تزریق چربى، همان پیوند سلول‌هاى چربی یا lipoinjection (lipotransfer) مى‌باشد. این روش برای جوانسازى و فرم‌دهى صورت و سینه، باسن و دست‌ها انجام می‌شود. در این روش از چربی خود بیمار استفاده مى‌شود و راهی مناسب برای رفع لاغری و شلى صورت و بدن (سینه و باسن) است. تزریق چربى یک روش ایمن، طبیعی و غیرآلرژی‌زا است که می‌تواند برای تصحیح صورت، گونه، چانه و فرورفتگى‌های غیرطبیعی مورد استفاده قرار گیرد. از آنجا که در روش انتقال چربی از بدن خود فرد استفاده می‌کنیم احتمال واکنش و حساسیت سلول‌های چربی غیرممکن است.

تزریق چربی به سینه

شکل 1 تزریق چربی در سینه‌ها

تاریخچه انتقال چربى به سینه

استفاده از چربی برای شکل‌دهی و حجم‌دهى پستا‌ن‌ها از بیش از یک قرن پیش توسط دکتر Czerny شروع شد. ایشان در سال ۱۸۹۵ اولین جراحی «بزرگ کردن پستان را با انتقال یک توده چربی» در یک بیمار از ناحیه پهلو به منطقه نقص پستان انجام داد. سه سال بعد Lexer توانست چربی‌هایی به بزرگی حجم دو مشت بسته را با موفقیت به داخل پستان‌ها انتقال بدهد.

از آن زمان به بعد جراحان پلاستیک، تکنیک‌هاى مختلفی را معرفی کردند اما نکته مهم این بود که پس از اقدامات دکتر Mel Bircoll در سال ۱۹۸۵ در استفاده از تزریق چربی در بازسازی پستان بحث دائمی در مورد امنیت تزریق چربی در پستان در آکادمی جراحان پلاستیک آمریکا صورت گرفت و این آکادمی در سال ۱۹۸۷ استفاده از تزریق چربی در بازسازی پستان را ممنوع کرد چرا که معتقد بود این کار سبب نکروز (مرگ بافتی)، ایجاد اسکار و کلسیفیکاسیون در بافت پستان می‌شود و تفسیر عکس ماموگرافی بیمار را جهت تشخیص سرطان پستان مشکل مى‌كند.

امروزه متخصصان رادیولوژی به خوبی قادرند تغییرات ایجاد شده پس از تزریق چربى به سینه را در ماموگرافی از ماموگرافی یک سرطان پستان افتراق دهند. استفاده از تکنیک تزریق چربی در بازسازی پستان در طول یک قرن اخیر دچار فراز و نشیب زیادی شده است. اكنون با توجه به اینكه این ممنوعیت برداشته شده و با توجه به بهبود تكنیک‌هاى تزریق چربى و بهتر شدن نتایج، روش تزریق چربى به سینه‌ها با استقبال روبه‌رو شده است .

تقاوت‌هاى تزریق چربى و پروتز سیلیكونى

برجسته‌سازى سینه‌ها می‌تواند با روش پروتز سیلیكونى انجام شود یا با تزریق چربى از بدن خود فرد.

استفاده از تزریق چربی مزایا و معایبی دارد که در مقایسه با پروتز سینه در سطح پایین‌تری قرار می‌گیرد و این خود فرد است كه باید مزایا و معایب هر دو روش تزریق چربى و گذاشتن پروتز را در نظر داشته باشد و تصمیم به انتخاب یكى از آن‌ها بگیرد. به گفته دكتر مریم ملكى متخصص پوست و مو، نتیجه این نوع روش بزرگ کردن سینه (روش تزریق چربى) بستگی به میزان جذب چربی تزریق شده دارد. با توجه به شرایط منحصربه‌فرد هر بیمار میزان جذب چربی را نمی‌توان تضمین کرد. زیرا بدن افراد چربی تزریق شده را به میزان متفاوتی جذب می‌كند. به طور معمول در چهار ماه اول پس از جراحی حدود 30 درصد تا 40 درصد از چربی جذب بدن خواهد شد. بنابراین پزشک برای دستیابی به نتایج مورد نظر مقدارى چربی بیشتر از حد لازم را تزریق می‌کند ولى همچنان برای میزان جذب چربی، هیچ تضمینی وجود ندارد.

تزریق چربی به پستان

شکل 2 تزریق چربی

پروتز سینه‌ها

شکل 3 پروتز سینه‌ها

تزریق چربى به سینه براى افرادى مناسب است که:

  
 1. اندازه سینه آن‌ها نسبتا کوچک یا متوسط باشد.
 2. 
 3. عدم تقارن سینه‌ها دارند.
 4. 
 5. لاغرى و شلى سینه‌ها پس از بارداری دارند.

هر یک از موارد فوق می‌تواند از نظر زیبایی و اجتماعی یک نقطه ضعف برای زنان باشد. زیرا بر زنانگی و کیفیت زندگی آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد. افرادى كه به این روش بازسازی سینه نیاز دارند معمولا افرادی هستند که تمایلى به گذاشتن پروتز سیلیکون در بدن خود ندارند، زیرا احساس می‌کنند این عملی غیرطبیعی است و ممکن است پیامدهای طولانی مدت داشته باشد.

همچنین مزیت دیگر این تکنیک این است که هیچ‌گونه زخم و اسکار قابل توجهی بر سینه‌ها بر جا نخواهد گذاشت. اما به یاد داشته باشید که انتظار شما از عمل تزریق چربى سینه باید واقع بینانه باشد. زیرا این روش بزرگ کردن سینه (در مقایسه با روش پروتز سیلیکونی) دارای محدودیت است. برای زنانی که در خانواده خود دارای سابقه ابتلا به سرطان سینه هستند تزریق چربى به سینه توصیه نمی‌گردد. بنابراین انجام ماموگرافى قبل از اقدام به تزریق الزامى است.

مراحل تزریق چربی به سینه

تزریق چربی به سینه شامل دو مرحله است که هر دو در یک روز انجام می‌شود.

  
 1. برداشت چربی از نقاط مختلف بدن.
 2. 
 3. تزریق چربی و انتقال آن به سینه.

برای شروع باید مقدار کافی چربی از بدن ساكشن شود و سپس چربی برداشت شده باید تصفیه شده و آب، روغن و خون از آن جدا شود. سپس چربی با ظرافت خاص از طریق دو یا سه سوراخ بسیار کوچک دو میلى‌مترى در زیر پوست سینه، در رو و داخل عضله زیر پستان بصورت لایه‌لایه تزریق می‌شود. تزریق چربى به هیچ عنوان نباید در بافت غده‌اى سینه تزریق شود.

مراحل تزریق چربی به سینه‌ها

شکل 4 مراحل تزریق چربی به سینه‌ها

مزایا تزریق چربی به سینه نسبت به پروتز

مزایای تزریق چربی به سینه نسبت به پروتز متعدداند که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

  
 1. چربی ماده کاملا طبیعی است و از بدن خود شخص برداشته می‌شود.
 2. 
 3. ساكشن چربی شكم یا پهلوها خود باعث تناسب بهتر اندام می‌شود.
 4. 
 5. با كشیدن چربى اضافى از شكم یا پهلوها و تزریق چربی به سینه، نوعى پیكرتراشی و فرم‌دهی بدن انجام می‌شود.
 6. 
 7. وجود سلول‌هاى بنیادى در چربى باعث كلاژن‌سازى پوست نیز مى‌شود و پوست سینه‌ها سفت و جوان‌تر مى‌كند.
 8. 
 9. در عمل تزریق چربى به سینه برخلاف عمل پروتز برش پوست و بخیه وجود ندارد.
 10. 
 11. اگر با گذاشتن پروتز سینه فرم طبیعی نداشته باشد با تزریق چربی می‌توان به نواحى كه با پروتز اصلاح نشده است فرم طبیعی‌ترى داد.

معایب تزریق چربی به سینه

  
 1. نگرانی‌هایی که در مورد تزریق چربی به سینه وجود دارد رسوب کلسیم و اشتباه شدن آن با تشخیص کانسر در ماموگرافی است‌. هنوز نتیجه مشخصی حاصل نشده ولی مطالعات متعدد در این مورد در حال انجام است تا بی‌خطر بودن این روش را اثبات کند.
 2. 
 3. عمل بزرگ کردن سینه با استفاده از تزریق چربی نسبت به جراحى پروتز سینه زمان بیشتری نیاز دارد و علت این است كه برداشت چربى به دلیل حساس و شكننده بودن باید با دقت برداشت شود و این پروسه كمى زمان‌بر است.
 4. 
 5. از معایب مهم انتقال چربی به سینه باید بدانیم كه با این روش سینه حداکثر یک تا دو سایز قابل بزرگ شدن است و ممکن است سایز دلخواه بیمار بدست نیاید.
 6. 
 7. از معایب دیگر قابل پیش‌بینی نبودن این روش است یعنی اینكه مقدار جذب چربی تزریق شده از شخص به شخص متفاوت است و هیچ تضمینى ندارد كه بعد از عمل چه مقدار از چربى تزریق شده براى بیمار باقى خواهد ماند.
 8. 
 9. مهمترین ایراد تزریق چربی به سینه غیرقابل پیش‌بینی بودن نتیجه می‌باشد و پروجکشن و برآمدگی حاصل از تزریق چربی به سینه مانند پروتز قابل توجه نمی‌باشد.
 10. 
 11. یکی دیگر از عوارض احتمالی تزریق چربی به سینه احتمال ایجاد آبسه است البته در شرایط استریل بسیار نادر است.

آیا از ژل هم می‌توان برای بزرگ کردن سینه استفاده کرد؟

دکتر مریم ملکی در پاسخ به این سوال می گوید که هنوز ژل استانداردی جهت تزریق به سینه وجود ندارد چون ژل‌های قدیمی که در حجم زیاد استفاده می‌شد (همان ژل پاژ که از اوکرایین وارد مى‌شد) دارای عوارض زیادی بود که اکنون جمع‌آوری شده و کسانی از این ژل استفاده کرده بودند همچنان با عوارض متعددی مانند آبسه و عفونت‌های مکرر روبرو هستند و استفاده از این ژل‌ها اکنون ممنوع شده است. ژل‌های جدید یا همان ژل‌های قابل جذب اسید هیالورونیک که بسیار گران بوده و تنها برای بزرگ کردن لب‌ها یا گونه‌ها تولید مى‌شوند، در سرنگ‌هاى یک سی‌‌سی آماده تزریق، بسته‌بندى و به فروش مى‌رسند. استفاده از آن‌ها برای بزرگ کردن سینه‌ها حجم زیادى نیاز دارد و با توجه به اینکه قابل جذب هم هستند مقرون به صرفه نیست. امروزه از ژل برای بزرگ کردن سینه استفاده نمی‌شود. اگر بخواهیم از این ژل‌های استاندارد جهت بزرگ کردن سینه استفاده کنیم هزینه ممکن است به مراتب بیشتر از هزینه پروتز و یا تزریق چربى باشد. به دلیل اینكه بافت سینه بافت حساسى است و در كل سینه زنان یكى از محل‌هاى شایع تشكیل سرطان است نباید بدون معاینه و بررسی سونوگرافى یا ماموگرافى به سرعت تصمیم به اقدامى گرفته شود. روش انتقال و تزریق چربی به سینه در مقایسه با پروتز سینه نتایج ضعیف‌تر و غیرقابل پیش‌بینی‌تری دارد و جز در مواردى كه بیمار حاضر به استفاده از پروتز نیست روش تزریق چربى به سینه گزینه دوم است.

تزریق ژل به سینه‌ها

شکل 5 تزریق ژل به سینه‌ها

مراقبت‌هاى پس از تزریق چربى به سینه

  
 1. ممکن است در روز اول و دوم اگر به سرعت و ناگهانى از صندلی یا رختخواب بلند شوید دچار سرگیجه شوید، بنابراین نگران نباشید و سعى کنید به آرامی از جای خود برخیزید. این حالت پس از عمل جراحی کاملا طبیعی است و طی چند روز آینده برطرف خواهد شد.
 2. 
 3. ۲-۵ روز بعد از عمل جراحی سینه شما ممکن است احساس سفتی و درد در منطقه قفسه سینه داشته باشید. شما باید به مدت تقریبا ۶ هفته پس از عمل جراحی (هر روز و هر شب) سینه‌بند خود را بپوشید. سینه‌هاى شما ممکن است سفت و حساس به لمس گردد و پوست شما نیز ممکن است گرم شده یا خارش داشته باشد.

عوارض كمتر عبارتند از:

  
 • خونریزی، عفونت، عدم تقارن سینه‌ها و یا جذب بیشاز حد انتظار نیز می‌تواند رخ دهد که مى‌توان بعد از شش ماه تا یکسال در مرحله دوم اصلاح كرد.
 • 
 • ایجاد کیست چربی احتمالی یا کلسیفیکاسیون کوچک (رسوب کلسیم به صورت توده‌هاى کوچک) نیز ممکن است رخ دهد. جراحی اصلاحی کیست چربی، عدم تقارن یا کلسیفیکاسیون کوچک به راحتی انجام می‌شود.

دكتر مریم ملكى توصیه می‌کند اگر به دنبال افزایش حجم زیاد و برجسته كردن زیاد سینه‌ها هستید تزریق چربى را فراموش كنید. ولى اگر تمایل دارید كه فقط حدود یک تا دو سایز حداكثر سینه‌ها را بزرگ‌تر كنید و سابقه سرطان سینه در خانواده ندارید، تزریق چربى به سینه گزینه اول است. قبل از عمل تزریق چربى و یک سال بعد از عمل برای تعیین نتیجه نهایی تزریق در سینه، ماموگرافی یا سونوگرافی و غربالگری سینه را انجام دهید.

برخی گمان‌ها در مورد خطر احتمالی گسترش سرطان با تزریق چربی در سینه وجود دارد. با این حال هیچ مدرک علمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. همچنین تزریق و انتقال چربی مانع انجام ماموگرافی و یا سونوگرافی غربالگری پستان نمى‌باشد.

هزینه تزریق چربی در سینه

این عمل در حال حاضر در کلینیک هور انجام نمی‌‌شود.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 22146
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *