زرد زخم چیست ؟
زرد زخم یک بیماری پوستی شناخته شده در سطح جهان است . اخیراً در دهه ی گذشته نوع بخصوصی از زخم زرد که توسط باکتری خاصی ایجاد می شود، رو به افزایش است درحالی که زرد زخمی که با باکتریهای دیگر بوجود می آید در حال کاهش است .کودکان بیشتر مستعد ابتلا به این عفونت و در نهایت بیماری زرد زخم هستند

این بیماری بر روی اپیدرمیس که لایه ی بیرونی پوست است تاثیر می گذارد. زرد زخم را در زبان محاوره زخم مدرسه می گویند و بیماری بسیار واگیردار است. تمام قسمت های پوست می تواند به زرد زخم آلوده شود. با این وجود، اطراف دهان و دماغ اولین جاهایی هستند که به این بیماری دچار می شوند. در برخی از افراد، استرپتوکوک پیوژنز و استافیلوکوس اورئوس نوعی باکتری عادی (جانواران ذره بینی بی ضرری که بر روی پوست ما زندگی می کنند) موجود در دماغ و گلو هستند. با این حال اگر پوست توسط چیز تیزی بریده شود یا خراش بیافتد یا حتی در شرایطی مانند اگزما، این موجودات باعث عفونت می شوند.

علل ابتلا به بیماری زرد زخم
زرد زخم با باکتری استافیلوکوک بوجود می آید یا با باکتری استرپتوکوک .همانطور که در بالا اشاره شد، زرد زخمی که با باکتری استافیلوکوک بوجود می آید به طور فزاینده ای در سطح جهان رو به افزایش است. درحالی که امروزه زرد زخمی که با باکتری استرپتوکوک بوجود آید بندرت دیده می شود.

علت آن است که برای برطرف شدن عفونت درمانهای لازم صورت گرفته است.زرد زخم اغلب سایر بیماری های پوستی مثل اگزما، جرب، یا حتی نیش یک حشره کوچک بوجود می آید . خارشی که به علت این بیماری های پوستی بوجود می آید سبب خراشیده شدن پوست می شود و به باکتری ها امکان می دهد که از طریق همین خراش ها وارد پوست شوند .

نشانه ها و علایم زرد زخم
زرد زخم یک عفونت پوستی است که ابتدا به صورت نقاط ریز تاول مانندی ظاهر می شود . در اغلب موارد اطراف دهان و بینی بیشتر آلوده می شود . هر چند که همه جای بدن می تواند مبتلا شود، ولی چون پوست نواحی دهان و بینی به علت سرماخوردگی بیشتر لمس می شود و عموماً حساس تر و ظریفتر است بیشتر مستعد ابتلا به عفونت است . نواحی حساس شده گاهی اوغات به طرز هشدار دهنده ای از نظر وسعت و تعداد زخم ها افزایش می یابد .

در عرض چند ساعت سطح پوست شکننده شده آسیب می بیند و از مایع مرطوب و لزجی پوشیده می شود و بسرعت نیز خشک می شود . در یک نوع بخصوص از زرد زخم، سروم زیادی از جوشهای ترکیده بیرون می ریزد . این حالت یک قشر زخم زرد رنگ بر روی نواحی حساس و قرمز شده ی زیرین ایجاد می کند .زرد زخم یک بیماری بشدت مسری است . علی رقم ظاهر بد منظره و ناراحت کننده ی جوشهای زرد زخم، این عفونت درد یا خراش ندارد و به ندرت با اختلالات عمومی سیستمیک همراه است .

به دنبال درمان و برطرف شدن جوش ها، گاهی اوقات سلول های سطحی پوست میریزد و برای مدت کوتاهی پوست آن ناحیه ملتهب و قرمز می شود . به این حالت سندرم پوست سوختهscalded skin) syndrome) یا بیماری لیل ( lyell ) گفته می شود. جوش های زرد زخم خوشبختانه هیچ گونه اثر دائمی برجای نمی گذارند .

پیشگیری از زرد زخم
۱. روزانه با صابون و آب حمام بگیرید.
۲. ناخنها را كوتاه نگاه دارید. تاولها را نخارانید.
۳. تیغ ریش تراش خود را با دیگران بهطور مشترك استفاده نكنید.
۴. اگر بیماری در خانواده شایع شده است، تمام اعضا را وادار كنید كه از صابون ضدباكتری استفاده كنند.
۵. هر كدام از اعضای خانواده باید از حوله جداگانه استفاده كنند، یا به جای این كار میتوان موقتاً از حوله كاغذی یك بار مصرف استفاده نمود.

عواقب مورد انتظار
با درمان در عرض ۱۰-۷ روز خوب میشود.

عوارض احتمالی
نفوذ عفونت به لایههای عمقیتر پوست (اكتیما یا سلولیت). این امر ممكن است باعث بر جای ماندن جای عفونت شود. درمان این حالت نیز مشابه زرد زخم است. گلومرولونفریت حاد (یك نوع بیماری كه فیلترهای ریز كلیه را درگیر میكند).

درمان زرد زخم
بررسیهای تشخیصی ممكن است شامل كشت پوست برای شناسایی میكرب عامل بیماری نیز باشند. توصیههای ذكر شده در قسمت پیشگیری را به كار بندید. ضایعات را با گاز و صابون ضد عفونیكننده به ملایمت مالش دهید. جوشهای چركی را بتركانید. تمام كروتها را بردارید و تمام ضایعات را كاملاً پاك كنید و در معرض هوا قرار دهید. اگر كروتها چسبیده باشند، آنها را در آب گرم صابوندار خیس كنید و با ملایمت مالش دهید.

سپس زخمها را با گاز بپوشانید و گاز را به همان صورت درمان كنید حتی اگر مطمئن نیستید كه زرد زخم باشند. در صورت امكان، ملحفهها، حولهها، لباسها و سایر چیزهایی كه با زخمها در تماس بودهاند را جداگانه بجوشانید. مردان باید دور زخمهای صورت را بتراشند و به روی آنها كاری نداشته باشند. از كرم ریش تراش ریرقطره شده استفاده كنید و هر روز تیغ ریش تراشی را عوض نمایید. از فرچه برای تراشیدن ریش استفاده نكنید زیرا ممكن است محلی برای رشد میكروبها باشد.

داروهای زرد زخم
امكان دارد پمادهای آنتیبیوتیك تجویز شوند. امكان دارد آنتیبیوتیكهای خوراكی تجویز شوند.

فعالیت
محدودیتی برای آن وجود ندارد.

رژیم غذائی
رژیم خاصی توصیه نمیشود.

در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمائید

اگر شما یا كودكتان علایم زرد زخم را دارید. اگر تب رخ دهد. اگر علیرغم درمان به مدت سه روز، زخمها همچنان گسترش یابند یا رو به بهبود نگذارند.تعداد بازدید از این مطلب: 4035
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *