همان ‌طور كه مى‌دانیم موثرترین روش جهت درمان قطعی گودی زیر چشم تزریق ژل یا چربى می‌باشد. گودی و سیاهی زیر چشم می‌تواند ژنتیکی بوده یا این که به دلایلی همچون لاغری بیش از حد، افزایش سن و در نتیجه کاهش چربی زیر چشم و یا حتی در پی جراحی‌های زیبایی چشم به ‌وجود آید.

روند از دست دادن چربی صورت

شکل 1 روند از دست دادن چربی صورت

می‌‌دانیم كه پوست زیر چشم بسیار نازک است و در صورت تزریق نادرست ناهموارى بسیار نمایان است. به گفته دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو، این كه كدام روش براى شما مناسب‌تر است بستگى به خود شما، وضعیت شدت گودى زیر چشم، مهارت پزشک همچنین شغل و وضعیت اجتماعی شما دارد.

 • اگر پزشک‌‌تان تجربه كافى در تزریق چربى (كه تكنیک وقت‌گیر و دشوارى است) را نداشته باشد یا امكانات انجام آن ‌را نداشته باشد، مسلما تزریق ژل كه بسیار راحت‌تر و سریع‌تر است، مناسب شما است.
 • حتما ژلى كه استفاده می‌شود باید از برندهاى معتبر باشد و مخصوص زیر چشم ساخته شده باشد مانند بلترو بالانس، آلیاکسین یا استایلج اس، سایر ژل‌هاى غیرمعتبر نتایج خوبى ندارند و احتمال عوارض بیشترى دارند.
 • تزریق چربى علاوه‌بر تجربه زیاد، مستلزم وجود یک اتاق عمل، تجهیزات زیاد و پرسنل كافى مى‌باشد و پروسه‌اى زمان‌بر است كه بین یک تا دو ساعت زمان نیاز دارد به همین علت ممكن ا‌ست پزشكانى كه این تجربه و امكانات را نداشته باشند، روش تزریق چربى را براى شما پیشنهاد نكنند. در هر صورت كلا تزریق ژل یا چربى در زیر چشم به دلیل حساس بودن این ناحیه كار ساده‌اى نیست و تجربه و مهارت نیاز دارد و اگر كوچكترین اشتباهى در روش تزریق پیش آید، ناهموارى در زیر چشم نمودار خواهد بود.
 • انتخاب این كه تزریق چربى یا ژل بهترین گزینه است به شرایط اجتماعى شما نیز ارتباط زیادى دارد، براى مثال شخصى كه مایل نیست هیچ تورم و دوره نقاهتى را تحمل كند، تزریق چربى برای او مناسب نیست و تزریق ژل گزینه بهترى است چرا كه تزریق چربى در زیر چشم تورم نسبتا زیادى در این ناحیه ایجاد مى‌كند كه بین ١٠ تا ١٥ روز طول می‌كشد و می‌تواند سبب مختل شدن کار و روابط اجتماعی فرد شود.
 • مشکل تزریق چربی درصد نامشخص جذب آن است که طی چند هفته تا ماه رخ می‌دهد و غیرقابل پیش‌بینی است به همین علت احتمال دارد که نیاز به جلسه دوم تزریق چربی باشد که دوباره باید همان پروسه خارج کردن چربی از بدن و تزریق تکرار شود و دوره نقاهت ۱۰ تا ۱۵ روزه را فرد متحمل شود.
 • چربی تزریق شده زیر چشم برای بدن شناخته شده است به همین دلیل نسبت به آن هیچ حساسیت آلرژیک نشان نمی‌دهد. اما ژل ماده‌ای خارجی است و امکان آلرژی در مورد ژل وجود دارد، البته در مورد ژل‌های معتبر این مورد بسیار بسیار نادر است. در مورد ژل‌های معتبر و استاندارد باید گفت که در سال‌های اخیر با پیشرفت‌هایی که در ساختار و تهیه آن‌ها به ‌وجود آمده میزان رضایت‌بخشی و نتیجه بسیار بهتر و بیشتر از قبل می‌باشد.
 • تزریق ژل و چربى هر دو می‌توانند تا حدودى كبودى زیر چشم‌ها را كاهش دهند، این خاصیت در مورد تزریق چربى ممكن‌ است پس از گذشت چهار ماه از انجام عمل بیشتر قابل مشاهده باشد.

تزریق ژل زیر چشم‌ها

ژل‌ها معمولا به ‌صورت سرنگ‌هاى یک سی‌سی آماده برای تزریق در دسترس هستند. پس از بی‌حس كردن ناحیه زیر چشم با كرم‌های بی‌‌‌‌‌حسى، تزریق با سوزن یا میكروكانولا انجام می‌شود. عوارض تزریق ژل در زیر چشم شامل كبودى (مخصوصا اگر داروهاى رقیق‌كننده خون قبل از تزریق استفاده شده باشد)، تورم مختصر، ناهموارى و اثر تیندال (نمایان بودن ژل از زیر پوست) می‌باشد.

تزریق ژل زیر چشم

شکل 2 تزریق ژل زیر چشم

تزریق چربى زیر چشم‌ها

شكم یا پهلوى بیمار باید با تزریق محلول تامیسنت بی‌حس شود، بعد از گذشت ٢٠ دقیقه چربى ناحیه با كانولا و سرنگ به میزان لازم و از طریق یک سوراخ دو تا سه میلی‌‌‌مترى ساكشن مى‌شود سپس این چربى طى پروسه خاصى آماده‌سازى شده و پس از بی‌‌‌حس كردن ناحیه زیر چشم توسط كانولاى ظریف و باریكى به زیر چشم تزریق می‌شود. ناحیه شكم یا پهلوها بدون بخیه پانسمان می‌شود.

تزریق چربی زیر چشم

شکل 3 تزریق چربى زیر چشم‌ها

مراقبت‌های قبل ازتزریق چربی زیر چشم

 1. قبل از هر اقدامی در جستجوی بهترین دکتر برای تزریق چربی زیر چشم باشید و کار درمان قطعی گودی زیر چشم خود را به او بسپارید. چرا که بافت زیر چشم بسیار بسیار حساس است و کوچکترین اشتباه می‌تواند عارضه‌ای بزرگ برای شما به وجود آورد. یادگیرى و كسب مهارت در تزریق چربى مستلزم تمرین و تجربه زیاد است و معمولا چندین سال طول مى‌كشد تا پزشک بتواند به صورت حرفه‌اى و با كمترین عوارض این كار را به نحو احسن انجام دهد.
 2. یک هفته قبل از تزریق چربی زیر چشم از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین، ویتامین ایى و آسپرین اجتناب کنید.
 3. قبل از تزریق از مصرف سیگار و مشروبات الکلی بپرهیزید.
 4. برای کم کردن عوارض در ناحیه برداشت چربی تا چند هفته از گن استفاده کنید.
 5. برای بدست آوردن نتیجه نهایی تزریق چربی زیر چشم حداقل بایستی یک ماه صبر کنید.
 6. دوره بهبودی پس از تزریق چربی زیر چشم، بین 2 تا 3 هفته زمان نیاز دارد.

میزان ماندگاری چربی تزریق شده به زیر چشم

ماندگاری چربی از هر فردی به فرد دیگر متغیر می‌باشد. اگر تزریق به خوبی و توسط متخصص این امر صورت گیرد میزان ماندگاری نیز به مراتب افزایش می‌یابد. البته برخی از پزشکان به منظور افزایش پایداری و ماندگاری چربی تزریق شده زیر چشم، سلول‌های خالص چربی را با پلاکت فرد ترکیب کرده و آن را به زیر چشم تزریق می‌کنند. بهتر است برای افزایش ماندگاری چربی سه بار تزریق را تکرار کنید و هر بار این کار را با فاصله یک ساله انجام دهید. اخیرا با ابداع تکنیک‌ جدیدی در تزریق چربی بنام روش اس وی اف ژل، تعداد سلول‌های بنیادی به شدت افزایش داده شده است و با این تکنیک تورم کمتر و عوارض ناهمواری نیز کاهش یافته است. در کل پس از تزریق مقداری از چربی جذب بدن شده اما باقی‌مانده آن به مدت حداقل 3 تا 5 سال یا بیشتر ماندگار می‌ماند.

میزان ماندگاری ژل در زیر چشم

بهتر است برای پر کردن گودی زیر چشم از ژل‌های حا‌ی هیالورونیک اسید استفاده شود. به این تریتب در صورت بروز عوارضی از جمله پف کردن یا ناهمواری، امکان حل کردن و از بین بردن آن با آنزیم هیالورونیداز وجود دارد. ژل‌های هیالورونیک معمولا از 6 ماه تا 1 سال ماندگارى دارند اما دیده شده در زیر چشم‌ها ماندگاری ژل‌های هیالورونیک گاه بیش از یک سال و حتی تا ۳ سال نیز ادامه داشته است. به دلیل حساس بودن ناحیه زیر چشم، تزریق ژل معمولا بسیار محتاطانه انجام می‌شود و به همین علت ممکن است پزشک مقدار اندكى از ژل را نگهدارى كرده و بعد از دو هفته در صورت نیاز تزریق کند.

در كلینیک هور با توجه به 21 سال تجربه دكتر مریم ملکى در تزریق چربى و همچنین در دسترس داشتن برترین برندهاى ژل، بسته به شرایط بیمار، مناسب‌ترین روش را در اختیار بیمار قرار می‎گیرد.

در جدول زیر به طور خلاصه تفاوت‌هاى تزریق ژل و چربى آمده است:

تفاوت‌هاى تزریق ژل و چربى

شکل 4 تفاوت‌هاى تزریق ژل و چربى

هزینه تزریق ژل با چربی در زیر چشم

اصولا روش تزریق چربی در زیر چشم علاوه‌بر وقت‌گیر بودن و نیاز به تجربه زیاد، هزینه بالاتری نسبت به روش تزریق ژل دارد. ولی متاسفانه در ایران به دلیل افزایش نرخ ارز نسبت به ریال، هزینه ژل‌های وارداتی بسیار بالا رفته و تزریق برخی از ژل‌های اروپایی گران شده و در نتیجه تزریق ژل یا چربی چندان تفاوتی در هزینه ندارند.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 2250
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *