زگیل یک عفونت ویروسی در لایه فوقانی پوست یا غشاهای مخاطی است که مربوط به خانواده‌ای از ویروس‌ها به نام پاپیلوما است.
ظاهر یک زگیل بستگی به محل پیدایش آن دارد، زگیل‌ها معمولا برجسته و به رنگ پوست بوده و در لمس زبر و ناصاف هستند اما گاهی هم می‌توانند تیره یا صاف و هموار باشند. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در مقاله‌ی _انواع زگیل_ مفصلا پیرامون این موضوع صحبت کرده است.

افرادی که بیش از دیگران در معرض ابتلا به زگیل هستند شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. کودکان و نوجوانان زیرا بدن آن‌ها ایمنی کافی برای مقابله در برابر این ویروس را ندارند.
 2. افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، مثل افراد مبتلا به اچ آی وی (HIV) یا همان ایدز یا کسانی که به تازگی عمل پیوند برای یکی از اعضای بدن انجام داده و تحت درمان دارویی هستند. در این افراد معمولا زگیل‌ها به تعداد زیادتر ایجاد شده و به درمان‌ها مقاوم‌تر هستند.

دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در زیر به توضیح روش‌های مختلف درمانی انواع زگیل می‌پردازد.

درمان زگیل

در اغلب موارد، زگیل‌ها بی‌ضرر هستند و بدون اقدام به درمان پس از مدتی محو می‌شوند. در ۵۰٪ از کودکان زگیل‌ها در عرض یک‌سال خودبه‌خود ناپدید می‌شوند ولی اگر زگیل‌های پوستی باعث خجالت با آزار می‌شود فرد می‌تواند برای درمان به پزشک مراجعه کند. در برخی از موارد ممکن است بعد از درمان دوباره زگیل‌ها بازگردند. ممکن است در مواردی به بیش از یک روش درمانی نیاز باشد. هر چند تمامی پزشکان سعی می‌کنند که زگیل‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بین ببرند اما درمان زگیل معمولا به چندین جلسه‌ی درمانی نیاز دارد. از بین بردن کامل یا دائمی زگیل‌های معمولی به ‌خصوص در اطراف ناخن‌ها، ممکن است دشوار باشد. تمام درمان‌های زگیل در جهت تحریک پوست و کمک گرفتن از سلول‌های دفاعی خود فرد برای از بین بردن زگیل‌ها طراحی شده است. روش‌های درمانی عبارتند از:

 1. فریز کردن زگیل (کرایوتراپی)

در این روش، پزشک از نیتروژن مایع برای فریز کردن زگیل‌ها استفاده می‌کند. پزشک ممکن است با پنبه آغشته به نیتروژن مایع روی زگیل کار کند و یا نیتروژن مایع را بصورت اسپری کردن روی زگیل استفاده کند. با این روش ممکن است یک تاول در اطراف زگیل شکل بگیرد و ظرف یک هفته، بافت مرده‌ زگیل بیافتد. در بزرگسالان و کودکان بزرگ‌تر منجمد كردن با ازت مایع (کرایوتراپی) درمان انتخابی است. این روش درمانی چندان دردناک نیست و باعث پیدایش اسکار یا جوشگاه ناشی از آن نمی‌شود. با این حال تكرار این درمان پس از یک تا سه هفته تا بهبودی كامل زگیل‌ها معمولا ضروری است.

کرایوتراپی - فریزکردن زگیل

شکل 1 فریز کردن زگیل (کرایوتراپی)

 1. کانتاریدین

این ماده با دیگر مواد شیمیایی ترکیب می‌شود و سپس روی زگیل مالیده می‌شود و باعث تشکیل تاول پوستی روی زگیل می‌شود. بعد از آغشته کردن زگیل به محلول کانتاریدین، روی زگیل بانداژ می‌شود. تاولی که روی زگیل ایجاد می‌شود باعث کنده شدن زگیل می‌شود و سپس پزشک بافت مرده‌ی زگیل را از روی پوست جدا می‌کند.

 1. بلئومایسین

بلئومایسین که برای کشتن ویروس زگیل، درون آن تزریق می‌شود، با تزریق بلئومایسین در زگیل علائمی مانند سرماخوردگی ظاهر می‌شود. البته تزریق آن دردناک بوده و گاهی عوارض جانبی دیگری نیز دارد.

بلئومایسین

شکل 2 بلئومایسین

 1. اسید سالیسیلیک

اغلب چسب‌های زگیل حاوی سالیسیلیک اسید هستند.

اسید سالیسیلیک

شکل 3 اسید سالیسیلیک

 1. ایمیکموئید

ایمیکموئید (آلدارا) که یک داروی ایمونوتراپی است و بصورت کرم است و توسط پزشک باید تجویز شود. هر چند آلدارا به عنوان دارویی برای زگیل‌های تناسلی معرفی شده است، اما برای درمان تمامی انواع زگیل‌ها موثر است.

 1. اینترفرون
 2. پودوفیلین
 3. کوتر

سوزاندن با كوتر روش دیگری است كه زگیل طی یک نوبت در مطب برداشته می‌شود. احتمال جوشگاه و درد طی این روش بیشتر از منجمد كردن است.

 1. کورتاژ

در این روش، پزشک با تیغ جراحی زگیل را از پایه می‌تراشد و صاف می‌کند و سپس ریشه‌ی زگیل را با یک سوزن الکتریکی می‌سوزاند. ممکن است پزشک برای از بین بردن ریشه‌ی زگیل از روش کرایوتراپی استفاده کند. این روش در صورتی به کار می‌رود که سایر درمان‌ها برای از بین بردن زگیل، موثر نبوده باشند.

کورتاژ

شکل 4 روش کورتاژ

 1. جراحی

جراحی عمقی همراه با بخیه کردن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چرا که زگیل عمقی ندارد و فقط در لایه خارجی پوست قرار دارد و این عمل باعث اسکار و گذاشتن اثر جای عمل خواهد شد.

 1. لیزر درمانی

این روش برای درمان زگیل‌هایی استفاده می‌شود که درمان‌ آن‌ها بسیار مشکل است (مقاوم به درمان هستند). در این روش اشعه لیزر به بافت زگیل تابانده می‌شود و اشعه لیزر از لایه‌ خارجی پوست (بنام اپیدرم) عبور می‌کند و در نزدیکی لایه‌ درم در پوست، به مویرگ‌های ریزی می‌رسد که زگیل را تغذیه می‌کنند بنابراین با این روش خون‌رسانی به زگیل قطع شده تا جایی که زگیل خشک شده و می‌افتد. اشعه لیزر تنها باعث مرگ بافت زگیل می‌شود و به نواحی اطراف زگیل آسیبی نمی‌زند.

 1. درمان‌های خانگی زگیل

اگر می‌خواهید با استفاده از چسب‌های زگیل و یا داروها و قطره‌های ضد زگیل که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد خودتان زگیل‌ها را درمان کنید بهتر است نکات زیر را رعایت کنید تا به نتیجه بهتر برسید:

 • اکثر کرم‌ها، ژل‌ها، قطره‌ها و چسب‌های ضدزگیل که بدون نسخه به فروش می‌رسند، حاوی اسید سالیسیلیک هستند.
 • محافظت از پوست اطراف زگیل قبل از استفاده از درمان با قطره یا ژل‌های ضدزگیل، بسیار مهم است زیرا اسید سالیسیلیک ممکن است پوست سالم را از بین ببرد. این داروها نباید روی صورت استفاده شوند. استفاده از وازلین بر روی پوست اطراف زگیل می‌تواند آن را از آسیب محافظت کند.
 • با خیس کردن و ساییدن بافت‌های مرده از سطح زگیل با سنگ پا بصورت هفتگی، سطح زگیل را نرم و صاف‌ کنید. اطمینان حاصل کنید که سنگ پا در قسمت دیگری از بدن یا توسط شخص دیگری استفاده نشده نشود.
 • قبل از استفاده از دارو، زگیل را حدود 5 دقیقه در آب خیس کنید به این ترتیب نفوذ دارو به زگیل بهتر انجام می‌شود.
 • درمان به طور معمول روزانه حدود 3 ماه انجام می‌شود. اگر پوست دچار درد شود باید درمان متوقف شود.

سیر

ترکیبات موجود در سیر ممکن است دارای فعالیت ضد ویروسی بوده و به توقف رشد سلول‌های ویروسی کمک کند. گزارش شده است که عصاره‌های سیر در کلروفرم می‌تواند در عرض 3 تا 4 ماه زگیل را پاک کند. این که مالیدن سیر روی زگیل همان تاثیر را داشته باشد هنوز تایید نشده است.

درمان‌های انواع زگیل

شکل 5 درمان‌های انواع زگیل

روش‌های پیشگیری از زگیل

 • زگیل‌ها بر اثر تماس مستقیم با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به بدن انسان سرایت می‌کنند. در صورتی که زگیل‌های یک ناحیه از بدن شما با قسمت دیگری از بدنتان تماس پیدا کند، احتمال آلوده شدن آن قسمت نیز وجود دارد، مانند زگیل بین انگشتان پا که به انگشت کناری سرایت می‌کند.
 • از دستکاری کردن و ور رفتن به زگیل‌ها خودداری کنید چون خود باعث پخش شدن ویروس به نواحی دیگر می‌شود.
 • راه رفتن با پاهای برهنه، در محیط‌های گرم و مرطوب، مانند حمام و استخر، می‌تواند باعث تماس پیدا کردن با ویروس HPV و در نتیجه، ایجاد زگیل شود. در محیط‌های عمومی مانند استخر، حتما کفش یا دمپایی مخصوص حمام بپوشید.
 • در هنگام شنا روی زگیل را با چسب مخصوص یا باند‌های ضدآب بپوشانید.
 • با پوشیدن جوراب‌هایی که رطوبت را جذب می‌کند، پای خودتان را خشک نگه دارید و نگذارید پوستتان تحریک شود.
 • از استفاده مشترک حوله و یا توالت فرنگی مشترک خودداری کنید.
 • از جویدن ناخن‌ها خودداری کنید.
 • از تماس پوستی مستقیم با افرادی که زگیل دارند اجتناب کنید.
 • از اصلاح کردن و ژیلت کشیدن روی ناحیه‌ای که زگیل دارد خودداری کنید و برای اصلاح از ماشین ریش‌تراش استفاده کنید.
 • از حوله مشترک توالت فرنگی مشترک، کفش یا دمپایی مشترک استفاده نکنید.
 • زگیل از طریق پوست خیس‌خورده یا زخمی و خراشیده در اثر تماس راحت‌تر منتقل می‌شود.
 • افرادی که در شغل خود با گوشت سروکار دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به زگیل هستند. مطالعه ای که توسط آکادمی پزشکان خانواده آمریکا انجام شده نشان داد که 33 درصد کارگران کشتارگاه‌ها و 34 درصد قصاب‌های خرده فروشی دارای زگیل هستند.

نقاهت بعد از درمان چگونه است

دوره‌ نقاهت بعد از درمان زگیل به روش درمانی که متخصص شما استفاده می‌کند، بستگی دارد. در صورتی که برای درمان زگیل از روش‌های درمان موضعی (کرم یا محلول) استفاده شود، زگیل به تدریج از بین می‌رود و در این مدت میزان درد و ناراحتی ناچیز خواهد بود. اگر از روش کورتاژ یا لیزر درمانی استفاده شود، ممکن است برای مدت چند روز تا چند هفته احساس درد یا ناراحتی داشته باشید.

در پایان دکتر مریم ملکی می‌افزاید؛ هیچ‌گاه خودسرانه اقدام به درمان زگیل‌های خود نكنید. ممكن است نوع دیگری از ضایعات پوستی را با زگیل اشتباه بگیرید و برای بیماری‌ وخیم‌تری به اشتباه درمان زگیل را به كار ببرید و درمان بیماری اصلی به تاخیر بیفتد. در مورد تشخیص و تعیین راه صحیح درمان زگیل باید به توصیه‌های متخصص پوست توجه كنید.

بسیاری از مردم اعتقاد دارند که درمان‌های عامیانه یا هیپنوتیزم در درمان زگیل موثر می‌باشند، از آن جایی كه زگیل‌ها مخصوصا در كودكان ممكن است خودبه‌خود ناپدید شوند، بنابراین تشخیص این كه آیا این‌گونه درمان با هیپنوتیزم موثر بوده یا این كه گذشت زمان موجب بهبودی خودبه‌خود زگیل شده مشكل است. اگر تعداد زیادی زگیل با سرعت در بدن ایجاد شود باید سیستم ایمنی بیمار بررسی شود.تعداد بازدید از این مطلب: 1847
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *