قسمت‌هایی از پوست که سبب استحکام پوست می‌شود از رشته‌هایی به نام کلاژن و الاستین تشکیل شده است. این رشته‌ها طی روند پیری و آسیب‌های محیطی ساختار خود را از دست می‌دهند و طول آن‌ها افزایش می‌یابد. به همین دلیل شل و بی‌استحکام می‌شوند که نمود بیرونی آن ایجاد شلی و چین‌وچروک در پوست است. برای نوسازی کلاژن، باید‌ کلاژن‌های قدیمی تخریب و کلاژن‌های جدید ساخته شود. برای تحریک بازسازی کلاژن در پوست، روش‌های مختلفی وجود دارد، از جمله لیزرها و آراف فرکشنال (RF fractional). در این مقاله دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو به توضیحات بیشتری در این رابطه می‌پردازد.

آراف فرکشنال

شکل ۱ آراف فرکشنال

زمانی که لیزر سی‌اودو (co2) و اریبوم به بازار معرفی شد، با وجود موثر واقع شدن، مشکلاتی همچون درد و زمان بهبود طولانی سبب شد از محبوبیت آن‌ها کاسته شود. پس از آن تکنولوژی لیزر فرکشنال سی‌اودو به بازار عرضه گردید، اما این لیزر نیز به دلیل ایجاد سوختگی در سطح پوست (اپیدرم) برای منتقل نمودن انرژی به لایه‌های پایین پوست و دوره نقاهت که حدود یک هفته بود، انجامش برای عده‌ای از بیماران دشوار بود و حتی در بیمارانی که پوست تیره داشتند یا دچار لک صورت بودند عوارضی را به دنبال داشت، از جمله احتمال تیره‌تر شدن پوست در نواحی لیزر شده یا تیره‌تر شدن لک.
مردم همیشه به دنبال روش‌های درمانی کم عارضه، بدون درد و راحت‌تر هستند، در همین راستا سیستم فرکشنال آراف (infinilutronic) به گونه‌ای طراحی شده که در آن اپیدرم آسیبی نمی‌بیند و تخریب حرارتی فقط در قسمت عمقی درم صورت می‌گیرد.
دستگاه فرکشنال آراف، دارای سوزن‌های بسیار ظریفی می‌باشد که جهت جلوگیری از ایجاد حساسیت با طلا پوشیده شده‌اند و قطر آن‌ها 200 میکرون می‌باشد. این سوزن‌ها که عمق نفوذ آن‌ها از ۰/۵ تا ۳/۵ میلی‌متر در پوست قابل کنترل است، به تعداد 49 عدد هستند و روی یک کیت ۱/۵ در ۱/۵ سانتی‌متری قرار گرفته‌اند. طول این سوزن‌ها دارای عایق است و فقط نوک آن‌ها آزاد است، بنابراین زمانی که انرژی آراف آزاد می‌شود، تخریب حرارتی فقط در عمق بافت صورت می‌گیرد و اپیدرم با لایه بیرونی و سطحی پوست آسیبی نمی‌بیند.

تفاوت آراف فرکشنال با سی‌اودو

شکل ۲ تفاوت فرکشنال آراف با فرکشنال سی‌اودو و سی‌اودو

مراحل انجام روش آراف فرکشنال

 1. سطح پوست ناحیه با کرم بی‌حس‌کننده به مدت 30 دقیقه پوشیده می‌شود تا پوست کرخ و بی‌حس شود.
 2. برای هر بیمار از یک کیت سوزنی استریل جداگانه استفاده می‌شود.
 3. سوزن به دستگاه وصل می‌شود و با وارد کردن سوزن به سطح پوست انرژی آراف فقط از نوک سوزن در داخل پوست آزاد می‌شود و همین سبب تحریک کلاژن‌سازی و سفت شدن پوست می‌شود.
 4. وقتی سوزن از پوست خارج می‌گردد یک قرمزی گذرای چند ساعته روی پوست ایجاد می‌شود. برای مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت تورم کمی در محل دیده می‌شود.
 5. بیمار می‌تواند از کرم‌های ترمیم‌کننده و ضدآفتاب یا پوشانده استفاده کند و به کار روزانه خود ادامه دهد.
 6. طی ۳ تا ۴ هفته آینده کشیده‌تر شدن پوست و شفاف‌تر شدن آن قابل روئیت است.
 7. جهت کسب نتیجه دلخواه پزشک تعیین می‌کند که به چند جلسه آراف فرکشنال نیاز دارید. معمولا جلسات به صورت ماهیانه انجام می‌شود.

مراحل آراف فرکشنال

شکل ۳ مراحل انجام آراف فرکشنال

مزایای فرکشنال آراف نسبت به فرکشنال سی‌اودو

 1. عدم ایجاد تغییرات رنگدانه‌ای در پوست
 2. عدم ایجاد سوختگی در سطح پوست
 3. دوره نقاهت بسیار کوتاه ۲۴ تا ۴۸ ساعته

تفاوت آراف فراکشنال سوزنی با آراف‌های معمولی

آراف فراکشنال معمولی

در آراف فراکشنال معمولی قدیمی (غیرسوزنی) تاثیر بسیار آرام و تدریجی بود و پزشک مجبور بود برای رسیدن به نتیجه مطلوب، تعداد جلسات درمانی برای بهبود چین‌وچروک، شلی و افتادگی را زیاد کند (حدود ۸ تا ۱۰ جلسه) یا این که هر جلسه وقت زیادی را برای انجام لیزر صرف کند (حدود ۱ ساعت) تا به نتیجه مطلوب درمانی برسد.

آراف فراکشنال سوزنی

در آراف فراکشنال سوزنی تعداد جلسات درمانی به ۳ تا ۴ جلسه کاهش یافته است. در آراف فراکشنال سوزنی، سوزن‌ها همزمان بسیار آرام و بدون درد وارد پوست می‌شوند و بعد از ورود سوزن‌ها به زیر پوست، در کسری از ثانیه، امواج رادیوفرکانس آزاد شده و مستقیم به عمق پوست می‌رسد.

تفاوت آراف فرکشنال سوزنی با معمولی

شکل ۴ تفاوت آراف فرکشنال معمولی با سوزنی

مقایسه اثر آراف فرکشنال و لیزر سی‌اودو

این دو تکنولوژی هر دو برای جوانسازی پوست به کار می‌روند که مکانیسم و اثرات متفاوتی دارند. با این تفاوت که لیزر سی‌اودو CO2 به علت تهاجمی بودن بیشتر جنبه درمانی داشته و آراف فرکشنال سوزنی در زیبایی کاربرد بهتری دارد. موارد زیر نمونه‌ای از تفاوت‌های این دو تکنولوژی می‌باشد:

 1. درصد بهبودی ناشی از فرکشنال رادیوفرکونسی در درمان شل‌شدگی و افتادگی پوست بیشتر از لیزر فرکشنال سی‌اودو است.
 2. میزان بهبودی اسکارهای آکنه (جوش) و اسکارهای جراحی و بخیه سطحی با لیزر فرکشنال دی‌اکسیدکربن بیش از فرکشنال رادیوفرکونسی است.
 3. معمولا لیزر سی‌اودو به دلیل تهاجمی‌تر بودن و احتمال عوارض رنگدانه‌ای، در فصل تابستان و افرادی که پوست سبزه دارند کمتر پیشنهاد می‌شود و آراف فرکشنال گزینه مناسب‌تری است.
 4. برای افرادی که امکان استراحت بعد از درمان را ندارند و می‌خواهند سریع به سر کار برگردند آراف فرکشنال بهتر است.
 5. در صورت امکان، ترکیب این دو روش ( لیزر سی‌اودو و آراف فرکشنال) اثر فوق‌العاده‌ای در درمان مشاهده می‌شود.

شکل ۵ مقایسه شدت و عمق اثر حرارتی آراف فرکشنال با سایر روش‌ها

۱۰ کاربرد آراف فرکشنال

 1. سفت کردن پوست و لیفت صورت: از مهمترین کاربردهای آراف فرکشنال، سفت کردن پوست و درمان شلی پوست است. در واقع آراف فرکشنال صورت این قابلیت را دارد که یک لیفتینگ بدون جراحی برای پوست ایجاد کند. لیفت پوست با آراف به قدری واضح است که می‌توان از آن برای بالا بردن ابرو (brow lift) و افتادگی پلک نیز استفاده کرد (البته برای این کار لازم است آراف (RF) طی چند جلسه انجام شود).
 2. سفت کردن غبغب و خط فک: یکی از کاربردهای مهم میکرونیدل آراف، سفت کردن غبغب و ناحیه فک می‌باشد. این تاثیر آراف بر پوست، به خصوص در خانم‌ها بسیار چشمگیر است، به طوری که بعد از یک یا دو جلسه به وضوح از سفت شدن غبغب و ناحیه فک ابراز رضایت دارند. آراف به عنوان یک روش کاملا غیرتهاجمی و بدون عارضه روش بسیار مناسبی است. علاوه‌بر سفت کردن پوست غبغب، با تنظیم طول سوزنی که وارد پوست می‌شود، می‌توان به لایه چربی غبغب نفوذ کرد و چربی اضافی غبغب را تا حدی از بین برد و با تکرار این روش کلا چاقی غبغب را درمان کرد. آراف برای سفت کردن پوست گردن نیز عالی عمل می‌کند. با توجه به نازکی پوست گردن می‌توان گفت که آراف برای سفت کردن پوست گردن رقیبی ندارد.
 3. درمان چروک‌های پوستی: آراف فرکشنال در رفع چین‌وچروک پوست اثر بسیار خوبی دارد. مخصوصا این روش برای چروک‌های دور چشم بسیار موثر است.
 4. کنترل بیش از حد ترشح چربی پوست: از دیگر کاربردهای آراف فرکشنال در درمان ترشح بیش از حد چربی پوست است. در افراد با پوست چرب، کاهش ترشح سبوم به بهبود وضعیت پوست کمک زیادی می‌کند.
 5. درمان منافذ باز پوستی: بسته شدن منافذ پوستی باز با تکرار جلسات درمانی همزمان با سفت‌تر شدن پوست و کاهش ترسح چربی رخ می‌دهد.
 6. درمان جوش‌های فعال و روزاسه: کاربرد دیگر این روش درمان جوش فعال است. هنگام درمان جوش صورت امکان تشدید موقت آن پس از درمان وجود دارد. حتی در خانم‌های با مشکلات هورمونی ممکن است در سنین ۴۰-۳۰ سال هنوز جوش صورت وجود داشته باشند. وقتی برای جوانسازی صورت آراف انجام می‌دهند از کاهش جوش‌های صورت بسیار ابراز رضایت می‌کنند. آراف فرکشنال در درمان روزاسه نیز تا حدودی موثر بوده است.
 7. درمان اسکار آکنه: آراف فرکشنال در اسکارهای سطحی تا متوسط بسیار موثر است. این کاربرد در ترکیب با لیزر فرکشنال سی‌اودو اثر بیشتری دارد. مزیت آراف این است که پس از آن نیاز به مراقبت کمتر بوده و فرد بلافاصله می‌تواند سر کار برود. درمان پوست‌های تیره یا سبزه با آراف فرکشنال برخلاف لیزر معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 8. درمان تعریق بیش از حد: در بررسی‌های انجام شده اثر کاهش تعریق طولانی مدت است و حتی براساس مکانیسم اثر شاید دائمی هم باشد. برای افرادی که از بوی بد عرق شکایت دارند نیز این درمان مفید است.
 9. درمان ترک‌های پوستی: این تکنولوژی در درمان ترک‌های پوستی (striae) نیز اثر قابل قبولی دارد، البته این اثر نسبی است به این معنی که ترک‌های پوستی به طور کامل از بین نمی‌روند ولی وضوح کمتری پیدا می‌کنند. البته ناگفته نماند سفت شدن پوست ناحیه کار شده مانند پوست شکم نیز قابل ملاحظه است.
 10. اخیرا آراف فرکشنال در درمان کراتوزپیلاریس (پوست مرغی)، آدنیت ساپوراتیوو نیز استفاده شده و نتایج خوبی به دنبال داشته است.

آیا امواج آراف ایمن هستند

امواج رادیوفرکانسی یکی از انواع امواج الکترومغناطیسی هستند. این امواج در ابزارها و وسایل مختلفی استفاده می‌شوند؛ مواردی مثل وای‌فای، امواج رادیو، امواج تلویزیون و مایکروویو. فرکانس امواج رادیویی که در روش آراف استفاده می‌شوند، بین ۳ کیلوهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز متغیر هستند ولی اکثرا از ۴۵۰ کیلوهرتز بیشتر نمی‌شوند.

تکنولوژی آراف مورد تایید سازمان FDA است

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از معتبرترین سازمان‌های نظارتی درمانی روش آراف فرکشنال را به عنوان یک روش درمانی ایمن برای سفت کردن پوست و اصلاح انحنای سطحی بدن (کانتور) تایید کرده است. مطالعات بالینی بسیار وسیعی در مورد این روش زیبایی انجام شده و طبق آن‌ها تمامی کاربردهای روش آراف مانند سفت کردن پوست صورت، اصلاح انحنای سطحی بدن و جوانسازی واژن کاملا ایمن و بی‌خطر است.

کاربردهای روش RF

شکل ۶ کاربردهای آراف

جلسات درمانی آراف

 • هر جلسه‌ی درمانی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.
 • در طول درمان ممکن است احساس کنید که پوستتان کمی گرم شده است. این روش درد یا ناراحتی دیگر در طول درمان ندارد.
 • روش آراف معمولا به چند جلسه‌ی درمانی نیاز دارد که بسته به شرایط شما می‌تواند از ۳ تا ۵ جلسه متغیر باشد.

مراقبت‌های قبل از آراف فراکشنال

باید پزشک خود را در موارد زیر مطلع کنید:

 • اگر سابقه‌ی زخم و جراحتی داشته‌اید که مدت زمان زیادی طول کشیده تا بهبود یابد.
 • اگر سابقه بیماری‌های عفونی تبخال و هپاتیت داشته‌اید.
 • اگر سابقه مصرف روآکوتان یا ایزوترتینوئین داشته‌اید.

مراقبت‌های پس از آراف فرکشنال

 • پرهیز از آفتاب و مصرف مرتب کرم ضدآفتاب به مدت دو هفته یا بیشتر
 • عدم استفاده از دخانیات

چه افرادی نباید آراف فرکشنال انجام دهند؟

 1. خانم های باردار
 2. افرادی که فشار خون بالا دارند.
 3. بیماری دیابت
 4. کسانی که به تازگی در معرض نور خورشید بوده و پوست برنزه کرده دارند.
 5. افرادی که سابقه گوشت اضافه (کلویید) دارند.
 6. افرادی که از باتری قلب (پیس میکر) یا دفیبریلاتور قلب استفاده می‌کنند.

عوارض احتمالی آراف فرکشنال

آراف فرکشنال یک روش بسیار کم‌تهاجمی است. به همین علت عوارض بسیار محدود و کوتاه مدتی داشته و دوره‌ی ریکاوری یا استراحت بعد از درمان هم نیاز ندارد.

 • بسته به درمان ممکن است تورم ملایم و موقت، قرمزی و سوزش در پوست ایجاد شود.
 • قرمزی پوست حداکثر به مدت سه روز
 • لکه‌ی بعد از التهاب PIH
 • عوارضی که در زیر مطرح کرده‌ایم، بسیار نادر هستند. این‌ها معمولا ناشی از خطای پزشک یا نامناسب بودن شرایط متقاضی برای دریافت درمان آراف هستند. البته این عوارض موقتی هستند ولی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا برطرف شوند.
 • فرورفتگی پوست: تا ماه طول می‌کشد.
 • حساس شدن پوست به لمس: 2 تا 3 هفته
 • زخم سوختگی: تا 6 ماه و قابل درمان
 • هایپرپیگمنتیشن (لک های تیره پوستی)

عوارض آراف فرکشنال

شکل ۷ عوارض آراف فرکشنال

اثرات آراف فرکشنال روی پوست صورت و گردن

 1. لایه‌برداری، جوانسازی و شفاف شدن پوست
 2. سفت شدن پوست و کاهش افتادگی، کاهش عمق خط خنده و بهبود خط فکی
 3. لیفت صورت بدون جراحی: با آراف فرکشنال مانند روش لیفت صورت با نخ بدون انجام جراحی، پوست صورت بالا کشیده می‌شود.
 4. درمان چین‌وچروک‌های صورت، چروک دور چشم و کاهش چروک‌های دور لب
 5. لیفت پوست گردن و رفع غبغب
 6. بهبود رنگ و بافت پوست: درمان مشکلات مربوط به بافت پوست و منافذ بزرگ پوست
 7. رفع زائده‌های پوستی، آفتاب سوختگی، لکه‌های پوستی و روشن کردن پوست صورت
 8. کاهش عمق اسکار جای جوش و جای زخم
 9. بهبود روزاسه و رگ‌هایی که زیر پوست صورت نمایان هستند‌.

هایفو یا آراف کدام را انتخاب کنم؟

هایفو و آراف اساسا روش‌هایی غیرجراحی و غیرتهاجمی برای کشیدن و سفت کردن پوست هستند. این روش‌ها به پوست حرارت می‌دهند تا کلاژن‌های موجود در لایه‌های عمیق آن بازآرایی شوند. برای بسیاری از افراد این پرسش پیش می‌آید که کدام بهتر است.

شکل ۸ مقایسه عمق نفوذ آراف فرکشنال با سایر دستگاه‌های هایفو، آی‌پی‌ال و لیزر

 • هایفو در مقایسه با آراف انرژی امواج فراصوت را به صورت دقیق‌تر و قوی‌تر وارد عمق پوست می‌کند و برخلاف آراف فرکشنال روی پوست هیچ گونه التهاب و قرمزی یا ورمی به جا نمی‌گذارد.
 • هایفو نفوذ بسیار عمیق‌تری به پوست داشته، فراتر از لایه درم رفته و قادر است تا به لایه SMAS برسد و لیفت بیشتری نسبت به آراف فرکشنال ایجاد می‌کند.
 • لیفت با هایفو طی یک جلسه انجام می‌شود ولی معمولا آراف به چندین جلسه درمانی نیاز دارد تا به نتیجه برسد.
 • آراف علاوه‌بر سفت کردن پوست، در طی جلسات سطح پوست را نیز شفاف‌تر و منافذ پوستی را بسته‌تر می‌کند و اگر اسکار آکنه در پوست وجود داشته باشد، اسکارها نیز بهتر می‌شوند، در حالی که هایفو چنین تاثیری روی پوست ندارد.
 • در افرادی که شلی بیشتر دارند ممکن است پزشک تلفیقی از دو روش هایفو و آراف را پیشنهاد کند، به این شکل که سه ماه بعد از انجام هایفو برای نتیجه بهتر توصیه کند آراف فرکشنال نیز هر سه ماه یک بار انجام شود.

هایفو یا آراف

شکل ۹ تفاوت آراف با هایفو

هزینه آراف فرکشنال

هزینه جلسات درمانی هر جلسه‌ی آراف فرکشنال شامل هزینه خرید سوزن مصرفی و هزینه کار با دستگاه است.

 • هزینه سری دستگاه: به دلیل رعایت اصول بهداشتی، سری سوزنی دستگاه باید برای هر فرد به طور اختصاصی استفاده شود.

 تعداد بازدید از این مطلب: 2016
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *