زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های ویروسی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. عامل این عفونت، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. طی تحقیقات انجام گرفته رابطه‌ مستقیمی بین بیماری زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم وجود دارد. در واقع این بیماری یکی از دلایل اصلی بروز سرطان دهانه رحم در خانم‌ها است. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در این مقاله رابطه بین زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم مورد بررسی قرار خواهد داد.

زگیل تناسلی

شکل ۱ زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی عامل سرطان دهانه رحم است؟

به گفته‌ دانشمندان تقریبا ٩٩,٩ درصد سرطان‌های دهانه ‌رحم از طریق ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود و در واقع اصلی‌ترین عامل بروز این سرطان، بیماری زگیل تناسلی است. برخی از انواع ویروس HPV فقط باعث ایجاد زگیل تناسلی شده و از نظر ظاهری مشکلاتی را برای فرد بیمار ایجاد می‌کنند. برخی از انواع پرخطر این ویروس مانند ویروس ۱۶ و ۱۸ باعث ایجاد زگیل نمی‌شوند ولی سبب بروز سرطان دهانه رحم در خانم‌ها، سرطان پروستات، مقعد و آلت تناسلی در آقایان می‌شوند. تقریبا تمام افرادی که در دوره‌های مختلف زندگی خود رابطه جنسی محافظت نشده را تجربه می‌کنند، در معرض آلودگی به ویروس HPV هستند. البته در بسیاری از موارد این ویروس هیچ‌ گونه علائمی ندارد و فرد مبتلا ممکن است تا آخر عمر متوجه وجود آن در خود نمی‌شود.

در اغلب خانم‌ها نیز این ویروس توسط سیستم دفاعی بدن پاک‌سازی ‌شده و هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در برخی از موارد ممکن است ویروس HPV در بدن فرد مبتلا ماندگار شده و در بافت‌های گردن رحم مشکلاتی ایجاد نماید. ویروس پاپیلومای انسانی می‌تواند سلول‌های گردن رحم غیرطبیعی ایجاد کند که به این ضایعات پیش سرطان گفته می‌شود. اگر این ضایعات پیش سرطان در مرحله‌ مناسب با تست پاپ‌اسمیر شناخته نشود، در طول زمان تبدیل به سرطان دهانه رحم می‌گردد. فاصله بین ابتلا فرد به زگیل تناسلی تا تبدیل آن به سرطان دهانه رحم ممکن است سال‌ها طول بکشد. دقیق‌ترین و در عین‌ حال ساده‌ترین راه برای تشخیص و پیشگیری از سرطان دهانه رحم انجام سالیانه تست پاپ‌اسمیر است. آزمایش پاپ‌اسمیر می‌تواند تغییرات سلول‌های رحم را تشخیص دهد.

مقاربت در سنین پایین، تعدد شرکای جنسی در طول زندگی و نیز تعدد شرکای جنسی طرف مقابل از عوامل افزایش دهنده شیوع سرطان دهانه رحم و یک هشدار به حساب می‌آید. دقّت در درک تفاوت بین آلوده شدن با ویروس، عفونت نهفته، عفونت پایدار با HPV و نیز عفونت‌های علامت‌دار با زگیل تناسلی مساله مهمی می‌باشد که در صورت عدم دقت به آن‌ها و درک نادرست از آن سبب سردرگمی بیماران و خوانندگان این گونه مطالب شده و گاه باعث ایجاد استرس‌های نابه‌جا در آنان گشته است. خوشبختانه امروز با تست PCR که دقیق‌ترین روش شناسایی و تعیین نوع ویروس HPV (عامل ایجاد زگیل تناسلی) است، می‌توان نسبت به وجود و تیپ ویروس با دقت زیاد پی برد.

سرطان دهانه رحم براثر زگیل تناسلی

شکل ۲ سرطان دهانه رحم بر اثر زگیل تناسلی

اکثر عفونت‌های HPV (نه ضایعات زگیلی) خودبه‌خود بهبود می‌یابد به طوری که حتی DNA ویروس نیز توسط روش PCR قابل شناسایی نخواهد بود و پایداری عفونت در ۳۰ درصد موارد بعد از یک سال و تنها ۹ درصد موارد پس از ۲ سال تحت نظر قرار گرفتن مشاهده می‌شود و این عفونت پایدار با گونه‌های پرخطر HPV مهمترین ریسک فاکتور برای سرطان دهانه رحم می‌باشد؛ البته توجه داشته باشید اولا برای ایجاد کانسر عفونت پایدار و طولانی مدت و پس از سال‌ها لازم بوده و ضمنا این عفونت شرط لازم برای حدود ۵۰ درصد سرطان‌ها می‌باشد و وجود عوامل مستعدکننده دیگری از جمله سیگار کشیدن یا رفتارهای پرخطر جنسی نیز به آن کمک می‌کنند. بنابراین شناسایی یک‌بار HPV پر خطر در یک فرد به معنای ابتلای ۱۰۰ درصد به سرطان دهانه رحم یا سایر سرطان‌های مرتبط نبوده و احتمال سرطانی شدن در آینده زیاد نیست و فقط پیگیری‌های بعدی را مطالبه می‌نماید، ضمن این که منفی شدن تست PCR برای آن تیپ ویروس در نوبت‌های بعدی دور از انتظار نیست.

راه‌های انتقال زگیل تناسلی چیست؟

انتقال زگیل تناسلی از طریق بغل کردن، بوسیدن، توالت‌فرنگی، استفاده از ظروف مشترک و استخر تقریبا غیرممکن است. انتقال زگیل تناسلی به روش های زیر امکان‌پذیر است:

رابطه جنسی با افراد آلوده:

بیماری زگیل تناسلی در دسته بیماری‌های مقاربتی قرار می‌گیرد و مهم‌ترین راه انتقال آن برقراری رابطه جنسی با افراد آلوده است. این بیماری به ‌شدت مسری است و به همین دلیل با اولین تماس جنسی به‌ سرعت به فرد مقابل منتقل می‌شود. HPV از طریق تماس پوستی و مخاط منتقل می‌شود؛ یعنی حتی زمانی که افراد در رابطه جنسی به ارگاسم نرسند یا از طریق واژن، مقعد یا دهان دخول صورت نگیرد هم بیماری منتقل می‌شود (در صورتی که یکی از طرفین آلوده باشد).

وسایل شخصی:

در موارد نادر ممکن است این بیماری از طریق لباس‌زیر، حوله یا تیغ آلوده منتقل شود.

انجام لیزر یا اپیلاسیون:

انجام غیراصولی و عدم رعایت بهداشت در مراکز لیزر یا اپیلاسیون می‌تواند باعث انتقال ویروس HPV شود.

انتقال از مادر باردار:

در مادران بارداری که مبتلا به زگیل تناسلی هستند این احتمال وجود دارد که پاپیلومای انسانی در هنگام زایمان به نوزاد سرایت کند.

راه‌های انتقال زگیل تناسلی

شکل ۳ راه‌های انتقال زگیل تناسلی

آیا واکسن HPV از سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند؟

واکسیناسیون یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه در برابر ویروس HPV است. محققان معتقدند استفاده از واکسن‌های تولید شده برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌تواند از بروز ضایعات دهانه رحم در خانم‌های جوان (به ‌ویژه افرادی که در سن ۱۵ تا ۲۶ سالگی واکسینه شده‌اند) پیشگیری نماید. با توجه به این که واکسن این ویروس تنها تا قبل از آلوده شدن فرد به ویروس موثر است توصیه می‌شود واکسن ویروس HPV در سنین پایین و تا قبل از این که فرد از نظر جنسی فعال باشد، تزریق شود. بهترین سن برای تزریق واکسن HPV در خانم‌ها بین سنین ۹ تا ۲۶ سال است.

  • مطالعات نشان می‌دهد که کشیدن سیگار و جویدن تنباکو می‌تواند خطر پیشرفت سرطان ناشی از HPV ‌به ویژه سرطان گلو را افزایش دهد. بنابراین، دوری از مصرف تنباکو یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از ابتلا به بیماری HPV است.
  • نکته مهم درباره واکسن ویروس HPV این است که با وجود این که استفاده از واکسن پاپیلومای انسانی میزان سرطان دهانه رحم را به ‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد، اما نمی‌تواند مانع تمام سرطان‌های گردن رحم شود. به همین جهت متخصصان توصیه می‌کنند حتی اگر واکسینه شده‌اید باز هم حتما هر ساله تست پاپ‌‌اسمیر را به‌ صورت منظم انجام دهید. تست پاپ در زنان از سن ۲۱ تا ۳۰ سالگی باید هر ۱ تا ۲ سال انجام شود. بعد از ۳۰ سالگی تست پاپ باید به همراه تست PCR HPV (ویروس پاپیلومانی انسانی) انجام شود. اگر هر دو تست منفی بودند، تست باید هر ۳ سال انجام شود و اگر تست پاپ‌اسمیر منفی و تست HPV مثبت باشد، تست باید هر ۶ تا ۱۲ ماه انجام شود. انجام تست در اشخاص ۷۰ ساله یا مسن‌تری که ۳ تست منفی پی‌در‌پی داشته‌اند، متوقف می‌شود.
  • آزمایش HPV PCR برای زنان در دهه ۲۰ سالگی بسیار بحث برانگیز است، اما انجام این آزمایش معمولا هنگامی توصیه می‌شود که تست پاپ‌اسمیر این گروه سنی غیرطبیعی باشد.

راه‌های پیشگیری از سرطان دهانه رحم

شکل ۴ راه‌های پیشگیری از سرطان دهانه رحم

علائم سرطان دهانه رحم

علائم و نشانه‌های ابتلا به سرطان دهانه رحم‌ ـ‌همانند بسیاری از سرطان‌ها‌ـ ممکن است تا مراحل پیشرفته این سرطان مشاهده نشوند.

  • سرطان دهانه رحم معمولا باعث ایجاد درد نمی شود، اگرچه ممکن است مراحل بسیار پیشرفته بیماری با درد همراه باشد.
  • شایع‌ترین علامت این بیماری، خونریزی غیرطبیعی واژن یا لکه‌‌بینی است. این خونریزی به هر گونه خونریزی از واژن در زمانی غیر از دوران قاعدگی اشاره دارد.
  • ترشحات غیرطبیعی واژن نیز ممکن است به دلیل ابتلا به سرطان دهانه رحم مشاهده شوند.
  • خونریزی واژینال یا لکه بینی بعد از یائسگی هرگز طبیعی نیست. اگر یائسه شده‌اید ولی خونریزی واژینال دارید، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.
  • خونریزی سنگین در طی پریود یا خونریزی مکرر بین دو پریود باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.
  • لکه بینی بعد از رابطه جنسی باید توسط پزشک بررسی شود.

هزینه درمان زگیل تناسلی

هزینه درمان زگیل، پس از معاینه، براساس نحوه درمان، تعداد زگیل‌ها و تعداد جلسات درمانی محاسبه می‌شود.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

  • تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 1194
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *