بیماری زرد زخم یک عفونت باکتریایی بسیار مسری است که معمولا توسط یک گروه استرپتوکوک یا باکتری استافیلوکوک اورئوس ایجاد می‌شود. بیماری زرد زخم بیشتر در میان کودکان شایع است. با این حال گاهی این بیماری در افراد بزرگسال نیز رخ می‌دهد که دچار بیماری‌های پوستی مانند اگزما باشند. بعضی مشکلات پوستی مانند آبله مرغان، واکنش به نیش حشرات، سوختگی پوست و دیابت خطر گسترش زرد زخم را در بدن بیشتر می‌کند. به گفته دکتر مریم ملکی، بیماری زرد زخم اغلب در اطراف بینی و دهان دیده می‌شود. با این حال می‌توان به این عفونت از طریق بردگی، خارش و زخم‌های سرد یا جایی که باکتری‌ها می‌توانند وارد شوند، مبتلا شد.

عوامل خطر در ابتلای به بیماری زرد زخم

فاکتورهایی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند عبارت‌اند از:

 1. سن: بیماری زرد زخم اغلب در کودکان ۲ تا ۵ ساله دیده می‌شود.
 2. شرایط شغلی: این بیماری به راحتی در مدارس و مراکز مراقبت از کودکان گسترش می‌یابد.
 3. آب و هوای گرم و مرطوب: این عفونت‌ها در تابستان بیشتر شایع است.
 4. برخی از ورزش‌ها: مشارکت در ورزش‌هایی که شامل تماس پوست با پوست مانند فوتبال و کشتی است، خطر ابتلا به بیماری زرد زخم را افزایش می‌دهد.
 5. شکستگی و بریدگی پوست: باکتری‌هایی که موجب بروز این بیماری می‌شوند اغلب از طریق پوست شما به وسیله آسیب‌های پوستی، گزش حشرات یا جوش وارد بدن شما می‌کنند.
 6. بزرگسالان و افراد مبتلا به بیماری دیابت یا دچار ضعف سیستم ایمنی بیشتر احتمال دارد که به فرم اکتیمای این بیماری مبتلا شوند.

علائم بیماری زرد زخم

بیماری زرد زخم موجب بروز ناهمواری‌های کوچک یا تاول بر روی پوست شود. پوست مرطوب، حساس و قرمز است و مایع روشن آن را می‌پوشاند. پوست‌پوست شدن ممکن است باعث خارش شود و سپس در ناحیه قرمز ایجاد می‌شود. اگر بیماری شدیدتر باشد ممکن است تب و تورم غدد لنفاوی (غدد متورم) در صورت یا گردن ایجاد شود. شکل جدی‌تر این بیماری بنام اکتیما، به صورت عمیق‌تر در داخل پوست نفوذ می‌کند و موجب زخم‌های مضر و به طرز مبهمی دردناک می‌شود که به زخم‌های عمیق تبدیل می‌شوند.

عوارض بیماری زرد زخم

این بیماری به طور معمول خطرناک نیست و زخم‌ها در فرم‌های خفیف بدون زخم، بدون درمان می‌شوند. عوارض ناگوار این بیماری که به ندرت اتفاق می‌افتد شامل موارد زیر است:

 • سلولیت: این عفونت بالقوه جدی بر روی بافت‌های زیر پوست شما تاثیرمی‌گذارد و در نهایت به گره‌های لنفاوی و جریان خون شما گسترش می‌یابد. سلولیت بدون درمان به سرعت می‌تواند تهدیدکننده زندگی در فرد مبتلای به این بیماری باشد.
 • مشکلات کلیوی: یکی از انواع باکتری‌هایی که موجب بیماری زرد زخم می‌شوند همچنین می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند.
 • زخم: زخم‌هایی وابسته به اکتیما یکی از عوارض این بیماری هستند که در فرم اکتیما بیماری شدید می‌تواند منجر به بروز زخم در فرد مبتلا شوند.

تشخیص بیماری زرد زخم

یک پزشک می‌تواند با نگاه کردن به پوست شما این بیماری را تشخیص دهد. در موارد نادر، پزشک ممکن است قادر به شناسایی موضوع عفونت نباشد و ممکن است در یک آزمایشگاه برای شناسایی باکتری‌هایی که باعث عفونت می‌شوند نیاز به آزمایش داشته باشد.

مدت انتظار

هنگامی که درمان شروع می‌شود بهبود از بیماری در طی زمان‌های متفاوتی می‌تواند رخ دهد و عفونت باید در عرض یک یا دو هفته بهبود یابد.

پیشگیری از بیماری زرد زخم

برای کمک به پیشگیری از بروز بیماری زرد زخم، هر روز حمام یا دوش بگیرید و همیشه پوست خود را پاک نگهدارید. اگر پوست شما دچار بریدگی یا خراشیدگی شد یا با دچار جوش‌های ناشی از تماس با پیچک‌های سمی شد، حتما آن منطقه را تمیز نگهدارید و از خراشیدگی جلوگیری کنید. اگر شما دارای بیماری زرد زخم هستید می‌توانید از طریق عدم تماس با ناحیه آسیب‌دیده و آلوده، از گسترش عفونت جلوگیری کنید. شما می‌توانید عفونت را به راحتی از یک مکان به مکان دیگر پخش کنید. برای جلوگیری از گسترش بیماری زرد زخم، بسیار مهم است که رویه بالش و ملحفه هر روز شسته شود. اقلام شخصی مانند صابون و حوله باید جدا از دیگر اعضای خانواده باشد. هم‌بازیانی که افراد با پوست آلوده تماس می‌گیرند ممکن است دچار بیماری زرد زخم شوند، بنابراین کودکانی که مبتلا به این بیماری هستند باید سعی کنند از تماس با دیگران جلوگیری کنند.

درمان بیماری زرد زخم

بیماری زرد زخم معمولا با آنتی‌بیوتیک‌ها، به صورت مایع، قرص یا تزریق درمان می‌شود. برای ناحیه‌های موضعی دچار بیماری، پزشک ممکن است یک پماد موضعی ضدباکتریایی مانند موپیروسین (باکتروبان) یا رتپامولین (آلتاباکس) تجویز کند. نواحی اطراف تاول‌ها باید با صابون و آب شست‌وشو داده شود و نواحی مرطوب و زرد را می‌توان با پراکسید هیدروژن رقیق شده با آب پاک کرد. این ناحیه را با استفاده از گاز و نوار یا باند پلاستیکی بپوشانید که این امر می‌تواند در کاهش خطر گسترش عفونت به سایر قسمت‌های بدن کمک کند.

شیوه زندگی و درمان‌های خانگی زرد زخم

برای عفونت‌های جزئی شما ممکن است از یک کرم آنتی‌بیوتیک یا پماد که حاوی باسیتراسین باشد استفاده کنید و یک باند غیرچسبنده در ناحیه مبتلا قرار دهید که این امر می‌تواند به جلوگیری از گسترش زخم و عفونت‌ها کمک کند.

پیش ‌‌آگهی در مورد بیماری زرد زخم

بیماری زرد زخم بدون زخم شدن تا زمانی که کودک به تاول‌ها و ضایعه‌های پوستی دست نزند، بهبود می‌یابد. نوزادان احتمال بیشتری برای دچار شدن به عوارض ناگوار از قبیل التهاب کلیه (گلو مرولو نفریت) و عفونت خونی (باکترمی) دارند.

چه هنگامی باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید؟

اگر فکر می‌کنید که شما یا فرزندتان ممکن است دارای بیماری زرد زخم باشد، با پزشک خود تماس بگیرید، به خصوص اگر شخص دیگری در معرض این مشکل قرار داشته باشد. اگر این بیماری درمان نشود، می‌تواند به سرعت گسترش یابد. اگر شما یا فرزندتان در معرض این بیماری قرار بگیرید، در صورت گسترش تب یا اگر یک نواحی مبتلای به بیماری بزرگ یا قرمز شد، با پزشک تماس بگیرید.

چه کاری می توانید انجام دهید

برای آماده شدن برای ویزیت توسط پزشک، لیستی از سوالات زیر را آماده کنید:

 • نشانه‌هایی از بیماری که شما یا فرزندتان تجربه می‌کنید.
 • تمام داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌ها که شما یا فرزند شما مصرف می‌کنید.
 • اطلاعات کلیدی و سابقه پزشکی از جمله مشکلاتی دیگری که شما یا فرزند شما به آن‌ها مبتلا هستند.

سوالاتی که می‌خواهید از پزشک خود بپرسید.

سوالاتی که از پزشک خواهید پرسید:
علت ایجادکننده این بیماری و زخم‌ها چیست؟
آیا آزمایش‌هایی برای تایید تشخیص بیماری زرد زخم مورد نیاز است؟
بهترین شیوه درمان این بیماری چیست؟
برای جلوگیری از گسترش عفونت چه کاری می‌توانم انجام دهم؟
برای بهبود این عارضه چه روش مراقبت از پوست را شما توصیه می‌کنید؟
علاوه‌‌بر سوالاتی که آماده کرده‌اید اگر در زمان ویزیت سوالی به ذهن شما رسید از پزشک آن‌ها را بپرسید.

چه سوالاتی را باید از پزشک خود در مورد بیماری زرد زخم انتظار داشته باشید

پزشک ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:
چه زمانی زخم‌ها شروع شد؟
زخم‌ها ناشی از ابین بیماری در زمان شروع شبیه چه بودند؟
آیا اخیرا دچار هر گونه بریدگی، خراش یا گزش حشرات در ناحیه آسیب‌دیده شده‌اید؟
آیا زخم‌های دردناک یا خارش‌دار دارید؟
چه چیزی باعث می‌شود که نواحی تحت تاثیر بیماری بهتر یا بدتر شود؟
آیا هیچ کس در خانواده شما در حال حاضر مبتلا به این بیماری است؟
آیا این مشکل در گذشته در شما رخ داده است؟

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 4749
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *