ساب سیژن ( subcision ) چیست ؟
فرو رفتگى پوست صورت( اسکار) بدنبال بهبود جوش عارضه مهمى است که گریبانگیر بسیارى از نوجوانان و جوانان میشود .تاثیر منفى که این اسکارها در روابط اجتماعى میگذارد بر هیچکس پوشیده نیست . معمولا داروهاى موضعى و خوراکى تاثیرى بر بهبودى آن ندارند.

اسکارآکنه اگر سطحى باشد ، با روشهاى لیزرى مانند لیزر فرکشنال co2 ،به تنهایی قابل بهبود است ، ولى در صورت عمیق بودن فرورفتگیها لیزر فرکشنال co2 در جلسات اولیه نتیجه مطلوبى نمیدهد و باعث میشود فرد احساس ناامیدى کند. از آنجا که عامل اصلى فرورفتگى پوست، درمحل جوشگاه هاى آکنه ، چسبندگى و فیبروز زیر آنست که موجب کشیده شدن پوست به داخل و فرورفتن آن میگردد، آزادسازى این چسبندگى ها بخش مهم و ضرورى براى درمان اینگونه ضایعات پوستى می باشد.

ساب سیژن روشی است که براى کاهش عمق اسکارهاى آکنه عمیق استفاده میشود .با آزادکردن چسبندگى هاى بین پوست و بافت 'همبند زیرین آن ،پوست از بافت زیرین جدا میشود و سبب آزاد شدن پوست میشود و بلافاصله پوست صافتر و یکدست تر بنظر میرسد . بدلیل زخم و التهابى که بدنبال ساب سیژن در زیر پوست ایجاد میشود ، پروسه ترمیم شروع شده و کلاژن سازى و بافت سازى زیر اسکارها سبب پر شدن تورفتگیها میگردد.ساب سیژن روشى است که براى درمان فرورفتگى جوشگاه ( اسکار ) هاى عمیق ناشى از جوشهاى جوانى ( آکنه ) کاربرد دارد .

روشهاى انجام ساب سیژن
قبلا براى انجام ساب سیژن ،از سوزن مخصوصى که شبیه نیزه بوده (سوزن نوکور) استفاده میشد .پس از تزریق بیحسى و بیحس کردن پوست ، پزشک با واردکردن آن به زیر پوست و حرکت رفت و برگشتى تکرارى بصورت افقى موازى با سطح پوست ، اقدام به بریدن و پاره کردن بافتهاى فیبروتیک و چسبندگى ها میکرد که بعضاً ایجاد خونریزى و هماتوم هم مى کرد.

ساب سیژن با این روش، علیرغم اینکه هدف درمان که پاره کردن باندهاى فیبروتیک است را محقق میکند، ولى به علت عوارض ناخواسته مثل :
* کبودى شدید صورت
* دور نقاهت طولانى تر
* ایجاد جوشگاه هاى جدید ناشى از ورود خود سوزن نوکور
* درد نسبتاً زیاد و گاهى تشدید فرورفتگى و چسبندگى بیشتر
* وحتى لک و تیرگىخیلى مورد توجه قرار نگرفت

اخیرآ ، بجاى سوزن نوکور از کانولاى مخصوصى استفاده میشود، که نوک آن تیز نمیباشد ، طول آن بلند است و بر خلاف سوزن نوکور ، فقط از طریق یک یا دو نقطه وارد پوست میشود ، بنابراین احتما آسیب عروقى و خونریزى بسیار کمتر خواهد بود و بنابراین دوره نقاهت آن کوتاهتر و کبودى ناشى از ساب سیژن نیز کمتر خواهد بود . این روش تحول اساسى در درمان جاى جوش، جاى زخمهاى وسیع نظیر سالک، چین و چروک هاى عمیق صورت نظیر خط خنده و خط اخم و….، جوانسازى پوست در پوستهاى مسن ایجاد کرده است.
این تکنیک،علاوه براینکه معایب و محدودیتهاى روش مرسوم (بااستفاده ازسوزن نوکور) راندارد،مزایاى متعددى به شرح ذیل دارد:

نتایج درمانى عالى امکان استفاده درهمه تیپ هاى پوستى مدت زمان نقاهت کوتاه ( ٣ -٢ روز ) قابلیت انجام درهمه ى فصول و عدم محدودیت ازنظرمواجهه باآفتاب و امکان استفاده ى همزمان از پیلینگ شیمیایى و لیزرفرکشنال co2 یا RF فرکشنال ومیکرودرم ابریژن دریک جلسه بصورت همزمان

همانطور که قید شد، ساب سیژن را میتوان همزمان با پیلینگ شیمیایی قوى ، و لیزر فرکشنال انجام داد تا نتایج به مراتب بهترى بدست آورد. درصد بهبودى در این روش ترکیبى میتواند از ۴٠٪ تا ٧٠٪ در یک جلسه باشد .معمولا هر چه اسکارها عمیق تر باشد احتمال نیاز به تکرار ساب سیژن بیشتر است . فواصل جلسات نباید از یک ماه کمتر باشد تا پوست زمان براى ترمیم داشته باشد.
چه افرادى کاندید مناسب براى ساب سیژن هستند ؟

افراد مبتلا به جوشگاه هاى عمیق آکنه افراد با چین نازولبیال ( خط خنده ) عمیق افراد مسن با چین وچروک هاى واضح وآسیب هاى ناشى ازآفتاب افراد با جوشگاه ( اسکار ) هاى وسیع فرورفته
افرادى که جاى جوش نسبتا عمیق دارند نباید در جلسه اول از لیزر تنها استفاده کنند ، چون احساس ناامیدى در فرد ایجاد میکند ، بلکه باید اول با سابسیژن جداسازى انجام شود و سپس روى پوست لیزر شود ، که این دو را میتوان همزمان انجام داد .

جای جوش صورت و روشهای درمان آن


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.