اکثریت خال‌ها و لکه‌های پوستی خوش‌خیم هستند و خطر ابتلا به سرطان پوست در آن‌ها بسیار کم است بیشتر مراجعات برای برداشتن خال بخاطر زیبائی است. معمولا بعد از برداشتن خال جوشگاه یا رد مختصری باقی می‌ماند. اما این جوشگاه از نظر زیبایی از خود خال بهتر است. خال اصولا خوش‌خیم است و به جز خال‌های مادرزادی وخال‌های دیسپلاستیک، سایر خال‌ها اغلب بی‌خطر هستند.

جراحی یا لیزر کدام مناسب‌تر است؟

روش‌های برداشتن خال‌ها بستگی به سن بیمار، بزرگ یا کوچک بودن خال، عمق خال، رنگ خال و حتی مکان خال متفاوت است. مثلا خال‌های مادرزادی بهتر است با جراحی برداشته شوند چون عمق خیلی زیادی دارند یا خال‌های که دارای موهای ضخیم هستند نیز باید به روش جراحی برداشته شوند. زیرا سلول‌های خال در طول ریشه مو وجود دارند. در حالی که خال‌های بدون رنگ و یا خال‌های ریز و سطحی را به روش لیزر و یا حتی کوتر هم می‌توان بصورت کامل از بین برد.

علت برگشت خال (عود) چیست؟

خال فقط همان چیزی که میبینیم نیست بلکه سلول‌های حاشیه خال بی‌رنگ هستند. بنابراین هنگام برداشتن خال باید کمی از حاشیه به ظاهر سالم خال هم برداشته شود. اگر حاشیه برداشته نشود ممکن است این سلول‌های حاشیه مجدد فعال شوند و خال دوباره رشد کند و بصورت یک نقطه تیره در محل خال ظاهر گردد.

در این موارد باید حتما به پزشک مربوط مراجعه نمود تا اقدام به برداشتن آن شود. در سنین زیر 30 سال چون سلول‌های خال فعال هستند امکان رشد مجدد خال وجود دارد. در سنین بالاتر و یا خال‌های برجسته بی‌رنگ امکان برگشت خال کمتر است.

کدام بهتر است لیزر یا کوتر (سوزاندن)؟

در خال‌های سطحی لیزر ارجعیت بیشتری نسبت به کوتر دارد زیرا در لیزر امکان گود شدن محل خال بسیار کمتر است. زیرا لیزر می‌تواند عمق بیشتری از خال را از بین ببرد بدون اینکه در محل ایجاد گودی و یا چال بکند. همچنین با لیزر می‌توان خال‌های ناحیه لبه پلک وداخل ابروها و یا پوست سر را از بین برد بدون اینکه به ریشه موی مژه، ابرو و یا سر آسیبی برسد.

عوارض برداشتن خال چیست؟

  1. قرمزی جای خال

معمولا بعد از جراحی و یا لیزر خال یک قرمزی در محل برداشت خال ایجاد می‌شود که طی چند روز تا چند هفته خودبخود از بین می‌رود. در صورتی که این قرمزی طولانی شود می توان از لیزر PDL و یا IPL جهت بر طرف کردن سریع‌تر آن استفاده کرد.

  1. تیرگی جای خال (PIP)

در بعضی پوست‌ها مخصوصا پوست‌های سبز امکان دارد جای خال کمی تیره‌تر شود، که آن هم طی چند هفته تا چند ماه به مرور از بین می‌رود. در صورتی که فرد می‌خواهد زودتر تیرگی را رفع کند می‌تواند از لیزر کیوسویچ N-D yag جهت برطرف کردن آن استفاده کند.

  1. اسکار (جوشگاه و یا رد)

احتمال باقی ماندن اسکار (باقی‌ماندن جای خال) بعد از عمل خال بستگی به مهارت پزشک و نوع ترمیم پوست دارد. البته که خال‌های بزرگتر امکان این که از خود رد بجا بگذارند را دارند.خال‌هایی که روی نواحی برجسته گونه‌ها نیز امکان بجا گذاشتن رد را دارند وهمچنین خال‌های روی گردن و سینه و اندام احتمال بجا گذاشتن اسکار هیپرتروفیک (گوشت اضافی) دارند، نتیجه برداشتن خال دو نواحی مقعر صورت مثل بناگوش وخط خنده عالیست و در خیلی از موارد هیچگونه جوشگاه و یا رد بجا نمی‌گذارد.

اگر بعد از برداشت خال رد جراحی باقی بماند برای برطرف کردن آن لیزر می‌تواند جوشگاه آن را برطرف کند.

آیا برداشتن خال باعث تبدیل آن به بدخیمی می‌شود؟

خیر. بهتر است حتما خال‌ها نزد یک متخصص پوست برداشته شود چون فقط آن‌ها می‌توانند تفاوت بین خال‌های سرطانی و خال‌های معمولی را متوجه شوند و در صورت تردید جهت پاتولوژی (آسیب شناسی) خال را به آزمایشگاه بفرستند تا بررسی شود.

اینکه به ندرتا بعضی افراد را می‌بینیم یا می‌شنویم که به دنبال برداشتن خال دچار سرطان پوستی در آن محل شده‌اند این است که برخی ضایعات پوستی که ظاهرا به عنوان خال (توسط پزشکان غیرمتخصص) برداشته می‌شوند، اشتباها تشخیص داده‌اند و به اسم خال برداشته شده‌اند در حالی که این ضایعه از اول خال نبوده بلکه تومور و یا سرطان پوستی کوچک بوده‌اند و چون عمق آن‌ها اصولی برداشته نشده است بلافاصله تومور عود می‌کند و این گمان می‌رود که خال به دنبال جراحی سرطانی شده است. این در حالیست که از اول خال نبوده و همان سرطان پوست بوده است. پس برداشتن خال (اگر واقعا خال باشد) هیچ مشکلی از نظر سرطانی شدن ندارد.

پزشکان متخصص پوست به راحتی می‌توانند خال‌های مشکوک را قبل از برداشتن شناسائی کنند و در صورت لزوم نمونهبرداری و آزمایش نمایند.

چه تغییراتی در خال نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

خال‌هایی که دچار تغییر رنگ، شکل، حاشیه و یا اندازه و یا غیرقرینه شوند نیاز به آزمایش دارند، همچنین خال‌های که به خارش می‌افتند یا دچار خونریزی می‌شوند و یا حاشیه نامنظم دارند بهتر است آزمایش شوند.

البوم عکس خال

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662065تعداد بازدید از این مطلب: 71432
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *