ساب سیژن ( subcision ) چیست ؟

فرورفتگى‌های پوستی صورت( اسکار)، عارضه مهمى است که به دنبال بهبود جوش صورت گریبانگیر بسیارى از نوجوانان و جوانان می‌شود. تاثیر منفى که این اسکارها در روابط اجتماعى می‌گذارد بر هیچکس پوشیده نیست، و معمولا داروهاى موضعى و خوراکى تاثیرى بر بهبودى آنها ندارند. دکتر مریم ملکی، متخصص پوست و مو، در این مقاله به توضیح کاملی در رابطه با روش ساب‌سیژن در درمان اسکار آکنه، می‌پردازد.

چرا ساب‌سیژن برای درمان اسکار نیاز می‌شود؟

به طور کلی شیوه درمان ساب‌سیژن به افرادی توصیه می‌شود که جای زخم آنها عمیق است. زخم‌‌هایی که از نوع عمیق هستند، با روشهایی نظیر لیزر یا میکرونیدلینگ درمان نمی‌شوند. چرا که در این دو شیوه درمان، تنها لایه های سطحی پوست در دسترس قرار داشته و تحت تأثیر درمان قرار می‌گیرند. نکته حائز اهمیت این است که نمی‌توان با افزایش طول سوزنهای دستگاه میکرونیدلینگ یا افزایش قدرت لیزر به لایه‌های عمیق دست پیدا کرد.   اسکارآکنه در صورتی‌که سطحى باشد، با روشهاى لیزردرمانی، مانند لیزر فرکشنال CO2 ، لیزر جنسیس و یا سایر روش‌های غیرلیزری مانند ، تیکسل ، میکرونیدلینگ، آراف فرکشنال ، قابل بهبود است، ولى در صورت عمیق بودن فرورفتگیها لیزر فرکشنال co۲ در جلسات اولیه نتیجه مطلوبى نمی‌دهد و باعث می‌شود فرد احساس ناامیدى کند، و از ادامه درمان مایوس شود. از آنجایی که عامل اصلى فرورفتگى پوست، درمحل جوشگاه‌هاى عمیق آکنه، چسبندگى و فیبروز زیر پوست است که موجب کشیده شدن پوست به داخل و فرورفتن آن می‌گردد، آزادسازى این چسبندگى‌ها، بخش مهم و ضرورى براى درمان این‌گونه ضایعات پوستى می‌باشد.

قبل و بعد از انجام عمل ساب‌سیژن

ساب سیژن چگونه اسکارهای آکنه را درمان می کند؟

ساب سیژن روشی است که براى اکاهش عمق اسکارهاى آکنه عمیق استفاده می‌شود. با آزاد کردن چسبندگى‌هاى بین سطح پوست و بافت همبند زیرین آن، پوست از بافت زیرین جدا می‌گردد و سبب آزاد شدن پوست می‌شود، و بلافاصله پوست صاف‌تر و یکدست‌تر بنظر می‌رسد. بدلیل خونریزی مختصر زیر پوستی ، زخم و التهابى که بدنبال ساب‌سیژن در زیر پوست ایجاد می‌شود، پروسه ترمیم شروع شده و کلاژن‌سازى و بافت سازى زیر اسکارها سبب پر شدن تورفتگیها می‌گردد. ساب‌سیژن روشى است که براى درمان فرورفتگى جوشگاه ( اسکار )‌هاى عمیق ناشى از جوش‌های جوانى (آکنه) کاربرد دارد.

مزایای ساب‌سیژن چیست؟

در میان انواع روش‌هایی که برای رفع جای آکنه وجود دارد، ساب‌سیژن توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. چرا که:
  • احتمال تغییر رنگ رنگدانه‌ای ، بعد از انجام عمل، در پوست وجود ندارد. (خطری که با بیشتر روشهای درمان با لیزر، برای فرد، وجود دارد)
  • نتیجه خوب این شیوه از درمان، در مقایسه با سایر روش‌ها نظیر لیزر؛ خیلی سریع قابل مشاهده است، و به همین دلیل انگیزه بهتری برای ادامه درمان در فرد ایجاد می‌کند.

روشهاى انجام ساب‌سیژن چگونه است؟

قبلا براى انجام ساب سیژن، از سوزن مخصوصى که شبیه نیزه بوده (سوزن نوکور) استفاده می‌شد. پس از تزریق بیحسى و بیحس کردن پوست ، پزشک با واردکردن آن به زیر پوست و حرکت رفت و برگشتى تکرارى بصورت افقى موازى با سطح پوست، اقدام به بریدن و پاره کردن بافت‌های فیبروتیک و چسبندگى‌ها می‌کرد که بعضاً ایجاد خونریزى و هماتوم هم مى‌کرد. ساب سیژن به این روش قدیمی، با این‌که،با  پاره کردن باندهاى فیبروتیک سبب بهبود اسکارهای عمیق می‌شد، ولى به علت عوارض ناخواسته مثل: * کبودى شدید صورت * دور نقاهت طولانى * ایجاد جوشگاه‌هاى جدید ناشى از ورود خود سوزن نوکور * درد نسبتاً زیاد و گاهى تشدید فرورفتگى و چسبندگى بیشتر * وحتى لک و تیرگی، مورد توجه قرار نگرفت. اخیرا‌ً، بجاى سوزن نوکور از کانولاى مخصوصى استفاده می‌شود، که نوک آن تیز نیست، طول آن بلند است و بر خلاف سوزن نوکور، فقط از طریق یک یا دو نقطه وارد پوست می‌شود، بنابراین احتمال آسیب عروقى و خونریزى، و آسیب به اعصاب پوست ، بسیار کمتر خواهد بود، و به همین علت، دوره نقاهت کوتاهتر و کبودى ناشى از ساب‌سیژن نیز کمتر خواهد بود. این روش تحول اساسى در درمان جاى جوش، جاى زخم‌ سالک، تورفتگی‌های ناشی از عمل‌های جراحی ، چین و چروک‌هاى عمیق صورت، مانند خط خنده و خط اخم، ایجاد کرده است. این تکنیک، علاوه براینکه معایب و محدودیت‌های روش مرسوم (بااستفاده ازسوزن نوکور) را ندارد، مزایاى متعددى به شرح ذیل دارد: نتایج درمانى عالى امکان استفاده در همه تیپ‌هاى پوستى، مدت زمان نقاهت کوتاه ( ٣ -٢ روز )

ساب‌سیژن برای درمان چه اسکارهایی ایده‌آل است؟

عمل زیبایی ساب‌سیژن گزینه‌ای ایده‌آل برای درمان جای زخم عمیق آکنه، زخم آبله مرغان، زخم های تو‌رفته ناشی از تصادف یا جراحی محسوب میشود.

چه کسانی نباید ساب‌سیژن انجام دهند؟

در صورتی که جزء یکی از دسته های زیر قرار دارید، قبل از انجام این عمل پزشکتان را در جریان قرار دهید:
  • از داروهای رقیق‌کننده خون یا ضدانعقادها استفاده می‌کنید، مانند بروفن، ژلوفن، ویتامین ایی، آسپرین، و یا کورتون‌ها.
  • در صورتی که اسکارهای عمیق شما از انواع اسکار، باکس‌اسکار و یا اسکارهای چکشی هستند، فقط اسکارهای نوع رولینگ هستند که با ساب‌سیژن پاسخ خوبی می‌دهند.
  • اگر سابقه کلویید یا گوشت اضافه دارید، باید از انجام ساب‌سیژن روی پوست بدن خودداری شود.

ساب‌سیژن همراه  با PRP

در روش PRP، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت که از خون خود فرد حاصل شده است، به ناحیه تحت درمان بعد از ایجاد زخم، انجام می‌شود. با این ترکیب این روش همراه با ساب‌سیژن، ترمیم و سرعت بهبودی افزایش یافته، و عوارض به حداقل می‌رسد، چرا که پلاکت غنی‌شده حاوی مقدار زیادی فاکتورهای رشد و بازسازی پوست است.

 ساب‌سیژن همراه با پر کننده یا فیلر

در این روش همزمان با عمل تزریق فیلر در عمق اسکارها، ساب‌سیژن مختصری با سوزن متصل به سرنگ فیلر انجام می‌شود. با توجه به این که در این روش از فیلرها ستفاده می‌شود، می‌توان آن‌را بهترین گزینه برای درمان جای عمیق زخم‌ها در نظر گرفت. در این شیوه با استفاده از ساب‌سیژن زخم مختصری ایجاد شده و بعد از شکستن پیوند بافت آسیب دیده با بافت سالم، فیلر به مقدار نیاز تزریق می‌شود. این روش مناسب همه انواع اسکارها نیست و بیشتر برای اسکارهای رولینگ آکنه و درمان خط خنده و خط اخم ، کاربرد دارد.

ساب‌سیژن همراه با سایر روش‌های درمانی اسکارها

همراه با روش درمانی ساب‌سیژن، امکان استفاده همزمان از پیلینگ شیمیایى، لیزر فرکشنالco۲ یا RF فرکشنال و میکرودرم‌ابریژن، دریک جلسه بصورت همزمان، وجود دارد. از ترکیب این روش‌ها با باس‌سیژن ،ا نتایج به مراتب بهترى بدست می‌آید. درصد بهبودى در این روش ترکیبى می‌تواند از ۴٠٪ تا ٧٠٪ در یک جلسه باشد. معمولا هر چه اسکارها عمیق‌تر باشد احتمال نیاز به تکرار ساب‌سیژن بیشتر است. فواصل جلسات نباید از یک ماه کمتر باشد تا پوست زمان براى ترمیم داشته باشد. اما به طور کلی بین ۱ تا ۳ جلسه، با فاصله زمانی یک تا دو ماه، برای درمان کامل مناسب خواهد بود. در کلینیک هور،  در مراجعه اول بیماری که دچار اسکار عمیق آکنه است، دکتر مریم ملکی، تلاش می‌کند که از روش ساب‌سیژن توام با سایر روش‌های درمانی مانند لیزر جنسیس، تیکسل و یا لیزر فرکشنال و کربوکسی‌تراپی، استفاده کند، تا در یک جلسه از حداکثر توان این شیوه‌ها در بهبود اسکار آکنه کمک بگیرد. این امر باعث می‌شود، تعداد جلسات درمانی بیمار کمتر شود و کمتر نیاز به مرخصی گرفتن، از کار خود داشته باشد.

دوره نقاهت بعد از ساب‌سیژن چقدر است؟

اصولاً، ساب‌سیژن به تنهایی زخمی در روی پوست ایجاد نمی‌کند، بنابراین ، برخلاف لیزر فرکشنال CO2، در  هرفصلی از سال قابل انجام است و نیازی به پرهیز جدی از آفتاب ندارد. تورم بعد از این عمل، بین ۲ الی ۵ روز از بین می‌رود. پزشک تلاش می‌کند که با تزریق تامیسنت جهت بیحس کردن پوست، احتمال کبودی را کاهش دهد ولی در صورت ایجاد کبودی ، این مورد ، بین ۲ الی ۱۰ روز از بین می‌رود. اگر این روش توام با PRP انجام شود تورم، کبودی و التهاب بسیار کمتر خواهد بود و میزان بهبودی و کلاژن‌سازی افزایش خواهد یافت.

هزینه ساب سیژن چقدر است؟

به طور کلی هزینه ثابتی برای انجام این روش به منظور از بین بردن جای زخم و آکنه وجود ندارد. چرا که به عواملی نظیر شیوه درمان، تعداد جلسه، گستردگی منطقه تحت درمان و …بستگی دارد؛ بنابراین برای اطلاع از فیمت‌ها، با توجه به شرایط پوستی شما، می‌توانید با تماس با شماره تلفن ۰۹۳۰۸۵۵۸۳۰۰ از مشاوره رایگان یا ویزیت رایگان کلینیک هور بهره مند شوید. در پایان دکتر مریم ملکی به این نکته مهم اشاره می‌کند که، افرادى که جاى جوش نسبتا عمیق دارند اگر در جلسه اول تنها از لیزر استفاده کنند ، و ساب‌سیزژن انجام ندهند، به‌دلیل عدم بهبودی رضایت‌بخش، احساس ناامیدى خواهند کرد. به همین علت ، ابتدا باید، با سابسیژن جداسازى انجام شود و سپس روى پوست لیزر شود ، که البته این دو روش را می‌توان همزمان انجام داد.

سوالات رایج در مورد ساب‌سیژن

در ادامه به بررسی تعدادی پرسش و پاسخ ساب‌سیژن می‌پردازیم. در صورتی که پاسخ پرسش خود را پیدا نکردید، می‌توانید از طریق واتساپ شماره۰۹۳۰۸۵۵۸۳۰۰ یا اینستاگرام  با ما در ارتباط باشید.

آیا انجام این عمل دردناک است؟

همانطور که گفته شد، برای انجام این عمل، از بی حسی موضعی استفاده می‌شود. با این وجود احساس کمی سوزش در حین انجام عمل، طبیعی بوده و قابل تحمل است.

آیا نتیجه ساب‌سیژن دائمی است؟

برای از بین بردن اسکار‌هایی با عمق زیاد،  از پرکننده و  بوتاکس نیز می‌توان استفاده کرد. اما هیچ یک از این روشها دائمی نیستند. در حالی که رفع جای زخم و آکنه با سابسیژن یک روش درمانی دائم است.  

تعداد بازدید از این مطلب: 1341
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *