در این مقاله دکتر مریم ملکی به شما و شریک زندگی شما کمک می‌کند تا خطرات، گزینه‌ها و آینده خود را بهتر بشناسید. همچنین به شما کمک می‌کند تا برای هر گونه سؤالی که شریک زندگی تان دارد، آماده شوید.

اشتباه شماره 1: همه عفونت‌های HPV منجر به سرطان می‌شوند.
این مطلب درست نیست، از بیش از 100 نوع HPV تنها تعداد معدودی از افراد به سرطان مبتلا می‌شوند. اگرچه درست است که HPV می‌تواند باعث چندین نوع سرطان شود، اما در مقایسه با تعداد زیاد افراد آلوده به این ویروس این یک عارضه بسیار نادر است.

اچ پی وی و سرطان‌هایی که سبب می‌شود

شکل 1 هفت نوع سرطانی که اچ پی وی سبب می‌شود.

اشتباه شماره 2: عفونت HPV به معنای عدم وفاداری است.
عفونت HPV ممکن است خفته باقی بماند و هیچ علائمی را برای هفته‌ها، ماه‌ها وحتی سال‌ها ایجاد نکند. از آن‌جا که شرکای جنسی غالبا ویروس را بین یکدیگر به اشتراک می‌گذارند دشوار است که بدانید چه کسی به چه کسی منتقل کرده است و ردیابی عفونت اصلی به منبع اولیه آن بسیار دشوار است.

اشتباه شماره 3: من HPV را تا آخر عمر خواهم داشت.
اگرچه ممکن است در طول عمر خود عودهای زگیل و رشد غیر طبیعی سلول‌های دهانه رحمی را تجربه کنید اما همیشه اینگونه نیست. شما ممکن است یکبار زگیل داشته باشید و دیگر هرگز مسئله دیگری نداشته باشید. در این حالت، سیستم ایمنی بدن شما قادر است عفونت را به طور کامل پاک کند.

زگیل تناسلی

شکل 2 زگیل تناسلی

اشتباه شماره 4: اگر زگیل شما درمان شد HPV هم از بدن شما پاک شده است.
اگر سیستم ایمنی بدن شما به دلایلی ضعیف باشد ممکن است در مقایسه با افرادی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها سالم، قوی و کاملا کارآمد است با عود بیشتری مواجه شوید. ویروس HPV می‌تواند تا ماه‌ها و بیش از دو سال هم در بدن وجود داشته باشد.

اشتباه شماره 5: من همیشه از کاندوم استفاده می‌کنم بنابراین نمی‌توانم HPV داشته باشم.
کاندوم‌ها در برابر بسیاری از STIها یا بیماری‌های مقاربتی از جمله HIV و سوزاک که از طریق تماس با مایعات بدن منتقل می‌شوند محافظت می‌کنند. با این وجود HPV می‌تواند از طریق تماس نزدیک پوست به پوست حتی در هنگام استفاده از کاندوم منتقل شود چون که کاندوم نمی‌تواند کل پوست ناحیه تناسلی را پوشش دهد. اگر از نظر جنسی فعال هستید مهم است که غربالگری HPV را طبق دستور پزشک انجام دهید.

اشتباه شماره 6: یک غربالگری STI طبیعی HPV را تشخیص می‌دهد.
تست‌های غربالگری STI شامل تست HPV به عنوان بخشی از لیست استاندارد تست‌ها نیست به همین علت ممکن است پزشک HPV را آزمایش نکند مگر اینکه علائم عفونت احتمالی وجود داشته باشد.
علائم احتمالی آلودگی به HPV شامل زگیل و یا وجود سلول‌های غیر طبیعی دهانه رحم هنگام پاپ اسمیر است. اگر نگران عفونت هستید باید توصیه‌های آزمایش HPV را با پزشک خود در میان بگذارید.

اشتباه شماره 7: عفونت HPV همیشه با علائم همراه است.
انواع خاصی از HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل شود. انواع دیگر می تواند منجر به سرطان‌های خاصی شود. بسیاری از افراد مبتلا به HPV هرگز علائمی ندارند. عفونت‌هایHPV دهانی به طور معمول شامل علائمی غیر از زگیل هستند مانند اختلال در صدا و یا گرفتگی صدا.

اشتباه شماره 8: واکسن گارداسیل می‌تواند زگیل را درمان می‌کند.
واکسن فقط از انواع شایع و انواع سرطان‌زایی HPV که تاکنون به آن‌ها دچار نشده‌اید پیشگیری می‌کند و نقشی در درمان زگیل ندارد.

واکسن زگیل تناسلی

شکل 3 واکسن زگیل تناسلی

اشتباه شماره 9: کسی که یکبار زگیل تناسلی گرفته دیگر نیازی به واکسن HPV ندارد.
افرادی که دچار زگیل شده‌اند نیز می‌توانند از واکسن HPV استفاده کنند تا در برابر سایر انواع HPV که به آن دچار نشده‌اند محافظت شوند.

اشتباه شماره 10 : با استفاده از واکسن HPV دیگر هیچ احتمال ابتلا به زگیل تناسلی وجود ندارد.
واکسن تا 90% از ابتلا به زگیل‌های تناسلی را پیشگیری می‌کند و باز هم احتمال ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد.

اشتباه شماره 11: زنانی که واکسینه شده‌اند دیگر نیاز به غربالگری سرطان دهانه رحم ندارند.
زنان واكسینه شده هنوز نیاز به غربالگری منظم سرطان دهانه رحم دارند زیرا واكسن 80% از انواع و نه همه انواع ویروس‌هایی كه باعث سرطان دهانه رحم می‌شوند را محافظت می‌كند. همچنین زنانی که واکسن را قبل از اولین فعالیت جنسی دریافت نکرده‌اند در صورتی که قبلا در معرض آلودگی با این ویروس بوده‌اند از مزایای کامل این واکسن نمی‌توانند استفاده کنند.

اشتباه شماره 12: زگیل از طریق لباس زیر مشترک توالت فرنگی و استخر منتقل می‌شود.
این نادرست است شما نمی‌توانید از طریق بوسیدن، بغل کردن، حوله و لباس زیر، فنجان یا کارد و چنگال مشترک زگیل تناسلی بگیرید.

فاکتورهای ریسک اچ پی وی یا زگیل تناسلی

شکل 4 ریسک فاکتورهای اچ پی وی (HPV)

اشتباه شماره 13: پس از درمان زگیل تناسلی احتمال انتقال به شریک جنسی وجود ندارد.
ویروس زگیل تناسلی در زمانی که شما دارای زگیل تناسلی هستید بیشتر احتمال انتقال دارد ولی حتی پس از این که زگیل از بین رفت نیز احتمال انتقال ویروس به شریک جنسی همچنان وجود دارد و به همین علت مراقبت و استفاده از کاندوم تا سه ماه پس از درمان زگیل تناسلی توصیه می‌شود.

اشتباه شماره 14: اگر پس از یک تماس مشکوک تا چند روز بعد دچار زگیل نشدم پس من قطعا به ویروس HPV آلوده نشده‌ام.
زگیل یک علامت شایع است و الزاما بلافاصله پس از آلوده شدن به ویروسHPV ظاهر نمی‌شود. زگیل‌ها می‌توانند هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از عفونت با ویروس ظاهر شوند.

اشتباه شماره 15: اگر در تماس جنسی دخول وجود نداشته باشد احتمال ابتلا به زگیل تناسلی وجود ندارد.
خیر این درست نیست و صرف تماس نزدیک پوست با پوست و اصطکاک بین پوست دو نفر می‌تواند ویروس را از یکی به دیگری منتقل کند، بدون این که دخول صورت گرفته باشد.تعداد بازدید از این مطلب: 6369
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *