این روزها بسیاری از خانم‌ها و آقایان را می‌بینیم که در روی پوست صورت یا بدن تاتو دارند. با تاتو ابرو، به ابروها مدل می‌دهند یا دم ابروها را بالا می‌برند. بعضی‌ها هم روى بدنشان نقش و نگارهای مختلف تاتو می‌کنند، غافل از این که این‌گونه مواد رنگی که در زیر پوست وارد می‌شود، می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد.

تاتو

شکل 1 تاتو روی بدن

عوارض تاتو

  
 • عوارض تاتو با مواد رنگی می‌تواند سبب ایجاد keloid به اصطلاح گوشت اضافه، عفونت در ناحیه، سارکوییدوز، گوانولوم و اسکار نماید. عفونت می‌تواند سطحی باشد، به شکل زردزخم و تب‌خال ‌منتشر یا عمقی‌تر به شکل سلولیت.
 • 
 • آلرژی می‌تواند به مواد رنگی ایجاد شود که معمولا با رنگ‌هایی که ترکیبات جیوه (در رنگ قرمز) است بیشتر دیده می‌شود.
 • 
 • تاتو همچنین می‌تواند سبب انتقال انواع ‌بیماری‌ها واگیردار مانند هپاتیت یا ایدز شود.
 • 
 • از عوارض دیگر تاتو این که در صورتی که شخص نیاز به عکس ام آر آی داشته باشد، تاتو در محل می‌تواند به دلیل وجود فلزات سنگین مانند اکسیدآهن با این‌ گونه تصویربرداری‌ها تداخل نماید و تشخیص را دچار مشکل نماید.

عوارض تاتو

شکل 2 عوارض تاتو

  
 • به گفته دکتر مریم ملکی، طی یک بررسی که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام شده است، دیده شده که افرادی که تاتوی ابرو انجام داده‌اند تعداد پیازهای موی ابروی آنان کاهش یافته است و این می‌تواند به دلیل ترومایی باشد که موقع تاتو به فولیکول وارد می‌شود و خونریزی که در فولیکول حاصل می‌شود سبب فیبروز و از بین رفتن دائمی برخی از پیازهای مو می‌شود.

 اسکار کلویید یا گوشت اضافه براثر تاتو

شکل 3 اسکار کلویید یا گوشت اضافه بر اثر تاتو

حتی‌الامکان از انجام تاتو در ابروها خودداری شود و فقط در موارد بسیار شدید کاهش موی ابرو مانند آلوپسی آره آتا دست به این کار بزنند. اخیرا با پیشرفت‌هایی که در تکنیک کاشت موی‌ ابرو ایجاد شده، کاشت مو در ابرو گزینه بسیار بهتری برای بهبود ظاهر ابروها می‌باشد. همچنین بهتر است کار تاتو زیر نظر فردی باشد که با رعایت اصول کامل بهداشتی کار را انجام دهد و در مکانی با مجوز بهداشتی باشد. در صورت نیاز به از بین بردن تاتو حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه شود تا در صورت امکان با استفاده از انواع لیزر تاتو را از بین ببرند.

هشدارها

متاسفانه در بعضی موارد به دلیل عدم آگاهی افراد غیرحرفه‌ای یا عدم اطلاعات کافی بهداشتی، مراجعه‌کنندگان به افرادی که تاتو انجام می‌دهند فقط به استناد به این که برای او یک سوزن استریل باز می‌کنند خیالشان راحت می‌شود که هیچ خطر انتقال ایدز و هپاتیت برای آنان وجود ندارد در صورتی که اگر افراد آرایشگر یا کسی که تاتو را انجام می‌دهد، از یک ظرف رنگ برای افراد مختلف استفاده کند به دلیل این که باید مرتب سوزن را در رنگ بزند می‌تواند از طریق ظرف ماده رنگ بیماری را به دیگر افراد انتقال دهد. بنابراین باید برای هر فرد یک ظرف استریل یا حداقل ضدعفونی شده، یک سوزن استریل و یک جفت دستکش استریل استفاده شود.

پاک کردن تاتو

با گذشت زمان رنگ تاتو کم رنگ‌تر می‌شود یا کلا از قهوه‌ای به قرمز یا از مشکی به کبود مى‌گراید یا این ‌که به دلیل تغییرات در مد تصمیم به پاک کردن یا از بین بردن آن می‌گیرند که معمولا به همان فردی که تاتو انجام داده مراجعه می‌نمایند. آرایشگران و تاتوکاران روش‌های مختلفی برای رفع این مشکل پیشنهاد می‌نمایند:

1. زدن ماده همرنگ پوست که فكر مى‌كنند به این وسیله می‌توانند تاتو اولیه را پوشش داده و به رنگ پوست درآورند، غافل از این که این ماده همرنگ پوست خود یک تاتو سفید یا کرم رنگ جداگانه بوده و حتی اگر در ابتدا همرنگ پوست شخص باشد بعد از مدتی تغییر رنگ داده و به صورت یک تاتو جداگانه دیده می‌شود که با رنگ پوست شخص تفاوت دارد و این خود مشکلی است که با لیزرهای کیوسویچ پاک نمی‌شود و هزینه پاک کردن را با دستگاه‌های پیشرفته‌تر بالا می‌برد.

2. راه دومی که آرایشگران و بعضی پزشکان کم تجربه پیشنهاد می‌کنند کاربرد تاتو ریموور یا رژووی یا همان حل کردن و خارج کردن رنگ به وسیله نوعی اسید یا ماده شیمیایی است که ادعا مى‌كنند رنگ تاتو را حل و خارج می‌سازد. متاسفانه از این موارد بسیار دیده مى‌شود که حتی بیش از 4-5 بار ریموور به کار برده‌اند و به دلیل سوختگى شیمیایی، اسکار یا جاى زخم بدشكل به جا گذاشته است. یعنی هر کدام از روش‌های فوق علاوه‌بر مضرات و عوارض بیشتر باعث بالا رفتن هزینه پاک کردن تاتو و اتلاف وقت زیادی می‌شود.تاتو ریموور یا رژووی

شکل 4 تاتو ریموور یا رژووی

3. بعضی از افراد ناآگاه پیشنهادهای عجیبی می‌كنند، مثل گذاشتن سیر روی تاتو یا سوزاندن با سیگار یا حتی بعضی پزشکان بی‌تجربه با جسارت به وسیله کوتر اقدام به سوزاندن تاتو و خالکوبی می‌کنند که حاصلی جز کلویید (گوشت اضافه) و آثار سوختگی ندارد.

4. بعضی آرایشگران با زدن سوزن خالی بدون رنگ با ایجاد زخم قصد پاک کردن تاتو را دارند که به جز زخم کردن، ایجاد بافت کلویید و پخش کردن رنگ در زیر پوست کاری از پیش نمی‌رود.

 اسکار یا جای تاتو بعد از پاک کردن

شکل 5 اسکار یا جای تاتو بعد از پاک کردن

یکی از عوارض دستکاری تاتو ابرو توسط افراد ناآگاه ایجاد فیبروز وسیع در ناحیه تاتو ابرو می‌باشد. این افراد معمولا با رنگ‌های همرنگ پوست محل تاتو شده را دوباره تاتو می‌کنند و به اصطلاح آن رنگ قبلی را پاک می‌کنند. این در حالی است که رنگ‌های قبلی در پوست موجود می‌باشند و رنگ جدید که همرنگ پوست است فقط رنگ‌های قبلی را به ظاهر مخفی می‌کند.

توصیه:

راه حل نهایی و قطعی خالکوبی و تاتو در هر جای بدن استفاده از لیزر می‌باشد که مورد تایید تمام مراجع پزشکی و ‌علمی دنیا می‌باشد.

جهت از بین بردن تاتو، لیزر Q-Switch N-D yag مناسب‌ترین دستگاه است که در این روش رنگ‌ها بعدا توسط بدن جذب شده و از بین می‌رود. بسته به میزان رنگ موجود در پوست و عمق آن این روش درمانی باید با به صورت هر یک یا دو ماه تکرار شود تا به مرور از بین برود. گاه به دلیل میزان زیاد رنگ یا جوهر در تاتو ممکن است تعداد جلسات لیزر زیاد شود و حتی به 10 جلسه برسد. ولی معمولا اکثرا بین دو تا پنج جلسه لیزر نیاز دارند. به این صورت هیچ اثری از جای زخم یا تاتو باقی نخواهد ماند.

پاک کردن تاتو با لیزر

شکل 6 پاک کردن تاتو با لیزر

لیزر با تخریب رنگدانه‌ها به ‌وسیله‌ی پرتوهای نوری با شدت بالا تاتو را از بین می‌برد. پاک کردن تاتوهای مشکی‌ و تیره ساده‌تر است زیرا رنگدانه‌های سیاه پرتو لیزر را در هر طول موجی جذب مى‌کنند. تاتو به رنگ‌های دیگر را بسته به رنگ، باید با انواع مختلف لیزر با طول موج مناسب پاک کرد.

پیش از هر چیز باید از متخصص پوست مشورت گرفت. تعداد جلسه‌های درمان بسته به مدت زمان گذشته از انجام تاتو، اندازه و رنگ خالکوبی، چگونگی و کیفیت انجام تاتو متفاوت است. همچنین رنگ پوست و عمق نفوذ رنگدانه‌ها بر انتخاب تکنیک مناسب موثرند.

واضح است که لیزر‌های Q-Switch دارای استاندارد طلایی و مناسب‌ترین دستگاه برای از بین بردن تاتو هستند که می‌تواند بدون آسیب به پوست ذرات رنگ را در زیر پوست تبدیل به ذرات بسیار کوچک‌تری نماید اما در هر حال بیماران باید انتظارات واقع بینانه‌ای از رفع تاتو با این روش داشته باشند. معمولا محو شدن کامل تاتو قطعی و تضمین‌ شده نیست و همچنین تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای رفع تاتو و نتایج نهایی آن به عوامل زیادی بستگی دارد و در هر بیمار متفاوت است. پاک کردن تتو با لیزر فرایندی زمان‌بر است. ممکن است به ۶ تا ۱۰ جلسه‌ی درمانی در فواصل زمانی ۸ تا ۱۰ هفته‌ای نیاز داشته باشید. باید بدانید که فرایند پاک کردن تاتو به توانایی بدن در دفع جوهر از پوست بستگی دارد.

همان طور كه گفته شد پرتوهاى لیزر كیوسویچ موجب شکسته شدن جوهر و رنگدانه‌های تاتو به اجزای بسیار کوچک‌تری می‌شود و در این حالت سیستم ایمنی بدن می‌تواند به راحتی جوهر را جذب کند و از بین ببرد. از آن جایی که جوهر تاتو یک جسم خارجی در بدن محسوب می‌شود، سیستم ایمنی بدن سعی می‌کند که آن را دفع کند. با این حال که تاتو و جوهر‌های قرار گرفته در بافت پوست بزرگ‌تر از آن چیزی هستند که سیستم ایمنی بدن بتواند آن را دفع کند اما دفع کردن قسمت‌های ریز و جدا شده‌ی جوهر برای سیستم ایمنی بدن کار آسان‌تری است. در واقع علت این که تاتو بعد از مدت کمی تغییر شکل می‌دهد و مرزهای مشخص آن کمی تار می‌شوند نیز همین موضوع، یعنی تاثیر سیستم ایمنی بدن بر آن است.

برای دستیابی به بهترین نتیجه باید پوست بین هر دو جلسه‌ی درمانی زمان کافی برای ترمیم داشته باشد و سیستم ایمنی جوهر را به‌ خوبی دفع کند. اگر جلسه‌های درمانی نزدیک به هم باشند، پوست فرصت دفع جوهرِ تخریب ‌شده را به ‌طور کامل نخواهد داشت و لیزردرمانی ممکن است به آسیب و عوارض پایدار منجر شود. بهتر است بین هر دو جلسه‌ی درمانی ۳ ماه فاصله باشد ولى معمولا اكثر افراد صبر ندارند و می‌خواهند هرچه سریع‌تر تاتو را پاک كنند و خیالشان راحت شود و‌ ممكن‌ است پزشک را مجبور كنند كه هر ماه لیزر را تكرار كند، البته براى خالكوبی‌هایی كه از لیزر كیوسویچ استفاده می‌شود یک روش جدید در درمان لیزر و سرعت بخشیدن به فرآیند درمان هست و آن این كه در یک نوبت مراجعه بیمار بعد از لیزر كیوسویچ ٢٠ دقیقه صبر كند و دوباره از نو در همان جلسه لیزر را تكرار كند و این روش تعداد جلسات درمانى و سرعت بهبود را افزایش می‌دهد.

پاک کردن تاتو با لیزر

شکل 7 روند پاک کردن تاتو با لیزر

  
 • خالکوبی‌های کهنه معمولا ساده‌تر پاک می‌شوند؛ اما خالکوبی رنگی کار را دشوار می‌کند. خالکوبی‌های قدیمی و آماتور راحت‌تر و سریع‌تر از خالکوبی‌های حرفه‌ای پاک می‌شوند. پاک کردن رنگ‌های سیاه، قهوه‌ای تیره، آبی تیره و سبز آسان‌تر از دیگر رنگ‌ها است. دشوارترین رنگ‌ها برای پاک کردن، قهوه‌اى روشن، قرمز، نارنجی، زرد و آبی روشن هستند.
 • 
 • نقش‌های کوچک‌تر به تعداد شات یا پرتوهای لیزری کمتری نیاز دارند و نقش‌های بزرگ‌تر به پرتوهای بیشتر. بنابر‌این هزینه درمان نقش‌هاى بزرگ‌تر بیشتر خواهد بود.
 • 
 • در هرحال برای پاک کردن کامل تاتو نیاز به چند جلسه درمانی خواهد بود. پس از هر جلسه خالکوبی به ‌طور محسوسی روشن‌تر می‌شود اما پاک شدن کامل آن به زمان نیاز دارد. باید توجه داشت كه پاک کردن تاتو با لیزر، درمانی آنی نیست؛ به ‌ویژه در مورد تاتوهای رنگی ممکن است حذف کامل تاتو یک سال یا بیشتر طول بکشد.
 • 
 • احتمال پاک کردن تاتو به ‌طوری‌ که هیچ ردی از آن نماند هست ولى معمولا سایه‌ای سفید رنگ یا كمى تیره‌تر از پوست نرمال روی پوست ممكن است به ‌جا ‌بماند اما این حالت بعد از مدتی خود‌به‌خود برطرف می‌شود و پوست به حالت عادی باز می‌گردد و یا برای بهبود سریع‌تر می‌توان از روش‌های میکرودرم‌ ابرژن یا تیکسل استفاده کرد.
 • 
 • در برخى موارد ممكن است پزشک تركیبى از لیزرها استفاده كنند مخصوصا در مواردى كه رنگ‌هاى تركیبى استفاده شده. مثلا رنگ قهوه‌اى تیره ابتدا با لیزر كیوسویچ رنگ كبود آن گرفته می‌شود و از بین می‌رود و رنگ قرمز آن بیشتر نمایان می‌شود، در این مرحله از دستگاه پلكسر و یا لیزر فركشنال co2 استفاده می‌شود. در مراحل نهایی حتى از دستگاه میكرودرم ‌ابرژن یا میکرونیدلینگ جهت از بین بردن رد تاتو استفاده می‌گردد. به همین علت بهتر است جهت پاک كردن تاتو به مراكز مجهز‌تر مراجعه كنید كه همه این دستگاه‌ها در دسترس پزشک باشد. خوشبختانه كلینیک هور مجهز به جدیدترین دستگاه‌هاى لیزر مى‌باشد و امكان این كه پزشک در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش درمان دستش باز باشد را فراهم كرده است. ما در کلینیک تخصصی پوست و لیزر هور بسیاری از تاتوها مخصوصا در ناحیه ابرو و پلک را با موفقیت در یک تا دو جلسه پاک کرده‌ایم و سرسخت‌ترین خالکوبی و تاتو را در چند جلسه به طور کلی پاک کرده‌ایم.

نکات قابل توجه برای پاک کردن تاتو

شکل 8 نکات قابل توجه برای پاک کردن تاتو

عوارض جانبی پاک کردن تاتو با لیزر

درمان با لیزر اغلب از بسیاری از روش‌های دیگر پاک کردن تاتو مانند پاک کردن، برداشتن، سال‌ ابریژن یا درم ‌ابریژن و روش‌هایی كه آرایشگران براى پاک كردن تاتو استفاده می‌كنند، ایمن‌تر است زیرا لیزر به طور انتخابی رنگدانه را در تاتو از بین می‌برد و عوارض جانبی بسیار کمی دارد. با این حال فرد باید در هنگام تصمیم‌گیری برای پاک کردن تاتو موارد زیر را در نظر بگیرد:

  
 • محل پاک کردن تاتو در معرض خطر عفونت است.
 • 
 • ممکن است که تاتو کاملا برداشته نشود.
 • 
 • فرد ممکن است دچار هایپو پیگمانتاسیون شود، به این معنی که پوستی که درمان می‌شود روشن‌تر از پوستی اطراف خواهد بود.
 • 
 • در دست افراد کم تجربه پاک کردن تاتو می‌تواند سبب ایجاد اسکار یا جای زخم شود.

سوالات رایج

  
 • از چه لیزری استفاده می‌شود؟

پرکاربردترین لیزر مورد استفاده برای پاک کردن و از بین بردن تاتو، لیزر Q-Switched است.

  
 • آیا می‌توان تاتو را به طور کامل از بین برد؟

در اغلب موارد پاسخ این سوال مثبت است. اشعه لیزر می‌تواند تاتو را به طور کامل پاک کند. البته این که تاتو از ابتدا چگونه انجام شده است، بر این موضوع تاثیر دارد.

  
 • آیا این روش دردناک است؟

معمولا درد پاک کردن تاتو از درد تتو کردن بیشتر نیست. روش پاک کردن تاتو با لیزر با درد خفیفی همراه است. این درد شبیه به این است که با یک کش لاستیکی روی پوست شما ضربه زده شود. برای آن که شما این درد را احساس نکنید، قبل از انجام لیزر درمانی روی پوست شما کرم بی‌حس‌کننده مالیده می‌شود. با انجام این کار ناحیه مورد نظر تا حدود زیادی بی‌حس می‌شود و بیمار در حین انجام لیزردرمانی احساس راحتی می‌کند.

هزینه پاک کردن تاتو با لیزر

بسته به گستردگی ناحیه تاتو شده هزینه پاک کردن آن می‌تواند متفاوت باشد. برآورد هزینه نهایی بر عهده پزشک متخصص پوست و مو بوده و در جلسات حضوری تعیین می گردد.

مشاهده فیلم لیزر تاتو

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 52762
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *