی با اطمینان شناسایی نشده است
- به نظر می رسد که دو یا تعداد بیشتری ژن در همکاری با هم در الگوی ریزش موی مردان نقش دارند
- اگر چه ، الگوی ریزش مو در مردانی شایع است که پدر و یا دیگر بستگان نزدیک مذکر او نیز الگوی ریزش موی مردانه داشته باشند ، اما یکی از ژن های کلیدی که عقیده بر این است که در الگوی ریزش موی مردانه درگیر است ، از مسیر ژن های خانواده مادری به ارث می رسد (که به جای اینکه روی کروموزوم y یا پدری باشد ، روی کروموزوم x یا مادری واقع شده است)
- اگر چه سابقه خانوادگی اغلب سابقه ژنتیکی ریزش مو با الگوی مردانه در بستگان مذکر نزدیک را نشان می دهد ، اما 20% از مردان با الگوی مردانه ریزش مو ، هیچ گونه سابقه خانوادگی از ریزش مو ندارند. در واقع کاملاً روشن نیست که زمینه ژنتیکی تنها عامل دخیل در تمام موارد ریزش مو با الگوی مردانه است یا خیر . به عنوان مثال در مردان بالای 50 سال ، به نظر می رسد که عوامل وابسته به سن هم در کنار زمینه ژنتیکی ممکن است نقش داشته باشد.
زمینه ژنتیکی در گروه های مختلف قومی به صورت متفاوت پدیدار می شود . الگو و وسعت ریزش موی مردان ممکن است در مردان نژاد قفقازی ، آسیایی ، آفریقایی و آمریکایی های بومی متفاوت باشد . در نهایت باید گفت تفسیر یافته های بالینی و ارزیابی آنها نیازمند مهارت و تجربه های متخصص کاشت مو است . روش صحیح در مورد ارائه علت الگوی مردانه ریزش مو در یک فرد بخصوص این است که برای بیان یک علت که احتمال بالایی برای ایجاد ریزش مو دارد ، باید سایر علت های ممکن ریزش مو رد شوند.
به عنوان مثال در یک قهرمان بدنسازی افزایش ریزش مو به خاطر استفاده از استروئید در نظر گرفته شود. کم کاری تیروئید می تواند الگوی مردانه ریزش مو را تقلید کند و یا در یک الگوی مردانه ریزش مو با تنک شدن مو ، باعث ریزش موی اضافی شود . فقر آهن به خاطر رژیم غذایی ممکن است در یک فرد با ریزش موی غیر قابل توضیح در نظر گرفته شود .
مدارک و شواهد موجود از آزمون های استاندار مانند کشش مو اطلاعات مهمی در مورد شروع ، دوام ، الگوی ریزش مو و همچنین نشانه های دیگری از الگوی ریزش مو که ممکن است مردان درگیر آن شوند را فراهم می کند. اطلاعات حاصل از آزمون های استاندار برای متخصصان کاشت مو جهت توصیه نهایی برای روش درمان ضروری است .
برای مثال ، اگر ریزش مو در درجه اول به خاطر الگوی ریزش موی مردانه نیست ، درمان ریزش مو با استفاده از فیناستراید(propecia)که بصورت انتخابی الگوی مردانه ریزش مو را درمان می کند ، بی اثر است . تفسیر درست از بانک موی بیمار (ناحیه دهنده موی بیمار) در زمینه نوع ریزش ، مدت زمان ، سرعت و احتمال ریزش مو در آینده برای برنامه ریزی پیوند مو ضروری است تا بتوان نتایج موفقیت آمیز طولانی مدتی ایجاد کرد.
معاینه بالینی ، اطلاعات ضروری در مورد حدود ناحیه بانک موی فعلی و احتمالی آینده در مناطقی از پشت و دو طرف سر ، که برای تأمین گرافت لازم جهت پیوند مو استفاده می شود را فراهم می کند . تفسیر نتایج آزمایشات در زنان الگوی ریزش مو هم در زنان و هم در مردان دیده می شود اما این الگو به طرز قابل توجهی بین آنها متفاوت است . زنان اغلب فاقد سابقه خانوادگی از ریزش مو هستند و باعث می شود علتی غیر از الگوی ریزش مو به طور قابل توجهی در علل ریزش مو دخیل باشد.
نقش هورمون های آندروژنی (مردانه) در الگوی ریزش موی زنانه مشخص نیست با این حال اختلالات تولید هورمون های آندروژن که به ریزش مو کمک می کنند ممکن است به خاطر بیماری تخمدان یا غدد آدرنال باشد . معمولاً آزمایشاتی برای تعیین سطح هورمون آندروژن ، سطح هورمون تیروئید ، کمبود آهن توسط متخصص پوست و مو جهت رد کردن اختلالات شیمیایی و سوخت و ساز بدن در زنان مبتلا به ریزش مو انجام می شود.
اگر مشکل خاصی در این زمینه مشخص شود ، پزشک متخصص پوست و مو ممکن است رجوع به یک متخصص مناسب مانند یک فوق تخصص غدد را توصیه کند. نمونه برداری پوست سر زمانی که متخصص کاشت مو به این نتیجه برسد که نمونه برداری لازم است ، ممکن است نمونه برداری پوست سر (بیوپسی) در یک بیمار مرد یا زن انجام شود. دلایل پزشک در خصوص نمونه برداری پوست سر به بیمار توضیح داده می شود و تا زمانی که به تمام پرسش های بیمار پاسخ داده نشده نمونه برداری انجام نمی گیرد.
فرایند نمونه برداری شامل گرفتن یک نمونه بسیار کوچک از پوست سر برای آزمایش زیر میکروسکوپی است. نمونه برداری پوست سر ممکن است برای تأیید یا رد کردن علت ریزش مو ، برای بررسی سلامت و نشاط فولیکول های مو ، برای به دست آوردن تعداد دقیق موها در مراحل مختلف رشد مو و یا به دلایل دیگر توصیه شود . استفاده از موی خود فرد برای انجام پیوند موی منحصر به فرد: از ناحیه دهنده به ناحیه گیرنده و نتیجه پایانی هدف از پیوند مو رشد کاملاً طبیعی مو می باشد .
پیشرفت در تکنیک ها ، روش ها و فن آوری پیوند مو ، این هدف را برای بیماران امروز ، دست یافتنی تر کرده است. هنگامی که پیوند مو برای اولین بار در اوسط قرن بیستم توسعه داده شد ، هدف پوشش با استفاده از فن آوری plug-graftو تکنیک های روز بود . بیماران به ترمیم مناطق طاس سر راضی بودند .اغلب فکر می کردند که ظاهر plug یک عارضه جانبی غیر قابل اجتناب بدلیل پیوند گرافت های بزرگ چند مویی از محل دهنده به ناحیه گیرنده است. تنها گاهی اوقات یک جراح پیوند موی ماهر و با تجربه قادر به پوشاندن plug ها می بود.
اما اکنون در قرن بیست و یکم یک متخصص پیوند مو می تواند با انتخاب تکنیک های ظریف و فن آوری های پیشرفته که خصوصاً باعث ایجاد جلوه طبیعی موی ترمیم شده می شود ، عمل پیوند مو را انجام دهد. پوشاندن مناطق بدون مو هنوز هم یک اصل اساسی از پیوند مو است اما طبیعی جلوه کردن آن نیز مهم است. شما باید درک درستی از معنای طبیعی جلوه کردن داشته باشید. بهترین شروع برای درک آن دانستن عواملی است که معنای طبیعی جلوه کردن را نمی رسانند.
طبیعی بودن به این معنا نیست که موی از دست رفته در فرایند طاسی به همان میزان با موی کاشت شده جایگزین شود. در واقع تغییر نسبت ، بین موی باقی مانده در محل دهنده و موی از دست رفته در محل دریافت کننده آن را برای جایگزینی همه موهای از دست رفته غیر ممکن می کند . جایگزینی همه موهای از دست رفته تا زمانی که شبیه سازی مو و مهندسی ژنتیک قادر به کلون سازی موها بر اساس نیاز بیمار در آزمایشگاه باشد ، ممکن نخواهد بود.
جایگزین کردن همه موهای از دست رفته در واقع ضروری و لازم نیست چون چشم انسان نمی تواند به راحتی تفاوت بین 50% و 100% تراکم مو در هر بخش از پوست سر را نسبت به بخش دیگر تشخیص دهد. طبیعی بودن به این معنا است که متخصص کاشت مو برای بازگرداندن تعادل زیبایی در ظاهر شما عمل کاشت مو را انجام دهد ، حتی اگر موها جایگزین همه موهای از دست رفته نشوند. این عمل باید الگوی طبیعی رشد موهای شما و قاب صورتتان را باز گرداند و موهای شما را دوباره بخشی از ظاهر کلی شما سازد.
همچنین طبیعی بودن بدان معنی است که متخصص پیوند مو ، ترمیم موی شما را حول الگوی رشد طبیعی موی شما و الگوی طبیعی ریزش موی شما برنامه ریزی کند. هدف از طبیعی بودن باید با استفاده از تکنیک ها و فن آوری های منحصر به هر فرد به دست آید . استفاده خلاقانه از فن آوری می تواند در بیمارانی که به درستی انتخاب شدند شامل ترکیب فیناستراید خوراکی و ماینوکسیدیل موضعی (داروهای ریزش مو) با عمل پیوند مو باشد. در بیماران خاص ، داروهای ترمیم مو می توانند باعث (1) تاخیر نیاز به پیوند مو در بیماران جوان تر و (2) در بیماران مسن تر ، تحریک رشد مو برای پر کردن مناطق بین موها شوند .
طبیعی بودن همچنین می تواند به معنای تغییر یک الگوی ریزش موی طبیعی به یک بازسازی کلی و مورد رضایت شما اطلاق شود. نه تنها جایگزینی تار به تار مو به جای موهای از دست رفته هدف علمی پیوند مو نیست بلکه گاهی اوقات هدف پیوند مو باید بر اساس درجات تنک بودن موها تغییر کند. این روش حتی ممکن است یک راه حل موفق ، به عنوان مثال برای رفع طاسی با کاشت مو از یک منبع محدود بانک مو و ریزش موی گسترده و طاس شدن پیشرونده ، باشد .
همه درجات طاسی نمی توانند در الگوی طبیعی ترمیم مو گنجانده شوند ، بلکه تنها الگو های طاسی متعادل می توانند طی عمل کاشت مو ، ترمیم شوند . با این حال ، یک مرد میانسال با یک منبع محدود از موی دهنده و ریزش موی پیشرفته می تواند برای ترمیم مویی که مناطق تحت پوشش انتخابی با تراکم موی محدود را فراهم کند ، نتیجه بسیار مناسبی داشته باشد. روش ترکیبی و فوق ترکیبی به همراه استفاده از تکنیک های جدید واحد های پیوند مینی ، میکرو و فولیکولی می توانند برای این عمل کاربردی باشند .
طبیعی بودن زمانی به عنوان یک هدف به صورت موفقیت آمیز به دست می آید که در طول زمان طولانی موفق باقی بماند. اگر ترمیم موی شما زمانی که 20 ، 30 یا 40 سال سن دارید ظاهری از رشد طبیعی را دارد باید هنگامی که شما 50، 60 یا 70 ساله هم می شوید ظاهر طبیعی خود را داشته باشد.تعداد بازدید از این مطلب: 5307
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *