رتینول چگونه به جوان‌سازی پوست کمک می‌کند؟

باید بدانید ، برای افرادی که بالا تر از ۳۰ سال سن دارند و می‌خواهند از پوست خود مراقبت کنند، رتینول یکی از گزینه‌های مناسب برای آن‌ها می‌باشد که حداقل باید هر چند وقت یک بار از آن استفاده کنند.

رتینول از مشتقات ویتامین آ است که به‌عنوان عنصر ضدپیری در بیشتر محصولات مراقب از پوست یافت می‌شود. رتینول متابولیسم سلول‌های پوست را بیشتر و درنتیجه تولید کلاژن را تقویت می‌کند. رتینول قابلیت جذب از پوست را دارد، و پس از ترکیب با آنزیم‌های ویژه‌ای به «ترتینوئین» (tretinoin) که حالت اسیدی ویتامین A است، تبدیل می‌شود. محصولات پایدار  رتینول در بهبود آسیب‌های ناشی از نور خوشید، رفع لکه‌های قهوه‌ای و منافذ باز پوست اثر چشمگیری دارند. جادوی رتینول در قابلیت بازیابی پوستی نرم‌تر، صاف‌تر ، جوانتر و یکنواخت‌تر است.

همان‌طور که گفته شد، رتینول ، یکی از شناخته‌شده‌ترین ترکیبات مراقبت از پوست در بازار است. رتینوئید واژه‌ای فراگیرتر و کلی‌تر است. رتین-A و رتینول هر دو حالت اولیه‌ی ویتامین A و در دسته‌ی رتینوئیدها هستند. رتین-A و رتینول نوعی رتینوئید هستند که در طبقه‌ی مواد دارویی دسته‌بندی می‌شود. هر دو به افزایش چرخه‌ی تولید سلول‌های پوست کمک می‌کنند و تأثیر آن‌ها در کند کردن روند پیری پوست، ثابت‌شده است. رتینول نیازی به نسخه ندارد، اما رتینA نیاز به تجویز پزشک دارد، زیرا محصولی قوی‌تر و اثرگذاری آن در مبارزه با چین‌ها و آکنه، بیشتر است. رتینA ساختار سلول‌های پوست را در اپیدرم بازیابی می‌کند، در نتیجه از گشاد شدن منافذ باز جلوگیری و آن‌ها را جمع می‌کند. کوچک شدن منافذ و بازیابی جوانی در  پوست ظاهر بهتری به آن می‌بخشد.

رتینوئیدهای تجویزی توسط متخصصین پوست که معمولا با نام و برچسب رتینA یا ترتینوئین شناخته می‌شوند در مقایسه با انواع بدون نیاز به نسخه، حاوی مقدار بیشتری از ترکیبات فعال اسید‌رتینوئیک و مقدار کمتری نرم‌کننده هستند. بنابراین سریع‌تر جذب می‌شوند و در یک یا دو هفته‌ی نخست مصرف باعث قرمزی و پوسته‌شدن پوست می‌شوند. رتینوئیدهای تجویزی با نسخه شده، در مدت کوتاه‌تری تغییرات چشمگیر و ملموسی ایجاد می‌کنند. با این‌حال، رتینول هنوز قوی‌ترین محصول غیرنسخه‌ای موجود در مقایسه با سایر رتینوئیدهای غیرنسخه‌ای مانند رتینالدهید و رتینیل پالمات است. خلاصه کلام اینکه رتینA و رتینول هر دو اثر یکسانی دارند؛ فقط زمان و میزان اثرگذاری آنها متفاوت است.

سوال این است که آیا رتینول می‌تواند یک افزودنی مفید برای مراقبت از پوست باشد؟  در زیر در مورد این عنصر کلیدی بیشتر بدانید.

رتینول چگونه کار می‌کند؟

رتینول نوعی رتینوئید است که از ویتامین A ساخته شده است. مولکول‌های کوچک تشکیل دهنده رتینول به جای حذف سلول‌های مرده پوست مانند بسیاری دیگر از محصولات لایه‌بردار ، ضدپیری و ضدآکنه ، در عمق زیر اپیدرم (لایه بیرونی پوست) اثر می‌گذارد. هنگامی که رتینول در این لایه میانی پوست قرار می‌گیرد ، رتینول به خنثی سازی رادیکال‌های آزاد در جهت افزایش تولید الاستین و کلاژن کمک می‌کند. این خود، باعث ایجاد یک اثر "حجم‌دهی" می‌شود که ظاهر خطوط ریز ، چین و چروک‌ها و منافذ باز ، را کاهش می‌دهد. در عین حال، رتینول دارای یک اثر لایه‌برداری روی سطح پوست است که می‌تواند سطح پوست و کیفیت پوست را نیز بهبود بخشد.

رتینول همچنین می‌تواند به درمان آکنه شدید و همچنین اسکارهای مرتبط کمک کند. با ایجاد عوامل کمدولیتیک به جلوگیری از تشکیل کمدون‌ها یا لک‌ها کمک کند تا منافذ پوست مسدود نشوند.  برای آکنه شدید ، متخصص پوست ممکن است آنتی‌بیوتیک را نیز ، همراه با رتینول تجویز کند. به خاطر داشته باشید که ممکن است تا شش هفته طول بکشد تا بهبودی مشاهده شود.

در نهایت ، ثابت شده است که رتینول سطح هیدراتاسیون پوست را متعادل می‌کند. لایه‌برداری ملایم به حذف سلول‌های مرده پوست که ممکن است منجر به از دست دادن رطوبت شود ، کمک می‌کند. این کار حتی با کنترل تولید بیش از حد سبوم در منافذ پوست ، ممکن است برای پوست چرب مفید باشد.

رتینول چه چیزی را درمان می‌کند؟ رتینول عمدتاً برای درمان مشکلات پوستی زیر استفاده می‌شود: * آکنه * خطوط ریز * چین و چروک * روشن‌تر شدن و شفافیت پوست * لکه‌های پیری (آفتاب) ، کک و مک و سایر علائم آسیب ناشی از آفتاب * بافت ناهموار پوست * ملاسما و سایر انواع هیپرپیگمانتاسیون * منافذ باز ناشی از آکنه و پوست چرب

تاثیر رتینول بر روی پوست

اثرات جانبی

رتینول دارای مزایای بالقوه زیادی برای مراقبت از پوست است، اما عوارض جانبی نیز باید در نظر گرفته شود.

در حالی که رتینوئیدها - از جمله رتینول - توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تأیید شده‌اند، این بدان معنا نیست که عاری از عوارض جانبی است. افرادی که از رتینول استفاده می‌کنند، معمولاً پوست خشک و تحریک شده‌ای را تجربه می‌کنند، به ویژه پس از استفاده از یک محصول جدید. سایر عوارض جانبی ممکن است شامل قرمزی ، خارش و لایه‌برداری پوست باشد. این عوارض موقتی هستند و احتمالاً ظرف چند هفته با عادت کردن پوست به محصول بهبود می‌یابد. با این حال، اگر همچنان سوزش پوست را تجربه می‌کنید، ممکن است به دنبال جایگزینی با قدرت کمتر باشید.

استفاده از رتینول ۳۰ دقیقه پس از شستن صورت نیز ممکن است سوزش پوست را کاهش دهد. یک راه حل احتمالی دیگر، این است که برنامه را یک روز در میان کاهش دهید و به تدریج تحمل پوست خود را نسبت به رتینول قبل از استفاده روزانه افزایش دهید.

اگر از بیش از یک محصول حاوی رتینول به طور همزمان استفاده کنید، خطر عوارض جانبی شما نیز بیشتر خواهد بود. برچسب‌های محصول را با دقت بخوانید، مخصوصاً اگر از ترکیبی از محصولات ضد‌پیری و آکنه استفاده می‌کنید، که احتمالاً حاوی رتینول نیز هستند.

با توجه به خطر حساسیت به نور خورشید، رتینول‌ها بهتر است در شب استفاده شوند.

هشدارها

آفتاب سوختگی یکی از بزرگترین خطرات استفاده از رتینول است. برخی از اثرات خشک کننده و تحریک کننده نیز ممکن است با قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدتر شوند. برای کاهش چنین خطرات، هر روز از کرم ضدآفتاب استفاده کنید و تا آنجا که ممکن است از قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید خودداری کنید.

رتینول‌ها برای زنان باردار توصیه نمی‌شود. رتینول‌ها ممکن است خطر نقایص مادرزادی و سقط جنین را افزایش دهند. اگر فکر می‌کنید باردار هستید یا قصد دارید در آینده نزدیک باردار شوید، با پزشک خود در مورد رتینول صحبت کنید. ممکن است هنگام استفاده از رتینول، قرص‌های ضدبارداری خوراکی را توصیه کنند.

استفاده از رتینول‌ها ممکن است اگزما را تشدید کند. ‌در صورت بروز بثورات اگزمایی فعال از مصرف این دارو خودداری کنید.

گرچه برخی نگرانی‌ها در مورد اثرات سرطان‌زایی احتمالی رتینول با مصرف طولانی مدت ، بر اساس مطالعات روی جوندگان مطرح شده است.، ولی با این حال ، مطالعات انسانی بیشتری برای تأیید این خطرات مورد نیاز است.  هر گونه نگرانی را که ممکن است پیش از استفاده داشته باشید با پزشک خود در میان بگذارید.

بیشتر رتینوییدها در برابر نور پایدار نیستند، بنابراین باید در ظرف‌های مات و با بسته‌بندی مناسب نگهداری شوند. بهتر است محصولات دارای سطح بالای رتینوئید را تنها شب‌ها مصرف کنید زیرا این مواد به اکسید‌شدن و پرتو فرابنفش حساس هستند. البته برخی محصولات بدون نسخه ممکن است برای مصرف روزانه تولید شوند. مقدار رتینوئید در این محصولات اغلب به اندازه‌ای است که حساسیتی در برابر نور خورشید ایجاد نمی‌کند. در مقابل اثرگذاری زیادی هم ندارند.

نکته‌ی مهمی که در مصرف رتینول یا رتینA باید به‌یاد داشته باشید، استفاده‌ی مناسب و به‌اندازه‌ی ضدآفتاب است. مصرف رتینول بدون محافظت پوست‌ در برابر آفتاب توصیه نمی‌شود. مصرف روزانه‌ و به‌اندازه‌ ضد‌آفتاب برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه از مصرف رتینول، حیاتی است.

زمان مراجعه به پزشک

رتینول‌های OTC یا بدون نسخه در داروخانه‌ها به راحتی در دسترس هستند، اما ممکن است قبل از استفاده با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.  آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا وضعیت کلی پوست خود را ارزیابی کرده و محصولات مناسب را بر اساس نیازهای فردی خود توصیه کنید.

از طرف دیگر، اگر نتایج حاصل از محصولات رایج یا کرم‌های مصرفی را مشاهده نمی‌کنید، متخصص پوست شما ممکن است به جای آن یک رتینوئید تجویز کند. رتینوئیدهای تجویزی عبارتند از تازاروتن (Tazorac) برای چین و چروک، ترتینوئین (Retin-A) برای چین و چروک، آداپالن (Differen) برای آکنه، ایزوترتینوئین (آکوتان) برای آکنه شدید

رتینوئید‌هایی که متخصص شما ممکن است آنها را با توجه به شرایط شما تجویز کند

در حالی که فرمول‌های تجویز شده در واقع قوی‌تر هستند، این بدان معناست که آنها خطر بالاتری برای عوارض جانبی دارند. از دستورات پزشک خود پیروی کنید و هر روز از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

اگر بعد از چندین هفته تجویز رتینوئید هنوز نتایج مطلوب را مشاهده نکرد‌ه‌اید ، متخصص پوست ممکن است گزینه‌های دیگری مانند: * اسیدهای آلفا هیدروکسی ، مانند اسیدهای گلیکولیک و سیتریک برای اثر ضدپیری * بتا هیدروکسی اسید (سالیسیلیک اسید) برای کمک به بهبود بافت پوست و آکنه * لایه برداری شیمیایی برای کمک به برداشتن لایه بیرونی پوست برای بهبود کیفیت پوست * درم‌ابریژن ، که ممکن است به قوام پوست کمک کند * (فیلرها) پرکننده خطوط و چروک‌های ظریف * درمان لیزر برای هایپرپیگمانتاسیون، اسکار و منافذ باز

از چه سنی شروع به مصرف رتینول کنیم؟

مصرف رتینول در آغاز دهه‌ی سوم زندگی برای افرادی که مشکلات پوستی ندارند و دوره‌ی جوش‌های بلوغ را پشت سر گذاشته‌اند، توصیه می‌شود. این زمانی است که کم‌کم روند بازیابی سلول‌های پوست کند می‌شود. هرچند رتینول برای پوست‌های حساس هم اثربخش است، اما رتینوئید‌های نیازمند تجویز پزشک می‌توانند باعث التهاب و حساسیت بیشتر شود. با مصرف پیوسته‌ی رتینول لک‌های پوستی کاهش می‌یابد و پوست ظاهری یک‌نواخت‌تر و شفاف‌تر می‌یابد؛ بدون اینکه با خشکی ناشی از رتینول‌های تجویزی همراه باشد. رتینول در دسترس‌ترین شکل رتینوئیدها و همچنین بهترین انتخاب برای پوست‌های حساس است.

معمولاً پیشنهاد می‌کنیم که رتینول را برای روتین مراقبت از پوست خود از سن ۳۰ سالگی شروع کنید . ۳ تا۴ بار از آن در هفته استفاده کنید . در سن ۴۰ سالگی باید هر شب از آن استفاده کنید ، و در سن ۵۰ تا ۶۰ سالگی،  ۵ تا ۷ بار در هفته از آن استفاده کنید.

نتیجه نهایی

با مصرف رتین‌A تجویز‌شده توسط متخصص پوست ، معمولا پس از ۶ هفته متوجه تغییرات بافت و رنگ پوست‌ خواهید شد، درحالیکه، نتیجه مصرف رتینول بدون نسخه را پس از ۸ تا ۱۰ هفته، و نه به‌اندازه‌ی تأثیر رتینA می‌بینید. در صورت صلاح‌دید پزشک، شما می‌توانید، همراه با رتینول، از  ترکیبات دیگر، مانند هیدروکینون و ویتامین C استفاده کنید و نتیجه‌ی سریع‌تر و بهتری بگیرید.

اگر بعد از چند ماه استفاده از رتینول، بهبود قابل توجهی در رنگ، قوام و صافی پوست مشاهده نکردید، به پزشک متخصص پوست خود مراجعه کنید.تعداد بازدید از این مطلب: 390
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۲ دیدگاه

دهخدا · ۱۹ آذر ۱۴۰۰ در ۱۲:۵۹ ب.ظ

رتینول خوراکی است یا مانند کرم ها، روی پوست مصرف میشود

    مریم ملکی · ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ در ۶:۳۷ ب.ظ

    سلام خیر مصرف رتینول خوراکی ( رتینوییدها) حتما زیر نظر متخصص پوست انجام میشود و در موارد خاصی از بیماریها کاربرد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *