پس از صورت، دست‌ها بهترین مشخصه سن هستند، اما دستها معمولاً کمتر از صورت مورد توجه قرار می‌گیرند. دست‌ها بیش از صورت در معرض آفتاب، مواد شوینده، محرک‌ها و ضربه‌ها هستند. با بالا رفتن سن، طراوت و شادابی پوست دست از بین رفته و بدلیل کاهش بافت چربی زیر پوست و کلاژن‌‌ موجود در زیر پوست، دست حالتی استخوانی به خود می‌گیرد. بنابراین مفاصل، تاندونها و عروق برجسته و مشخص می‌شوند. در واقع بعد از صورت و گردن، هیچ ناحیه‌ای از بدن همچون پشت دست‌ها نشانه‌های پیری را نشان نمی‌دهد. از عوامل ایجاد چین و چروک، از بین رفتن خاصیت کشسانی و کم آب شدن پوست است. چرا که وقتی سن بالا می‌رود تولید کلاژن و دیگر پروتئین‌ها که به جوانسازی پوست دست کمک می‌کنند و آن را شاداب نگه می‌دارند، کم می‌شود، و به همین دلیل چین و چروک‌های دست ایجاد می‌شود.

کاهش حجم بافت زیر پوست دست تنها یکی از تغییرات همراه با افزایش سن است. لکه‌های تیره، چین و چروک‌ها و شل شدن پوست از جمله مشکلات دیگری هستند که دست‌های ما را پیر و فرسوده نشان می‌دهند.

جوانسازی پوست دست چیست؟

شاید شنیده باشید که می‌گویند با نگاه کردن به دست‌ها می‌توان سن افراد را تشخیص داد. پس دست‌هایی لاغر و پر از لکه ممکن است حتی شما را پیرتر از سن واقعی‌تان معرفی کند. جوانسازی پوست دست مجموعه‌ای از روش‌ها و درمان‌های موثر مختلف است که به از بین بردن علائم پیری پوست و حتی پیشگیری از پدید آمدن آن کمک می‌کند. در دست‌ها بر خلاف صورت، به دلیل تراک کم غدد سباسه، میزان ترمیم بافتی به‌دنبال لیزرها، به خوبی پوست صورت نیست و پزشک باید دقت و احتیاط بسیار بیشتری در این موارد داشته باشد تا دچار عوارض نشود.

برای کاهش برجستگی عروق و تاندونها و رفع لاغری پشت دست‌ها که در بسیاری از بانوان ایجاد می‌شود، می‌توان از فیلرها (پرکننده‌ها) استفاده کرد. فیلرها می‌توانند از نوع طبیعی باشند (مثل چربی خود فرد و یا انواع مصنوعی مثل انواع ژلها (radiesse) که در زیر پوست تزریق می‌شوند، با این روش، رگ‌ها و تاندون‌های برجسته پوست دست پنهان شده و ظاهری جوان در آن به وجود می‌آید. این فیلر بمدت ۱ تا ۲ سال در پوست باقی می‌ماند و پس از آن باید دوباره تزریق شود. این روش، یک مزیت مهم نسبت به تزریق چربی دارد و آن این است که نیازی به برداشتن چربی لازم از شکم یا دیگر بخش‌های بدن نیست. همچنین به منظور راحتی بیشتر و کم کردن درد، از کرم‌های بی‌حسی موضعی برای آن استفاده می‌شود. هرگونه کبودی یا تورم که در طی این تزریق ممکن است به وجود ‌آید، به سرعت برطرف خواهد شد. از مزیت‌های دیگر تزریق ژل برای جوانسازی پوست دست آن است که بعد از یک جلسه نتایج آن به خوبی قابل مشاهده است، و بر خلاف تزریق چربی دوره نقاهت و تورم زیادی ندارد.

فیلر طبیعی همان انتقال چربی است که از قسمتی از بدن خود فرد مانند شکم، گرفته می‌شود و پس از آماده سازی در همان جلسه در محل مورد نظر در زیر پوست دست تزریق می‌گردد واین خود باعث می‌شود که لاغری دست از بین برود و عروق و تاندونها دیگر نمایان نباشند. بدلیل وجود سلولهای بنیادی فراوان در بافت چربی انتقال یافته، تزریق چربی سبب کلاژن سازی دست می‌شود و ضمن بهبود چروک ریز دست‌ها، رطوبت دست‌ها نیز افزایش می‌یابد.

چربی معمولا از پهلوها از شکم برداشته می‌شود، نیاز به پانسمان و بخیه ندارد و بصورت سرپائی و بدون بیهوشی انجام می‌شود. این عمل معمولا ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد و فرد بلافاصله پس از عمل قادر به انجام کارهای روزمره می‌باشند.

نمونه‌ای از تزریق فیلر به دست

عوارض این عمل:

تورم در پشت دست ۱۰ تا ۱۵ روز بطول می‌انجامد، مثل هر عمل دیگر احتمال عفونت نیز وجود دارد که اگر پزشک شرایط استریل را درست رعایت کند، این عارضه بسیار نادر است. احتمال سفت و گوله شدن چربی در دست پزشکانی که تجربه کمی دارند ممکن است رخ دهد. از معایب این روش تهاجمی‌تر بودن آن نسبت به تزریق ژل است، و این که  برای خارج کردن چربی، یک مرحله ساکشن چربی نیاز است، اما بطور کلی روش تزریق چربی، روش خطرناکی نیست.

در صورت نیاز ممکن است مرحله دوم تزریق چربی نیاز باشد، ولی در بسیاری از افراد با یک جلسه تزریق چربی نتایج بسیار شگفت‌انگیز و ماندگاری به‌ دست می‌آید.

پشت دست از نواحی است که ماندگاری چربی در آن بسیار خوب است و حداقل برای ۳ تا ۵ سال نیاز به ترمیم ندارد.

لک‌های پشت دست می‌تواند ناشی از تماس با آفتاب باشد و یا بصورت ارثی و ژنتیکی با افزایش سن ایجاد گردد. روشهای مختلفی برای از بین بردن این لکه‌ها وجود دارد که شامل کرمها، مزوتراپی، پیلینگ‌ها، انواع لیزرها، تیکسل، کرایوتراپی و IPL می‌باشد.

مقایسه فیلر‌های طبیعی و مصنوعی

درمان لکه‌های پیری

لکه‌های قهوه‌ای رنگ پراکنده‌ای که بر پشت دست بسیاری افراد دیده می‌شوند، لکه‌های پیری یا Aging Spots نام دارند. این لکه‌ها در کشور ما از سنین میانسالی یا حتی جوانی به وجود می‌آیند و به نظر می‌رسد که علت اصلی‌ آن‌ها تابش آفتاب است.

نمونه هایی از لکه‌های پیری

لکه‌های پیری معمولاً با افزایش سن و تماس بیشتر با نور خورشید، بزرگ‌تر می‌شوند. روش درمان لکه‌های پستی شامل:

  • کرایوتراپی: کرایوتراپی که در آن مایعی بسیار سرد مانند نیتروژن مایع بر روی ضایعات اسپری می‌شود. این روش ارزان و قدیمی با عوارض ناخوشایندی همراه است ، مانند به جا ماندن لکه‌های قرمز طولانی مدت، لکه‌های تیره یا PIH، و در موارد  نادر حتی، اسکار.
  • لیزر: درمان با لیزر فرکشنال co2، البته استفاده از این لیزر باید با دقت بسیار انجام شود.
  • لایه‌برداری: لایه برداری یا پیلینگ شیمیایی، در آن با استفاده از اسیدهای ضعیف به شکلی ایمن و موثر یک لایه نازک از روی پوست برمی‌داریم تا سلول‌های جوان‌تر و روشن‌تر جای سلول‌های تیره‌تر را بگیرند.
  • میکرودرم‌ابرژن: میکرودرم‌ابرژن، که در آن با استفاده از کریستال‌هایی بسیار ریز یا دستگاه نوک الماسی پوست را لایه برداری کرده و تولید سلول‌های جدید را تحریک می‌کنیم. از روش میکرودرم‌ابرژن برای جوانسازی پوست دست هم می‌توان استفاده کرد. روش میکرودرم‌ابرژن می‌تواند برای از بین بردن لکه‌های ناشی از تابش آفتاب نیز استفاده شود. اما در مواردی که این لکه‌ها زیاد و بسیار پر رنگ باشند میکرودرم‌ابرژن پیشنهاد نمی‌شود. همچنین میکرودرم‌ابرژن به کلاژن‌سازی بیشتر پوست دست کمک می‌کند.
  • مزوتراپی: همراه با میکرودرم‌ابرژن از مزوتراپی نیز در بهبود طراوت و شادابی پوست می‌توان استفاده کرد ، در نتیجه پوست دست‌ها سفت‌تر، لطیف‌تر و درخشان‌تر بنظر می‌رسند. مزوتراپی در واقع وارد کردن مواد مغذی، ویتامین‌ها، هیالورونیک اسید، داروهای جوانسازی، روشن‌کننده و آبرسان به لایه‌های پوست است که با سوزن‌های ظریف، پس از بیحس کردن پوست با کرم بیحسی انجام می‌شود.
  • آی‌پی‌ال (IPL): در روش جوان‌سازی از طریق نور از نور شدید پالسی (IPL) استفاده می‌شود تا پوست پیر شده را جوان نماید. روش‌های درمانی IPL حالت پوست را بهبود داده و به‌ویژه برای درمان لکه‌های پیری، کک و مک و زخم‌ها مؤثر است. آی‌پی‌ال یک درمان غیر تخریبی و غیر تهاجمی می‌باشد که به این معنی است که پوست برداشته یا آسیب‌دیده نخواهد شد. نور، بدون ضرر از میان پوست عبور کرده و توسط لکه‌ها و ضایعات پوستی جذب می‌شود. سلول‌های غیر طبیعی نابود گردیده و تنها بافت‌های سالم باقی می‌مانند. آی‌پی‌ال همچنین سبب افزایش رشد کلاژن و پر شدن جای زخم‌ها شده و به پوست درخشش جوانی را می‌دهد.
  • تیکسل: پزشکان بر این باورند با سیستم می‌توان به نتایج فوق‌العاده بهتری برای چروک‌های پوست، جوانسازی پوست، قوام و سفتی آن دست‌ یافت. در درمان قابل‌ مقایسه با لیزر CO2 است ولی درد و عوارض آن لیزر را ندارد و دوره نقاهت کوتاهی دارد.
  • آر اف فرکشنال: مهمترین کاربرد آر اف فرکشنال در سفت کردن پوست (Skin Tightening) و درمان شلی پوست (Skin Laxity) است. در واقع آر‌اف فرکشنال پوست دست‌ها، این قابلیت را دارد که یک جوانسازی بدون عارضه برای پوست ایجاد کند. با دستگاه آراف فرکشنال، امواج رادیو فرکانسی، از طریق سوزن وارد پوست بیمار می‌شوند و فیبرو پلاست‌ها را تحریک می‌کنند، بنابراین کلاژن‌سازی انجام می‌شود. وقتی کلاژن‌سازی صورت می‌گیرد چروک‌های ریز دست باز می‌شود.
 

تعداد بازدید از این مطلب: 11146
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *