توصیه های مهم برای جلوگیری از عود درماتیت سبوره ای یا شوره ای
1- مصرف چای و قهوه را کاهش دهید

یکی از مهمترین توصیه ها برای پیشگیری از عود درماتیت، کاهش مصرف کافئین است. مواد حاوی کافئین مانند چای و قهوه علاوه بر این که دیورتیک هستند و باعث بی آبی بدن میشوند و پوست را خشک میکنند، هورمونهای استرس و التهاب در بدن را افزایش میدهند. اگر به فردی که دچار درماتیت یا مشکلات پوستی دیگر است و قهوه مینوشد توجه کنید، میبینید ظرف دو تا سه ساعت بعد از قهوه پوست او ملتهب تر است. قهوه یکی از محرکهای مهم درماتیت شوره ای (seborrheic dermatitis) محسوب میشود. بنابراین از همین لحظه مصرف قهوه را کاهش دهید تا تأثیر آن را مشاهده نمایید.

2- استعمال دخانیات را ترک کنید
استعمال دخانیات از جمله سیگار باعث خشک شدن پوست و در نتیجه ایجاد چین و چروک میشود. سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی به پوست شده و گردش خون در پوست را کاهش میدهد در نتیجه پوست نمیتواند مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نماید. از جمله مواد مغذی ضروری برای پوست عبارت است از ویتامین ث که به محافظت و ترمیم آسیب دیدگی پوست کمک مینماید. افرادی که دچار درماتیت شوره ای هستند، باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند چرا که جلوگیری از خشکی پوست و ترمیم آسیب دیدگی آن برای این افراد اهمیت ویژه ای دارد. هنگامی که سیگار را ترک میکنید، متوجه میشوید ظرف چند هفته پس از ترک، پوستتان کمتر خشک شده و درماتیت بهبود مییابد.

3- غذاهای بی ارزش مصرف نکنید
بدن شما توسط همان چیزی که میخورید ساخته میشود. در صورتی که مقدار زیادی غذاهای بی ارزش، خوراکیهای شیرین و یا سرخ کردنی مصرف میکنید، پوست شما باید بهای آن را بپردازد. این غذاها مانع میشوند پوست رطوبت کافی دریافت نماید بنابراین دیواره های سلولی لایه های درم و اپی درم آسیب میبیند. در صورتی که مشکل پوستی داشته باشید این مسئله اهمیت ویژه ای پیدا میکند. بنابراین حتماً باید رژیم غذایی خود را تغییر داده و غذاهای سالم مصرف کنید.

4- استرس خود را مدیریت کنید
استرس بر تمامی بدن تأثیر گذاشته و نقش قابل توجهی در عملکرد اجزاء مختلف بدن از جمله پوست ایفا میکند. استرس، تأثیر منفی بر دستگاه گوارش گذشته و مقدار زیاد هورمون کورتیزول باعث تولید بیشتر چربی در پوست میشود که این امر التهاب پوست را افزایش داده و حتی ممکن است موجب به راه افتادن واکنش خود ایمنی در آن شود. هر چه استرس کاهش یابد وضعیت درماتیت شوره ای نیز بهبود خواهد یافت.

5- به خواب خود اهمیت بدهید
عدم خواب مناسب از نظر کیفیت و کمیت، یکی از مهمترین مواردی است که بر کیفیت پوست تاثیر میگذارد اما اغلب از آن چشم پوشی میشود. کمبود خواب باعث واکنش التهابی در بدن شده و توانایی سیستم ایمنی در تنظیم بدن را کاهش میدهد. این وضعیت باعث بروز مشکلات پوستی مربوط به سیستم ایمنی و یا تشدید آنها میشود. خواب به تمامی عملکردهای بدن کمک میکند. بدون تردید بهبود وضعیت خواب در پیشگیری از عود درماتیت شوره ای نقش مهمی دارد. بنابراین هر شب باید خواب کافی داشته باشید تا سیستم ایمنی تان در وضعیت خوبی قرار داشته باشد.تعداد بازدید از این مطلب: 8099
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *