ریزش مو عموماً در مردان میانسال به عنوان یك مشكل شایع مطرح می باشد . ولی این بیماری در مردان جوان قبل از سن 21 سالگی هم ممكن است بروز نماید. آگاهی یك پسر جوان 15 تا 20 ساله از اینكه در حال از دست دادن موهای خویش است می تواند او را شوكه كند. اولین علامتی كه معمولاً ظاهر می شود نازك شدن موها در نواحی شقیقه ها و بالای ابروهاست كه منجر به بلند شدن پیشانی می شود .

علامت دیگری كه در این حالت خود نمایی می كند از دست دادن تعداد زیادی از موها حین شانه یا برس زدن و نیز شستشو و شامپو زدن موهاست . اگر چنین فردی در اقوام نزدیك خود نظیر پدر ، مادر ، عموها و یا برادران بزرگتر دارای الگوی ریزش مو باشد شاید از اینكه این خصیصه فامیلی به او نیز ارث رسیده خیلی تعجب نكند گرچه مطمئناً ظهور زود هنگام این ویژگی ارثی در او باعث ناخشنودی خواهد بود.

ریزش مو قبل از 21 سالگی می تواند برای یك پسر جوان آزار دهنده باشد حتی اگر او بداند كه همانند سایر اعضای فامیل نهایتاً ممكن است موهای خود را از دست بدهد . از دست دادن موها در این سن كه از لحاظ روانشناسی برهه بسیار آسیب پذیری از زندگی است می تواند فرد را تبدیل به یك شخص گوشه گیر با احساس نامرتبی فردی ، عدم جلب نظر كردن دیگران از لحاظ اجتماعی و عقب ماندگی در امور شغلی نماید در این زمان وی طعمه ای سهل الوصول برای سوء استفادة انواع «درمان های معجزه آسا» كه گران قیمت و غیر مؤثر بوده و در جراید ، تلویزیون و اینترنت مورد تبلیغ قرار می گیرند می باشد.

پسر جوانی كه قبل از بیست و یك سالگی در حال از دست دادن موهای خویش است چه اقداماتی می تواند انجام دهد ؟
اولین قدم خوبی كه وی می تواند بردارد مشاوره با یك پزشك متخصص پیوند موی طبیعی است . چنین پزشكی باید اصول و راهنماییهای اخلاقی را در جهت ایجاد ارتباط بین پزشك بیمار در جهت رفع نیازهای بیمار را دنبال كند توجه به ملاحظات اخلاقی به خصوص هنگامی كه بیمار فردی بسیار جوان ، آسیب پذیر و تحت فشارهای روحی است از اهمیت خاصی برخوردار است . به چنین فردی نباید اقدامات بازسازی مو به ویژه پیوند موی طبیعی تحمیل گردد بلكه می بایست تحت مشاوره قرار گرفته و با اطلاع رسانی صحیح وی را از انجام هرگونه اقدام شتابزده ای كه نهایتاً راه درمان اصلی نیز نمی باشد بر حذر داشت

اولین توصیه ای كه یك پزشك متخصص پیوند موی طبیعی بایستی به چنین فردی ارائه دهد عبارتست از: «نگران و مضطرب نباش ، من مشكل شما را درك می كنم ، ریزش موی مردانه حالتی ارثی و شایع است كه به طور طبیعی هر انسانی را به درد سر می اندازد ولی ما به كمك یكدیگر مطمئناً می توانیم با اتخاذ تصمیماتی منطقی و هماهنگ با نیازهای شما دریافتن راهی برای كنترل این مشكل چاره اندیشی كنیم» . هنگامیكه سن بیمار بسیار پایین است متخصص پیوند موی طبیعی بایستی حتماً جلسه مشاوره را با مشاركت یكی از والدین قانونی بیمار انجام دهد تا آنان در تصمیم گیری بیمار دخیل باشند. حضور والدین و یا اولیای قاونونی بیمار هم از لحاظ مسئولیتهای قانونی پزشك و نیز از نظر تصمیم گیری های آگاهانه بیمار بسیار اهمیت دارد. حمایت نزدیك والدین در موفقیت اقدامات درمانی توصیه شده به بیمار نقش به سزایی را ایفا می نماید .

قدم اولیه و اساسی در ارائه هر گونه پروتكل درمانی برای بیمار مشخص نمودن علت اصلی ریزش موی وی است به طوری كه متخصص پیوند موی طبیعی نبایستی قبل از آگاهی كامل از علت ریزش مو هیچ گونه اقدام درمانی را شروع نماید. شایعترین علت ریزش موی مردانه علل هورمونی ژنتیكی می باشد ولی با این حال پزشك متخصص بایستی سایر علل را در بیمار خود با دلایل كافی رد نماید. اقدامات درمانی شتابزده قبل از رسیدن به تشخیص واقعی ، غیر مؤثر و از لحاظ اقتصادی نیز به بیمار خسارات زیادی را وارد می نماید.

چه اقدامات درمانی را بایستی با پزشك پیوند موی طبیعی به بیمار توصیه نماید ؟ اولین هدف پزشك بایستی آگاه نمودن بیمار از علت ، سیر پیشرفت ، مسائل آینده بیمار و نیز چگونگی پروتكل درمانی دراز مدت وی باشد. از آنجا كه عمل پیوند موی طبیعی در بین افراد جامعه به عنوان درمان مؤثر و موفقیت آمیز شناخته شده است یك پسر جوان ممكن است استفاده از آن را به عنوان اولین گام درمانی خود بداند در حالیكه اكثریت پزشكان متخصص پیوند مو انجام این عمل را به اغلب بیماران زیر سن 21 سالگی توصیه نمی كنند در واقع بهتر است این عمل فقط برای تعداد كمی از این دسته بیماران و آن هم در صورت وجود شرایط لازم در آنها انجام شود.

از جمله مهمترین عللی كه سبب می شود عمل پیوند موی طبیعی برای پسران زیر 21 سال توصیه نگردد عبارتند از:

الگو و چگونگی سیر پیشرفت ریزش مو در این سنین هنوز به طور كامل مشخص نیست نتیجه انجام عمل پیوند موی طبیعی در این سنین ممكن است نسبت به سنین بالاتر یعنی زمانی كه الگوی ریزش مو و سیر آن كاملاً مشخص می گردد برای بیمار از مقبولیت كمتری برخوردار شود در صورت انجام این عمل در دوره سنی مذكور برنامه ریزی انجام عملهای بعدی در سنین بالاتر در جهت دستیابی به ظاهری طبیعی و مناسب بسیار مشكل و غیر قابل پیش بینی است انجام پیوند موی طبیعی در این سن به منظور ایجاد ظاهری طبیعی در چهره بیمار با توجه به افزایش سن قطعاً ناكافی بوده و بیمار در آینده نیازمند جلسات عمل مجددی خواهد بود انتظار بیمار در دوره سنی مذكور از نتیجه انجام عمل با واقعیات پیوند موی طبیعی یكسان نبوده و برای ارضای بیمار قطعاً در آینده نیاز به اعمال تكمیلی خواهد بود

گرچه در اكثریت موارد با افزایش سن بیمار بهترین راه درمان ریزش مو نهایتاً انجام پیوند موی طبیعی است ولی در دوره سنی زیر 21 سال بهتر است پزشك متخصص پیوند مو در اولین قدم بیمار را به استفاده از درمانهای دارویی و غیر جراحی ترغیب نماید در حال حاضر تنها داروهایی كه اثر آنها از نظر علمی در درمان موفق ریزش مو به اثبات رسیده و مورد تأیید انجمن غذا و داروی آمریكا (FDA) می باشد . عبارت از مینوكسیدیل(Rogaine) و فیناستراید(propecia) می باشند. استفاده از این داروها سبب كاهش سرعت ریزش مو شده و با افزایش ضخامت موهای نازك سبب بهتر شدن تراكم موها و در نتیجه بهبودی وضعیت ظاهری آنها می گردد.

همچنین كاهش سیر پیشرفت ریزش مو قبل و بعد از 21 سالگی سبب بهتر شدن نتایج اعمال پیوندی موی طبیعی كه ممكن است در آینده برای بیمار انجام شود می گردد. درتعدادی از بیماران ، پزشك ممكن است با هدف بهبودی سریع وضعیت خط موی بیمار و نیز بازگرداندن موها در نواحی شقیقه ها یك عمل پیوند موی «كوچك» را برای وی انجام دهد . به هر صورت همانطور كه قبلاً هم ذكر شد چنین مواردی بسیار نادر است. متأسفانه در حال حاضر تبلیغات بسیار وسیعی در ارتباط با معرفی محصولات مختلف تحت عنوان «درمانهای معجره آسا» برای درمان ریزش مو در رادیو ، تلویزیون ، اینترنت و جراید صورت می گیرد این تبلیغات گمراه كننده هزینه های مالی سنگینی را به بیماران به خصوص جوانان تحمیل می نماید پس بهتر است قبل از هرگونه اقدام به منظور درمان ریزش مو با پزشك متخصص پیوند موی طبیعی مشاوره صورت گیرد.

با تشکر از دکتر پارسا نوایی

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکزلیزر هور (دکتر مریم ملکی ) تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 56103
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *