احتمالا شناخته شده‌ترین علامت سرطان سینه، وجود توده یا برجستگی در بافت سینه است. در حالی که بیشتر خانم‌ها پس از مشاهده علائم گفته شده به پزشک مراجعه می‌کنند، بایستی مراقب دیگر تغییرات سینه و نوک پستان نیز بود. تغییرات پوست در سرطان تنها یکی از چندین نشانه‌های این سرطان است نه همه آن. اما اگر به این سرطان مبتلا شده باشید توجه به تغییرات پوستی می‌تواند اولین گام برای بهبودی هرچه سریع‌تر باشد، به همین دلیل دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو توضیحات مفیدی را جهت بالا بردن آگاهی شما عزیزان ارائه می‌دهد.

توجه به تغییرات ناحیه سینه در بانوان بسیار حائز اهمیت است. این توجه باعث می‌شود در صورت بروز مشکل آن‌ها بتوانند با پیگیری زود هنگام مانع از ابتلا به سرطان و یا عدم تخیه سینه در صورت تشخیص این بیماری شوند.

سرطان سینه

شکل 1 سرطان سینه

تغییرات پوست در سرطان سینه

تغییرات پوست سینه در سرطان سینه تنها یکی از چندین نشانه این سرطان است که توجه به آن ضروری بوده. در ادامه انواع تغییرات پوست را در این سرطان بررسی خواهیم کرد.

تغییرات در پوست سینه

 • فرورفتگی‌های پوست و یا کشیدگی پوست سینه می‌تواند نشان از ابتلا به سرطان سینه باشد. تومور سرطانی، نسوج اطراف خود را درگیر می‌سازد و موجب کوتاه شدن رباط‌های نگه‌دارنده سینه می‌گردد. بر اثر این تغییرات فرورفتگی‌هایی در پوست سینه به وجود می‌آید و امکان دارد فرورفتگی‌های ایجاد شده به طور ثابت و مشخص وجود داشته باشند و یا در حالات خاصی از معاینه سینه پیدا شوند. ولی ناگفته نماند که کشیدگی پوست می‌تواند ناشی از به وجود آمدن توده‌های خوش‌خیم در سینه نیز باشد.

تومور سرطانی و تغییرات در پوست سینه

شکل 2 تومور سرطانی و تغییرات در پوست سینه

 • از دیگر تغییرات پوستی به وجود آمدن پوستی شبیه به پوست پرتقال است. در صورتی که پوست سینه متورم شود و یا تغییرات مشخص پوست پرتقالی در سینه ایجاد شود، نشان دهنده وخامت بیماری می‌باشد و اگر تورم با قرمزی، گرمی و درد همراه شود امکان دارد به علت سرطان از نوع التهابی سینه باشد. گاهی علاوه بر حالت التهابی، توده‌ای نیز قابل لمس می‌باشد. تهاجم غدد لنفاوی زیر بغل معمولا در مراحل اولیه بیماری اتفاق می‌افتد.

تغییر شکل پستان و زخم پوستی

در بعضی موارد ممکن است چسبندگی بافت سرطان به نواحی زیر موجب ایجاد تغییراتی در فرم پستان شود. به علاوه تهاجم بافت سرطانی امکان دارد منجر به ایجاد زخم در پوست شود. همچنین ممکن است عروق زیر جلدی برجسته و واضح در یک قسمت نیز خود از علائم ابتلا به سرطان باشد.

ترشحات از نوک سینه

ترشحات نوک سینه به رنگ‌های مختلفی مشاهده می‌شود و یا از نظر غلظت می‌تواند رقیق و یا غلیظ باشد. ترشحات نوک سینه نیز یکی از نشانه‌های احتمالی سرطان سینه است. این نشانه در برخی مواقع ناشی از بروز عفونت سینه، عوارض مصرف برخی قرص‌های ضدبارداری، تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی و یا ابتلا به بیماری‌های تیروئیدی خواهد بود و همیشه نشانه سرطانی بودن نیست.

علت‌های مختلف ترشحات از نوک سینه

شکل 3 علت‌های مختلف ترشحات از نوک سینه

تورم در غدد لنفاوی

غدد لنفاوی در قسمت زیر بغل قرار دارند و به مانند فیلتر عمل کرده و سلول‌های سرطانی را به سمت خود می‌کشند. در صورتی که سرطان سینه ایجاد شده باشد، سلول‌های سرطانی زمانی که به غدد لنفاوی می‌رسند موجب تورم آن‌ها خواهند شد. البته باید بدانید که بزرگی و تورم غدد لنفاوی می‌تواند بر اثر ابتلا به عفونت و بیماری‌های دیگر نیز به وجود آید.

احساس درد در سینه

سرطان سینه و ایجاد تغییرات در سینه حتی به وجود آمدن توده اغلب بدون ایجاد درد خواهد بود. اما در صورتی که افراد با احساس درد در این ناحیه مواجه شدند باید برای بررسی علت فورا به پزشک متخصص مراجعه کنند.

تورفتگی نوک سینه

یکی دیگر از علائم احتمالی ابتلا به سرطان سینه تغییرات سلولی در ناحیه زیر نوک سینه است. تغییرات به وجود آمده می‌تواند موجب تورفتگی و یا تغییر اندازه این ناحیه شود.

وجود ورم در سینه

تورم در بخشی و یا کل سینه می‌تواند نشان از بروز توده سرطانی باشد. اغلب بانوان با اختلاف اندازه دو سینه به طور طبیعی مواجه‌اند. اما زمانی که این تغییر اندازه با کشیدگی پوست توام باشد و نسبت به حالت طبیعی بیشتر شده باشد باید احتمال وجود توده در سینه را داد.

نشانه‌های کلی ابتلا به سرطان سینه

در ادامه برخی نشانه‌های این سرطان را به صورت خلاصه می‌خوانید:

 • وجود توده یا برآمدگی روی سینه و یا زیر بغل
 • افزایش اندازه یا تغییر شکل سینه
 • احساس درد و عدم التیام آن
 • ترشحات غیرشیری از نوک سینه
 • وجود جوش یا زخم روی پوست
 • التهاب، تورم و قرمزی و یا تیره شدن پوست سینه
 • فرورفتگی پوست سینه
 • فرورفتگی نوک سینه
 • تغییر ظاهر نوک پستان

نشانه‌های کلی ابتلا به سرطان سینه

شکل 4 نشانه‌های کلی ابتلا به سرطان سینه

علائم اختصاصی‌تر سرطان تهاجمی پستان عبارت‌اند از:

 • خارش یا التهاب سینه
 • تغییر رنگ سینه
 • افزایش اندازه یا تغییر شکل پستان (طی مدت زمانی کوتاه)
 • لمس متفاوت پستان (پستان‌ها ممکن است سفت، حساس یا برافروخته شده باشند)
 • لایه‌لایه یا پوسته‌پوسته شدن پوست نوک پستان
 • وجود توده در سینه یا افزایش ضخامت سینه
 • قرمزی یا پر از منفذ شدن پوست پستان (مانند پوست پرتقال)

یادآوری این نکته بسیار مهم است که ممکن است بیماری‌های خوش‌خیم دیگری منجر به ایجاد این علائم شده باشند. به عنوان مثال تغییر بافت پوست سینه‌ها ممکن است در اثر بیماری‌های پوستی مانند اگزما و تورم گره‌های لنفاوی ممکن است در اثر عفونت‌های سینه یا دیگر بیماری‌های غیرمرتبط ایجاد شده باشند. مراجعه به پزشک جهت ارزیابی علائم، شما را از بابت نگران‌کننده بودن یا نبودن شرایط خود آگاه خواهد ساخت.

علائم سرطان سینه در مردان

علائم سرطان سینه در مردان ممکن است مشابه خانم‌ها باشد. همچنین ممکن است موارد زیر را شامل شود:

 • وجود توده‌های معمولا بدون درد در سینه
 • افزایش ضخامت سینه
 • ایجاد تغییراتی در پوست سینه یا نوک پستان، مانند کم‌رنگ شدن، چروکیده شدن، یا قرمزی
 • خروج ترشحاتی از نوک پستان

بانوان باید به طور مرتب برای ارزیابی بالینی سینه و معاینه، به پزشک مراجعه کنند. البته این معاینات برای بانوانی که در سنین بالاتری هستند و یا در خانواده سابقه ابتلا به سرطان سینه دارند جدی‌تر و با فواصل زمانی معین خواهد بود. بنابراین توجه به این معاینات برای پیشگیری از بروز سرطان بسیار حائز اهمیت است.تعداد بازدید از این مطلب: 7188
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *