مقایسه سیب با سیب و پرتقال با پرتقال : معیارهای برای پیش بینی نتایج پیوند مو

بیمار برای پیش بینی نتیجه باید به چه معیارهایی تکیه کند ؟
هدف پیوند مو بهبود ظاهر است اما این برای افراد مختلف معانی مختلفی دارد. ممکن است فردی به خاطر برخورداری از احساس بهتر نسبت به خود ، اعتماد به نفس بیشتری در مورد ظاهر خود در چشم دیگران ، جذابیت جنسی بیشتر ، احساس جوانی بیشتر ، چهره ای جوان تر ، توانایی رقابت کارآمدتر در کار و حرفه و سایر دلایل منحصر به خود آن شخص به دنبال پیوند مو باشد.

دلایل یک فرد برای پیوند مو در امیدهایش به نتایج پیوند منعکس می گردد:

پس از پیوند مو چطور به نظر خواهم رسید ؟ چه مدت دیگر به نتیجه نهایی خواهم رسید ؟ آیا پیوند موی من شبیه آنچه دوستم دو سال قبل داشت خواهد بود ؟ آیا پیوند موی من تا آخر عمر دوام خواهد داشت ؟

بیشتر و شاید همه سؤالات بیماران پیش از عمل پیوند در گفتگوهای میان پزشک متخصص پیوند مو و بیمار مطرح خواهد شد یک بخش مهم از این گفتگوها این است که اطمینان حاصل شود بیمار درک کرده است

(1) که نتایج برای هر بیمار خاص بوده و قابل مقایسه با نتایج فرد دیگر نیست .
(2) نتیجه نهایی حاصل توانایی پزشک در ارائه یک نتیجه بهینه به علاوه فاکتورهایی مانند سن و جنسیت بیمار ، نوع تاسی ، پیشرفت تاسی ، جنس و رنگ مو ، سر و صورت و ویژگیهای آناتومیک / فیزولوژیک پوست سر بیمار است.این فاکتورها تعیین کننده پاسخ های برخی سؤالات بیمارانند .

برای مثال: آیا پیوند موی من شبیه آنچه دوستم دو سال قبل داشت خواهد بود ؟
مقایسه پیوند مو در مورد دو فرد مختلف حتی در صورت هم سن و هم جنس بودن مانند مقایسه سیب و پرتقال است . فاکتورهایی مانند فرم سر و میزان تاسی به آسانی مورد ملاحظه قرار می گیرند اما ویژگی های مو مانند کلفتی (قطر) تار مو ،صافی و موّاجی و فری مو ، رنگ مو و تفاوت میان رنگ مو و رنگ پوست سر (تفاوت زیاد می تواند موجب شود پوست سر از میان موها نشان داده شده و ظاهر انبوهی مو کمتر گردد) که به همان اندازه فرم سر و میزان تاسی مورد توجه قرار نمی گیرند .

یک ویژگی الگوی پیاز مو که ظاهر نهایی را در یک پیوند مو تحت تأثیر قرار می دهد نسبت پیاز های مو به واحد های فولیکولار است ( واحدهای فولیکولارجزایری هستند که پیازهای مو به همراه مقداری بافت پیوندی ، غدد سباسه ، شبکه عروقی عصبی در آنها روی پوست سر تجمع می یابند.) یک اکثریت واحدهای فولیکولار تک مویی در مقابل واحدهای فولیکولار سه مویی می تواند تفاوت معنی داری در ظاهر نهایی یک پیوند به وجود آورد(

یک پزشک متخصص پیوند مو تکنیکی را برای پیوند انتخاب می کند که به بهترین نحو نتیجه ای بهینه داشته باشد . ممکن است تکنیکی که برای یک فرد انتخاب می گردد از تکنیک در نظر گرفته شده برای بیمار دیگر متفاوت باشد . تفاوت در تکنیک ها می تواند موجب تفاوت در ظاهر گردد و این به نتیجه ای که بیمار مایل به دستیابی به آن است بستگی خواهد داشت برای مثال یک بیمار ممکن است مایل به حداکثر تراکم مو با وسعت کمتر و دیگری مایل به تراکم کمتر با وسعت بیشتر باشد

چه مدت دیگر به نتیجه نهایی خواهم رسید ؟
هر جلسه پیوند مو نتیجه ای را نشان می دهد اما نتیجه نهایی تا چندین ماه به دست نخواهد آمد . عوامل مختلفی تعداد جلسات مورد نیاز برای تحقق نتیجه بهینه مورد نظر بیمار را تعیین می نمایند . یک متغیر اصلی وسعت تاسی است. تاسی اندروژنتیک شایع ترین علت تاسی ، اغلب پیشرونده بوده و جلسات متعددی را طی دوره ای چند ساله برای رویارویی با این پیشروی طلب می کند. فاکتورهایی مانند این پیش بینی دقیق یک پیوند یک ماه ، سه ماه و شش ماه بعد از اولین جلسه چگونه به نظر خواهد رسید را دشوار می سازد

آیا پیوند موی من تا آخر عمر دوام خواهد داشت ؟
برای پیوند مو پیاز مو از قسمتی از پوست سر که در معرض تاسی ناشی از تاسی اندروژنتیک نیست برداشته می شود . این بخش ناحیه اهدا کننده نامیده می شود و موی گرفته شده از این ناحیه موی اهدا کننده نام دارد . حتی پس از انتقال این موها به قسمت های تاس پیاز های موی اهدا کننده مقاومت خود را به تاسی اندروژنتیک حفظ می کنند و ناحیه دریافت کننده دیگر در معرض تاسی ناشی از تاسی اندروژنتیک نخواهد بود. به هر حال در صورتی که تاسی اندروژنتیک پیش رونده باشد تاسی احتمالاً در سایر نواحی پوست سر ادامه خواهد یافت .

تاسی اندروژنتیک پیش رونده اغلب اما نه همیشه قابل پیش بینی است . فاکتورهای پیش بینی کننده این پیش روی عبارتند از:
(1) الگو و میزان تاسی در اعضای خانواده بیمار
(2) سن شروع تاسی
(3) الگو و میزان تاسی بیمار

تاسی که در دوران جوانی آغاز می شود ممکن است برای چند دهه ادامه یابد به همین دلیل است که پزشکان متخصص پیوند مو اغلب توصیه می کنند مو در فردی که روند تاس شدنش در جوانی آغاز گردیده پیش از موقع صورت نگیرد . پیوند موی زودرس ممکن است موهای اهدا کننده ای را که در دهه های بعد برای تاسی پیش رونده لازم خواهد بود مصرف کند . یکی از راهکارهای مورد استفاده در تاسی مردان جوان معالجه دارویی تاسی به منظور کند ساختن روند تاس شدن برای چند سال و تا زمانی است که پیوند مو به یک گزینه مطلوب تبدیل شود. سیب و پرتقال تاسی برای هر شخص منحصر به فرد است و نتیجه پیوند مو نیز برای فرد انحصاری خواهد بود این ها سیب هایی هستند که می توانند سودمندانه مورد ارزیابی قرار گیرند . سایر مقایسات پرتقال هایی هستند که ارزشیابی مفید را دچار سر در گمی می کنند.

با تشکر از دکتر پارسا نوایی

آلبوم عکس کاشت مو

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :03116662224

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)
تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.