تزریق ژل در چین وچروک‌های متوسط و تزریق بوتاکس در چین‌ها بهترین انتخاب برای جوان شدن پوست است. با افزایش سن و تغییراتی که در پوست ایجاد می‌شود. مهمترین این تغییرات کم شدن بافت کلاژن و الاستین زیر پوست است.
پوست از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است. لایه خارجی پوست در تماس با محیط قرار دارد و لایه‌های میانی پوست از الیاف کلاژن و الاستین تشکیل شده این در حالیست که کلاژن باعث ایجاد قوام پوست و الاستین موجب انعطاف‌پذیری پوست می‌شود.

با افزایش سن میزان ساخته شدن کلاژن و الاستین کاهش یافته و به دنبال آن ابتدا خطوط پوستی و سپس چروک ایجاد می‌شود. هدف از تمامی روندهای درمانی از جمله داروها و روش‌های غیردارویی همچون پیلینگ‌ها، میکرودرم ابریژن و لیزر افزایش سنتزکلاژن و الاستین است که در استفاده از این روش‌ها سلول‌های فیبروپلاست که بخشی از بافت زیر پوست است تحریک شده و کلاژن سازی افزایش می یابد .

میزان اثر بخشی روش‌های دارویی در جوان‌سازی پوست

تاثیر کرم‌های میوه و ترتینوئین برای کلاژن‌سازی محدود است و برای اثربخشی مطلوب باید داروهای به مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرنده .

اثر روش‌های غیردارویی بر جوان شدن پوست

روش‌های دارویی همچون لیزر، پیلینگ‌های شیمیایی و میکرودرم ابریشن با تحریک سلول‌های فیبروپلاست باعث افزایش روند کلاژن سازی و عناصر مهم زیر پوست شده که با تکرار این روش‌ها کلاژن‌سازی تحریک شده و درصدی از چروک‌ها کاهش می‌یابند.

نقش ژل‌های تزریق در جوانی پوست

موادی همچون کلاژن، هیالورونیک اسید و ژل‌های تزریقی باعث کاهش عمق چروک های پوستی می‌شوند. در سال‌های اخیر استفاده از ژل‌های تزریقی حاوی این ماده افزایش یافته که تزریق آن در کاهش عمق چین‌های دور چشم ، چین خنده، پیشانی و ناحیه گونه بسیار موثر است. میزان دوام ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید کم بوده و جهت دستیابی به نتیجه مطلوب باید تزریق‌ها تکرار شود.

بهترین انتخاب جهت برطرف ‌کردن چروک‌های صورت

  • برای چین‌های که در اثر اخم کردن در پیشانی ایجاد می‌شوند و همچنین برای خطوط دور چشم که در اثر استفاده زیاد از عضلات ایجاد شده‌اند بهترین راه تزریق آمپول بوتاکس است و گاهی برای نوع چروک‌ها تزریق ژل توصیه می‌شود، جهت برطرف‌ کردن چین‌های دور چشم استفاده از لیزر نیز توصیه می‌شود.
  • برای برطرف‌ کردن چین‌های خنده تزریق چربی بهترین روش است. در این روش سلول‌های چربی بدن فرد گرفته شده و در چین‌ها تزریق می‌شود سلول‌های تزریق شده می‌توانند ماندگار شوند ولی درصدی از آن‌ها نیز از بین رفته که تزریقات تکراری احتمال ماندگاری را افزایش می‌دهد.
  • در چین‌های عمیق استفاده از چربی و چروک‌های متوسط تزریق ژل بهترین انتخاب است.

میزان برطرف شدن چروک‌های در افراد مختلف متفاوت است

میزان اثر بخشی تزریق چربی که برای چین وچروک‌های خیلی عمیق در خط خنده استفاده می‌شود 60 تا70 در صد و میزان اثر تزریق مواد هیالورونیک که در چین‌های با عمق کمتر استفاده می‌شود برحسب میزان عمق چین و سن افراد، در صد بهبودی 50 تا80 در صد است.

در خصوص تزریق بوتاکس برای خطوط پیشانی، اخم و دور چشم باید گفت این تزریق در افرادی که چین‌های خیلی عمیق ندارند انجام می‌شود زیرا در چین‌های خیلی عمیق بوتاکس تغییرات کمی ایجاد می‌کند و در این موارد ممکن است نیاز به تزریق فیلرها وجود داشته باشد.

لیزر 3 تا 4 سال در برطرف کردن چین و چروک ماندگاری دارد

از لیزر جهت برطرف کردن چین‌های ظریف استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر استفاده از لیزر و فراکشنال افزایش یافته که این لیزر در بهبود چروک‌ها، کم کردن اسکارهای آکنه، برطرف کردن یا کم کردن اسکارهای سوختگی و محل زخم موثر است و پس از چند جلسه استفاده از لیزر حدود 3 تا 4 سال ماندگاری اثرات آن باقی می‌ماند.

کمک به کاهش روند پیری پوست

استفاده از روش‌های جراحی نمی‌تواند هیچ یک از آسیب‌های وارد شده بر پوست را به طور کامل برطرف کند، استفاده از روش‌های مذکور تنها درصدی از ضایعه را برطرف می‌کند برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید بنابر تشخیص پزشک روش مورد استفاده تکرار شود.

استفاده از انواع کرم اسید میوه، لیفتینگ گیاهی، ترتینوئین، ترکیبات خوارکی و موضعی، آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات حاوی ویتامین E وC تاحدودی می‌تواند روند پیری پوست را کاهش دهد.

روش جراحی در جوانی پوست اثرات منفی دارند

استفاده از انواع روش‌های جوان سازی پوست اثرات محدودی داشته و هیچ روشی اثرات ایمنی ایجاد نمی‌کند، استفاده از روش‌های جراحی لیفتینگ و کشیدن پوست اثرات طولانی مدت‌تری دارند، ولی این روش‌ها دارای عوارضی جانبی بیشتری بوده و عمدتا در سنین خیلی بالا باید انجام می‌شود.

تاثیرات داروها در جوانسازی پوست دیر ظاهر می‌شوند

تاثیر داروها بر پوست طی 3 تا4 ماه و با استفاده مداوم نمایان می‌شود. داروها در برطرف کردن چین‌های خیلی ظریف استفاده شده و گاه اثرات موثرتری دارند که دستیابی به این اثرات پس از نمایان شدن آثار باید طبق توصیه پزشک مصرف دارو چندین ماه ادامه می‌یابد.

باتوجه به حساس بودن بافت دور چشم نباید در این ناحیه از کرم‌هایی که برای صورت کاربرد دارد استفاده شود. برای ناحیه گردن نیز باید از ترکیبات مختلفی استفاده کرد. انجام اعمال جراحی در ناحیه گردن محدود است، با توجه به وجود عروق ومجاری گوارشی و تنفسی دراین ناحیه، اعمال جراحی به راحتی امکان‌پذیر نیست. در این ناحیه تزریقات و لیزرهای خاصی قابل استفاده، ولی استفاده از آن‌ها دارای محدودیت است .

اهمیت مراقبت از دست‌ها

چروک‌شدن دست‌ها به علت کم شدن چربی زیر پوست است که به نوع کار، محیط و ژنتیک بستگی دارد. استفاده نامناسب از مواد شیمیایی باعث ایجاد چروک‌های زودرس می‌شود. استفاده از لیزرهای و تزریق‌های مناسب در کاهش چروک‌های پشت دست مناسب موثر است. دارو موجب می‌شود نتیجه کلی عمل جراحی بهتر و ماندگار‌تر می‌شود مدت اثر بخشی ژل‌ها برحسب نوع ژل متفاوات است.

انواع تقلبی ژل‌ها به وفور در بازار یافت می‌شود

در سالیان اخیر تبلیغات زیادی در خصوص تزریق انواع ژل‌ها و بوتاکس صورت گرفته، انواع تقلبی این محصولات به وفور در بازار یافت می‌شود که البته تمامی متخصصان پوست از محصولات استفاده می‌کنند.متاسفانه برخی افراد غیر متخصص از ژل‌هایی با قیمت کمتر که معمولا بیماران تمایل بیشتری به استفاده از آن دارند، استفاده می‌کنند که دارای عوارض جانبی بیشتری است. از ژل‌های مورد تایید وزارت بهداشت که برندهای معروفی هستند، استفاده کنند. بوتاکس چینی در بازار به وفور یافت می‌شود که دارای عوارض جانبی فراوانی است.شاید عوارض این نوع محصولات به ندرت در افراد بروز کند، ولی گاه عوارضی نامطلوب همچون دفرمیتی صورت ایجاد می‌کند و گاه عوارض ماندگاری به جای می‌گذارد. افراد می‌توانند با مشاوره با متخصصان پوست از ایجاد عوارض نامطلوب جلوگیری کنند. با تزریقات تکراری، امکان ایجاد آنتی بادی در بدن و در کاهش اثرات دارو وجود دارد.

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 4898
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *