لکه های پوستی

استفاده از مواد ارایشی برای داشتن پوستی صاف ویکدست سابقه ای به قدمت دوران باستان دارد. استفاده از عصاره های استخراج شده از گیاهان برای سفید یا روشن کردن پوست های تیره رنگ دربین مردمان آسیا ، افریقا وامریکای جنوبی بسیار رایج بوده است .

اخیرا از میان بردن لکه های تیره ناشی از بالا رفتن سن ،کک مک ودیگر اختلالات پوست که ناشی از تجمع رنگدانه ها می باشد ، با کمک محصولات روشن کننده پوست در بین مردمانی که پوست روشنی دارند نیز محبوبیت کسب کرده است .

معمولا محدود 1000تا 2000 ملانوسیت (سلول های رنگ دانه ساز ) در هر میلیمتر مربع از پوست وجود دارد . ملانوسیت ها 5 الی 10در صد از سلول های لایه پایه اپیدرم را تشکیل می دهند. تفاوت رنگ پوست در روشن پوستان وتیره پوستان نه به خاطرتعداد ملانوسیت ها بلکه به دلیل سطح فعالیت ملانوسیت هایشان می باشد .

سنتزملانین درون ارگانل های بین سلولی تخصصی شده بنام ملانوزوم رخ می دهد . ملانوزوم های حاوی ملانین از فضای دور هسته ملانوسیت دور می شود وبه نوک دندریت ها می رسد ونهایتا از طریق مکانیسمی که هنوز شناخته نشده به کراتینوسیت ها انتقال می یابند .

هیپرپیگمانتاسیون : هیپرپیگمانتاسیون به معنای تیره شدن ناحیه ای از پوست است که نتیجه افزایش تولید ورسوب ملانین بروز می کند . این حالت ممکن است در اپیدرم ، درم یا در هر دولایه از پوست رخ بدهد . عارضه هیپرپیگمانتاسیون ممکن است با دیگر صدمات پوستی مانند اکنه ایجاد شود . مردمان آسیا ، شرق هند ،مدیترانه ، یا افریقا که رنگ پوست تیره دارند بیشتر مستعد هیپرپیگمانتاسیون هستند به خصوص اگر بیش از حد در معرض تابش آفتاب باشند .

برخی ار انواع متعارف هیپرپیگمانتاسیون به قرار زیر است :

ملاسما (کلوآسما) :ملاسما عبارت است ازلکه های متقارن قهوه ای یا تیره صورت (معمولا پیشانی ، گونه وپشت لب ) ملاسما بدوا در زنان باردار بروز می کند (melasma gravid arum یا ماسک حاملگی ) وهمچنین در زنانی که قرص های ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند. ده در صد کسانی که به این عارضه مبتلا می شوند نیز زنان غیر باردار ومردان تیره پوست هستند . ملاسما در افراد تیره پوست بیشتر غالب است وبه طول می انجامد .

از انجایی که تمامی مبتلایان به این عارضه در معرض افتاب بوده اند ، مکانیسم این عارضه احتمالا با تولید بیش ازحد ملانین توسط ملانوسیت هایی که دچار افزایش عملکرد هستند مرتبط می باشد . عوامل تشدید کننده عبارتند از در معرض آفتاب بودن ، اختلالات تیروئیدی خود ایمنی وداروهایی که حساسیت به نور ایجاد می کنند. در زنان ، ملاسما به تدریج پس اززیمان یا توقف استفاده از هورمون به طور ناکامل از میان می رود .

لکه های lentigo : صاف وبیضی شکل می باشند ورنگشان از خرمایی روشن قهوه ای است . عموما این لکه ها ناشی از بودن مداوم در معرض افتاب است واغلب برصورت وپشت دست ها بروز می کنند . معمولا با بالا رفتن سن ودر میان سالی این لکه ها به ملانوما ثابت نشده است ، اما لکه های لنتیگو ریسک فاکتور مستقلی برای ملانوما به حساب می آیند .

افزایش ملانین در اپیدرم (گرایش به قهوه ای شدن بیشتر ) ملانین در اپیدرم ودرم فوقانی (معمولا قهوه ای با نقطه های خاکستری یا آبی ) رسوب دارو یا متابولیت در دم ( معمولا خاکستری مایل به آبی )ر

از اجراء سازنده فعال سفیدکننده پوست که بطور متعارف مورد استفاده واقع می شود باید به هیدروکینون اشاره کرد که امروزه در بسیاری از نقاط جهان اجازه استفاده از آن در محصولات ارایشی نمی دهند . اما در ایران مصرف هیدروکنیون دردرمانهای ضد لک بسیار زیاد است . همچنین می توان به مشتق آن یعنی آربوتین موجود دربرگ های کیا هانی مانند قره قاط اسید کوژیک وازالیک اسید اشاره کرد

کوجیک اسید یک محصول فرعی است که در نتیجه فرایندتخمیر برنج جوانه زده بدست می آید . برخی از تحقیقات نشان داده که کوجیک اسید یک جزء سازنده ناپایدار در فرمولاسیون مواد ارایشی است وگزارش شده است که باعث تحریک ودرماتیت تماسی می شود .

آزلایک اسید یک بازدارنده برگشت پذیر تیروزینار است ومانع ازتنفس میتوکندری وگلیکولیز می شود ، دی کربوکسیلیک اسید اشباع شده طبیعی که از pityrosporum ovale جدا شده است.

آزالایک اسید یک بازدارنده رقابتی ضعیف تیروزینازدر حالت in vitro ( شرایط ازمایشگاهی) می باشد . به علاوه ،آزلایک اسید اثر ضد تکثیر و سیتو توکسیک برملانوسیت ها دارد .

آلبوم عکس ملاسما و کک و مک

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :03116662224


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.