نوری که از خورشید به زمین می‌تابد فقط ۵۰ درصد از آن قابل رویت و دیدن است، حدود ۴۰ درصد از آن نور اینفرارد یا مادون‌قرمز، نامیده می‌شود و ۱۰ درصد از آن ماورای بنفش یا اولتراویوله می‌باشد‌. این نور ماورای بنفش همان نوری است که به پوست آسیب می‌رساند. نور ماورای بنفش دارای سه طیف است. طیف یو وى آ، حدود ٩٥ درصد ماوراءبنفش را به خود اختصاص می‌دهد که طول‌موج خیلی بلندی دارد و از لایه بیرونی پوست به عمق پوست نفوذ می‌کند و به عمق پوست وارد می‌شود و تقریبا تمام عوارضی که نور آفتاب به پوست می‌زند از همین طول‌موج است.


اثر آفتاب بر پوست
تصویر 1: جلوگیری از اثر آفتاب بر پوست

12 نکته ضروری برای مراقبت از پوست در برابر نور خورشید
در این بخش از مقاله به نکات ضروری و مورد نیاز که همه افراد باید درباره آفتاب از آن‌ها مطلع باشند و از پوست خود مراقبت کنند، اشاره شده است که عبارتند از:
1- در نور آفتاب اشعه ماوراءبنفش A و B در بین ساعت 10 صبح تا 3 بعدازظهر بسیار شدید است.
2- فاکتورهای جغرافیایی نیز در اثر اشعه آفتاب موثر است هر چه به خط استوا نزدیک‌تر باشد اشعه آفتاب شدیدتر است.
3- آفتاب‌سوختگی یک دفاع بدن در برابر نور خورشید است و یک حالت نرمال نیست و آفتاب‌سوختگی دال بر آسیب پوست بر اثر رفتار نور خورشید است.
4- حمام آفتاب گرفتن کار خوبی نیست و مطالعه نشان داده است که کسانی که زیاد با بدن بدون پوشش در آفتاب می‌مانند سرطان پوست شایع‌تر می‌باشد.
5- کرم ضد آفتاب حداقل SP30 باید به‌طور منظم و مرتب استفاده شود. آب، باد، عرق کردن باعث کم شدن اثر کرم ضد آفتاب می‌شود.
6- برای بلوک کردن کامل اثر آفتاب باید اشعه ماوراءبنفش A و B بلوک شود. کرم ضد آفتاب موثر اگر این حالت را داشته باشد روی جعبه آن ذکرشده است پوشاننده‌های فیزیکی، مثل اکسید و زنگ و تیتانیوم دی‌اکسید می‌توانند ماوراءبنفش A و B را بلوک کنند و اثر تحریکی هم بر روی پوست ندارند ولی از مشکلات آن‌ها ضخامت زیاد است و به‌راحتی نمی‌توان آن‌ها را به‌کار برد.
7- برف، آب، سنگ باعث انعکاس اشعه آفتاب شده و شدت آن را زیاد می‌کند، ابرها به‌طور کامل اشعه ماوراءبنفش A وB را بلوک نمی‌کند و امکان آفتاب‌سوختگی در روز ابری هم وجود دارد.
8- اشعه یو وى آ (UVA) از شیشه پنجره عبور می‌کند و می‌تواند براى افراد حساس به نور عارضه ایجاد كند بنابراین در افرادى كه به هر دلیل پزشك توصیه به پرهیز از آفتاب می‌کند لازم است پرده‌ها را كشیده و یا از كرم ضد آفتاب استفاده كنند.
9- به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر مریم ملکی، مهم نیست از چه برند ضد آفتابی استفاده می‌کنید، مهم این است که استاندارد باشد و فقط چون حجم زیادی از ضد آفتاب باید در طول روز استفاده شود بهتر است با قیمت مناسب تهیه کنند.
10- بیست دقیقه قبل از رفتن از منزل باید حجم مناسبی از ضد آفتاب استفاده شود و هر دو تا سه ساعت باید تکرار شود البته در منزل هم اگر كه پوست حساس به نور است و اتاق نور زیاد دارد، باید ضد آفتاب استفاده کرد. قبل از خروج از منزل بهترین پوشش، استفاده از کلاه نقاب‌دار، عینک دودی و درنهایت ضد آفتاب در حد کافی است.
11- در هوای ابری هشتاد درصد اشعه ماورا بنفش به زمین می‌رسد، بنابراین باید همچنان از كرم ضد آفتاب استفاده كرد. برف اگر روی زمین باشد انعکاس نور خورشید را بیشتر می‌کند و مراقبت بیشترى می‌طلبد.
12- خانم‌های باردار باید ضد آفتاب‌های مینرال استفاده کنند که همان ضد آفتاب‌های فیزیکی است که جذب پوست نمی‌شود و بازتابش نور خورشید را انجام می‌دهد و فاقد مواد شیمیایی هستند، ضد آفتاب کودکان نیز فیزیکال و مینرال هستند.
تهیه و گردآوری مطلب: پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر مریم ملکی متخصص پوست، مو و زیباییتعداد بازدید از این مطلب: 10793
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *