چاقی موضعی دربدن به دلیل تعداد زیاد سلول‌های چربی وهمچنین حجم هر سلول چربی است. تعداد سلول‌های چربی معمولا ثابت است و با رژیم و ورزش كم‌تر نمی‌شود ولی حجم سلول‌های چربی با رژیم و ورزش قابل كوچک‌تر شدن است و با عدم رعایت رژیم احتمال برگشت حجم به حالت قبل امكان‌پذیراست. در عمل لیپوساكشن حجم هر سلول تغییر نمی‌كند بلكه با خارج كردن چربی از بدن تعداد این سلول‌های چربی برای همیشه كاهش خواهد یافت.
گزارش‌های مكرر از انجام این عمل جراحی از اغراق رسانه‌ها ناشی ازانجام آن توسط افراد غیرماهر و غیرمتخصص است. به گفته دکتر مریم ملکی لیپوساكشن عمدتا به منظور اصلاح فرم بدن بكار می رود و نه كاهش وزن.

عوارض لیپوساکشن

  1. خطر آمبولی مهمترین سوالی است كه اغلب بیماران در مورد لیپوساكشن می‌پرسند. باید گفت كه آمبولی چربی (یعنی وارد شدن چربی به درون خون) تنها عارضه جدی لیپوساكشن است و كم‌تر از یک مورد در هر هزار جراحی است و این درصد حتی در مواردی كه لیپوساكشن توسط بی‌حسی موضعی (tumescent) انجام می‌شود بسیار كم‌تر است. لیپوساكشن به روش (tumescent) معمولا بسیار وقت‌گیر است و برای بیمار و پزشک كمی خسته‌كننده است لذا اغلب پزشكان برای سهولت و اتلاف وقت كم‌تر ترجیح می‌دهند كه بیمار را بی‌هوش كنند. ولی بی‌هوشی علاوه‌بر عوارض خود ریسک آمبولی چربی را نیز بیشتر به همراه دارد. پزشكان متخصص پوستی كه در لیپوساكشن مهارت دارند این عمل را با (tumescent) بصورت بی‌حسی موضعی در مطب یا كلینیک انجام می‌دهند و چون در عمل لیپوساكشن شكم بیمار باز نمی‌شود و فقط از یک یا دو سوراخ چربی‌ها خارج می‌شوند خطرات جدی بدنبال ندارد.
  2. عوارض دیگر لیپوساكشن بجز آمبولی چربی که معمولا جزئی وخفیف است، هر چند كه می‌تواند ناراحت‌كننده و حتی دردناک باشد، خون‌مردگی، كبودی، تورم، درد، بی‌حسی و محدودیت حركت همه موقتی بوده و طی چند روز تا چند هفته از بین می‌رود. پوشیدن گن و یا بانداژ فشاری روی محل عمل تا 4 هفته به منظور كاهش ورم و درد پس از عمل الزامی است. كه این عمل خود در فصول گرم سال ممكن است كمی برای بیمار ناراحت‌ كننده باشد.
  3. از عوارض دیگر لیپوساكشن ناصافی و ناهمواری پوست است كه این عارضه معمولا به دلیل این است كه كانولا درمعرض دید جراح نیست و گاهی اوقات بعضی نقاط چربی آن بیشتر كشیده می‌شود.

کاندید مناسب لیپوساکشن چه کسانی هستند؟

هر فردی كاندید مناسبی برای لیپوساكشن نیست و این عمل جایگزین مناسبی برای رژیم و یا تحریک بدن نمی‌باشد.

  1. بیش از 18 سال سن داشته باشد.
  2. از سلامت عمومی بهره‌مند باشد.
  3. رژیم غذایی و فعالیت بدنی به كار برده 5 تا 10 كیلوی آخر اضافه وزن در بعضی از قسمت‌های ذخیره‌ای بدن باقی‌مانده باشد (مثل شكم، پهلوها، ران و...).

در مورد شكم در صورتی كه پوست آن بر اثر زایمان‌های مكرر دچار افتادگی زیادی باشد جراحی به لیپوساكشن ارجح است. همچنین در افراد مسن كه پوست الاستیسته كمتری دارد معمولا كاهش چربی زیر پوست بعد از عمل لیپوساكشن منجر به شلی و افتادگی پوست در آن ناحیه می‌شود. چون كه پوست نمی‌تواند خود را جمع كند و به حالت اول بگردد. دراین موارد می‌توان از لیپولیزر كمک گرفت.

لطفا از عکس‌های قبل وبعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 5332
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *