در سال اخیر موارد بسیار زیادی تزریق ژل، برای رفع خطوط اخم، خنده وهمچنین برجسته کردن لب‌ها و گونه‌ها انجام شده است. از این تعداد گروهی که تحت تزریق ژل‌های موقت کوتاه اثر قرار گرفته‌اند چندان مشکلی نداشته‌اند به جز اینکه تاثیر ژل تزریقی بعد از مدتی کاهش یافته و نهایتا از بین می‌رود. روری سخن این مقاله با کسانی است که تزریق ژل‌های ماندگار طولانی اثر داشته‌اند و به مشکلاتی برخورده‌اند که در این مطلب به آنها اشاره خواهد شد .
افرادی که دچار مشکل ناشی از تزریق ژل شده‌اند ابتدا به پزشک خود مراجعه می‌کنند و چاره می‌اندیشند. بعضی از همکاران اقدام به تخلیه می‌کنند که گاهی به دلیل تخلیه کامل نشدن، همزمان با افزایش احتمال عفونت و مشکلات ناشی ازآن کار را سخت‌تر و مشکلی بر مشکل قبلی می‌افزایند. عده دیگری با توجه به دردسرهای تخیله ژل برای انجام این کار سرباز می زنند.

ژل‌های تزریقی

ژل‌های تزریقی به 2 گروه قابل جذب کوتاه اثر و غیرقابل جذب طولانی اثر تقسیم می‌شوند.
گروه اول معمولا با استفاده از ترکیبات بدن انسان مانند اسیدهالورونیک ساخته شده. به همین دلیل توسط سیستم ایمنی انسان به عنوان بافت بیگانه تلقی نشده، بنابراین به تدریج جذب بدن شده وازطریق مجاری دفعی بدن خارج خواهد شد اما گروه دوم ژل‌ها حاوی ترکیباتی غیر از ترکیبات تشکیل‌دهنده بدن انسان هستند که از ترکیبات اصلی ژل پاژ است (PMMA) و توسط سیستم دفاعی بدن انسان بیگانه تلقی شده و نه تنها جذب نمی‍‍‍‌‌‌‌‌‍‌‌شود بلکه به مرور به دور آن پوسته‌ای تشکیل شده تا ازبافت‌های طبیعی بدن جدا شوند. وجود این کپسول و پوسته است که موجب تغییر حالت و فرم ژل‌های تزرقی شده و نهایتا مشکلات متعددی ایجاد می‌کند.

مشکلات ناشی از تزریق ژل طولانی اثر

  • عفونت در هر زمان بعد از تزریق ژل می‌تواند روی دهد ولی شایع‌ترین زمان ایجاد عفونت به فاصله کوتاهی بعد از تزریق اولیه یا تخلیه ناقص و غیراصولی آن است .
  • کپسوله شدن یا گلوله شدن آن در محل تزریق که در هر جایی می‌تواند رخ دهد ولی موارد بیشتر در لب‌هاست.
  • تغییر شکل و فرم ژل و جابه‌جایی آن
  • تغییر رنگ پوست روی محل تزریق. این تغییر رنگ به صورت کبودشدگی یا قهوه‌ای شدن تکه‌ای پوست روی ژل است که متاسفانه حتی بعد از تخلیه ژل هم ممکن است تدوام یابد.
  • شایع‌ترین دلیل مراجعه برای تخیله به دلیل وجود عضلات کوچک و قوی صورت، ژل تزریقی به مرور در اثر حرکات صورت از جای خود حرکت کرده و به مناطق دیگر نفوذ می‌کند یا در اثر نیروی جاذبه زمین به قسمت‌های پایینی صورت ریزش می‌کند. مثلا قسمتی از ژل تزریقی در ناحیه گونه‌ها می‌تواند به اطراف حدقه چشم یا به سمت پایین گونه‌ها جابه‌جا شده وغیر قرینگی در 2 سمت ایجاد کند .
  • مشکل مهم بعدی که به دفعات دیده شده، عفونت ناشی از تزریق ژل، حتی سال‌ها بعد از تزریق است. عفونت اگر به موقع و سریع کنترل نشده وسریعا تحت درمان طبی وجراحی قرار نگیرد می‌تواند معضلات جدی و چسبندگی‌های شدید ایجاد کند که عارضه اخیر از موارد مهم بدفرمی‌های ناشی از تزریق ژل است.

ژل های ((پاژ))

سردسته ژل‌های طولانی اثر ژلی به نام ((پاژ)) است که در یک دهه اخیر به فراوانی مورد استفاده قرار گرفته و حتی در مناطق غیر شایع برای تزریق ژل مانند ساق پا، دست‌ها، زیر چشم‌ها و بسیاری نقاط دیگر تزریق شده است. به دلیل مشکلات متعددی که در این باره به وجود آمده و عوارض جدی و بعضا غیرقابل جبرانی که به آن‌ها اشاره خواهد شد، ولی هنوز موارد بسیاری از تغییر فرم وحالت این ژل‌های تزریق شده و مشکلاتی را که برای پزشکان تزریق‌کننده و افرادی که تزریق روی آن‌ها انجام شده است شاهدیم .

تکنیک انجام تخیله ژل

قبل از هر اقدامی برای تخلیه ژل به شرط اینکه مورد اورژانس وعفونت نباشد باید حجم ومحل ژل تزریقی مشخص شود. بهترین روش تصویر برداری،MRI است ولی راحت‌تر و ارزان‌تر از آن سونوگرافی است که با دقت کافی می‌تواند محل وحجم ژل تزریقی را گزارش کند. بعد از تعیین محل، با بی‌حسی موضعی و در شرایط کاملا استریل می‌توان اقدام به تخلیه ژل کرد.

لازم به ذکر است امکان تخلیه کامل ژل با سرنگ نیست و بهترین روش برش جراحی در مناطق است که امکان جاگذاری بعدی نباشد. بعد از ایجاد برشی کوچک در محلی که از قبل معین شده، به کمک فشار انگشتان تمای ژل را می‌توان تخلیه کرد. در صورت سخت‌شدن ژل‌های تزریقی چند سال یا چسبیدن آن به بافت می‌توان از ساکشن با کانول مخصوص استفاده کرد.
نکته مهم انجام چند نوبت شست‌وشوی محل ژل با سرم استریل و آنتی بیوتیک است. در اینجا باید با حوصله و دقت کافی اقدام به چند نوبت شست‌وشوی محل کرد تا تمام ژل‌ها با شست‌وشو خارج شوند. البته به رغم تمام دقت و تلاش برای تخلیه ژل ممکن است نتوان تمام ژل را تخلیه کرد، چون میزان برش پوستی بسیار کوچک است و از طریق 1 یا 2 برش چند میلی‌متری به سختی می‌توان تمام حجم ژل را که گاهی بسیار سخت می‌شود تخلیه کرد. ( به همین دلیل است که تخلیه با سرنگ نمی‌تواند موفقیت آمیز باشد.)

گاهی دیده شده که بعضی از همکاران به دلیل نگرانی از امکان ماندن اثر برش پوستی از داخل دهان اقدام به تخیله ژل می‌کنند که به 2 دلیل توصیه نمی‌شود. اول اینکه میکروب‌های داخل دهان بسیار بیشتر از پوست هستند و به شدت ریسک عفونت را بالا می‌برند. دوم، به دلیل دسترسی ناکافی از طریق حفره دهان امکان تخیله کامل شست‌وشو محل ژل کمتر شده که می‌تواند احتمال عفونت را بالا ببرد.

پاسخ به سوالات شایع

_ چند سال قبل تزریق ژل دائمی داشته‌ام ولی فعلا مشکلی با آن ندارم، آیا لازم است تخلیه ژل انجام دهم؟
به دلیل جذب نشدن ژل و احتمال زیاد عوارض ناشی از این ژل‌ها توصیه به تخلیه کامل ژل در اولین فرصت است. در صورت ایجاد عارضه، احتمال بدفرمی‌های ماندگار در صورت به شکل ناهمواری‌ها و چسبندگی‌های شدید وجود دارد .
_ مدتی قبل تزریق ژل دائمی برای برجستگی گونه‌ها داشتم و اکنون مایلم که تزریق چربی کامل صورت انجام دهم، چه باید کرد؟
ابتدا باید تمام ژل‌ها تخلیه شده و مدتی بعد که التهاب زیر پوست از بین رفت می‌توان اقدام به تزریق چربی کرد. به طورکلی برای انجام هر اقدام جراحی زیبایی و غیر آن مناطقی که تزریق ژل ماندگار انجام شده باید ژل تخلیه شود .
_ تزریق ژل دائم در لب‌ها داشتم و در حال حاضر مشکل ندارم، آیا می‌توان بدون تخلیه ژل، تزریق چربی در ناحیه زیر چشم و گونه داشته باشم؟
بله، در این مورد می‌توان بدون تخلیه ژل ناحیه لب‌ها، اقدام به تزریق چربی سایر نقاط کرد. هرچند توصیه بر این است، ژل دائم تخلیه شود حتی اگر عارضه‌ای تا این زمان ایجاد نکرده باشد.

بازگشت چربی درصورت به 2 دلیل عمده انجام می‌شود

جایگزین کردن چربی در مناطقی که به مرور زمان چربی خود را از دست داده‌اند مثل خطوط کنار لب‌ها، خطوط خنده، میان صورت و حلقه تحتانی چشم‌های (جوانسازی) برجستگی گونه‌ها و لب‌ها مهم‌‌ترین مزیت استفاده از چربی در صورت امکان تکرار انجام آن، بدون عارضه خاصی است و مضرات تکرار با مواد مصنوعی و ژل را ندارد و مزیت دیگر اینکه امکان واکنش، حساسیت و جابه‌جا شدن به دلیل تکنیک تزریق چند لایه‌ای وجود ندارد و بدون نگرانی از این پرکننده در دسترس همگان، می‌توان سود برد. نکته مهم اینکه تزریق چربی در نواحی صورت و بدن و حتی لب‌ها دائمی است ولی احتمالا نیاز به تکرار در طول زمان داشته و این به دلیل خصوصیات طبیعی بافت چربی است که به مرور زمان جذب شده و احتمالا نیاز به تزریق مجدد دارد و این نیاز به تزریق مجدد هر چه سن نخستین تزریق بیشتر باشد، زودتر است .

روش که مردم باور کرده‌اند

در حال حاضر، به طور میانگین در کنار هر 4 متقاضی تزریق چربی فقط یک نفر متقاضی تزریق ژل است و به ندرت فردی برای مشاوره لیفتینگ به ما مراجعه می‌کند که این برای ما یک پیروزی بزرگ محسوب می‌شود. خوشبختانه افراد به این باور مهم رسیده‌اند برای جوان‌تر شدن نباید حتما لیفتینگ را با قبول تمام خطرات، صدمات وهزینه‌های هنگفت مادی و جسمی انتخاب کنند! خوشحالم از اینکه این روش به دنبال معرفی صحیح و شناسانده شدن مزایای زیاد آن، توانسته جای خود را به عنوان روشی کاملا طبیعی، کم عارضه بدون دردسر، بین متقاضیان زیبایی وجوانسازی پیدا کند.

دلایل ارجحیت بافت چربی

در تجربه‌های شخصی به کرات دیده‌ام افرادی که قبل از کهولت (40-50 سالگی) برای اولین بار اقدام به تزریق چربی کرده‌اند به دلیل خصوصیات چندگانه بافت چربی علاوه بر پرکردن قسمت گود افتاده صورت شاهد جوانی پوست و بافت نرم نیز بوده‌اند و درواقع با این کار میزان افتادگی و شل‌شدن پوست در سنین بالاتر بسیار کاهش می‌یابد. با یک اقدام پیشگیرانه می‌توان از عمل اجباری لیفتینگ چند سال بعد جلوگیری کرد .

با بررسی عکس‌های قبل وبعد از تزریق چربی تغییرات قابل توجهی حتی در کیفیت پوست نواحی تزریق شده مشاهده شده است. در این افراد رنگ پوست و خاصیت ارتجاعی آن به فاز جوان‌تر برمی گردد و دوام طولانی‌تری خواهد داشت. لک‌های ناشی از سن و آفتاب نیز تا حدی در جریان تزریق چربی کاهش می‌یابند که تمام این تغییرات را به وجود سلول های بنیادی در بافت چربی تزریق شده نسبت می دهند. این سلول‌های بنیادی با تحریک کلاژن‌سازی موجب جوان‌سازی فعال در پوست و زیر پوست می‌شوند .

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 18183
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *