چه کسی به ضد آفتاب احتیاج دارد؟ همه افراد. استفاده از ضد آفتاب با محافظت از شما در برابر اشعه مضر ماوراء‌بنفش خورشید می‌تواند از بروز سرطان پوست جلوگیری کند. همه افراد بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت و نژاد می‌توانند به سرطان پوست مبتلا شوند. در حقیقت، تخمین زده می‌شود که از هر پنج آمریکایی یک نفر در طول زندگی خود به سرطان پوست مبتلا می‌شود.

از کدام ضد آفتاب باید استفاده کنم؟

آکادمی پوست آمریکا به همه توصیه می‌کند از ضد ‌آفتاب‌هایی استفاده کنند که موارد زیر را داشته باشد:

 1. محافظت از طیف گسترده اشعه ماوراءبنفش الف و ب
 2. اس پی اف ۳۰ یا بالاتر
 3. مقاوم به آب باشد

ضدآفتابی که موارد فوق را ارائه می‌دهد می‌تواند در محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست و سرطان پوست کمک کند. با این حال، ضد آفتاب به تنهایی نمی‌تواند کاملا از شما محافظت کند.
علاوه بر استفاده از ضد آفتاب، متخصصان پوست توصیه می‌کنند برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب سوختگی، پیری زودرس و سرطان پوست اقدامات زیر را انجام دهید:

 • در صورت لزوم به دنبال سایه باشید، به یاد داشته باشید که پرتوهای خورشید بین ساعت 10 صبح و 4 بعد از ظهر قوی‌ترین است.
 • با پوشیدن پیراهن آستین بلند سبک، شلوار، کلاه پهن و عینک آفتابی در صورت امکان، از خود محافظت کنید.
 • در نزدیکی آب، برف و ماسه بیشتر احتیاط کنید زیرا آن‌ها پرتوهای مضر خورشید را منعکس می‌کنند و این می‌تواند احتمال آفتاب سوختگی شما را افزایش دهد.
 • ویتامین D را با خیال راحت از طریق یک رژیم غذایی سالم که شامل مکمل‌های ویتامین است، دریافت کنید و به دنبال خورشید نباشید.
 • از به کارگیری تخت‌های برنزه خودداری کنید. نور ماوراء‌بنفش خورشید و تخت‌های برنزه کننده می‌تواند باعث ایجاد سرطان و چروک پوست شود. اگر می خواهید برنز کنید، می‌توانید ازکرم‌های خود برنزه استفاده کنید اما همچنان از ضد آفتاب همراه با آن استفاده کنید.
 • اگر متوجه وجود تغییر، خارش یا خونریزی در پوست خود شده‌اید به یک متخصص پوست دارای مجوز مراجعه کنید. سرطان پوست اگر زود تشخیص داده می‌شود بسیار خوب قابل درمان است.

چه موقع باید از ضد آفتاب استفاده کنم؟

هر روز اگر خارج از خانه می‌شوید. خورشید اشعه ماوراء‌بنفش مضر تابش می‌کند. حتی در روزهای ابری حداکثر 80 درصد پرتوهای UV مضر خورشید می‌توانند به پوست شما نفوذ کنند. برف، شن و ماسه و آب نیاز به ضد آفتاب را افزایش می‌دهد زیرا آن‌ها پرتوهای خورشید را منعکس می‌کنند.

ضد آفتاب

از کرم ضد آفتاب چه مقدار و چند بار باید استفاده کنم؟

بیشتر افراد فقط 25-50 درصد از مقدار ضد آفتاب توصیه شده را استفاده می‌کنند. از کرم ضد آفتاب به اندازه کافی استفاده کنید تا تمام پوستی را که لباس نمی‌پوشاند را بپوشانید. فراموش نکنید که در قسمت بالای پاها، گردن، گوش نیز ضد آفتاب بزنید. ضد آفتاب را 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن از منزل روی پوست خشک بمالید. سرطان پوست نیز می‌تواند روی لب ها شکل بگیرد. برای محافظت از لب، یک بالم لب یا رژ لب حاوی ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر بمالید. هنگامی که در خارج از خانه هستید طبق دستورالعمل های موجود در روی کرم، هر دو ساعت یک بار از ضد آفتاب استفاده کنید و حتما بعد از شنا یا تعریق نیز ضد آفتاب استفاده کنید.
کرم‌های ضد آفتاب با طیف گسترده در برابر اشعه UVA و UVB محافظت می‌کنند.

تفاوت بین پرتوها چیست؟

نور خورشید از دو نوع پرتوهای مضر تشکیل شده است که به زمین می‌رسند، پرتوهای UVA و اشعه UVB. قرار گرفتن در معرض بیش از حد به هر دو می‌تواند منجر به سرطان پوست شود. علاوه بر ایجاد سرطان پوست هر یک از این پرتوها چه کاری انجام می دهند:

پرتوهای UVA (یا پرتوهای پیری) می‌توانند زودرس پوست شما را پیر کنند، باعث ایجاد چین و چروک و لکه‌های پوستی شوند و می‌تواند از شیشه پنجره عبور کنند.
پرتوهای UVB (یا پرتوهای سوزاننده) علت اصلی آفتاب سوختگی هستند و توسط شیشه پنجره مسدود شده و از شیشه رد نمی‌شوند.

 UVB و UVA پرتوهای

شکل 1 تفاوت بین انواع پرتوهای خورشید

خورشید و منابع مصنوعی مانند تخت‌های برنزه و لامپ‌های خورشید به عنوان یک ماده سرطان‌زا شناخته شده‌اند. هیچ روش ایمنی برای برنزه کردن وجود ندارد. هر بار که برنزه می‌شوید به پوست خود آسیب می‌رسانید. با ایجاد این آسیب پیری پوست خود را سرعت می‌بخشید و خطر ابتلا به همه انواع سرطان پوست را افزایش می‌دهید.

از چه نوع ضد آفتاب باید استفاده کنم؟

بهترین نوع ضد آفتاب همان نوع است که شما بارها و بارها از آن استفاده خواهید کرد. فقط مطمئن شوید که از طیف گسترده‌ای (UVA و UVB) محافظت می‌کند، SPF 30 یا بالاتر دارد و در برابر آب مقاوم است. نوع ضد آفتاب مورد استفاده شما یک انتخاب شخصی است و بسته به سطح بدن برای محافظت ممکن است متفاوت باشد. گزینه‌های موجود برای ضد آفتاب‌ها شامل لوسیون‌ها، کرم ها، ژل‌ها، پمادها، موم‌ها و اسپری‌ها است. کرم‌ها برای پوست‌های خشک و صورت بهترین نوع هستند. ژل برای نواحی مودار مانند پوست سر یا سینه مردان مناسب است. استیک‌ها برای استفاده در اطراف چشم مفید هستند. اسپری‌ها گاهی اوقات توسط والدین ترجیح داده می‌شوند زیرا کاربرد آن در کودکان آسان است.

گزینه‌های موجود برای ضد آفتاب

شکل 2 گزینه‌های موجود برای انتخاب ضد آفتاب

حتما از این محصولات به اندازه کافی استفاده کنید تا کاملا پوست را در معرض آفتاب بپوشاند. این محصولات را استنشاق نکنید و یا در نزدیکی گرما، شعله باز و یا هنگام سیگار کشیدن استفاده نکنید. کرم‌های ضد آفتاب نیز برای اهداف خاص مانند پوست‌های حساس و نوزادان تهیه شده است. برخی از محصولات ضد آفتاب دارای مرطوب کننده و یا مواد آرایشی نیز هستند. برای دستیابی به بهترین محافظت در برابر آفتاب، ضد آفتاب‌ها باید مرتب استفاده شوند. صرف نظر از این که کدام ضد آفتاب را انتخاب می‌کنید، حتما آن را سخاوتمندانه استفاده کنید تا به محافظت در برابر اشعه ماوراء‌بنفش نشان داده شده در برچسب محصول برسید.

تفاوت بین کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی و فیزیکی چیست؟

ضد آفتاب‌های شیمیایی مانند اسفنج کار می‌کنند و پرتوهای خورشید را جذب می‌کنند. آن‌ها حاوی یک یا چند ماده فعال زیر هستند: اکسی بنزن، آووبنزون، اکتیزالات، اکتوکریلن، هموسالات و اکتینوکسات. این فرمولاسیون‌ها راحت‌تر روی پوست مالیده می‌شوند بدون این که آثار سفیدی بر جا بگذارند. کرم‌های ضد آفتاب‌ فیزیکی مانند یک سپر کار می‌کنند، به شکلی که پرتوهای خورشید را از روی سطح پوست بازتاب یا منحرف می‌کنند. آن‌ها حاوی ترکیبات فعال اکسید روی و یا دی‌اکسید تیتانیوم هستند.

تفاوت بین ضد آفتاب شیمیایی و فیزیکی

شکل 3 تفاوت بین ضد آفتا‌ب‌های شیمیایی و فیزیکی

آیا SPF بالاتر بهتر است؟

متخصصین پوست استفاده از ضد آفتاب با SPF حداقل 30 را توصیه می‌کنندکه 97 درصد از اشعه UVB خورشید را مسدود می‌کند. SPFهای با عدد بالاتر اندکی بیشتر از پرتوهای UVB خورشید را مسدود می‌کننداما هیچ ضد آفتابی نمی‌تواند 100 درصد از اشعه UVB خورشید را مسدود کند. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که SPFهای بالاتر همان مقدار دوام دارد که SPFهای کمتر دارند. SPF بالا نشانه دوام و ماندگاری بیشتر ضد آفتاب روی پوست نیست. طبق دستورالعمل‌های موجود در بسته‌بندی ضد آفتاب‌ها، ضد آفتاب‌ها باید تقریبا هر دو ساعت در بیرون از منزل و حتی در روزهای ابری و بعد از شنا یا تعریق دوباره استفاده شوند.

آیا استفاده از ضد آفتاب میزان ویتامین D بدن را کاهش خواهد داد؟

استفاده از ضد آفتاب ممکن است باعث کاهش تولید ویتامین D در پوست شما شود. اگر نگران مصرف کافی ویتامین D هستید باید درمورد گزینه‌های دریافت ویتامین D با پزشک خود صحبت کنید. بسیاری از افراد می‌توانند ویتامین D مورد نیاز خود را از طریق غذاها و یا مکمل‌ها دریافت کنند. این روش بدون افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست ویتامین D مورد نیاز بدن شما را تامین می‌کند.تعداد بازدید از این مطلب: 11270
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *