چاقی موضعی دربدن به دلیل تعداد زیاد سلول‌های چربی وهمچنین حجم هر سلول چربی است. تعداد سلول‌های چربی معمولا ثابت است و با رژیم و ورزش کم‌تر نمی‌شود ولی حجم سلول‌های چربی با رژیم و ورزش قابل کوچک‌تر شدن است و با عدم رعایت رژیم احتمال برگشت حجم به حالت قبل امکان‌پذیراست. در عمل لیپوساکشن حجم هر سلول تغییر نمی‌کند بلکه با خارج کردن چربی از بدن تعداد این سلول‌های چربی برای همیشه کاهش خواهد یافت.
گزارش‌های مکرر از انجام این عمل جراحی از اغراق رسانه‌ها ناشی ازانجام آن توسط افراد غیرماهر و غیرمتخصص است. به گفته دکتر مریم ملکی لیپوساکشن عمدتا به منظور اصلاح فرم بدن بکار می رود و نه کاهش وزن.

عوارض لیپوساکشن

  1. خطر آمبولی مهمترین سوالی است که اغلب بیماران در مورد لیپوساکشن می‌پرسند. باید گفت که آمبولی چربی (یعنی وارد شدن چربی به درون خون) تنها عارضه جدی لیپوساکشن است و کم‌تر از یک مورد در هر هزار جراحی است و این درصد حتی در مواردی که لیپوساکشن توسط بی‌حسی موضعی (tumescent) انجام می‌شود بسیار کم‌تر است. لیپوساکشن به روش (tumescent) معمولا بسیار وقت‌گیر است و برای بیمار و پزشک کمی خسته‌کننده است لذا اغلب پزشکان برای سهولت و اتلاف وقت کم‌تر ترجیح می‌دهند که بیمار را بی‌هوش کنند. ولی بی‌هوشی علاوه‌بر عوارض خود ریسک آمبولی چربی را نیز بیشتر به همراه دارد. پزشکان متخصص پوستی که در لیپوساکشن مهارت دارند این عمل را با (tumescent) بصورت بی‌حسی موضعی در مطب یا کلینیک انجام می‌دهند و چون در عمل لیپوساکشن شکم بیمار باز نمی‌شود و فقط از یک یا دو سوراخ چربی‌ها خارج می‌شوند خطرات جدی بدنبال ندارد.
  2. عوارض دیگر لیپوساکشن بجز آمبولی چربی که معمولا جزئی وخفیف است، هر چند که می‌تواند ناراحت‌کننده و حتی دردناک باشد، خون‌مردگی، کبودی، تورم، درد، بی‌حسی و محدودیت حرکت همه موقتی بوده و طی چند روز تا چند هفته از بین می‌رود. پوشیدن گن و یا بانداژ فشاری روی محل عمل تا 4 هفته به منظور کاهش ورم و درد پس از عمل الزامی است. که این عمل خود در فصول گرم سال ممکن است کمی برای بیمار ناراحت‌ کننده باشد.
  3. از عوارض دیگر لیپوساکشن ناصافی و ناهمواری پوست است که این عارضه معمولا به دلیل این است که کانولا درمعرض دید جراح نیست و گاهی اوقات بعضی نقاط چربی آن بیشتر کشیده می‌شود.

کاندید مناسب لیپوساکشن چه کسانی هستند؟

هر فردی کاندید مناسبی برای لیپوساکشن نیست و این عمل جایگزین مناسبی برای رژیم و یا تحریک بدن نمی‌باشد.

  1. بیش از 18 سال سن داشته باشد.
  2. از سلامت عمومی بهره‌مند باشد.
  3. رژیم غذایی و فعالیت بدنی به کار برده 5 تا 10 کیلوی آخر اضافه وزن در بعضی از قسمت‌های ذخیره‌ای بدن باقی‌مانده باشد (مثل شکم، پهلوها، ران و…).

در مورد شکم در صورتی که پوست آن بر اثر زایمان‌های مکرر دچار افتادگی زیادی باشد جراحی به لیپوساکشن ارجح است. همچنین در افراد مسن که پوست الاستیسته کمتری دارد معمولا کاهش چربی زیر پوست بعد از عمل لیپوساکشن منجر به شلی و افتادگی پوست در آن ناحیه می‌شود. چون که پوست نمی‌تواند خود را جمع کند و به حالت اول بگردد. دراین موارد می‌توان از لیپولیزر کمک گرفت.

لطفا از عکس‌های قبل وبعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


تعداد بازدید از این مطلب: 5234
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.