بیشتر خانم‌ها به محض مشاهده هر گونه تغییر رنگی در پوست بدن خود دچار نگرانی می‌شوند. نگرانی درباره تیرگی ناحیه تناسلی و پوست اطراف واژن نیز یکی از همین نگرانی‌ها است. هرچند تیرگی واژن و کشاله ران بیماری نیست اما باعث کاهش اعتماد بنفس جنسی خانم‌ها می‌شود. ما در این مقاله به دلایل تیرگی واژن زنان و راه های پیشگیری از آن پرداخته ایم. تیرگی واژن دلایلی دارد که بیشتر آن‌ها طبیعی هستند و نگران شدن درباره آن بی‌مورد است.

رنگ پوست افراد با هم متفاوت است. رنگ پوست ناحیه تناسلی در یک خانم، در حالت طبیعی تیره‌ترین قسمت پوستش نسبت به جاهای دیگر بدن اوست. در واقع رنگ پوست این ناحیه از صورتی تا بنفش و قهوه‌ای تیره، متغیر است. اگر این تیرگی خارش، درد، حس ناراحتی، ترشحات غیرطبیعی و بوی بد را به همراه نداشته باشد، جایی برای نگرانی وجود ندارد. اگر برعکس، علاوه بر این تیرگی، علائم یاد شده وجود داشته باشد، احتمالا شخص مبتلا به عفونت است و باید به پزشک جهت معاینه شدن مراجعه کند. برخی منابع، استفاده از برخی کرم‌های روشن‌کننده و یا مواد طبیعی مانند آبلیمو و عسل را در سفید کردن رنگ پوست ناحیه تناسلی موثر می‌دانند اما راه حل مطمئن‌تر، موثرتر و پایدارتر، روش لیزردرمانی است، که علاوه بر روشن‌سازی ، خاصیت جوانسازی و بهبود کیفیت پوست را نیز به دنبال دارد.
دکتر مریم ملکی متخصص پوست ، در زیر به برخی از دلایل تیرگی ناحیه تناسلی می‌پردازد.

تیرگی ناحیه تناسلی

به طور طبیعی پوست ناحیه ژنیتال و ران یک تا دو درجه باید تیره‌تر از بقیه پوست بدن است. اما گاهی اختلاف رنگ این نواحی با پوست اطراف خیلی زیاد شده و باعث ناراحتی بانوان می‌شود. میزان رنگدانه‌های پوست (ملانین) در برخی از افراد به طور ژنتیکی بیشتر از دیگران است. اما در بیشتر افراد، پوست واژن و کشاله ران به مرور زمان و به دلایل زیر نسبت به پوست نواحی اطراف آن تیره‌تر می‌شود
.

علت‌های مختلف تیرگی ناحیه تناسلی

 • افزایش سن
 • شیو کردن مکرر موی زائد
 • برنزه کردن و حمام آفتاب
 • واریس تناسلی
 • خاراندن زیاد و مداوم پوست
 • چاقی و اضافه وزن
 • رابطه جنسی زیاد و خشن

 • تغییرات و اختلالات هورمونی: تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، بارداری و زایمان به طور موقت یا دائم باعث تیرگی کشاله ران و واژن می‌شود. تغییرات هورمونی براثر مصرف بعضی داروهای خاص و یا عدم تعادل هورمونی در بدن مثلا در اثر سندرم تخمدان پلی کیستیک و افزایش هورمون‌های مردانه و تغییرات متابولیسم هورمون‌ها و مواد در بدن رخ دهد. کم کاری تیروئید نیز می‌تواند سبب تیرگی پوست در نواحی تناسلی شود.

 • برخی از محصولات بهداشتی: بعضی از محصولات بهداشتی که خانم‌ها برای ناحیه تناسلی از آن استفاده می‌کنند، علت سیاهی واژن و کشاله ران هستند. مانند، مواد شیمیایی شوینده‌های بهداشتی، استفاده از صابون برای شستن واژن ، مصرف بعضی از کرم‌ها و پمادهای درمانی یا بهداشتی
 • رطوبت و تعریق: 
پوشیده بودن مداوم ناحیه تناسلی باعث عدم تهویه ، تجمع رطوبت و عرق در این ناحیه می‌شود که منجر به تغییر رنگ پوست می‌گردد.
 • پوشیدن لباس تنگ و چسبان 
لباس‌های پلاستیکی باعث ایجاد عدم تهویه کافی و درنتیجه سیاه شدن پوست ناحیه تناسلی می‌شود. همچنین برخی خانم‌ها به مواد مصنوعی حساسیت دارند که این مورد هم دلیل دیگری برای تیرگی واژن است.
 • عفونت تناسلی
: عفونت مکرر یا مزمن مخاط و پوست ناحیه تناسلی که باعث خارش واژن باشد و نیز تبخال تناسلی مکرر و یا زگیل تناسلی، می‌تواند در طول زمان باعث تیرگی ناحیه تناسلی شود.
 • بیماریهای پوستی: 
برخی بیماریهای پوستی در ناحیه تناسلی باعث پوسته ریزی ، خارش و در نهایت تغییر رنگ ناحیه ژنیتال خانم‌ها به رنگ قهوه‌ای و تیره می‌شود. پسوریازیس، لیکن پلان، اگزمای پوستی در ناحیه تناسلی و....از جمله بیماریهای پوستی هستند که باعث تیرگی واژن می‌شوند.
 • خشکی واژن: 
خشکی واژن هر دلیل از جمله کاهش هورمون استروژن در دوران یائسگی خارش و ترکهای ریز در بافت ناحیه پرینه و تیرگی ناحیه واژن و ناحیه تناسلی می‌شود.
 • ورزش و پیاده روی: 
ورزش‌هایی که با اصطکاک و بهم ساییده شدن ناحیه رانها و ناحیه تناسلی همراه هستند مانند دوچرخه سواری ، اسب سواری ، و یا مشاغل نشسته به مدت طولانی می‌توانند باعث تیرگی واژن شوند.

تیرگی واژن

درمان تیرگی ناحیه تناسلی

واژینال وایتنینگ چیست؟

منظور از واژینال وایتنینگ، استفاده از روش‌هایی است که باعث کاهش ملانین پوست و رفع تیرگی ناحیه تناسلی می‌شود. واژه وایتنینگ به معنی سفید کردن است ، در حال‌که این واژه غلط انداز است و ذهن فرد را بسیار متوقع می‌کند، و این در حالیست که اکثر روش‌های وایتنینگ مختصر روشن کردن پوست را به همراه دارند و هیچگاه شاید نتوان پوست ناحیه تناسلی را در نژاد ایرانی ، به معنای واقعی سفید کرد. لیزرها، برای نتیجه بهتر نیاز به تکرار دارند و هیچگاه در یک جلسه لیزر وایتنینگ نتیجه منجر به سفید شدن نمی‌شود. از این روش‌ها، نه تنها برای روشن کردن لابیاها، بلکه برای وایتنینگ مقعد، پرینه (پوست بین مقعد تا دهانه واژن) و پوست نواحی تیره‌ای مثل زیربغل، آرنج و زانو استفاده می‌شود، گرچه همیشه پاسخ‌دهی در همه افراد یکسان نیست.

تیرگی واژن

اگر علت سیاهی واژن و کشاله ران ژنتیکی باشد کاری برای آن نمی توان انجام داد. اما در مواردی که دلیل تیرگی واژن اکتسابی است، با توجه به علت تیرگی می‌توان از روش‌های زیر برای رفع تیرگی کشاله ران و واژن استفاده کرد:

تیرگی ناحیه تناسلی

روش‌های جلوگیری از تیرگی واژن

هر چند تیره شدن پوست با گذشت زمان یک روند طبیعی است اما به کمک روش‌های زیر می‌توانید از سیاهی کشاله ران و واژن جلوگیری کنید:

 • سرخود از کرمهای بهداشتی یا آرایشی در ناحیه تناسل‌ استفاده نکنید. استفاده از بعضی از کرم‌های روشن‌کننده در این نواحی ممکن است با ایجاد تحریکات پوستی باعث تیرگی بیشتر شوند.
 • با تغذیه مناسب و ورزش، وزن‌تان را کنترل کنید یا کاهش دهید.
 • غذاهای سرشار از ویتامینC، E و D را به رژیم غذایی تان اضافه کنید یا مکمل‌های دارویی آنها را زیر نظر پزشک مصرف کنید. این ویتامین ها به روشنی و شادابی پوست کمک می‌کنند.
 • به جای ژیلت از روش‌ لیزر مو که مناسب و بدون عارضه هستند ، برای رفع موهای زائدتان استفاده کنید.
 • به‌جای پوشیدن لباس‌های تنگ و نایلونی، شورت‌های راحت و نخی بپوشید.
 • بطور روزانه و به محض مرطوب شدن لباس زیرتان آن را عوض کرده و حتما لباس‌های زیر با حرارت و یا نور آفتاب خشک کنید.
 • اگر بیماریی دارید که باعث تیرگی پوست تناسلی شده، حتما برای رفع تیرگی واژن باید ابتدا این بیماری‌ها را درمان کنید.
 • از صابون و محصولات دیگر برای شستن ناحیه تناسلی استفاده نکنید. آب ولرم برای تمیزی این ناحیه کافی است. در صورت لزوم می‌توانید از شامپوهای ملایم مثل شامپو بچه برای شستشوی این نواحی استفاده کنید.

 تعداد بازدید از این مطلب: 14748
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *