4 استفاده از کرم ضدآفتاب لب
‎پوست روی لب بسیار حساس و ظریف است. لب‌ها برای محافظت از خودشان در برابر آسیب‌های بیرونی تنها یک لایه نازک دارند که حفظ میزان رطوبت لب در سطح مناسب ضروری است. همچنین باید از لب‌ها در برابر اثرات خارجی مثل سرما، باد و اشعه فرابنفش مراقبت کرد. برای محافظت از لب‌ها باید تمام طول روز مراقب آن‌ها بود نه فقط وقتی که از خانه بیرون هستید. به‌خصوص زمستان برای لب‌ها بسیار سخت است و آن‌ها را به‌سرعت خشک می‌کند.
رنگدانه طبیعی پوست به تصفیه اشعه‌های خطرناک فرابنفس نور خورشید کمک می‌کند. متأسفانه پوست لب تقریبا هیچ ملانینی ندارد، در نتیجه لب‌ها زیر نور مستقیم خورشید باید همیشه با محصولی که SPF دارد مراقبت شوند. اگر در ساحل یا کوهستان هستید عوامل محافظتی قوی‌تری را توصیه می‌کنیم و فراموش نکنید اشعه‌های فرابنفش در هوای ابری نیز بر لب‌های شما اثر می‌گذارند.تصویر1: استفاده از کرم ضدآفتاب لب

1- مزایای استفاده از کرم ضدآفتاب لب
به نقل از دکتر مریم ملکی استفاده از کرم‌های ضدآفتاب لب، لب‌ها را از دو جهت محافظت می کندکه عبارتند از:
- چون نور خورشید باعث پیرشدن پوست از جمله لب ها می شود؛ کرم های ضدآفتاب لب‌هایتان را سالم وشاداب نگاه می دارند. - محافظت از لب‌ها در برابر نور آفتاب شما را از خطر ابتلا به سرطان پوست یا سایر بیماری پوستی دور نگاه می دارند .
آسیب‌های پوستی ناشی از نور خورشید باعث از دست رفتن حالت ارتجاعی پوست می‌شود و محافظت نکردن از لب‌ها در برابر این عارضه صدمات جبران‌ناپذیری به همراه دارد. همچنین لب‌ها به‌طور طبیعی پوست نازک‌تری دارند و آسیب‌های خورشیدی روی آن‌ها بسیار بیشتر از سایر نقاط بدن خواهد بود.
آسیب اشعه ماورای بنفش خورشید روی لب‌ها ممکن است به شیوع بیماری التهاب لب (actinic chiliastic) منجر شود. در این بیماری حالت رنگ لب ممکن است از رنگ طبیعی تا قهوه‌ای مایل به قرمز متغیر باشد یا گاهی اوقات هم لکه‌های سفیدرنگ روی پوست دیده می‌شود. این عارضه ممکن است به یک سرطان شدید پوستی تبدیل شود بنابراین درمان تحت نظر متخصص پوست بسیار مهم و حیاتی است .

2- ویژگی‌های کرم ضدآفتاب لب مناسب
اگر می‌خواهید با استفاده از انواع برق لب، درخشندگی لب‌هایتان را افزایش دهید، بهتر است بدانید که برخی متخصصان پوست معتقدند لب براق بدون SPF ممکن است احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند چون حالت براق این محصولات مانند یک ذره‌بین برای اشعه خورشید عمل می‌کند. همچنین ممکن است بخواهید از برق لب‌هایی که SPF بالا دارند استفاده کنید توجه داشته باشید که SPF زیر30 حالت براق بودن را در محصول از بین می‌برد و آن را به یک رژلب مات تبدیل می‌کند .


تصویر2: کرم ضدآفتاب لب با 30SPF

محصولاتی که دارای SPF هستند شمارا در برابر اشعه‌های مخرب خورشید محافظت می‌کنند به‌عنوان مثال 15SPF در حدود 93% اشعه ماورا بنفش را دفع می‌کند و با انتخاب محصولاتی که SPF بالای 30 دارند می‌توانید 97% از اشعه UVBرا دفع کنید. استفاده از محصولات آرایشی لب که فاکتور SPF در آن‌ها لحاظ شده است حتی در روزهای ابری بسیار حیاتی است و باید آن را حداقل هر دو ساعت یک‌بار تجدید کنید. همچنین بهتر است مطمئن شوید که محصول موردنظرتان طیف گسترده‌ای از اشعه‌های مضر نظیر UVB و UBA را پوشش می‌دهد.
از آنجایی‌که آسیب‌های ناشی از نور خورشید به‌مرور زمان جلوه‌گر می‌شود، هیچ‌وقت برای آغاز اقدامات اصلاحی و استفاده از محصولات دارای قدرت محافظتی دیر نیست .
تهیه و گردآوری مطلب: پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر مریم ملکی متخصص پوست، مو و زیباییتعداد بازدید از این مطلب: 8729
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *