ظرف یک دهه اخیر به لطف کوشش‌های دکتر سیدنی کلمن تزریق چربی از یک روش صرفا پرکننده به روشی بی رقیب در جوانسازی تبدیل شده است و سرعت تغییرات و پیشرفت‌ها در آن چنان زیاد است که تقریبا هر هفته مطلب مستند و مستدلی راجع به روش‌های نوین تزریق چربی در نشریات معتبر پزشکی می‌توان یافت که افق تازه‌ای در کمک به جوانسازی و بازسازی بافت‌های نرم بدن می‌گشاید. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در مطلب زیر سعی در مرور و به‌روزرسانی مسائل پایه و کاربردهای تزریق چربی دارد.

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی یا پیوند چربی به معنای برداشتن چربی قسمتی از بدن فرد و تزریق (پیوند) آن به نقطه مورد نیاز دیگر از بدن همان فرد است. این کار به اصطلاح عمل تزریق چربی یا پیوند چربی خودی (اتولوگ) Autologus fat grafting گفته می‌شود.

کاربرد تزریق چربی در صورت

گونه‌ها، دور چشم، نواحی گیج‌گاهی، خط خنده، چانه و حاشیه فک‌ها می‌توانند به وسیله تزریق چربی در صورت تحت درمان قرار بگیرند.

کاربرد تزریق چربی در دست‌ها

بهترین و عملی‌ترین روش جوانسازی پوست افزایش ضخامت لایه چربی زیرپوستی برای کمتر مشخص شدن رگ‌ها و زردپی‌های دست است. درعین حال تزریق چربی در دست‌ها طراوت پوست دست را به شکل چشمگیری زیاد می‌کند.

کاربرد تزریق چربی در سینه‌ها

هر چند که پس از سال‌ها انجمن جراحان پلاستیک ایالات متحده مدتی پیش اجازه تزریق چربی به سینه‌ها را داد اما همچنان هراس از رسوب کلسیم در بافت سینه متعاقب تزریق چربی وجود دارد که می‌تواند باعث اشتباه گرفتن با سرطان در ماموگرافی (یعنی عکس رادیوگرافی مخصوص از سینه‌ها برای بررسی وجود سرطان سینه) شود و همچنین به علت آن که تغییر سایز سینه‌ها به دنبال تزریق چربی حداکثر به طور معمول در حد یک سایز امکان‌پذیر بوده ممکن است بیمار نیاز به چند بار تزریق چربی داشته باشد. این روش بیماران خاصی را پوشش می‌دهد و همچنان پروتز به عنوان بهترین روش بزرگی سینه به کار می‌رود و البته شایان ذکر است که تزریق چربی در کاربردهای ترمیمی یا جهت درمان بعضی از عوارض پروتز سینه بسیار موثر و شایع است.

تزریق چربی به سینه

شکل 1 تزریق چربی در سینه

کاربرد تزریق چربی در باسن

به علت پر عارضه بودن پروتز باسن در صورتی که بیمار چربی کافی در سایر نواحی داشته باشد و در عین حال امکان نیاز به چند بار تزریق چربی را هم بپذیرد. تزریق چربی در باسن به عنوان روشی قابل قبول برای بزرگ‌سازی باسن به کار رود.

کاربرد تزریق چربی در بینی

تزریق چربی برای ترمیم عوارض ایجاد شده پس از عمل جراحی پلاستیک بینی به شکل فزاینده‌ای درحال رواج است که بسیاری از عوارض که قبلا کابوسی برای بیمار و جراح بودند اکنون به سهولت قابل درمان باشند. البته این کار نیاز به مهارت دقت و تجربه زیاد دارد و بهتر است توسط پزشکان تازه کار انجام نشود.

چرا تزریق چربی در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است و رواج یافته است؟

چهار علت درمورد رواج تزریق چربی می‌توان بر شمرد:

  1. علت اصلی پیری صورت نه افتادگی پوست بلکه تحلیل رفتن تدریجی بافت نرم صورت خصوصا بافت چربی زیر پوستی می‌باشد و این تحلیل و ازبین رفتن منجر به خالی شدن تدریجی کیسه پوستی صورت و کمک به ایجاد چین و چروک‌ها و تغییرات ظاهری و شلى صورت می‌شود.
  2. نکته دیگری که باعث رواج تزریق چربی در سال‌های اخیر شد تغییرات و ظرافت‌هایی بود که در روش برداشت و تزریق چربی به وجود آمد. قبلا تزریق چربی معمولا ماندگاری قابل توجه و قابل پیش‌بینی نداشت اما به وسیله تکنیک جدید اس وی اف ژل، تزریق چربی همچنان ماندگارترین نوع پرکننده بافتی (فیلرهای بافت نرم) است و بیماران بسیاری هستند که سال‌های سال چربی تزریقی را حفظ کرده‌اند و در بسیاری از آن‌ها تزریق چربی نتایج دائمی داشته است.
  3. با وجود وارد شدن پرکننده‌های (فیلر) قابل جذب و غیرقابل جذب فراوان به بازار از دهه ۸۰ میلادی تا کنون هنوز هم در میان پرکننده‌های نسج نرم، چربی طولانی‌ترین، طبیعی‌ترین و قابل دسترس‌ترین نوع پرکننده است.
  4. از سال‌ها قبل به تجربه مشاهده شده بود که در افرادی که تحت عمل تزریق چربی قرار می‌گیرند کیفیت پوست محل تزریق چربی بهتر می‌شود به این معنی که قوام، شفافیت، رنگ و لک‌های محل بهبود قابل توجه می‌یابد. با رواج مطالعات سلول‌های بنیادی در دهه 90 میلادی مشخص شد که یکی از بهترین منابع سلول‌های بنیادی در فرد بالغ بافت چربی است و این سلول‌های بنیادی موجود در بافت چربی قابلیت تبدیل به بسیاری از سلول‌ها مثل سلول چربی، سلول عضلانی، سلول عصبی، سلول غضروفی، سلول استخوانی و سلول‌های عروقی را دارند و لذا در حال حاضر چنین تصور می‌شود که سلول‌های بنیادی که هنگام تزریق چربی زیر پوست وارد می‌شوند با تبدیل شدن به سلول‌های مورد نیاز و تحریک سلول‌های خود بافت موجب بهبود کیفیت بافتی می‌شوند.

علت رواج تزریق چربی

شکل 2 علت رواج تزریق چربی

مجموعه این ۴ عامل باعث آن شده است که در حال حاضر تزریق چربی بهترین و مهمترین روش جوان‌سازی صورت باشد و به تنهایی یا به‌ همراه اعمال جراحی نتایج شگرف و خیره‌کننده‌ای ایجاد کند.

آیا اعمال جراحی صورت (لیفت) یا روش‌هایی مثل لیزر و رادیو فرکانسی (RF) بهتر و طولانی‌تر از تزریق چربی اثر نمی‌کنند؟

خیر تا اوایل دهه 90 میلادی علت اصلی پیری صورت را افتادگی از جمله افتادگی پوست، چربی زیر پوستی و بافت‌های عمقی‌تر می‌دانستند. نتیجه این نگرش آن بود که برای جوانسازی صورت از اعمال جراحی لیفت (بالاکشیدن) مختلف صورت استفاده می‌شد یعنی در این اعمال پوستی که تصور می‌شد اضافه است، آزاد شده و اضافه آن بریده می‌شد و سپس در بعضی از موارد بافت‌های زیر آن برداشته یا جمع (پلیسه) شده و به یک نقطه ثابت فیکس شده و پوست دوخته می‌شد. اعمال جراحی مثل لیفت صورت، لیفت ابرو و عمل پلاستیک پلک‌ها (بلفاروپلاستی) مثال‌هایی از این نوع اعمال و این نوع نگرش بودند.

اما نکته‌ای که به دنبال این اعمال مشاهده می‌شد وجود بعضی از عوارض نامطلوب بود به این معنی که مثلا پس از عمل لیفت صورت چون پوست روی استخوان کشیده می‌شد صورت استخوانی، منجمد، مصنوعی و زوایای چشم‌ها و دهان غیرطبیعی بودند. همچنین به‌ دنبال عمل جراحی پلاستیک پلک‌ها (بلفاروپلاستی) چشم‌ها گودرفته و خسته به نظر می‌رسیدند. در عین حال در مورد علل شلی و افتادگی پوست عمدتا علت را کاهش کلاژن پوست می‌دانستیم و بنابراین روش‌های مختلف غیرجراحی جهت جوانسازی پوست هم روی کمک به کشیده‌شدن پوست و جمع شدن پوست افتاده متمرکز بودند. در بین این روش‌ها می‌توان از لیزرهای زخمی‌کننده یا غیرزخمی کننده و رادیو فرکونسی نام برد که هرچند به بهبود کیفیت پوست و کاهش شلی آن به طور خفیف کمک می‌کنند اما از تصحیح موارد شدید عاجزند.

عوارض لیفت

شکل 3 عوارض عمل لیفت

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

نحوه انجام عمل تزریق چربی به این صورت است که ابتدا با بی‌حسی موضعی، قسمتی از بافت چربی نواحی مختلف بدن، هر نقطه‌ای که مناسب باشد اما بیشتر پهلوها و ران‌ها، بی‌حس شده و سپس به کمک سرنگ و کانولاى کوچک مخصوص با ظرافت زیاد و سعی در وارد کردن صدمه کمتر به بافت چربی مقداری چربی از آن ناحیه گرفته می‌شود سپس چربی گرفته شده آماده‌سازی می‌شود. روش‌های مختلفی برای آماده‌سازی بافت چربی وجود دارد که می‌تواند به شکل سانتریفوژ یا شست‌وشو و سپس آبگیری ساده باشد. پیشرفت دیگری که برای آماده‌سازی بافت چربی در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است سعی در زیادتر کردن سلول‌های بنیادی آن و همچنین افزودن پلاکت به آن است PRP و یا PRF که به ‌نظر می‌رسد هم ماندگاری بافت چربی را بیشتر می‌کند و هم اثرات ترمیم‌کننده تزریق چربی را افزایش می‌دهد. پس از آماده‌سازی هر نقطه‌ای که لازم باشد تحت درمان قرار بگیرد ابتدا بی‌حس شده و سپس تزریق چربی انجام می‌گیرد.

برای دیدن تصاویر قبل و بعد به گالری تصاویر مراجعه کنید.


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.