مو از جمله عواملی است که در روابط اجتماعی افراد بسیار موثر است. تا جایی که موجب قضاوت و پیش داوری‌هایی نسبت به دیگران می‌شود. به همین دلیل پاکیزگی و خوش حالتی آن بسیار حائز اهمیت است. تاکنون مواد بسیاری جهت تمیزی پوست سر و مو ساخته و روانه بازار شده‌اند.

اما شامپوها متداولترین مواد جهت شستشوی موها می‌باشند. به گفته دکتر مریم ملکی در شامپوها از موادی به نام سورفاکتانت به عنوان دترجنت استفاده می‌شود که ضمن قدرت پاک‌کنندگی بالا عوارض کمتری نسبت به شوینده‌های قدیمی‌تر مانند صابون دارد. در عین حال در شامپوها علاوه‌بر دترجنت‌ها از مواد مفید و مفذی برای پوست و فولیکول مو و همچنین حالت‌دهنده‌ها و نرم‌کننده‌ها استفاده می‌شود. حتی از شامپوها برای درمان و رفع برخی مشکلات و بیماری‌های پوستی نیز استفاده می‌شود.

مو در نگاهی کلی

سطح بدن انسان مانند سایر پستانداران از مو پوشیده شده و حدود پنچ میلیون فولیکول در تمام بدن مجود دارد. در پوست سر تراکم موها بیشتر است و حدود 000 / 100 تار مو در پوست سر وجود دارد که تحت تاثیر عوامل وراثتی و محیطی تغییر می‌کند.
ساختمان مو شباهت زیادی به لایه شاخی پوست دارد. مو از تکثیر تعدادی از سلول‌ها که در کف فولیکول قرار دارند به وجود می‌آید. فیلیکول مو یک ساختمان لوله‌ای شکل است که از واکنش متقابل سلول‌های اپیدرم بر درم و با پیشرفت آن‌ها به عمق درم ایجاد می‌شود. قسمت انتهایی این ساختمان، چماقی یا پیازی شکل است که به آن بالب گفته می‌شود. بخشی ازدرم به نام درمال پاپیلا که در انتهای بالب قرار دارد، مملو از عروق خونی بوده و تغذیه فولیکول را عهده دارد. بالب جایگاه سلول‌های مولد مو است که قدرت تقسیم و ظرفیت قابل توجهی جهت تکثیر دارد. هنگامی که آن‌ها تقسیم می‌شوند، سلول‌های جدیدی به وجود می‌آیند که آن سلول‌ها در ریشه مو به صورت عمودی و در یک ردیف قرار گرفته و بالا می‌روند در نتیجه مو بلند و بلندتر می‌شود.

این سلول‌ها در حین مهاجرت به سطح پوست همانند لایه شاخی پوست اضمحلال یافته هسته خود را از دست داده و کراتینیزه می‌شوند. در نتیجه قسمتی از مو که سطح پوست بیرون می آید و سفت یا ساقه مو نامیده می‌شود، از سلول‌های مرده و کراتین تشکیل شده است. لازم به ذکر است نوع کراتین موجود در مو از نوع سخت بوده و با کراتین پوست تفاوت دارد. خصوصیات مو تا حد بسیاری زیادی متاثر از کراتین می‌باشد. علاوه بر کراتین که 85% ساختمان مو را تشکیل می‌دهد، مواد دیگری نیز در مو وجود دارد. از آن جمله می‌توان به آب، رنگدانه، عناصر معدنی مثل آهن، کلسیم، مس، منیزیم، منگنز و روی اشاره کرد.

ساقه مو ازسه قسمت تشکیل شده است:

  1. مدولا: داخلی‌ترین لایه مو
  2. کورتکس: بخش میانی
  3. کوتیکول: خارجی‌ترین لایه می‌باشد که صافی، نرمی و درخشندگی مو به سلامت آن بستگی دارد. این لایه از یک ردیف سلول تشکیل شده که نحوه قرار گرفتن سلول‌های کوتیکول نرمال و سالم مانند قرار گرفتن سفال‌های شیروانی می‌باشد. این لایه نسبتا نفوذناپذیر است. موها با کوتیکول آسیب دیده ظاهری مات، بد حالت، خشن و زبر دارند.

رشد مو 3/0- 5/0 میلی متر در روز می‌باشد. دوره زنگی مو دارای سه مرحله است که عبارتند از:

  1. آناژن: در این دوره سلول‌های زاینده مو تکثیر فعال دارند و طول مدت این مرحله مشخص کننده اندازه مو است.
  2. کاتاژن: در این دوره تکثیر سلول‌های زاینده مو متوقف می‌شود.
  3. تلوژن: در انتهای این دوره اتصال مو به غلافش سست می‌شود.

به هر فلوکیول مو یک غده سباسه و یک ماهیچه متصل است. غدد سباسه سبوم ترشح می‌کنند که از منفذ فولیکول خارج می‌شود. سبوم از مواد مختلفی مانند کلسترول، اسیدهای چرب آزاد، تری‌گلسیریدها و اسکوالون ساخته شده است. سبوم باعث نرمی پوست و مو شده و از خشکی پست و تبخیر نامتعادل آب جلوگیری می‌کند. همچنین یک نوع عایق حرارتی در برابر سرما می‌باشد. کاهش یا افزایش قابل توجه ترشح سبوم موجب بروز مشکلاتی برای سلامت مو و پوست سر می‌شود. ترشح سبوم در دوران بلوغ توسط آندروژن‌ها تحریک می‌شود و تا پیش از آن میزان سبوم پوست بسیار کم است.

انواع موی سر

  • موهای معمولی: این موها براق، درخشات، نرم، انعطاف‌پذیر و دارای چربی کمی هستند. روی این موها شوره دیده نمی‌شود و در پوست سر هم قرمزی و جوش وجود ندارد.
  • موهای چرب: تقریبا بیشتر مواقع آغشته به ربی هستند و روی هم انباشته می‌شوند و فقط چند ساعت بعد از حمام وضعیت خوبی دارند. بسته به میزان چربی پوست سر، موها به هم چسبیده و براق می‌شوند و بعد از مدتی رسوبات چربی باعث مات شدن آن‌ها می‌گردد. ممکن است روی پوست سر شوره، قرمزی و جوش‌های خارش‌دار دیده شود.
  • موهای خشک: مات و کدر هستند، هنگام لمس کردن زبر، خشن وغیرقابل انعطاف می‌باشند و در هنگام برس زدن خوب حالت نمی‌گیرند، به راحتی شانه نمی‌شوند و بسیار شکننده هستند.
  • موهای ضعیف ونازک: حالت‌پذیری کمی دارند و بسیار حساس‌اند.

لطفا از عکس‌های قبل وبعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان – خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.