همه افراد حتی کسانی که از منزل خارج نمی‌شوند در معرض تابش اشعه فرابنفش خورشید هستند و باید از ضد آفتاب استفاده کنند. چراغ‌های کم مصرف و مانیتور کامپیوترها و غیره هم تهدیدهایی برای پوست به حساب می‌آیند بنابراین برای محافظت از پوست و پیشگیری از عوارض آن‌ها ضروریست که از ضد آفتاب استفاده کنید.

هنگام انتخاب ضد آفتاب نوع پوستتان باید در نظر گرفته شود و متناسب با ویژگی‌های پوستتان ضد آفتاب تهیه کنید. به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر مریم ملکی برخی از توصیه‌های متخصصین پوست و زیبایی برای انتخاب کرم ضد آفتاب متناسب با انواع پوست، نحوه صحیح مصرف ضد آفتاب و نکاتی در مورد مراقبت از پوست در برابر آفتاب به شرح زیر می‌باشد:

 • افرادى كه پوستشان مستعد جوش است با کرم‌های ضد آفتاب معمولى امكان اینكه جوش صورت بزنند زیاد است و باید از کرم‌های ضد آفتاب فاقد چربى استفاده كنند.
 • به کرم ضد آفتاب فرصت بدهید تا کاملا جذب پوست شود؛ بنابراین اگر قصد خروج از خانه را دارید، 20 دقیقه قبل از خروج از خانه کرم ضد آفتاب بزنید.
 • کرم‌های ضد آفتاب حاوی کرم پودر دارای همان خاصیت ضد آفتاب هستند ولی نوع آن و همچنین SPF آن را باید پزشک متخصص پوست تعیین کند.

شماره‌های مختلف SPF کرم ضد آفتاب

شکل 1: شماره‌های مختلف SPF کرم ضد آفتاب

 • مارک ضد آفتاب مهم نیست، اما افراد باید برای تهیه ضد آفتاب ابتدا از نوع پوست خود آگاه شده و بر اساس نوع آن کرم تهیه کنند.
 • برای بچه‌ها باید ضد آفتاب‌های مخصوص اطفال استفاده کرد و برای سنین 12 تا 30 سال باید از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده شود. برای سنین 30 تا 45 سال از ضد آفتاب مخصوص پوست‌های نرمال و افراد 50 سال به بالا باید از ضد آفتاب مخصوص پوست‌های خشک استفاده کنند.
 • گاهی وقت‌ها افراد دوست دارند روی ضد آفتاب، آرایش یا کرم پودر داشته باشند بنابراین کارخانه‌های داروسازی بر آن شدند تا در یک فرآورده، ضد آفتاب و کرم پودر را ادغام کنند بنابراین باید از ضد آفتاب‌های کرم پودر که استاندارد و دارای پروانه وزارت بهداشت هستند استفاده شود و یا اگر از نوع خارجی آن استفاده می‌شود حتما دارای مجوز ورود و مهر استاندارد باشند.
 • شک نکنید که لباس‌ها و پوشش‌های فیزیکی خیلی بهتر از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند تا کرم ضد آفتاب، چون اجازه نمی‌دهند نور خورشید به پوست بتابد؛ بنابراین کلاه لبه‌دار مناسب، روسری مناسب، لباس مناسب و یا سایه‌بان در کنار دریا و استخر بهترین حفاظت را در برابر نور خورشید دارند ولی اگر کسی صیاد، ملوان، کشاورز، کارگر و مهندس ساختمان است و نمی‌تواند در طول روز صورتش را در برابر نور خورشید حفاظت کند، باید کرم ضد آفتاب را روی پوست صورتش بمالد. همین‌طور خانم‌هایی که پوشیدن کلاه لبه‌دار در خیابان را مناسب نمی‌دانند، باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنند. ولی باید بدانید هیچ کرم ضد آفتابی نمی‌تواند جانشین پوشش‌های مناسب شود.
 • خوشبختانه امروزه کرم‌های ضد آفتاب در تمامی انواع خود در داروخانه‌ها وجود دارد و حتی برای آقایان و کودکان نیز کرم‌های ضد آفتاب مخصوص به بازار آمده است.

کرم ضد آفتاب مخصوص کودکان

تصویر2: کرم ضد آفتاب مخصوص کودکان

 • برخی از افراد تصور می‌کنند که استفاده از کرم ضد آفتاب تنها یک‌بار در روز کافی است؛ درصورتی‌که این‌گونه نبوده و افراد باید از ساعت 10 تا 3 بعدازظهر از ضد آفتاب استفاده کرده و با حدفاصل دوساعته آن را تجدید کنند.
 • این ماده با پوشش مناسب پوست در مقابل نور آفتاب، از نفوذ اشعه‌های مضر به پوست فرد جلوگیری می‌کند.
 • استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در خارج از خانه برای افراد ضروری بوده و اگر افرادی نیز دارای پوست حساس باشند، باید به‌دفعات زیادتری کرم خود را تجدید کرده و حتما از آن استفاده کنند.
 • آفتاب‌سوختگی ساده‌ترین و زودرس‌ترین عارضه‌ای است که در این صورت فرد را درگیر می‌کند و علاوه بر آن در طولانی‌مدت نیز پوست را تیره کرده و مستعد ابتلا به انواع سرطان‌های پوستی می‌کند.

آفتاب سوختگی

تصویر3: آفتاب‌سوختگی

 • برای تجدید کرم ضد آفتاب بر روی صورت نیازی به شستن صورت نبوده و افراد بهتر است که از روی کرم قبلی، اقدام به استفاده از کرم کرده و در صورت تمایل نیز شستشو با آب گرم کافی است.
 • به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر مریم ملکی امروزه دیده می‌شود که برخی از بانوان ساق دست‌های خود را نپوشانده و در مقابل اشعه‌های آفتاب رفت‌وآمد دارند؛ این اقدام اشتباه بوده و باید این افراد پوست خود را در مقابل آفتاب محافظت کرده و بخصوص افرادی که دارای پوست‌های حساس هستند باید کمتر در مقابل نور آفتاب ظاهرشده و کلاه آفتابی و لباس‌های پوشیده استفاده کنند.
 • در جامعه ما گاهی بانوان هزینه‌های زیادی در خصوص کرم‌های آرایشی می‌کنند، اما در خصوص استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و مرطوب‌کننده بی‌توجهی کرده و اهمیت نمی‌دهند، درصورتی‌که مصرف کرم‌های ضد آفتاب برای تمامی افراد لازم است.
 • باید توجه داشت كه اكثر كرم پودرها خاصیت ضد آفتابی ندارند، بسیار دیده می‌شود كه بانوان از كرم پودرهاى معمولى به‌جاى ضد آفتاب استفاده می‌کنند.
 • در صورتی ‌که مصرف کرم‌های ضد آفتاب برای تمامی افراد لازم است. مصرف کرم‌های ضد آفتاب تنها برای کودکان زیر دو سال توصیه نشده و بهتر است که این کودکان در معرض آفتاب قرار نگیرند.

درصورتی‌که شما به طور مداوم در تماس با آب و هوایی گرم باشید یا شغلی داشته باشید که با فعالیت شدید همراه باشد حتما به اهمیت مقاومت ضد آفتاب در برابر آب و عرق پی برده‌اید. اما اینکه یک ضد آفتاب در برابر آب مقاوم است واقعا به چه معناست؟ FDA کرمی را کرم ضد آفتاب ضد آب در نظر می‌گیرد که سطح تاثیر آن بعد از 40 دقیقه قرارگیری در معرض آب همچنان ثابت باشد و کرم ضد آفتاب ضد آب قوی درواقع کرمی است که بعد از 80 دقیقه شنا کردن همچنان تاثیر خود را حفظ کند. اما از آنجایی که کرم‌های ضد آفتاب موجود در بازار دارای چنین شرایطی نیستند، پس یادتان باشد که چنانچه همیشه با آب در ارتباط هستید در هر صورت باید کرم ضد آفتاب خود را مداوم تجدید کنید.

به کودکان زیر شش ماه کرم ضد آفتاب به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. بهتر است این کودکان اصلا زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرند. اگر مجبور شدید به آن‌ها لباس مناسب بپوشانید طوری که بدنشان اصلا آفتاب نخورد. برای کودکان از سن دو سالگی به بعد باید از کرم‌های ضد آفتاب بت SPF 30 تا 50 استفاده شود.تعداد بازدید از این مطلب: 3320
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *