تزریق چربی به واژن طبیعى‌ترین، موثرترین و ماندگارترین، روش جوانسازی واژن محسوب می‌شود. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در این مقاله اطلاعات جامعی در مورد تزریق ژل به واژن و تزریق چربی به واژن و لابیاماژور، روش انجام و مزایای آن‌ها ارائه می‌دهد.

ساختار واژن

همانند نواحى دیگر بدن، ناحیه تناسلى هم با افزایش سن دچار تغییرات ناشى از سن و پیرى مى‌شود. با گذر زمان، هم كاهش چربى زیر پوست و کلاژن ایجاد می‌شود و هم كاهش استروژن را داریم كه باعث می‌شوند لابیاماژور، شروع به لاغری، شل شدن و در نتیجه افتادگى، چروک می‌شود. این تغییرات مى‌تواند به دلیل زایمان، یائسگى و یا كاهش وزن زیاد نیز رخ دهد.

جوانسازی واژن

تزریق ژل به واژن

امروزه تزریق ژل‌های اسید هیالورونیک، نظیر ژوویدرم یكی از روش‌های موثر جوانسازی واژن به شمار می‌آید. تزریق ژل با بی‌حسی موضعی و كاملا بدون درد در مدت ده دقیقه در محیطى كاملا خصوصی انجام می‌شود و دوره نقاهت خاصی به جز عدم انجام رابطه جنسی تا مدت دو سه روز ندارد. نتایج بلافاصله قابل رویت است ولى ماندگاری ژل تزریق شده تا یک سال است و بر حسب تمایل می‌توان تزریق را تكرار كرد. عارضه احتمالی تزریق ژل تجمع آن و یا ایجاد حساسیت و واكنش آلرژیک است كه ندرتا تخلیه آن و یا حل كردن آن، با آنزیم نیاز می‌شود. عده‌اى از افراد ترجیح می‌دهند كه از روشى ماندگارتر در این ناحیه استفاده كنند، ژل‌هاى ماندگار و دائم معمولا به همان نسبت عوارض زیادى دارند و به هیچ‌ وجه در این ناحیه توصیه نمى‌شوند، براى این دسته از افراد، روش تزریق چربى كه ماندگارى بسیار طولانى‌تری دارد توصیه مى‌شود.

تزریق چربی به واژن

در سال‌های اخیر در كشورهای پیشرفته روش تزریق چربی با چربی گرفته شده از بدن خود فرد در لابیاماژور مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. ناحیه تناسلی زنان بر اثر عواملی نظیر افزایش سن، كاهش وزن و تغییرات هورمونی و بارداری دستخوش تغییرات ناخوشایند ظاهری، نظیر چین و چروک، شلی و افتادگی پوست و تیرگی رنگ آن می‌گردد كه یک راه ایمن و موثر تزریق چربی جهت جبران چربی از دست رفته می‌باشد.

انجام تزریق چربی نیز نظیر تزریق فیلر با بی‌حسی موضعی و تقریبا بدون درد در كلینیک و به صورت سرپایی انجام می‌شود که حدود یک تا دو ساعت طول می‌كشد و بیمار بلافاصله بعد از عمل مرخص می‌شود. ضمن بهبود و بازگشت حجم از دست رفته در این ناحیه پس از تزریق چربى شاهد بهبود كیفیت پوست نیز خواهیم بود.

روش تزریق چربی

ابتدا ناحیه مورد نظر، نظیر شكم یا ران كه دارای چربی اضافی است مشخص شده و پس از ضدعفونی، محلولی حاوی لیدوكایین و آدرنالین بنام تامی‌سنت به زیر پوست تزریق می‌شود. تزریق این محلول سبب سست شدن چربی می‌شود و كشیده شدن آن توسط سرنگ در مرحله بعدی انجام می‌شود، می‌توان به جاى سرنگ از دستگاه ساكشن، بادى جت یا لیپوماتیک، استفاده كرد ولى دكتر مریم ملكى ترجیح می‌دهد این كار را با سرنگ و به صورت دستى ‌خارج كند. روش دستی و بدون استفاده از دستگاه آسیب كمترى به سلول‌هاى چربى وارد می‌کند. در ضمن لابیاماژور نیاز به حجم خیلى زیادى از چربى ندارد و كشیدن چربى آن نیازى به دستگاه ندارد. دكتر مریم ملكى استفاده از دستگاه را فقط براى تزریق چربى به باسن یا ساق پا كه حجم‌ بیشترى از چربى نیاز دارند، استفاده می‌كند.
چربی كشیده شده پس از تصفیه و آماده سازی توسط كانولاهای بسیار ظریفی به نواحی لابیاماژور و پوبیس (برحسب تمایل بیمار) تزریق می‌شود و معمولا به دلیل جذب چربی در طی چند ماه بعد بین ۳۰ تا ۵۰٪ بیشتر از حجم مورد نیاز چربی تزریق می‌کنیم تا جبران جذب چربی در چند ماه آینده باشد. به همین علت حجم اولیه شاید زیاد خوشایند نباشد. معمولا در نهایت پس از دو تا سه ماه فقط بین ٣٠ تا ٧٠ درصد حجم چربى باقى مى‌ماند و بقیه جذب می‌شود. در صورت تمایل به افزایش حجم بیشتر معمولا شش ماه تا هجده ماه بعد می‌توان تزریق چربى مجدد انجام داد.

مراحل تزریق چربی به واژن

دستورات قبل از تزریق چربی به واژن

١- قطع مصرف داروهای رقیق‌كننده خون نظیر بروفن، اسپیرین و ویتامین E از دو هفته قبل از عمل
٢- قطع مصرف الكل و سیگار و دخانیات از دو هفته قبل
٣- استحمام روز قبل و شیو موهای ناحیه تناسلی
٤- مصرف مایعات زیاد از دو روز قبل
٥- چون تزریق با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود نیازی به ناشتا بودن ندارد.

دستورات بعد از تزریق چربی به واژن

١- رانندگی تا سه روز مجاز نمی‌باشد.
٢- مصرف آنتی بیوتیک و مسكن تجویزی به صورت منظم
٣- استراحت در منزل تا دو روز بعد از عمل
٤- استحمام ٤٨ ساعت بعد به صورت ایستاده مجاز است.
٥- عدم استفاده از وان و جكوزی تا یک ماه
٦- شروع كار و فعالیت‌های عادی از روز سوم عمل مجاز است.
٧- از ورزش و ارتباط جنسی تا یک هفته خودداری نمایید.
٨- از ایجاد فشار و ماساژ به ناحیه تا یک هفته خوددارى كنید.
٩- دستشویی رفتن مشكلى ایجاد نمى‌كند.
١٠- بخیه‌اى وجود ندارد و محل ورود كانولاى تزریق چربى از یک سوراخ ریز دو میلى‌مترى است كه با چسب پوشانده می‌شود و از روز سوم برداشته می‌شود.
١١- استفاده از غذاى كم نمک و مایعات شیرین تا یک هفته بعد از تزریق توصیه می‌شود.
١٢- تا دو هفته بعد از عمل از رژیم كم كالرى خوددارى كنید.
١٣- پوشیدن گن جهت جلوگیرى از درد و تورم ناحیه برداشت چربى.

عوارض احتمالی تزریق چربی

عوارض تزریق چربى به ناحیه ژنیتال بیشتر شامل تورم و التهاب و شاید مختصرى درد و بندرت كبودى باشد كه موقت بوده و رفع می‌شود. عوارض نادر دیگر شامل عفونت است همچنین گاه به ندرت توده گلوله شده ممكن است در محل تزریق پدید آید كه معمولا با تزریق كورتون قابل رفع است. در نهایت باید در نظر داشت كه به دلیل ماهیت طبیعى چربى با كاهش شدید وزن حجم ناحیه تزریق شده هم كم خواهد شد.

عوارض احتمالی تزریق چربی به واژن

مزایای روش تزریق چربی

همان طور که می‌دانیم بافت چربی علاوه بر سلول‌های چربی حاوی سلول‌های بنیادی زیادی است که وجود آن‌ها باعث افزایش کلاژن‌سازی و جوانسازی در پوست می‌شود. به دلیل در دسترس بودن چربی در بیشتر بانوان پزشک قادر است در صورت نیاز علاوه بر حجم‌دهی به لابیاماژور، ناحیه پوبیس را نیز تزریق کند و همچنین اگر ترک‎‌های پوستی در این ناحیه وجود دارد در آن‎ها نیز تزریق انجام دهد و به بهتر شدن ظاهر پوست در این قسمت کمک کند.

آیا می‌توان چند عمل زیبایی با هم انجام داد؟

در برخى افراد اگر نیاز به عمل لابیاپلاستى باشد می‌توان به طور همزمان این عمل را با تزر‌یق چربى در یک جلسه انجام داد. همچنین در یک جلسه می‌توان لیزر تنگی واژن (مونالیزا)، لیزر روش‌سازی و تزریق چربی را با هم انجام داد. حسن آن در این است كه دوره نقاهت و مراقبت هر دو یكى مى‌شود.

در حال حاضر دكتر مریم ملكى با استفاده از متدهاى خاص خود بهترین راهكار براى جوانسازى ناحیه واژن را تزریق چربى مى‌داند كه معمولا طى یک تا دو جلسه به نتیجه دلخواه مى‌رسد. تنها مشكلى كه تزریق چربى در این ناحیه نسبت به تزریق ژل دارد این است كه تزریق ژل نیاز به مراقبت یا استراحت ندارد ولى تزریق چربى دوره نقاهت یک هفته‌اى دارد و شاید فرد تا دو سه روز نتواند به سر كار برود ولى كارهاى روزمره را می‌تواند انجام دهد.تعداد بازدید از این مطلب: 11576
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *