همان طور که می‌دانیم یکی از موثرترین و پرطرفدارترین روش‌های جوانسازی تزریق چربی در صورت است. با وجود طبیعی بودن این روش و این که احتمالی واکنش‌های حساسیتی و یا عوارض درازمدت در آن وجود ندارد ولی دوره نقاهت نسبتا طولانی این تکنیک که از دوهفته تا گاه چندین هغته طول می‌کشد باعث شده است که بسیاری از افراد نتوانند از این روش استفاده کنند. اما با متد جدید تزریق چربی به روش اس وی اف ژل (Svf Gel) که برای اولین بار در بهمن ماه 1398 در کلینیک هور انجام شد سلول‌های بنیادی به روش جدید تغلیظ می‌شوند و به همین علت تورم شدید پس از چربی وجود ندارد و دوره نقاهت بسیار کوتاهتر است.

میزان جذب غیر قابل پیش ‌بینی در تزریق چربی

تزریق چربی برای اولین باردر سال 1890 انجام شده است و علاقه به این روش همچنان رو به افزایش است. تزریق‌ چربی یک روش بازسازی سودمند و موثر است که معمولاً برای درمان سوختگی‌ها، آسیب‌ها، لیپودیستروفی، جوان‌سازی و حجم‌دهی به دنبال لاغری استفاده می‌شود. مزیت برداشت آسان و فراوان از بافت چربی با یک روش کم تهاجمی، محبوبیت آن را در جراحی پلاستیک و پوست افزایش داد. با این حال، نتایج بهینه هنوز حاصل نشده است، در درجه اولیه دلیل جذب مجدد گرافت که روی روش تأثیر منفی می‌گذارد. جذب غیرقابل پیش بینی سلول‌های چربی پس از تزریق درمحل گیرنده از ۳۰ تا ۷۰ درصد متغیر است. به دلیل از بین رفتن سلول‌های چربی از معایب بزرگ تزریق چربی است که برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به تکرار تزریق چربی دارد. علت این جذب عدم خون رسانی مناسب به سلول‌های تزریق شده در محل گیرنده است، که منجر به مرگ تعدای از سلول‌های چربی تزریق شده می‌شود.

سلول‌های بنیادی موجود در چربی

مدت‌هاست محققان به این یافته دست پیدا کرده‌اند که بافت چربی زیر پوست هر فرد علاوه بر سلول‌های چربی حاوی‌ سلول‌های بنیادی بسیار زیادی است. سلول بنیادی، مادر همه سلول‌ها در بدن است و توانایی تبدیل به تمام انواع سلول‌های بدن را دارد. این سلول‌ها توانایی خود نوسازی (Self Renewing) و تمایز (Differentiating) به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های عضلانی، استخوانی، قلبی، عصبی، غضروفی و حتی سلول‌های چربی را دارند. همچنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن که به دنبال آسیب و جراحت از بین رفته، موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آن‌ها از بین رفته است، پیوند زده‌ شوند و با تکثیر و تمایز جایگزین سلول‌های آسیب دیده در آن شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

به دلیل توانایی منحصر به فرد سلول‌های بنیادی، این سلول‌ها امروزه از مباحث جذاب در علوم تحقیقاتی و درمانی است. تاکنون سلول‌های بنیادی فقط از مغز استخوان تهیه می‌شد، از سال ۲۰۰۱ که دانشمندان پی به وجود سلول‌های بنیادی در بافت چربی بردند و متوجه شدند که بافت چربی نسبت به مغز استخوان حاوی تعداد بسیار بیشتری از سلول‌های بنیادی است. همچنین استخراج چربی از بدن بسیار آسان‌تر از مغز استخوان است. بنابراین امروزه استفاده از سلول‌های بنیادی چربی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که وجود سلول‌های بنیادی در چربی باعث تسریع و افزایش خون رسانی به گرافت شده و احتمال از بین رفتن سلول‌های چربی و جذب ۳۰ تا ۷۰ درصدی چربی را کاهش می‌دهد. سلول‌های بنیادی این توانایی بالقوه را دارند که علاوه بر تولید سلول‌های کلاژن‌ساز، سلول‌های جدید چربی نیز تولید کنند. بنابراین، تزریق چربی علاوه بر کاربرد در حجم دهی، سبب کلاژن‌سازی و کاهش چین و چروک وجوان‌ سازی نیز می‌شود.

افزایش تعداد سلول‌های بنیادی در چربی

برای بهبود نتایج حاصل از تزریق چربی و کاهش ورم و التهاب بعد از تزریق چربی، پزشکان در تلاش هستند تا بتوانند تعداد سلول‌های بنیادی موجود در بافت چربی را جداسازی کرده و با استفاده از آن به جوان‌سازی بیشتر و ماندگاری بیشتر و جذب کمتر چربی دست یابند. متاسفانه تکنیک‌های جداسازی این سلول‌های بنیادی از سلول‌های چربی موجود دربافت چربی برای مصارف در نواحی که نیاز به حجم‌دهی نیست، تاکنون موفقیت چندانی نداشته است. به همین منظور بود که در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار تکنیک نانوفت ارائه شد که در آن با تخریب سلول‌های چربی و سالم نگه داشتن سلول‌های بنیادی، قادر بودیم که سلول‌های بنیادی را به تنهایی و بدون خاصیت حجمدهی به داخل چروک‌ها تزریق کنیم. این‌ تکنیک برای افرادی که مایل هستند سطح پوستشان شفاف و جوان‌تر شود و هیچ‌گونه حجم‌دهی نیاز ندارند، کاربرد دارد و همچنین می‌تواند در فردی که تزریق چربی معمولی انجام می‌دهد، به عنوان تقویت کننده اثرات ضد چروک روی سطح پوست تزریق شود. اخیرا در مراکز فوق تخصصی تزریق چربی، روش تهیه نانوفت به دلیل حجم زیاد روغن موجود در آن و امکان ایجاد التهاب و تورم طولانی توسط روش جدیدتری به نام SVF Gel جایگزین شده است. این روش که در ایران برای اولین بار، از بهمن ماه ۱۳۹۸ توسط دکتر مریم ملکی در کلینیک پوست و لیزر هور اصفهان به کار برده شده است، فقط با یک جلسه تزریق به بهترین نتایج رسیده است.

تراکم بالای سلول‌های بنیادی موجود در SVF Gel و عدم وجود ذرات روغن آزاد در چربی باعث شده است تا بازسازی عروق خونی در ناحیه گیرنده به سرعت صورت بگیرد و التهاب و تورم بسیار کم باشد و بافت هر چه سریع‌تر ترمیم شود. بنابراین در ناحیه تزریق شده تورم غیرطبیعی به وجود نمی‌آید.

اس وی اف ژل SVF Gel

مراحل تهیه اس وی اف ژل چگونه است؟

۱- در ابتدا مانند روش تزریق چربی معمولی پس از تزریق ماده بی‌حس کننده در زیر پوست ناحیه برداشت، مانند شکم و بی‌حس شدن آن، از طریق یک برش کوچک کمتر از نیم سانتی، کانولای ظریفی وارد چربی زیر پوست شکم می‌شود و توسط سرنگ چربی زیر پوست به داخل سرنگ کشیده می‌شود.
۲- چربی خارج شده سانتریفوژ شده و سپس امولسیفیه شده و دوباره سانتریفوژ می‌شود.
۳- اس وی اف ژل از روغن جدا می‌شود و در پوست ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود.

مراحل تهیه اس وی اف ژل

نتایج تزریق اس وی اف ژل چیست؟

وجود تعداد زیاد سلول‌های بنیادی در اس وی اف ژل و همچنین قابل تزریق بودن این محصول از طریق سوزن‌های ظریف این قابلیت را به پزشک می‌دهد که بتواند این سلول‌ها را مستقیم در لایه سطحی درم تزریق کند و علاوه بر فرم‌دهی و حجم‌دهی اثر کلاژن‌سازی و شفاف کردن روی پوست اعمال می‌کند. سلول‌های بنیادی روی تیرگی و لک صورت نیز تاثیر خوبی دارد. میزان جوان‌سازی و لیفت پوست به دنبال تزریق اس وی اف بیشتر از تزریق چربی و یا نانوفت است.

اسکارهای سوختگی تاکنون روش درمانی موثری نداشته است، با این روش نوین اس وی اف ژل تاثیرات مفیدی روی سفتی پوست، ناصافی و اختلاف رنگ می‌تواند داشته باشد.

مزایای اس وی اف ژل چیست؟

۱- تورم و التهاب خیلی کم و دوره نقاهت کوتاه‌تر نسبت به روش تزریق نانوفت و چربی
۲- تعداد بیشتر سلول‌های بنیادی در مقایسه با چربی معمولی و نانوفت
۳- خاصیت ترمیم کنندگی سریع
۴- میزان جوان‌سازی موثرتر نسبت به تزریق نانوفت یا چربی معمولی
۵- ماندگاری طولانی
۶- عدم نیاز به جلسه دوم برخلاف روش تزریق چربی معمولی

مزایای اس وی اف ژل

کاربردهای اس وی اف ژل چیست؟

۱- جوان‌سازی و حجم دهی همزمان در صورت و پشت دست‌ها
۲- جوان‌سازی و وایتنینگ ناحیه تناسلی، رفع خشکی در سنین یائسگی
۳- کاهش بسیار خوب اسکار آکنه، تصادف، بخیه، سالک
4- تاثیر بسیار خوب در ریزش مو و طاسی
۵- تاثیر گذاری در درمان بیماران ویتلیگو (در دست بررسی)
۶- بهبود وضعیت ظاهری و عملکرد دهان در بیماری اسکلرودرمی
۷- بهبود ضایعات تناسلی لیکن اسکلروز LSA
۸- بهبود عوارض پوستی ناشی از رادیوتراپی
۹- کمک به تسریع در ترمیم زخم‌های مزمن

اس وی اف ژل

معایب اس وی اف ژل

  • نیاز به استخراج حجم بیشتری از چربی نسبت به تزریق چربی معمولی یا نانوفت
  • وقت گیرتر بودن این روش نسبت به روش‌های قبلی
  • نیاز به گذشت حداقل ۳ تا ۶ ماه جهت رسیدن به نتیجه نهایی

معایب اس وی اف ژل
هزینه تزریق اس وی اف ژل چگونه است ؟

با توجه به وقت‌گیر بودن این عمل و ظرافت مراحل آن، هزینه این عمل نسبت به روش‌های قبلی تزریق جربی که معمولا باید طی حداقل دو مرحله انجام می‌شد، بیشتر است. ولی از نظر این‌که این روش نتایج ماندگار و جوان‌سازی بهتری نسبت به روش‌های قبلی دارد و معمولاً نیاز به جلسه دوم ندارد ارزش هزینه کردن دارد. در مورد استفاده از این روش در اسکارهای سوختگی، تصادف یا آکنه، هزینه ها بر اساس وسعت ناحیه‌ای که نیاز به درمان دارد محاسبه می‌شود.

در پایان دکتر مریم ملکی متخصص پوست می‌افزاید در روش تزریق چربی با تکنیک جدید فقط با یک جلسه به نتیجه طبیعی و ماندگار دست پیدا خواهید کرد که علاوه بر اینکه تورم و جذب زیاد چربی کمتر مشاهده می‌شود، جوان‌سازی بسیار بیشتر و بهتر حاصل خواهد شد. صبر و شکیبایی در رسیدن به نتیجه مطلوب، به دلیل زمانی است که سلول‌های بنیادی جهت بازسازی نیاز دارند.تعداد بازدید از این مطلب: 5946
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *