زیبایی بینی بدون عمل جراحی یک انتخاب عالی و مقرون به صرفه برای بیمارانی است که دوست دارند ظاهر زیباتری به دست آورند بدون اینکه تحت عمل سنگین جراحی بینی (رینوپلاستی) قرار بگیرند. امروزه همه به دنبال روش‌های کم‌‌خطر و با عوارض کم‌تر و هزینه کم‌تر هستند و با توجه به عوارض جراحی‌های بینی، پزشکان در پی راه‌های ساده‌تر برای رفع بعضی از مشکلات ظاهری بینی هستند، درست مثل بوتاکس که انقلابی در درمان چروک‌های صورت ایجاد کرده است و بسیاری را از انجام جراحی‌های غیرضروری و یا انجام لیزرهای زمان‌بر و پرهزینه رها کرده است. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در سال ۱۳۸۹ پس از حضور در کنگره ایمکس پاریس و آشنایی با این روش جدید، در شهر اصفهان شروع به استفاده از این روش برای بیماران خود کرد.

زیبایی بینی و اصلاح کجی با تزریق ژل

شکل 1 زیبایی بینی و اصلاح کجی با تزریق ژل

استفاده از این روش می‌تواند جلوی بسیاری از جراحی‌های غیرضروری بینی را بگیرد. در مطالعه‌هایی كه انجام شده است بیش از نیمی از جراحی‌‌های بینی واقعا غیرضروری بوده و می‌توان با این روش غیرجراحی آن را ترمیم و اصلاح كرد و جلوی بسیاری از هزینه‌ها و عوارض را گرفت.

۱- روش کار چگونه است؟

در این روش پس از بی‌حس کردن بینی با کرم بی‌حس‌کننده، مقدار مناسبی از فیلر (filler) که می‌تواند کلسیم هیدروکسی اپتات و یا اسیدهیالورونیک (ژویدرم) باشد، با سوزن ظریفی به زیر پوست تزریق می‌شود. این تزریق برای رفع قوز بینی، در بالا و پایین قوز به میزان لازم تزریق می‌شود تا برجستگی قوزبینی را محو کند یا در نقاط خاصی از نوک بینی تزریق می‌شود و نوک آن را جمع‌تر کرده و بالاتر می‌برد. هم‌چنین اگر بینی دچار ناصافی، غیرقرینگی یا تورفتگی است می‌توان با پرکردن این نواحی سطح بینی را صاف و یک دست نمود و ظاهری متناسب ایجاد کرد. تزریق ژل در نواحی مختلف بینی می‌توان فرم بینی را روتوش كرد و به آن تغییر شكل داد. به این ترتیب ایرادهای بینی کم‌تر دیده می‌شود.

۲- چرا تزریق ژل هیالورونیک در بینی بهتر از سایر انواع ژل‌هاست؟

با وجود ماندگاری بیشتر ژل هیدروکسی کلسیم اپتات، دکتر مریم ملکی تزریق ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید را در بینی ترجیح می‌دهد. دلیل این موضوع وجود آنزیم حل‌کننده اسید هیالورونیک است که پزشک را قادر می‌سازد در صورت تزریق اتفاقی ژل به داخل رگ خونی، از بروز عوارض جبران ‌ناپذیر جلوگیری کند. همچنین هیالورونیک اسید کمترین واکنش پوستی را نسبت به سایر انواع پرکننده‌های مصنوعی دارد.

علت ترجیح دادن تزریق ژل هیالورونیک نسبت به سایر انواع ژل‌ها

شکل 2 علت ترجیح دادن تزریق ژل هیالورونیک نسبت به سایر انواع ژل‌ها

۳- اگر از فرم بینی پس از تزریق رضایت نداشتم چکار کنم؟

ژل اسید هیالورونیک این مزیت را دارد که علاوه بر این كه قابل خارج كردن است آزیم حل‌کننده ژل دارد. حلال اسید هیالورونیک آنزیمی است به نام هیالاز و اگر فردى از فرم بینى خود، پس از تزریق ناخشنود بود می‌تواند آن‌را با آنزیم هیالاز حل كند و به حالت اول برگردد.

۴- اگر پس از تزریق تصمیم به جراحی بینی گرفتم چه کنم؟

اگر پس از تزریق ژل در بینى بیمار بخواهد عمل جراحى كند هیچ مشکلی ندارد و پس از حل کردن و از بین بردن ژل با آنزیم هیالاز می‌تواند عمل جراحى را انجام دهد.

۵- آیا با تزریق ژل بینی بزرگ‌تر نمی‌شود؟

این تزریق و اصلاح ناهمواری‌ها در بینی اگر چه مقداری حجم به بینی اضافه می‌کند ولی جالب است بدانید که به دلیل متناسب شدن ظاهر بینی خطای دید ایجاد می‌کند و نه تنها بینی بزرگ‌تر نشان داده نمی‌شود بلکه کوچک‌تر هم نمود می‌کند.

۶- آیا می‌توان بینی را بدون عمل کوچک کرد؟

همان طور که می‌دانید اگر فردی ناگهان دچار کاهش وزن شود و صورتش لاغر شود، در ظاهر بینی فرد بزرگ‌تر از قبل جلوه می‌کند، در این فرد در واقع اندازه بینی بزرگ نشده ولی نسبت به اندازه صورت که لاغر شده است بزرگ‌تر جلوه می‌کند. در حقیقت، تناسب‌ها تغییر کرده است. حال اگر در فردی، بینى چندان بزرگ نباشد و فرد مایل باشد بدون عمل جراحى بینى، ظاهر بینى را كوچک‌تر نشان دهد می‌تواند با تزریق چربى یا تزریق ژل در گونه‌ها و گاه در چانه، به این نتیجه دست یابد، به این ترتیب تناسب بینی روی صورت بهتر خواهد شد.

روش‌های کوچک کردن بینی بدون عمل

شکل 3 روش‌های کوچک کردن بینی بدون عمل

۷- میزان ماندگارى تزریق ژل در بینی چگونه است؟

میزان ماندگارى ژل در بینى بسیار طولانى‌تر از ماندگارى همان ژل در لب است، به طور مثال بعضى از ژل‌هاى هیالورونیک كه در لب بیشتر از شش ماه دوام ندارد ممکن است در بینى تا سه سال هم دوام آورد. اگر از انواع ژل‌های یک‌‌ساله هیالورونیک استفاده شود گمان می‌رود در بینى تا ٥ سال نیزماندگار باشد. علت ماندگاری بالای ژل در بینی به دلیل این است که بینی حرکتی ندارد ولی لب مرتب با حرف زدن، خندیدن و غذاخوردن در حال حرکت است.

۸- چه افرادی کاندیدای مناسبی برای رینوپلاستی غیرجراحی هستند؟

 • بینی نامتقارن
 • نوک افتاده بینی
 • فرورفتگی روی پره‌ها
 • برآمدگی روی پره‌ها
 • کاهش ظاهر قوز بینی
 • بینی‌های پهن با ظاهر کوبیده
 • انحراف نوک بینى
 • غیرقرینگی، ناهمواری و یا تورفتگی روی بینی
 • بینى كوتاه یا خوابیده (بینی آسیایی)

رینوپلاستی غیرجراحی

شکل 4 رینوپلاستی غیرجراحی

۹- چه افرادی کاندیدای مناسبی برای رینوپلاستی غیرجراحی نیستند؟

 • بینی حجیم و بزرگ
 • انحراف سپتوم (تیغه بینی)
 • افتادگی بینی شدید
 • قوز خیلى برجسته

۱۰- تفاوت‌های جراحی بینی و روش‌های غیر جراحی

 1. بی‌هوشی و عوارض بی‌هوشی را ندارد.
 2. نیاز به استراحت ندارد.
 3. درد پس از عمل وجود ندارد.
 4. چسب روی بینی یا پانسمان نیاز نیست.
 5. نتیجه این روش بلافاصله قابل رویت است.

۱۱- عوارض تزریق فیلر در بینی

قرمزی، کبودی، تورم و احساس خارش از عوارض تزریق فیلر در بینی است، اما این عوارض در مقایسه با عوارض عمل جراحی بسیار ناچیز و قابل چشم‌پوشی است و همچنین پس از دو تا سه روز بهبود می‌یابند. جهت کاهش ایجاد کبودی از محصولات رقیق‌کننده خون مانند ویتامین E و C، آسپرین و مسکن‌های حاوی بروفن استفاده ننمایید. از عوارض جدی این روش که متاسفانه به آن کم‌تر اشاره می‌شود، تزریق ژل در رگ‌ خونی بینی و بسته شدن رگ و به دنبال آن نکروز (مرگ بافت) پوست و یا ورود ژل به رگ چشم و کوری است. البته عارضه کوری بسیار نادر است و تاکنون چندین مورد در جهان بیشتر گزارش نشده است. در واقع با انتخاب پزشک متخصص حاذق و با تجربه، می‌توان گفت این روش کاملا بدون عارضه انجام می‌شود. ناگفته نماند افرادی که قبلا عمل جراحی بینی انجام داده‌اند به دلیل دستکاری بافت زیر پوست بیشتر در معرض این عوارض هستند و پزشک باید دقت کافی داشته باشد و از میکروکانولا به جای سوزن جهت تزریق استفاده کند. میکروکانولا وسیله‌ای است که بر خلاف سوزن نوک تیز ندارد و احتمال سوراخ کردن رگ و وارد شدن ژل به رگ را ندارد.

عوارض تزریق فیلر در بینی

شکل 5 عوارض تزریق فیلر در بینی

۱۲- انجام این روش چقدر طول می‌کشد؟

نتایج ناشی از این روش فورا بروز پیدا می‌کند و همچنین کل این فرآیند زیر یک ساعت زمان می‌برد.

۱۳- مراقبت‌های پس از تزریق چگونه است؟

 • در روز پس از تزریق استحمام مشکلی نخواهد داشت.
 • از مواد حاوی بروملین مانند آناناس برای کاهش تورم استفاده کنید.
 • به مدت یک هفته از ورزش‌های سنگین خودداری نمایید.
 • روز بعد می‌توانید آرایش کنید.
 • استفاده از عینک با صلاح‌دید پزشک ممکن است.

۱۴- هزینه تزریق ژل بینی چگونه است؟

بسته به نوع و برند ژل انتخابی، میزان آن و پزشک یا کلینیک مورد نظر قیمت می‌تواند متفاوت باشد ولی هزینه تزریق ژل در بینی بسیار کم‌تر از هزینه جراحی بینی خواهد بود.

15- سایر روش‌های غیرجراحی زیبایی بینی چگونه است؟

الف- لیفت بینی با نخ

یکی دیگر از روش‌های لیفت بینی استفاده از نخ‌های قایل جذب است که در زیر پوست بینی به‌صورت سرپایی بدون دوره نقاهت، قرار داده می‌شود. نخ پوست را تحریک می‌کند تا بافت همبند و کلاژن بیشتری در آن منطقه ایجاد کند. از این رو، به محض جذب و ناپدید شدن نخ‌ها، کلاژن موجود به ادامه نتایج کمک می‌کند. با گذشت زمان، متوجه بهبود در ظاهر خود خواهید شد. نخ‌ها به طور معمول 1 تا 2 سال دوام دارند. اگر چه به دلیل رشد کلاژن جدید، اثرات مدت‌ها پس از آن نیز قابل مشاهده است. در صورت ادامه جلسات جهت حفظ نتایج و شارژ آن‌ها پس از اولین جلسه، نتایج می‌توانند دائمی باشند. کاربرد نخ بیشتر در افرادی که بینی بلند و نوک افتاده دارند کاربرد دارد. در برخی از افراد ممکن است، دکتر ملکی از هر دو روش تزریق ژل توام با گذاشتن نخ جهت کسب نتیجه بهتر استفاده کند.

لیفت بینی با نخ

شکل 6 لیفت بینی با نخ

ب- پلکسر بینی

متاسفانه برخی از این افراد با تبلیغات عوام‌فریبانه عده‌ای را ترغیب به انجام پلکسر، جهت کوچک کردن بینی می‌کنند، در حالی ‌که دستگاه پلکسر تاثیری مختصری روی جمع کردن پوست بینی دارد و روی کوچک کردن غضروف بینی که در عمق پوست قرار گرفته و عامل اصلی شکل و فرم بینی است، نمی‌تواند تاثیرگذار باشد، به‌علاوه ماندگاری این اثر مشخص نیست و ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد. در پایان دکتر مریم ملکی می‌افزاید، به دلیل تاثیر اندک پلکسر در کوچک کردن بینی و غیرقابل پیش‌بینی بودن نتیجه و ماندگاری، این روش را توصیه نمی‌شود.

کوچک کردن بینی بعد از دو جلسه پلکسر

شکل 7 کوچک کردن بینی بعد از دو جلسه پلکسر

ج- لیزر بینی

یک روش نیمه تهاجمی است که با لیزر انجام می‌شود. لیزر سی او دو با توان بالا و شدت زیاد طی یک جلسه درمان، قادر است ضخامت پوست بینی را در افرادی که بینی گوشتی دارند کم کند. از عوارض عمده این روش، قرمزی پوست است که ممکن است چندین هفته ادامه داشته باشد. این روش سرپایی و بدون بی‌هوشی انجام می‌شود و تا یک هفته نیاز به پانسمان دارد. نتایج این روش دائمی است.

د- بوتاکس بینی

تزریق بوتاکس در عضله کوچک زیر بینی می‌تواند نوک بینی را برای مدت چند ماه بالا ببرد، این روش بسیار راحت و سریع است و نیازی به هزینه زیاد و دوره نقاهت ندارد و در کنار تزریق ژل به بینی می‌تواند انجام شود‌. این روش مانند روش بوتاکس اخم، نیاز دارد که هر سه تا شش ماه یک‌بار تکرار شود.

بوتاکس بینی

شکل 8 بوتاکس بینی

در پایان دکتر ملکی می‌افزاید، این روش را دست کم نگیرید زیرا با در دسترس بودن انواع ارزان قیمت ژل‌های چینی و افزایش مصرف این مواد توسط افراد غیرمتخصص که با وعده هزینه کم‌تر و تبلیغات در مجلات و شبکه‌های مجازی و بدون شناخت دقیق از ساختار طبیعی و غیرطبیعی بینی اقدام به تزریق می‌نمایند، ما شاهد بیماران زیادی هستیم که دچار عوارض ناشی از این روش شده‌اند. تزریق نادرست امکان ایجاد حالت نامتقارن یا ناهموار روی بینی دارد که سبب نارضایتی فرد می‌شود.

برای دیدن تصاویر قبل و بعد به گالری تصاویر مراجعه کنید.تعداد بازدید از این مطلب: 176591
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *