لیزر لیپولیز روشی جدید برای از بین بردن توده های چربی موضعی است. این روش، از سال ۲۰۰۶ میلادی در سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به تأیید رسید و از آنجا که واجد تأثیرات بسیار و در عین حال عوارض اندکی بود، از آن تاریخ به بعد بسیار مورد توجه قرار گرفت. در این روش پس از تزریق مایع مناسب حاوی ماده بیحسی و منقبض کننده عروق به زیر پوست از طریق سوراخ کوچکی به قطر 1mm کانولای( لوله) ظریفی که در انتهای آن نور لیزر خارج می شود به داخل بافت چربی هدایت می شود. در این بین، در اثر برخورد انرژی تابشی لیزر با جدار سلول های چربی، جدار سلول های چربی تخریب می شوند. این چربی ها به وسیله جریان خون، لنف و مکانیسم های طبیعی بدن از آن ناحیه برداشته می شوند .

عوارض لیپولیزر چگونه است؟

عوارض بعد از لیپوساکشن معمولی، همچون ورم یا کبودی، در لیزرلیپولیز کمتر می باشد، چرا که انرژی حرارتی لیزر در این روش باعث می شود که بسیاری از عروق در ناحیه جراحی بسته شده و در نتیجه خونریزی زیادی در ناحیه ایجاد نشود. به کارگیری لیزرلیپولیز در نواحی حساسی نظیر زیر چانه و بازو نسبت به روش لیپوساکشن معمولی ساده تر می باشد.

تفاوت های لیزر لیپولیز در مقایسه با لیپوساکشن های معمولی

در لیپوساکشن های معمولی، به دلیل وارد شدن توده های چربی تخریب شده به داخل جریان خون، همواره نگرانی از ایجاد آمبولی چربی وجود دارد. اما باید توجه داشت که آمبولی چربی در اثر ورود بافت چربی یا سلول های چربی در خون ایجاد می شود، حال آنکه در روش لیزر لیپولیز به دلیل ذوب چربی و خروج مواد چربی و عدم تخریب بافت چربی، با ورود بافت یا سلول چربی به داخل جریان خون مواجه نیستیم. حتی تحقیقات نشان داده است که چربی ناشی از لیزرلیپولیز منجر به افزایش میزان چربی خون نیز نمی شود. چرا که ورود مواد حاصل از تخریب بافت چربی به جریان خون آنقدر تدریجی اتفاق می افتد که منجربه تغییر سطح چربی خون نمی گردد.

در لیزرلیپولیز، بلافاصله پس از اتمام پروسه ذوب و خروج مواد چربی، می توان مراحل درمانی را خاتمه یافته دانست، چرا که چربی تخریب شده با این روش، توسط خود بدن طی 1-4 ماه جذب می شود. اما باید توجه داشت که در مواردی که حجم چربی حل شده زیاد باشد، بهتر است از ساکشن نیز جهت خروج مواد تخریب شده استفاده نمود.

افراد مناسب برای درمان با لیزرلیپولیز

ویژگی های انتخاب متقاضیان مناسب جهت درمان با لیزر لیپولیز شامل موارد زیر می باشد:

 • برخورداری از سلامت کامل جسمانی
 • عدم ابتلا به بیماری های مزمن نظیر دیابت
 • عدم استفاده از داروی های ضد انعقاد قوی خون وداروهای مثل کورتن، آسپرین، ویتامین E و بروفن
 • داشتن اضافه وزن متعادل یا چاقی های موضعی

لیزر لیپولیز چگونه عمل میكند؟

این سیستم روشی است كه طی آن از یک فیبر نوری لیزر داخل بافتی جهت رفع چاقی استفاده می‌شود. در اثر تابش اشعه لیزر، چربی ها به صورت نیم مایع در می آید كه می‌توانند به راحتی توسط بدن جذب شوند یا از بدن توسط ساکشن خارج شوند. لیزر لیپولیز تحت بی حسی موضعی انجام می شود و نیازبه بیهوشی ندارد. این روش فقط طی یک جلسه انجام می شود که طول مدت عمل حدود 1 تا 2 ساعت به طول می باشد.
لیپولیزر در چاقی های خفیف و متوسط كاملا كافی می باشد و دیگر نیازی به لیپوساكشن نمی باشد ولی در چاقی های شدیدتر در لایه عمقی علاوه بر لیزر، نیاز به تخلیه چربی با ساکشن نیز وجود دارد .

مزایای لیزر لیپولیز به لیپوساكشن معمولی؟

در این روش به علت استفاده از لیزر 4 مزیت عمده حاصل می گردد:

 1. در لایه سطحی فقط از فیبر بسیار باریک لیزر استفاده می شود و دیگر نیازی به لیپوساكشن در لایه سطحی نمی باشد كه این موضوع باعث می شود سطح پوست همواره یكدست بوده و بر خلاف لیپوساكشن ناهمواری نداشته باشد.
 2. تاباندن لیزر باعث تحریک سلولهای کلاژن ساز شده و پوست سفت تر وجمع تر می شود. این امر مخصوصا برای شکم، غبغب، ران و بازو بسیار حائز اهمیت است .
 3. تاباندن لیزر باعث مایع شدن ذوب شدن و نرم شدن چربی ها می شود كه تخلیه چربی در لایه عمقی را بسیار آسان كرده و بدون آسیب زدن به عروق می باشد و نتیجه احتمال آمبولی چربی بسیار کمتر از لیپوساکشن کلاسیک می باشد.
 4. لیپولیزر پروسه ای ظریف بوده و با دستکاری کمتر بدن و همچنین با درد و تورم کمتری پس از درمان نسبت به لیپوساکشن معمولی همراه می باشد .

نواحی که خیلی به لیپولیزر پاسخ می دهد شامل

 1. غبغب
 2. شکم
 3. پهلوها
 4. سمت خارجی وداخلی رانها
 5. باسن
 6. بازوها

همچنین لیپولیزر در کم کردن تعریق زیر بغل، عمق اسکار های آکنه و لیفتینگ صورت و کاهش چین وچروک و قوام دادن به پوست نیز موثر می باشد. سفت کردن پوست نیاز به زمان بین یک تا 4 ماه دارد که زمان لازم برای کلاژن سازی می باشد.

برگشت چاقی موضعی در محل لیپولیزر شده چگونه است؟

به علت آنکه بزرگسالان سلولهای چربی جدید تولید نمی کنند وقتی شخصی وزن اضافه می کند حجم سلولهای چربی بزرگتر می شود. بنابراین پس از لیزر لیپولیز اگر فردی دوباره وزن اضافه کند، اکثر چربی در نواحی که لیزر لیپولیزر انجام نشده تجمع می یابد.

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 12324
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *