ریزش مو عموماً در مردان میانسال به عنوان یک مشکل شایع مطرح می باشد . ولی این بیماری در مردان جوان قبل از سن 21 سالگی هم ممکن است بروز نماید. آگاهی یک پسر جوان 15 تا 20 ساله از اینکه در حال از دست دادن موهای خویش است می تواند او را شوکه کند. اولین علامتی که معمولاً ظاهر می شود نازک شدن موها در نواحی شقیقه ها و بالای ابروهاست که منجر به بلند شدن پیشانی می شود .

علامت دیگری که در این حالت خود نمایی می کند از دست دادن تعداد زیادی از موها حین شانه یا برس زدن و نیز شستشو و شامپو زدن موهاست . اگر چنین فردی در اقوام نزدیک خود نظیر پدر ، مادر ، عموها و یا برادران بزرگتر دارای الگوی ریزش مو باشد شاید از اینکه این خصیصه فامیلی به او نیز ارث رسیده خیلی تعجب نکند گرچه مطمئناً ظهور زود هنگام این ویژگی ارثی در او باعث ناخشنودی خواهد بود.

ریزش مو قبل از 21 سالگی می تواند برای یک پسر جوان آزار دهنده باشد حتی اگر او بداند که همانند سایر اعضای فامیل نهایتاً ممکن است موهای خود را از دست بدهد . از دست دادن موها در این سن که از لحاظ روانشناسی برهه بسیار آسیب پذیری از زندگی است می تواند فرد را تبدیل به یک شخص گوشه گیر با احساس نامرتبی فردی ، عدم جلب نظر کردن دیگران از لحاظ اجتماعی و عقب ماندگی در امور شغلی نماید در این زمان وی طعمه ای سهل الوصول برای سوء استفاده انواع «درمان های معجزه آسا» که گران قیمت و غیر مؤثر بوده و در جراید ، تلویزیون و اینترنت مورد تبلیغ قرار می گیرند می باشد.

پسر جوانی که قبل از بیست و یک سالگی در حال از دست دادن موهای خویش است چه اقداماتی می تواند انجام دهد ؟
اولین قدم خوبی که وی می تواند بردارد مشاوره با یک پزشک متخصص پیوند موی طبیعی است . چنین پزشکی باید اصول و راهنماییهای اخلاقی را در جهت ایجاد ارتباط بین پزشک بیمار در جهت رفع نیازهای بیمار را دنبال کند توجه به ملاحظات اخلاقی به خصوص هنگامی که بیمار فردی بسیار جوان ، آسیب پذیر و تحت فشارهای روحی است از اهمیت خاصی برخوردار است . به چنین فردی نباید اقدامات بازسازی مو به ویژه پیوند موی طبیعی تحمیل گردد بلکه می بایست تحت مشاوره قرار گرفته و با اطلاع رسانی صحیح وی را از انجام هرگونه اقدام شتابزده ای که نهایتاً راه درمان اصلی نیز نمی باشد بر حذر داشت

اولین توصیه ای که یک پزشک متخصص پیوند موی طبیعی بایستی به چنین فردی ارائه دهد عبارتست از: «نگران و مضطرب نباش ، من مشکل شما را درک می کنم ، ریزش موی مردانه حالتی ارثی و شایع است که به طور طبیعی هر انسانی را به درد سر می اندازد ولی ما به کمک یکدیگر مطمئناً می توانیم با اتخاذ تصمیماتی منطقی و هماهنگ با نیازهای شما دریافتن راهی برای کنترل این مشکل چاره اندیشی کنیم» . هنگامیکه سن بیمار بسیار پایین است متخصص پیوند موی طبیعی بایستی حتماً جلسه مشاوره را با مشارکت یکی از والدین قانونی بیمار انجام دهد تا آنان در تصمیم گیری بیمار دخیل باشند. حضور والدین و یا اولیای قاونونی بیمار هم از لحاظ مسئولیتهای قانونی پزشک و نیز از نظر تصمیم گیری های آگاهانه بیمار بسیار اهمیت دارد. حمایت نزدیک والدین در موفقیت اقدامات درمانی توصیه شده به بیمار نقش به سزایی را ایفا می نماید .

قدم اولیه و اساسی در ارائه هر گونه پروتکل درمانی برای بیمار مشخص نمودن علت اصلی ریزش موی وی است به طوری که متخصص پیوند موی طبیعی نبایستی قبل از آگاهی کامل از علت ریزش مو هیچ گونه اقدام درمانی را شروع نماید. شایعترین علت ریزش موی مردانه علل هورمونی ژنتیکی می باشد ولی با این حال پزشک متخصص بایستی سایر علل را در بیمار خود با دلایل کافی رد نماید. اقدامات درمانی شتابزده قبل از رسیدن به تشخیص واقعی ، غیر مؤثر و از لحاظ اقتصادی نیز به بیمار خسارات زیادی را وارد می نماید.

چه اقدامات درمانی را بایستی با پزشک پیوند موی طبیعی به بیمار توصیه نماید ؟ اولین هدف پزشک بایستی آگاه نمودن بیمار از علت ، سیر پیشرفت ، مسائل آینده بیمار و نیز چگونگی پروتکل درمانی دراز مدت وی باشد. از آنجا که عمل پیوند موی طبیعی در بین افراد جامعه به عنوان درمان مؤثر و موفقیت آمیز شناخته شده است یک پسر جوان ممکن است استفاده از آن را به عنوان اولین گام درمانی خود بداند در حالیکه اکثریت پزشکان متخصص پیوند مو انجام این عمل را به اغلب بیماران زیر سن 21 سالگی توصیه نمی کنند در واقع بهتر است این عمل فقط برای تعداد کمی از این دسته بیماران و آن هم در صورت وجود شرایط لازم در آنها انجام شود.

از جمله مهمترین عللی که سبب می شود عمل پیوند موی طبیعی برای پسران زیر 21 سال توصیه نگردد عبارتند از:

الگو و چگونگی سیر پیشرفت ریزش مو در این سنین هنوز به طور کامل مشخص نیست نتیجه انجام عمل پیوند موی طبیعی در این سنین ممکن است نسبت به سنین بالاتر یعنی زمانی که الگوی ریزش مو و سیر آن کاملاً مشخص می گردد برای بیمار از مقبولیت کمتری برخوردار شود در صورت انجام این عمل در دوره سنی مذکور برنامه ریزی انجام عملهای بعدی در سنین بالاتر در جهت دستیابی به ظاهری طبیعی و مناسب بسیار مشکل و غیر قابل پیش بینی است انجام پیوند موی طبیعی در این سن به منظور ایجاد ظاهری طبیعی در چهره بیمار با توجه به افزایش سن قطعاً ناکافی بوده و بیمار در آینده نیازمند جلسات عمل مجددی خواهد بود انتظار بیمار در دوره سنی مذکور از نتیجه انجام عمل با واقعیات پیوند موی طبیعی یکسان نبوده و برای ارضای بیمار قطعاً در آینده نیاز به اعمال تکمیلی خواهد بود

گرچه در اکثریت موارد با افزایش سن بیمار بهترین راه درمان ریزش مو نهایتاً انجام پیوند موی طبیعی است ولی در دوره سنی زیر 21 سال بهتر است پزشک متخصص پیوند مو در اولین قدم بیمار را به استفاده از درمانهای دارویی و غیر جراحی ترغیب نماید در حال حاضر تنها داروهایی که اثر آنها از نظر علمی در درمان موفق ریزش مو به اثبات رسیده و مورد تأیید انجمن غذا و داروی آمریکا (FDA) می باشد . عبارت از مینوکسیدیل(Rogaine) و فیناستراید(propecia) می باشند. استفاده از این داروها سبب کاهش سرعت ریزش مو شده و با افزایش ضخامت موهای نازک سبب بهتر شدن تراکم موها و در نتیجه بهبودی وضعیت ظاهری آنها می گردد.

همچنین کاهش سیر پیشرفت ریزش مو قبل و بعد از 21 سالگی سبب بهتر شدن نتایج اعمال پیوندی موی طبیعی که ممکن است در آینده برای بیمار انجام شود می گردد. درتعدادی از بیماران ، پزشک ممکن است با هدف بهبودی سریع وضعیت خط موی بیمار و نیز بازگرداندن موها در نواحی شقیقه ها یک عمل پیوند موی «کوچک» را برای وی انجام دهد . به هر صورت همانطور که قبلاً هم ذکر شد چنین مواردی بسیار نادر است. متأسفانه در حال حاضر تبلیغات بسیار وسیعی در ارتباط با معرفی محصولات مختلف تحت عنوان «درمانهای معجره آسا» برای درمان ریزش مو در رادیو ، تلویزیون ، اینترنت و جراید صورت می گیرد این تبلیغات گمراه کننده هزینه های مالی سنگینی را به بیماران به خصوص جوانان تحمیل می نماید پس بهتر است قبل از هرگونه اقدام به منظور درمان ریزش مو با پزشک متخصص پیوند موی طبیعی مشاوره صورت گیرد.

با تشکر از دکتر پارسا نوایی

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکزلیزر هور (دکتر مریم ملکی ) تلفن :03116662224

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)
تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.