مقایسه سیب با سیب و پرتقال با پرتقال : معیارهای برای پیش بینی نتایج پیوند مو

بیمار برای پیش بینی نتیجه باید به چه معیارهایی تكیه كند ؟
هدف پیوند مو بهبود ظاهر است اما این برای افراد مختلف معانی مختلفی دارد. ممكن است فردی به خاطر برخورداری از احساس بهتر نسبت به خود ، اعتماد به نفس بیشتری در مورد ظاهر خود در چشم دیگران ، جذابیت جنسی بیشتر ، احساس جوانی بیشتر ، چهره ای جوان تر ، توانایی رقابت كارآمدتر در كار و حرفه و سایر دلایل منحصر به خود آن شخص به دنبال پیوند مو باشد.

دلایل یك فرد برای پیوند مو در امیدهایش به نتایج پیوند منعكس می گردد:

پس از پیوند مو چطور به نظر خواهم رسید ؟ چه مدت دیگر به نتیجه نهایی خواهم رسید ؟ آیا پیوند موی من شبیه آنچه دوستم دو سال قبل داشت خواهد بود ؟ آیا پیوند موی من تا آخر عمر دوام خواهد داشت ؟

بیشتر و شاید همه سؤالات بیماران پیش از عمل پیوند در گفتگوهای میان پزشك متخصص پیوند مو و بیمار مطرح خواهد شد یك بخش مهم از این گفتگوها این است كه اطمینان حاصل شود بیمار درك كرده است

(1) كه نتایج برای هر بیمار خاص بوده و قابل مقایسه با نتایج فرد دیگر نیست .
(2) نتیجه نهایی حاصل توانایی پزشك در ارائه یك نتیجه بهینه به علاوه فاكتورهایی مانند سن و جنسیت بیمار ، نوع تاسی ، پیشرفت تاسی ، جنس و رنگ مو ، سر و صورت و ویژگیهای آناتومیك / فیزولوژیك پوست سر بیمار است.این فاكتورها تعیین كننده پاسخ های برخی سؤالات بیمارانند .

برای مثال: آیا پیوند موی من شبیه آنچه دوستم دو سال قبل داشت خواهد بود ؟
مقایسه پیوند مو در مورد دو فرد مختلف حتی در صورت هم سن و هم جنس بودن مانند مقایسه سیب و پرتقال است . فاكتورهایی مانند فرم سر و میزان تاسی به آسانی مورد ملاحظه قرار می گیرند اما ویژگی های مو مانند كلفتی (قطر) تار مو ،صافی و موّاجی و فری مو ، رنگ مو و تفاوت میان رنگ مو و رنگ پوست سر (تفاوت زیاد می تواند موجب شود پوست سر از میان موها نشان داده شده و ظاهر انبوهی مو كمتر گردد) كه به همان اندازه فرم سر و میزان تاسی مورد توجه قرار نمی گیرند .

یك ویژگی الگوی پیاز مو كه ظاهر نهایی را در یك پیوند مو تحت تأثیر قرار می دهد نسبت پیاز های مو به واحد های فولیكولار است ( واحدهای فولیكولارجزایری هستند كه پیازهای مو به همراه مقداری بافت پیوندی ، غدد سباسه ، شبكه عروقی عصبی در آنها روی پوست سر تجمع می یابند.) یك اكثریت واحدهای فولیكولار تك مویی در مقابل واحدهای فولیكولار سه مویی می تواند تفاوت معنی داری در ظاهر نهایی یك پیوند به وجود آورد(

یك پزشك متخصص پیوند مو تكنیكی را برای پیوند انتخاب می كند كه به بهترین نحو نتیجه ای بهینه داشته باشد . ممكن است تكنیكی كه برای یك فرد انتخاب می گردد از تكنیك در نظر گرفته شده برای بیمار دیگر متفاوت باشد . تفاوت در تكنیك ها می تواند موجب تفاوت در ظاهر گردد و این به نتیجه ای كه بیمار مایل به دستیابی به آن است بستگی خواهد داشت برای مثال یك بیمار ممكن است مایل به حداكثر تراكم مو با وسعت كمتر و دیگری مایل به تراكم كمتر با وسعت بیشتر باشد

چه مدت دیگر به نتیجه نهایی خواهم رسید ؟
هر جلسه پیوند مو نتیجه ای را نشان می دهد اما نتیجه نهایی تا چندین ماه به دست نخواهد آمد . عوامل مختلفی تعداد جلسات مورد نیاز برای تحقق نتیجه بهینه مورد نظر بیمار را تعیین می نمایند . یك متغیر اصلی وسعت تاسی است. تاسی اندروژنتیك شایع ترین علت تاسی ، اغلب پیشرونده بوده و جلسات متعددی را طی دوره ای چند ساله برای رویارویی با این پیشروی طلب می كند. فاكتورهایی مانند این پیش بینی دقیق یك پیوند یك ماه ، سه ماه و شش ماه بعد از اولین جلسه چگونه به نظر خواهد رسید را دشوار می سازد

آیا پیوند موی من تا آخر عمر دوام خواهد داشت ؟
برای پیوند مو پیاز مو از قسمتی از پوست سر كه در معرض تاسی ناشی از تاسی اندروژنتیك نیست برداشته می شود . این بخش ناحیه اهدا كننده نامیده می شود و موی گرفته شده از این ناحیه موی اهدا كننده نام دارد . حتی پس از انتقال این موها به قسمت های تاس پیاز های موی اهدا كننده مقاومت خود را به تاسی اندروژنتیك حفظ می كنند و ناحیه دریافت كننده دیگر در معرض تاسی ناشی از تاسی اندروژنتیك نخواهد بود. به هر حال در صورتی كه تاسی اندروژنتیك پیش رونده باشد تاسی احتمالاً در سایر نواحی پوست سر ادامه خواهد یافت .

تاسی اندروژنتیك پیش رونده اغلب اما نه همیشه قابل پیش بینی است . فاكتورهای پیش بینی كننده این پیش روی عبارتند از:
(1) الگو و میزان تاسی در اعضای خانواده بیمار
(2) سن شروع تاسی
(3) الگو و میزان تاسی بیمار

تاسی كه در دوران جوانی آغاز می شود ممكن است برای چند دهه ادامه یابد به همین دلیل است كه پزشكان متخصص پیوند مو اغلب توصیه می كنند مو در فردی كه روند تاس شدنش در جوانی آغاز گردیده پیش از موقع صورت نگیرد . پیوند موی زودرس ممكن است موهای اهدا كننده ای را كه در دهه های بعد برای تاسی پیش رونده لازم خواهد بود مصرف كند . یكی از راهكارهای مورد استفاده در تاسی مردان جوان معالجه دارویی تاسی به منظور كند ساختن روند تاس شدن برای چند سال و تا زمانی است كه پیوند مو به یك گزینه مطلوب تبدیل شود. سیب و پرتقال تاسی برای هر شخص منحصر به فرد است و نتیجه پیوند مو نیز برای فرد انحصاری خواهد بود این ها سیب هایی هستند كه می توانند سودمندانه مورد ارزیابی قرار گیرند . سایر مقایسات پرتقال هایی هستند كه ارزشیابی مفید را دچار سر در گمی می كنند.

با تشکر از دکتر پارسا نوایی

آلبوم عکس کاشت مو

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 7085
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *